Skocz do zawartości
artstudio24

czym się różni woda destylowana od osmotycznej?

Rekomendowane odpowiedzi

moim zdaniem poza tym ze z osmozy łatwiej pozyskać niczym.


Blenny Qube jest było 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Panowie od czego internet i "Wikipedia"

Woda destylowana - woda pozbawiona metodą destylacji soli mineralnych oraz większości innych substancji ją zanieczyszczających. Zawiera rozpuszczone gazy (głównie dwutlenek węgla, także tlen i azot) oraz zanieczyszczenia lotnymi substancjami organicznymi.

Stosowana jest w akumulatorach (jako rozcieńczalnik elektrolitu), w żelazkach parowych, w analizie chemicznej,w lekarstwach oraz wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka czystość roztworu.

Destylacja to rozdzielanie ciekłej mieszaniny związków chemicznych przez odparowanie, a następnie skroplenie jej składników. Stosuje się ją w celu wyizolowania lub oczyszczenia jednego lub więcej związków składowych.

Osmoza akwarystyczna – osmoza do akwarium

Akwaryści jak mało kto, muszą się mierzyć z problematyką uzdatniania wody. Mam tutaj na myśli świadomych i odpowiedzialnych akwarystów, którzy chcą dla swoich podopiecznych stworzyć warunki środowiskowe możliwie zbliżone do naturalnych (tzw. właściwy biotop).

Oczywiście najłatwiejszym wyborem jest hodowla ryb i roślin, które w naturze żyją w wodzie o podstawowych parametrach zbliżonych do wody kranowej. Jednak nie każdy akwarysta chce iść “na łatwiznę” :shocking Wiele osób najpierw decyduje się na wybór obsady zbiornika, następnie dobierają pod ich kątem zbiornik (liczy się litraż, wysokość itp). No i w końcu przychodzi moment przygotowania wody, a tu często jest problem.

W wodzie wodociągowej najczęstszymi zanieczyszczeniami są:

•węglan wapnia (główny odpowiedzialny za twardość wody)

•chlor

•zanieczyszczenia sedymentacyjne (muł itp)

W wodzie czerpanej z własnych studni występują głównie:

•węglan wapnia

•żelazo rozpuszczone (dwuwartościowe)

•azotany

•mangan

•bakterie

•zanieczyszczenia sedymentacyjne

Akwaria słodkowodne przeciętnie sprawiają mniej problemów niż zbiorniki morskie, jednak odpowiedzialny akwarysta chcąc ustabilizować zbiornik utrzymując w nim właściwe parametry wody, staje niekiedy przed poważnym wyzwaniem. Metod uzdatniania wody (usuwania z niej niepożądanych zawiązków) jest kilka. Wodę przed wlaniem jej do zbiornika można uzdatniać korzystając z wielu aktywnych złóż. Dobrym przykładem jest zmiękczanie wody poprzez powolne przesączanie jej przez pojemnik na złoża, zasypany tzw. kwaśnym jonitem. Kolejnym przykładem może być ostateczna demineralizacja wody po filtrze odwróconej osmozy, przy użyciu złoża MB400.

Jednak przeciętny akwarysta nie przywiązuje szczególnej uwagi do takich rzeczy. Dobrze, jeżeli w akwarium nie wymienia całej wody a tylko podmienia ją częściowo :) Dobrze, jeżeli do tych podmian nie używa wody lanej bezpośrednio z kranu a odstawia ją na kilkanaście godzin, aby uwolnił się z niej chlor oraz wytrąciło się np, żelazo. Akwaryści którzy cierpią na brak czasu, mogą sobie pomóc, używając prostych filtrów do uzdatniania wody, które usuwają “w locie” zawarty w wodzie chlor i zanieczyszczenia stałe (sedymentacyjne). Filtr akwarystyczny to prosty i skuteczny zestaw specjalistycznych wkładów, które dodatkowo zmiękczają wodę (zawarty jest w nich kwaśny jonit). Tego typu urządzenie pozwala na szybkie pobranie wielu litrów czystej i miękkiej wody.

