Skocz do zawartości
anubis

duza podmiana wody wysoke no3

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich ...

jestem nowy na tym forum ,co prawda juz jakies 5 miesiecy przetrzasam to forum w poszukiwanie wiadomosc a jest ich tu sporo. Mam akwarium 130 l z panelem i jakies 25 kg zywej skaly, dziala juz z 5 miesiecy nie ma w nim za duzo mianowicie 2 kraby,royal gama, purpurowy gobi z krewetka, zielone polipy,i jeszcze jakies dwa miekasy no i byl slimak -zajac morski no i wlasnie tu jest problem poniewaz: niewiem jak to sie stalo ale pompa go poszatkowala i musialem go wylawiac w czesciach i przy okazji przestawilem skaly i wymienilem 30% wody 4 dni temu. Dwa dni po tej akcji zrobilem testy:

mg-1185

nh3-0

no2-0.05

no3-15

kh-12.5

ca-400

po4-0,5

ph-8.0

widac ze kh wysokie ale mysle poczekam moze sie wyrowna po 2 dniach kolejne testy(czyli dzis )

mg-1110

nh3-0

no2-0.5

no3-100 tylko tu dziwne jest bo miekasy maja sie dobrze nie sa calkem rozwiniete ale wygladaja lepiej

jak dwa dni temu:googleye

kh-11.6

ca-445

po4-1.0

ph-7.8

-testy salifert-

no i niewiem kopletnie co teraz zrobic ...podmieniac wode jak 4 dni temu tyle wymienilem czy czekac?

...:bangheadco robic teraz:help1


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Anubis!

Podmianami wody ratujesz nieco sytuacje, ale tak sie nie da prowadzic 130 l akwarium.

Moim zdaniem, masz wieksze klopoty niz te z NO3. Bedziesz musial popracowac nad PO4.

Wyglada na to, ze odpieniacz jest za slaby. To nie pomylka, w drugim wyszczegolnieniu no2-0,5 ?

Podmienilbym nastepne 30% i policzyl ryby, moze jest ich za duzo?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze odpieniacz jest ok, bo ostatnio zalozylem nowy tunze 9002 i bardzo wiele osob wymienia wlasnie odpieniacz z red sea max na tunze. Faktycznie wpisalem zle no2, powinno byc 0.05. Zastanawiam sie czy to no3 i po4 moze byc spowodowane grzebaniem w akwarium, ruszylem piach i poprzestawilam wszystkie skalki, wiec troche narobilem balaganu w wodzie. No wiec dzis wymienie kolejne 30% wody.


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie podmianki po 30% co kilka dni to troche niebezpieczna sprawa, spore wahania parametrów... moze sprobuj z jakim s absorbentem fosforanow?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Wiec poczekalem troszke i wczorej podmienilem 20% wody.Parametry wody wydaja sie byc lepsze ale jeszcze to chce skonsultowac z wami:goofy :

Po4-0.5

No2-0.05(tu sie nic nie zmienia moze test juz stary jest bo cos ostatnio mocno go czuc)

Nh3-0

Mg-1130

Ca-410

PH-8.0

KH-9.9

No3-15

zasolenie1.023

temp-27

aa zapomnialem zapytac czy lac kh-roztwor Ballinga nadal 30ml jak jest 9.9 ,czy zmiejszyc ...a reszte normalnie po 30ml


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy PO4 mierzysz testami Saliferta? Jezeli tak to nie wierze w prawidlowosc tego wyniku . . . Jak masz mozliwosc zmierz PO4 za pomoca fotometru - Hanna lub Milwaukee a wynik prawdopodobnie bedzie wyzszy . . .

Mi Salifert pokazywal 0 a fotometr 0,24 . . .

pozdr


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taki test do PO4 http://fl1.shopmania.org/files/zdjecia/1105/nutrafin-test-po4-fosforany~1104500.jpg

no i wlasnie sie czaje na jakis przyrząd Hanna do mierzenia po4:tongues

dzis zrobie jeszcze raz testy


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma szans aby PO4 skakalo z 1,0 do 0,5 w kilka dni. Ja przez dwa miesiace obnizylem PO4 z 0,24 do 0,13 ale jak mowie zajelo mi to 2 miesiace za pomoca absorberow . . .


