Skocz do zawartości
andrzej412

Troche wątpliwości i pare pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam stałem sie posiadaczem akwarium 300L. Zamierzam w nim założyć akwarium morskie, pisałem kiedyś tutaj na forum i pare moich wątpliwości zostało rozwianych. Ale mam kolejne pytania otóż:

1. Czy na taki litraż wystarczy oświetlenie 2x54W t5 ?? Będą same koralowce miękkie.

2. Zamierzam wykorzystać martwą skałe i do tego dodać żywej, ale moge dostać troche wapienia filipińskiego. Nada sie on do podbudowy??

3. Co powinno się znajdować w sumpie poza odpieniaczem ?

Inne pytania pojawią sie w trakcie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Te 2x54W t5 może okazać się za mało przy 300l, ale nie można tego tak przeliczać, zależy to też od wysokości akwarium.

Ad.2 Jeżeli chcesz mieszać żywą/martwą skałę, to lepiej więcej żywej niż martwej, bo rozumiem, że planujesz większą ilość martwej kupić niż żywej.

Ad.3 W sumpie poza odpieniaczem upchniesz wszystkie inne graty, tj. pompę obiegową, grzałkę, dolewkę i tak dalej, możesz tam zrobić też DSB lub refugium.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to, że udało się kiviemu to nie znaczy że u ciebie tak samo się uda, każdy zbiornik jest inny i każda skała jest inna, po za tym kolega kivi to moim zdaniem ewenement ;) Ja osobiści bym dał przynajmniej 4x54W bo pewnie na jakiegoś LPSa też się skusisz a one lubią już trochę więcej światełka, no albo 2x54W + HQI

co do sumpa to odpieniacz, grzałka, pompa obiegowa, refugium no i węgiel i absorber fosforanów, moim zdaniem do DSB trzeba mieć trochę doświadczenia i jest bardziej ryzykowne w razie awarii prądu, naruszenia piasku itd.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owszem wiem ze kazda skala jest inna i zdaje sobie sprawe ze moze mi sie nie udac uzyskac takiego efektu, ale jak sie mowi do odwaznych swiat nalezy. Ale mam kolejne pytanie ile skaly powinienem kupic do mojego akwarium?? Chodzi mi o proporcje zywej i martwej. I mam jeszcze jeden problem bo zbiornik przez pewna czesc dnia bedzie wystawiony na promienie sloneczne oczywiscie nie teraz ;). Czy bedzie mialo to jakis wplyw na rownowage biologiczna lub zycie w akwarium?? I przez jaka czesc dnia oswietlac akwarium ?? Czy od 13 do 22 wystarczy ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232286 andrzej412 :

owszem wiem ze kazda skala jest inna i zdaje sobie sprawe ze moze mi sie nie udac uzyskac takiego efektu, ale jak sie mowi do odwaznych swiat nalezy. Ale mam kolejne pytanie ile skaly powinienem kupic do mojego akwarium?? Chodzi mi o proporcje zywej i martwej. I mam jeszcze jeden problem bo zbiornik przez pewna czesc dnia bedzie wystawiony na promienie sloneczne oczywiscie nie teraz ;). Czy bedzie mialo to jakis wplyw na rownowage biologiczna lub zycie w akwarium?? I przez jaka czesc dnia oswietlac akwarium ?? Czy od 13 do 22 wystarczy ??

