Skocz do zawartości
promil

Glony zielona na podstawkach?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie,

jakiś czas temu wsadziłem do zbiornika szczepki sps osadzonych na podstawkach z gipsu portlandzkiego.

Korale przyrastają powoli,ale zaniepokoił mnie fakt iż te gipsowe podstawki mocno zarastają glonami głownie nitkowymi,oraz po trochu wapiennymi algami.Co mnie dziwi,piach jest raczej czysty i LR też.

Całość na fotkach:

glony.jpg

Ma toś jakiś pomysł,może gips uwalnia jakieś związki co są odżywką dla glonów,w sumie gips to zwykłe CaSO4.

Jarek


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

1. ile czasu ma akwarium ?

2. co pokazuje tds ?

3. jakie parometry wody ?

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnie podstawek sa calkiem surowe, nie pokryte bakteriami itp., dlatego na taka wolna powierzchnie rzucaja sie glony. Nie maja konkurencji. Moze z czasem glonozercy to wyczyszcza.:shocking


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to do podstawek używa się cementu portlandzkiego a nie gipsu. Ja na przykład używam podstawek z cementu portlandzkiego, i zachowują się jak reszta skały w akwarium.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@promil a czy przypadkiem te podstawki po prawej i lewej stronie to nie ceramika??

Sprawdz parametry wody, + parametry wody RO; z tego co widzę to valonia też się pojawia.


Akwarium - 85x45x50 + sump 90L

Cyrkulacja - marea 3200 vs 3200

Odpieniacz - turboflotor 1000

Oświetlenie - 8 x 24 W T5

Akwa oparte NIE na ceramice - (tylko) LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie sprawy dzieją się także na np kleju aquamedica - to co napisał Stani to prawda. Nie chce mi sie wklejac foty ale w tym że akurat na podstawce rosną glony nie ma nic dziwnego - zasiedlaja nowy teren. Troszke gorzej że wogóle sa :shocking


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja 45l rafa to pozostałość z 112l 4 letniego akwa.70% życia oraz 80% wody pochodziło z mojego pracującego zbiornika.

Szczepki ze zdjęć mają ok 2 miesiące,podstawki były z cementu portlandzkiego,które dostałem wraz ze szczepkami od Roberta z tego forum.

Parametry:

@=1,023

pH=8,3

KH=9

NO3<10

PO4=0

Ca=440

Mg=1360

RO= 2,5us(po wymianie membrany,prefiltrów,MB400).

Leję pełnego ballinga.

Od tygodnia pracuje odpieniacz DIY.

Co do czystości skał,faktycznie cały czas mam problem z Bryopsis,nitkowe też się pokazały.

Fotka zbiornika.

p1120877.jpg

Obsada=1 ryba:)

Obsada czyszcząca ostatni klient padł,jestem na etapie zakupu.

P.S Literówka,miało być cement portlandzki.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Promil,

to na padstawkach wyglada niezbyt estetycznie ale tak juz jest.

Tym sie rozni skala w starym akwarium od czegos nowego. W starym akwarium mozesz miec gorsza wode, ale glony na skale nie maja miejsca bo jest dawno zasiedlona. Najwyzej pokaza sie na czyszczonych szybach lub pompach.

Troche omijam ten efekt wrzucajac nowe podstawki na kilka miesiecy do sumpa. Tam jest ciemno, ale jakies bakterie chyba je zasiedlaja, wczesniej niz glony.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz dzięki za wytłumaczenie problemu :shocking

Nie wpadłem na pomysł moczenia podstawek:kapelusz

Mam też na jednej skale co jest w centrum siedlisko glonów,trochę nitkowych,Bryopsis:banghead i takie kawałki podłużnych,koloru bordo dość twardych i trudnych w odrywaniu.Jak się nazywają i kiedy się pojawiają?

Może na skale były od zawsze i ruszyły kiedy parametry poleciały.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.