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcialem kupic miernik Hanny lub Milwaukee ale mam fajny sklep, w ktorym mierza mi PO4 za pomoca Hanny za darmo i chodze tam co tydzien . . . :-)


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chym zobaczymy dzis jak to wypadnie.

Ogladales juz mierniki Hanna? ,mozesz cos polecić?


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis zrobilem koleine testy :) i jutro chyba podjadę do sklepu zoologicznego niech oni mi zrobią te testy bo moze cos nie tak robie

Mg-1080

KH-10.6

NO2-0.05

NH3-0

CA-440

No3-15

PH-8.0

PO4-1

jeszcze jedno pytanie ...

od jakegos czasu jade na ballingu 3 roztworowym, leje po 20ml kazdego roztworu.Ca-440 a MG-1080 mam ciagle lac tyle samo ?to sie wyrowna ? czy jak ?:)


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw Ty wyrownaj do pozadanych wartosci. Tylko zrob to powoli, powiedzmy w ciagu dwoch tygodni.

Wtedy zacznij z jakas "na oko" pasujaca dawka i co tydzien przetestuj wode i ustaw nowa dawke. Tak robiac, bedziesz po kilku tygodniach wiedzial jakie masz w akwarium zuzycie. Niestety testowac bedziesz musial regularnie, bo zuzycie potrafi skakac.

Nie masz ryb? PO4 jest juz na wysokim poziomie, chyba czas na absorber, wodke, filtr glonowy itp.albo na przemyslenie filtracji. Jesli nie masz ryb, to PO4 powinno juz dawno byc na dole chyba, ze wzroslo dopiero ostatnio po slimakoszatkowaniu.

Ps: moze wpisz do stopki pojemnosc zbiornika (130 l), to pozniej ulatwia porownanie sprzetu do litrazu.

Co to za filtr 1400 l/h, co jest w srodku i czy to przypadkiem nie on produkuje NO3 i PO4? Chyba tez nie kazdy wie co u Ciebie w stopce oznaczaja "Media".

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie czytalem wczoraj jeden watek o temacie-"Co z tym KH - leci w dół"z 2007-05-17 i tam jeden z uzytkownikow mnial tez niski MG napisalem do niego na prv.o przepis jak podnieść magnez .Mam te dwa proszki

1. chlorek magnezu sześciowodny - MgCl2x6H2O

2. siarczek magnezu sidmiowodny - MgSO4x7H2O

To jest filtr jaki posiadam http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=400091399528#ht_4334wt_939 dodalem dwie gobki i zamiast bibali mam żywą skałę wielkosc pileczek golfowych :) do tego chce zrobić refugium na wysokość akwarium . w tej chwili to mam dwie rybki po4 wlasnie urosło po akcij ze ślimakiem :cursin

dodam ze wode podmieniam co tydzien 18L


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ladny filtr, choc moim zdaniem nic nie daje. Te gabki bedzie Ci sie chcialo co tydzien wyjmowac i myc? Miedzy kamienie zywej skaly tez pewnie dostaje sie brod. Powiem szczerze, ten filtr wydaje mi sie przedobrzeniem.

Masz zywa skale w akwarium i na dwie rybki nawet ten cieniutki odpieniacz powinien wystarczyc. Poniewaz PO4 tak wzroslo po smierci slimaka to wlozylbym do tego filtra troche absorbera PO4 i moze nieco wegla a z reszty materialow po prostu zrezygnowal. Czesto proste, przejzyste filtracje sa latwiejsze do opanowania...

Po Toich wynikach testow widac, ze w tej chwili brakuje jedynie Mg i od tego bym zaczal. Tylko podnos powoli, moze dziennie o 20 punktow.

Zreszta 1 lub 1,5 ml wodki dziennie tez by z czasem pomoglo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak myslalem ze z ta gabka to lipa bedzie.oki jade do sklepu kupic Rowa Carbon i 0.5 sobieskiego :) 1ml do akwarium 50 dla mnie;)

nawet ten cieniutki odpieniacz powinien wystarczyc
myslisz ze ten tunze jest za slaby?