1. Ja bym dał na początek 50/50 skały ale zarezerwował bym miejsce w akwarium na dodanie żywej skały.

2. Wytawienie akwarium na światło słoneczne będzie miało negatywny wpływ poszukaj innego miejsca.

3. Czas świecenia to 12 godzin a oświetlenia głównego ok 7 godzin

ps

a tak naprawdę tomiooo ma rację


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to mnie przekonaliscie zamontuje te 4 x 54W tylko teraz jakie prosilbym o jakas konfiguracje. Akwarium raczej nie da rady gdzie indziej przestawic moze byc problem z glonami chyba ze bede jakos akwarium przyslanial albo okno lub czyscil z glonow, bo juz nie mam innego pomyslu jak ten problem rozwiazac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup najlepiej 50/50 aktynikę/dzienne ja mam 2xATI Spezial Blue / 2x ATI Blue Plus


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to oswietlenie mam z głowy. Teraz ile tej skaly powinno byc 30% objetosci akwarium czy wiecej?? Teraz odpieniacz myslalem nad tym Turboflotor Multi SL da rade na takie akwarium?? Jakie dac pompy obiegowe i cyrkulacyjne i w jakiej ilosci??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-40 kg skaly wystarczy i mozna juz fajnie ulozyc

-takiego odpieniacza nie mialem, ale na rakiete do 300 l mi nie wyglada, choc moze wystarczy (he,he, fajna odpowiedz:baby)

-obiegowke - moze Eheim 2400 l/h

-cyrkulacja: przynajmniej 2 x Tunze 4500 l/h


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym kupił 30 kg na początek, a potem dokładał jak będzie mało.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to tak wstępne założenia są takie:

- pompy 2x Tunze Turbelle nanostream 6045 lub Marea 4400

- odpieniacz Weipro SA-2014 będzie dobry??

- żywa skała + martwa w proporcji 50/50 30-40 kg

- żywy piasek w jakiej ilosci??

- lampa uv czy warto ja miec i jaka moc powinna miec

- oświetlenie w trakcie planów 4 lub 6 x 54W

- filtr ro + di nie wiem dokladnie jaki

- sump pojemnośc około 100L a w nim refugium , wegiel, biobale, odpieniacz

Prosiłbym bardziej doswiadczonych o korekcje załozen lub ewentualne dopisanie do listy jesli o czyms zapomniałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biobale zbedne,a wrecz szkodliwe,Weipro to nie najlewpszy sprzet,ale z dobra pompa z wirnikiem igielkowym powinien dac rade.Przy dlogosci akwarium 120cm.uwazam ze pompy Tunze6045 beda za slabe.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232836 Peniek :

Biobale zbedne,a wrecz szkodliwe,Weipro to nie najlewpszy sprzet,ale z dobra pompa z wirnikiem igielkowym powinien dac rade.Przy dlogosci akwarium 120cm.uwazam ze pompy Tunze6045 beda za slabe.

No i tu kolega ma rację


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a co z tymi pompami Marea ?? Odpieniacz wiem że nie najlepszy ,ale nie stac mnie na lepszy z czasem wymienie pompa do tego moze Aqua Medic Powerhead 2500 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy cyrkulacyjne to 2x 6000l/h bedą ok,a ta pompa do odpienka moze byc.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tanio ? To na allegro ale ja bym raczej szedł powoli w kierunki całości żywej, mniej a systematycznie

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem zrozpaczoy nie wiem co robic. Dziś przyszła szfka pod akwarium no to biore sie za skladanie i tu zdziwienie. Otóż szafeczka wyglada tak jak na zdjeciu imgp0122.jpg no i co z tym teraz zrobic aby sump sie zmiescil?? A może dac dwa mniejsze akwaria??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupach w necie masz prawo do oddania towaru w ciągu 10 dni - zrób tak i zleć wykonanie szafki lub stelaża do odpowiedniej firmy. Przy tym wykonaniu (widocznym na zdjeciu) nie ryzykowałbym, ale może jestem odosobniony w opinii... niech kilka osób jeszcze potwierdzi/zaneguje i działaj :goofy


250L + sump, start = 2010.06.29

Illumagic LEDs M-90S, BubbleMagus 180-CS, 2*JVP-201, NewJet 3000

BioPellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taka szafke zamawiales? Gdzie kupowales?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zamawiałem na zdjeciu ona wygladala inaczej po prostu bylo to szafka zamykana bez tych polek po srodku. Zamawiałem na rafowe.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.