Zupełnie inną generacją urządzeń stworzonych dla akwarystów, są filtry odwróconej osmozy. Filtry takie usuwają z wody zdecydowaną większość znajdujących się w niej związków, dzięki czemu woda staje się bardzo dobrym materiałem wyjściowym do samodzielnego ustalenia jej składu (poprzez dozowane makro i mikroelementów). Urządzenia osmotyczne używane są głównie przez osoby mające akwaria z biotopem w którym występuje woda miękka (np. południowa ameryka – SA) oraz przez osoby parające się akwarystyką słonowodną (morską). System RO (odwróconej osmozy) jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które w swoich mieszkaniach czy też domach, mają wodę z wieloma zanieczyszczeniami (np. azotany z wód gruntowych). Eliminuje twardość wody co predysponuje go do używania go w akwarystyce słonowodnej i słodkowodnej dla odpowiednich biotopów. Dopuszcza się jednocześnie mieszanie wody osmotycznej z wodą kranową, aby uzyskać wypakowe parametry wody (odpowiednia twardość, pH itp). W związku z tym, że filtr osmotyczny usuwa z wody węglan wapnia, woda z takiego filtra ma odczyn pH mniejszy od wody wejściowej o 1-2 punkty.

Akwarystyczne filtry odwróconej osmozy charakteryzują się brakiem zbiornika magazynującego wodę (a tym samym ograniczeniem jej maksymalnej ilości). Są to urządzenia z reguły niezawodne i bardzo tanie w eksploatacji. W handlu oferowane są w wersjach z wydajnymi prefiltrami oraz zbudowane w oparciu o wkłady liniowe. Osoby zainteresowane odsyłam na stronę www.woda.com.pl do działu akwarystyka. Znaleść tam można duży wybór filtrów osmotycznych przeznaczonych do celów akwarystycznych oraz spożywczych.

Zmorą akwarystów są bakterie, glony, grzyby itp mikroorganizmy. Skutecznym sposobem na nie wprowadzanie ich do zbiornika wraz z wodą używaną do podmian, jest sterylizacja takiej wody poprzez kontakt jej z promieniami UV (dokładniej z pasmem UV-C). Najlepszym rozwiązaniem jest albo dedykowana lapma UV albo system odwróconej osmozy z lampą UV. Są to produkty dość drogie, jednak zważywszy na ich skuteczność i koszty założenia i utrzymania wielu zbiorników, można przyjąć, że koszt zakupu jest akceptowalny (lampa UV to koszt zbliżony do ceny filtra kubełkowego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mniej wiecej woda osmotyczna jest rownoznaczna z demineralizowana czy destylowana czy jak by to zwal. Sa to rozne nazwy wody gruntownie oczyszczonej. Roznica jest taka, ze na rozne zapotrzebowania uzyskuje sie rozny stopien oczyszczenia. Na potrzeby akwarystyki morskiej nie nadaje sie zadna z wymienionych :shocking na szczescie na ratunek przybyla nam zywica (DI) :) a poniewaz w warunkach domowych odwrocona osmoza jest najlepszym i najtanszym rozwiazaniem stosujemy wlasnie ja. Poza tym zywica ladnie komponuje sie w calosc tworzac RO/DI i tego wlasnie potrzebujesz :) choc mamy na forum kilka bajecznych baniakow na kranowce :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się podpinam, ale mam pokrewne pytanie to nie będę zakładał nowego wątku. Mam w pracy w laboratorium chemicznym dostęp właśnie do wody destylowanej o przewodnictwie około 3 uS. Czy taka nadaje się na nasze cele? Jakie przewodnictwo ma RO/DI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bodek71 nie jestem chemikiem ale wydaje mi sie ze to zalezy w jaki sposob ta woda jest destylowana. Jesli np w isnatlacji z miedzi to nawet przeodnictwo rzedu 3uS wystarczy aby zaszkodzic jesli przewodza glownie jony miedzi.

