Skocz do zawartości
Cetus

Zaprószona skała

Rekomendowane odpowiedzi

Moja skała cały czas pokryta jest warstwą drobnych cząsteczek. Pełno tego na dnie i w wodzie. W zasadzie taki drobny pył. Przy podmianie wody odsysam z dna ale ciągle go przybywa. Skała leży w zbiorniku już ponad miesiąc i ten pył miesza się i osiada na skale i nitkowatych glonach. Długo jeszcze będzie tak "pylić"? Jak się tego pozbywać? Odpieniacz na początku wyrzucał ze 2 do 3 cm syfu do kubka na dobę. A teraz tylko z pół centymetra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#231217 bigwalker :

Moim zdaniem masz słabą cyrkulację.

W sumie mam ze 6500 l/h to jest 35 razy pojemność zbiornika. Za mało? Pompki dmuchają na skałę. Może ustawić je nisko i bardziej w kierunku dna? Nie mam jeszcze piachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narazie ustaw je tak aby dmuchały na skałe a syf odsysaj a ta koralia 2 to troche cienka bo zwróć uwage że baniak masz 100cm


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj mam tak:

na jednym boku Tunze 6045 (tj. 4500 l/h), Koralia 2 (tj. 1500 l/h) i obieg z 1000 l/h

na drugim boku Koralia 4 (tj. 4600 l/h)

czyli razem 11600 l/h co daje ponad 60 razy zbiornik.

Skałki w miarę "przewiane" wyglądają tak:

3373-00012961.jpg

Ale te co leżą przy bokach to jest tragedia:

3373-00012960.jpg

Ten pył osiadł na glonach i mimo że na niego dmucham to nie za bardzo chce zejść. Może trzeba dłużej dmuchać albo je wyszorować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralia 2 to 2300 l/h. Spora cyrkulacja, bez korali i ryb tak mocno ruchu wody nie widać. Poczekaj ze zwiększaniem cyrkulacji na jakieś życie, pył i tak zawsze będzie osiadał w miejscu o najsłabszym przepływie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja jest OK, nie ma co sztormu robić, bo później okaże się że nie będziesz miał gdzie korali dać bo wszędzie będzie nimi szarpać. Chyba niestety musisz uzbroić się w cierpliwość, i odsysać to dziadostwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle odsysam i odsysam. Już mija prawie trzeci miesiąc jak odsysam i nie widzę żadnej poprawy. Chciałbym już na dno dać jakiś piasek ale wstrzymuję się bo wygodnie się bez piachu odsysa. Na skale widoczny jest pólmilimetrowy, przezroczysty meszek, który dodatkowo trzyma ten pył na niej. W sumpie dno mam całe nim pokryte bo tam nie odsysam. Odpieniacz tego nie wyrzuca. Może dlatego, że nie jest podłączony pod spływ ale ma swoją pompę wody. Co tydzień przestawiam pompy. Aktualnie jest koncepcja taka, że jedna pompa nisko a dwie wysoko:

3373-00013190.jpg

Skała wygląda tak:

3373-00013189.jpg

3373-00013195.jpg

Może to pylenie ma związek z parametrami wody?

Salifert pokazuje:

NH3=NO2=NO3=0

Ca=380

Mg=1020

KH=7,5

Czy powinienem dodawać jakieś "dopalacze" na ten wapń i magnez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze ustaw tak cyrkulacje zeby wszystkie pompy dmuchaly na skale. tak, zeby ten syf nie mogl opasc na dno i skale. masz sporo pomp na pewno da sie "obstawic" cala skale, a dopuki nie masz piachu to mozesz sie pobawic, bo jak wsypiesz piach to bedzie tragedia.Ja bym jeszcze na twoim miejscu uzyl wate, u mnie bardzo pomogla.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silver200, jak używasz tą watę?

Ja na spływ założyłem stopkę od rajruz. No coś tam nawet zbiera ale jest to drobny pyłek. Wydaje mi się że całość tego grubszego pyłu znajduje się na skale i nie chce się od niej odkleić. Przez dwie doby na jeden kawałek skierowałem jedną z pomp (4500 l/h) w odległości jakieś 8cm. I nic. Widać było że na skale te paprochy falują bardzo ale nie odrywają się. Może wyjąć tą skałę i ją jakąś szczotką wyszorować?

Przy obecnym ustawieniu ta pompka po prawej zamiata całe dno z przodu akwa i nic na nim teraz nie ma.

Co z tymi parametrami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to robiłem dosc brutalnie, mianowicie całe życie do sumpa, odcinałem obieg, odpieniacz do głównego i szorowanie każdej skałki szczoteczką do zębów (oczywiscie specjalnie do tego celu kupionej :)) W akwa robi sie straszna śnieżyca , ale po godzinie wiekrzosc ląduje w odpieniaczu. Częsc opadnie zpowrotem na skałki ale wtedy powtarzam akcje do czasu pełnego zadowolenia.

Tak to mniej wiecej wyglądało

3506-img_8689.jpg

Zrób to póki nie masz piasku!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z czego biorą się te zaprószenia?

W moim baniaku też mi się tak zaczyna robić, mam tylko dwa duże ślimaki i dwie sinularie.


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.