[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jak producent opowiada, ze odpieniacz jest dla zbiornikow od 40 l w gore (chyba do 200) to raczej mozna przyjac, ze do 40. Na Twoje akwarium jakis Deltec czy inny z igielka dla 400 l pasowalby lepiej i takie dodatkowe filterki nie ciagnelyby pradu, chociaz dla absorberow moga byc calkiem wygodne.

Posluchaj; na te dwie rybki to on wystarczy, tylko w takich sytuacjach gdy cos padnie, jak teraz, zaczyna sie niepotrzebna bieganina i dolaczanie dodatkowych filtrow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak pytam o ten skimer bo mam 18 dni zeby go oddac wiec moze go oddam i kupie wiekszy ...problem jest ze w tym rsm jest panel i tam mam 7,5 cm szerokosc wiec ciężko cos tam włożyć

jeszcze jedno jak ten preparat(wodka) dokaldnie nazywa


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wódka to wódka 40% vol aby miała i czysta była :) Poczytaj o vodka method na reefkeeping albo tu na forum i wiele Ci się rozjaśni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chym czlowiek ciagle sie uczy ,czosnek juz byl dla mnie zaskoczeniem choc pomaga ,no ale ze wodka :) :readingQuote

#231276 Stani :

Zreszta 1 lub 1,5 ml wodki dziennie tez by z czasem pomoglo.

to nie pomyłka 1ml bo czytajac forum to co niektorzy to leja 1,5ml dziennie na 500l akwarium?

moze to ma byc 0,1ml na 100l


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie pomylka. Niektorzy leja mniej lub wiecej, sterujac w ten sposob poziom NO3 i PO4.

Zacznij moze od 0,5 ml/100 l codziennie (lub troche mniej) i nie zmieniaj dawki przez pierwszy tydzien lub dwa. Pozniej zwieksz do 1 ml/100 l i tak trzymaj. Spokojnie, co tydzien przetestuj wode na NO3 Salifertem a na PO4 tez moze byc Salifertem zanim nie spadnie do np: 0,2 mg/l. Zbicie wysokiego PO4 moze trwac kilka miesiecy i dobrze, bo wszystko musi przebiegac powolutku.

Ponizej 0,2 mg/l to juz tylko jakims nieco drozszym testem lub Hanna. Tak mozesz wspomagac filtracje nawet latami. To nie jest "Wodkamethode" tylko "wspomaganie" a´la Stani. Dziala, dopoki nie zabraknie ktoregos z tych dwoch zwiazkow.

Odpieniacz bedzie w tym czasie wybieral wiece brudu i o to chodzi.

Ps: To pytanie bylo slodkie; " jeszcze jedno jak ten preparat(wodka) dokaldnie nazywa"?:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, ze sie wchrzanie w temat, ale Stani, co myslisz, zebym i ja zaczal stosowac ta metode u siebie?

dzis zmierze NO3, ale biorac pod uwage, ze codziennie dosc obficie karmie tube artemia, pewnie no3 bedzie wysokie.

w moim przypadku 0.25 ml dziennie, czy moze lac co drugi dzien 0.5 ml?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim akwa jest odpieniacz?

Lepiej lac codziennie i testowac co tydzien.

Nie bez znaczenia jest utrzymywanie w miare zdrowego stosunku miedzy NO3 a PO4 (ok. 16 : 1). Nie trzeba sie koniecznie trzymac tego stosunku, ale zachowac umiar i nie doprowadzac do sytuacji, ze w akwa pozostanie tylko 1 zwiazek (dozowac brakujacy, az poziomy obydwu beda nas zadowalaly).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak Stani, jest odpieniacz, caly reefpack200, zaczne od dzis lac po 0,5, tylko zastanawiam sie,czy nie bedzie to za duzo, bo wyzej widzialem taka dawke na 100 litrow a ja mam 52 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od 0,3 ml to bedziesz spokojniejszy. Tacy jak Ty juz sie nigdzie nie spiesza...:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.