Natomiast o ile wiem RO usuwa tez metale ciezkie i w ogole prawie wszystko u mnie po RO/DI mam 0-1 ppm (parts per milions) oczywiscie to sa tylko jony w wodzie.

Mam nadzieje ze sie dobrze wyrazilem (dawno chemi nie mialem a chcialem sie troche powymadrzac :shocking )


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bodek71 w laboratorium powinieneś mieć wodę nie destylowaną a demineralizowaną (zapytaj).Jeśli tak jest to masz najlepszą wodę z możliwych.Uzyskiwana jest ona najczęściej przemysłowo z ujęć głębinowych.Przed filtracją ma sporo krzemianów i żelaza. Pracowałem przez sześć lat(jako laborant) w Instytucie (chemia,biologia wody).Sam wodę pitną używam z filra podwójnej osmozy, do akwarystyki natomiast kupuję demineralizowaną.Pozdrawiam.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda o której piszę jest wydobywana głębinowo (300m). Po stacji uzdatniania ma przewodnictwo 550 uS, bo do celów spożywczych nie może być przecież jałowa (dokładnego składu nie będę pisał bo nie o to chodzi). W laboratorium potrzebna jest im do wykonywania różnych testów woda czysta chemicznie. Stoi więc tam urządzenie nazywane przez wszystkich destylarką i z niego właśnie pochodzi woda o przewodnictwie około 3 uS. Kierowniczka laboratorium twierdzi, że im ta czystość wody wystarcza, ale czy była by dobra do akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze jezeli woda nie jest zabrudzona zwiazkami miedzi pochodzacymi z instalacji "destylarki" to nie masz sie czego obawiac.

pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Kupiłem TDS i zmierzyłem wode z osmozy i destylowaną.

Osmoza wyszło 040 ppm

destylowana 001 ppm

Więc o co kaman? Dalej nie wiem która lepsza?

Prosze rady.:banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jak masz po osmozie 40 to bardzo dużo ja mam max 10 a najczęściej 6 a po DI 0.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza jest po RO+DI - dobrze utrzymana membrana i świeża żywica dają 000 ppm, jak zaczyna pokazywać 001, z reguły jest już zużyta żywica DI. Potem w grę wchodzi woda demineralizowana. Destylowaną ja bym zostawił do akumulatorów samochodowych :shocking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest po prostu śmieszne co większość tu pisze tak zwanych mądrych ludzi filozofów i "praktyków" .

Woda osmotyczna tym się różni od destylowanej czym meduza od arbuza , 98 % i jedno i drugie to woda a zjedz meduzę ....cha cha mam filtr osmozy w domu od ponad dwóch lat i teraz jak ktoś mi robi herbatę z kranówy to muszę naprawdę się przemóc żeby to wypić bo wiem c w kranówie pływa , zresztą normy unijne na wode są tak zaniżone że w mineralnej w sklepie nic lepszego nie znajdziesz jak breje, ponoć gdyby osmotyczna = destylowana ja i moja rodzina i moi znajomi nie powinniśmy żyć od roku i 390 dni bo na destylowanej dłużej jak 5 nie ma szans .... ta sama bzdura co ponoć niezdrowe ogrzewanie podłogowe ...które oczywiście posiadam i nie wyobrażam sobie lepszego doświadczenia jak ciepła podłoga w zimie .

pozdro dla wszystkich anty osmo itd BARDZO madrych "filozofów" których po prostu nie stać na dobre rzeczy i oszczędzają na zdrowiu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi sie wydaje że kolega pije wodę ognistą ;) i za bardzo nie wie o czym tu mowa


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232074 dtrade :

To jest po prostu śmieszne co większość tu pisze tak zwanych mądrych ludzi filozofów i "praktyków" .

