Skocz do zawartości
Pavilon

Sump czy zew. panel ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako iż mam akwarium 112l więcej w stopce lub w dziale "Nasze akwaria".

Miałem plany zrobić zewnętrzny panel... Ale zaś za akwarium na panel mam ok. 15cm szerokości tylko, a pod akwa dużo miejsca i myślę, że mógł bym zrobić sump taki ok. 50l z refugium. Tylko zaś jak pomyśle o kosztach tej hydrauliki i pompa to się odechciewa... Nie liczę szkła bo mogę mieć za free.

I drugi problem jaki jest to to że nie moge wywiercić dziury w blacie jedynie do spływu musiał bym dać kolanka i poprawić za komodą bo nie przylega do ściany i jest miejsce no i jeszcze nie mam komina a nie ma opcji żeby teraz z akwa spuszczać wode i wszystko wywalać i kleić...

W ogóle jest sens się w to bawić? Ile taki sump by wyniósł ? Proszę o opinie i rady ;)

Pozdrawiam ;)


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to postaw drugi baniak, calkiem od nowa. na kolanie sie akwarium morskiego nie buduje, przewaznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam to w tym akwarium masz same miękkie i dwa błazny, wiec ja bym się nie bawił w żadne panele czy sumpy, bo po co, lepiej zainwestuj w jakiś odpieniacz typu mce600, gdzie masz komorę na media filtracyjne, bo na takim ze strzykawek to daleko nie zajedziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostaje ci albo pudelko przelewowe, albo otwory w tylnej scianie splyw i powrot.

sam przerabiam podobny temat. jedynym malo inwazyjnym rozwiazaniem jest moim zdaniem pudelko przelewowe.


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO Kidult i Natan maja rację: albo postawisz sztukę-nówkę, koniecznie z sumpem albo zewnętrzny odpieniek. Sam mam 112 bez sumpa i panela i nie wygląda to rewelacyjnie, miniflotor prawie pół baniaka zajmuje :p


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zielony_mintaj - zgadzam sie z Toba:) miniflotor jest główna atrakcją takiego zbiorniczka:)

sump jest najlepszym rozwiazaniem:) wiec albo od nowa z kominem, albo pudelko przelewowe, albo dziury w tylnej scianie... ja sam mam dylemat co zrobic....


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko sump, przynajmniej nie widać gratów i otwory w akwa brak komina ja tak mam zrobione


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Wykonanie sumpa, wiercenie otworów, hydraulika, przeloty szczelne, zawory kulowe to niestety nie jest tanie. Trzeba także dodać wyższy rachunek za energię. Jeżeli Ciebie na to stać to polecę sump. Do panelu nie potrzebujesz hudrauliki oraz wiercić otwory w dnie. Wystarczy Coś w rodzaju pudełka przelewowego DIY lub wycinka w tylnej szybie powinne załatwić sprawę. Za zaoszcędzone pieniądze można dokupić zwierząt. A w panelu o szer 15cm zmieścisz wszystko co jest potrzebne. Obecnie posiadam wklejony panel 11x20cm w 60-litrowym zbiorniku w którym zmieściłem miniflotora, grzałkę oraz pompę NJ.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wszystkie wypowiedzi :p I jednak zrobię panel ZEWNĘTRZNY... Jestm uczniem technikum więc na razie mnie nie stać na dodatkowe wydatki aby zrobić sump a trochę by tego było.

Za rok/dwa będzie większy baniak to i już będzie sump :p

Pozdrawiam


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie można jeszcze zrobić komin zewnętrzny.

1. doklejasz na około zbiornika paski szkła około 6-8cm, podwyższając całe akwa.

2. tylny pasek krótszy o szerokość komina.

3. doklejasz z tyłu komin z odpowiednimi otworami.

4. uzbrajasz w przelot, grzebień i działa.

bez likwidacji akwarium i wcale nie drogo. Szkło taniocha, przelot 40-60zł, rury i kolanka max 150, pompa obiegowa na takie akwa np. atman 306 (w zupełności styknie) za 90zł, sump może być standardowym akwarium ze sklepu 70zł.

wydaje mi się że to lepsze rozwiązanie niż niewygodny, ciasny panel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze nie jestem specem ale mysle ze panel byl by tanszy i leprzy w danej sytuacji niz rozwiazanie z doklejaniem szyb itd. rurkami z kolankami zrobic przelot z akwa do panelu i tak samo powrot i bedzie tez dobrze gdzie beda tylko 2 rurki widoczne w akwa o srednicy mysle 20mm sam tak kiedys zrobilem w slodkim a w 112l raczej nie bedzie ich prawie widac.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja dorzuce swoje 5 groszy:)

Koledzy powyzej wymienili chyba wszystkie za i przeciw ale warto jeszcze pamietac ze przy takiej wielkosci akwarium sump o pojemnosci jakies 50L znacznie zwiekszylby ilosc wody w obiegu. I sump jest lekiem na wszelkie problemy z estetyka. Ale patrzac na Twoje potrzeby gdzie chcialbys to zrobic jak najmniej inwazyjnie dla akwarium bez spuszczania wody, wiercenia dziury w antyku na ktorym stoi akwa zrobilbym panel. Ale poswiecilbym duzo czasu na jego konstrukcje zeby bylo nie bylo przyslowiowej "zjebki sztuki"

Natan z mce600 zapodal super rozwiazanie. Za koszt sumpa, hydrauliki, pompy obiegowej i innych zwiazanych z jego instalacja kupisz ten odpieniacz i w akwa 112L bedzie rakieta. Przy przemyslanej konstrukcju nawet pudelko przelewowe nie bedze potrzebne. Sump czy panel? Sump:D, ale kazde rozwiazanie jest dobre gdy spelnia swoje zadanie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zdecydowałem na sump głównie dlatego żeby obserwować w nim wszelkich killerów, pomijając aspekty techniczne, wizualne itp., jakich już niedługo napotkam podczas dojrzewania zbiornika.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232691 Natan :

lepiej zainwestuj w jakiś odpieniacz typu mce600, gdzie masz komorę na media filtracyjne, bo na takim ze strzykawek to daleko nie zajedziesz.

Wciaz mam go do sprzedania. Zapraszam do dzialu Targowisko


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.