Woda osmotyczna tym się różni od destylowanej czym meduza od arbuza , 98 % i jedno i drugie to woda a zjedz meduzę ....cha cha mam filtr osmozy w domu od ponad dwóch lat i teraz jak ktoś mi robi herbatę z kranówy to muszę naprawdę się przemóc żeby to wypić bo wiem c w kranówie pływa , zresztą normy unijne na wode są tak zaniżone że w mineralnej w sklepie nic lepszego nie znajdziesz jak breje, ponoć gdyby osmotyczna = destylowana ja i moja rodzina i moi znajomi nie powinniśmy żyć od roku i 390 dni bo na destylowanej dłużej jak 5 nie ma szans .... ta sama bzdura co ponoć niezdrowe ogrzewanie podłogowe ...które oczywiście posiadam i nie wyobrażam sobie lepszego doświadczenia jak ciepła podłoga w zimie .

pozdro dla wszystkich anty osmo itd BARDZO madrych "filozofów" których po prostu nie stać na dobre rzeczy i oszczędzają na zdrowiu

Co to merytorycznie wnosi do tematu ?


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po pierwsze pierwszy raz mam do czeynienia z forum i nie wiem jak sie tu poruszac, jak i rowniez dopiero zaczynam swoja przygode z akwarystyka morska i mial bym kilka pytan.Planuje zalozyc zbiornik na poczatek 216 l

i chcialbym wiedziec czy wogle jest taka opcje zeby zmiescic tam 2 szt. pterois volitans i dwie rogatnice.

Guliwer odpowiesz?


W trakcie budowy 216 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś mi sie wydaje że ktoś robi sobie jaja ;)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232074 dtrade :

To jest po prostu śmieszne co większość tu pisze tak zwanych mądrych ludzi filozofów i "praktyków" .

Woda osmotyczna tym się różni od destylowanej czym meduza od arbuza , 98 % i jedno i drugie to woda a zjedz meduzę ....cha cha mam filtr osmozy w domu od ponad dwóch lat i teraz jak ktoś mi robi herbatę z kranówy to muszę naprawdę się przemóc żeby to wypić bo wiem c w kranówie pływa , zresztą normy unijne na wode są tak zaniżone że w mineralnej w sklepie nic lepszego nie znajdziesz jak breje, ponoć gdyby osmotyczna = destylowana ja i moja rodzina i moi znajomi nie powinniśmy żyć od roku i 390 dni bo na destylowanej dłużej jak 5 nie ma szans .... ta sama bzdura co ponoć niezdrowe ogrzewanie podłogowe ...które oczywiście posiadam i nie wyobrażam sobie lepszego doświadczenia jak ciepła podłoga w zimie .

pozdro dla wszystkich anty osmo itd BARDZO madrych "filozofów" których po prostu nie stać na dobre rzeczy i oszczędzają na zdrowiu

odpowiem bo mam czas ;)

1. Rozmawiamy czy można zastąpić wodę RO destylowaną, bez wody RO nie było by akwarystyki to wiedzą wszyscy musimy wiedzieć co dostarczamy do akwarium i w jakiej ilości.

2. Woda mineralna w sklepach jest też robiona z wody osmatycznej a potem dodawane są inne związki mineralne nie ma browaru który by wody nie przepuszał przez psmozę i żywicę MPB 400

3. Co w wodzie tzw kranuwie pływa to czasami wydaje się że my wiemy więcej od sanepidu

4. Co do podłogi też się mylisz nie wszyscy mogą mieć taki system tak jak moja rodzina ale jak napisałeś

cytuję: /BARDZO madrych "filozofów" których BARDZO madrych "filozofów" których po prostu nie stać na dobre rzeczy i oszczędzają na zdrowiu /

wystaeczy zastosować naturalne drewno tak ja mam u siebie w domu a podłoga bedzie ciepła a nie tanie płytki z marketu,

no ale są tacy BARDZO madrych "filozofów" których po prostu nie stać na dobre rzeczy i oszczędzają na zdrowiu

ale to tylko kwestja wybudowania kilku domów a potem już doświadczenie tak jak w akwarystyce

Z poważaniem

Sławomir Dyl


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.