Skocz do zawartości
inmar

Rozmieszanie składników Ballinga.

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie to trochę zagmatwane bo czytałem 2-3 opisy mieszania składników i jeden z składników występuje chyba w trzech odmianach.

Dziś dostałem składniki:

MgCI26H2O-magnezu chlorek sześciowodny

NaHCO3-sodu wodorowęglan

dwówodny chlorek wapnia z Preisa bo innego nie mieli czyli Calciumchlorek-Dihydrat

i niezbyt widoczny opis na woreczku jak by MgSo4 tak jakoś odczytałem.

Jak to pomieszać ? Pierwszy raz to będę robił i wolę zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszasz wszystkie osobno, poza MgCl2 x 6 H2O. Ten mieszasz z MgSO4 x 7 H2o w stosunku 6:1 (ile dokladnie w gramach, znajdziesz w archiwum).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ja robie to inaczej;

sol bez NaCl jesli dodaje, to raz w tygodniu przy rozrabianiu solanki do podmiany. Zaoszczedzona pompe uzywam do dozowania Mg. Ten rozrabiam w trzecim pojemniku. W ten sposob moge dokladniej sterowac dawkami Mg.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja jak stosowałem ballinga to mieszałem tak jak linku Neno.

Ale z ballinga nie byłem zadowolony, nie wiem czyja to była wina czy moja czy pomp Grotecha. Początkowo wszystko było super i byłem pewien że nigdy nie wrócę do reaktora jednak, życie to zweryfikowało i od lipca jestem szczęśliwym posiadaczem reaktora :p

Jak wcześniej rozwiązywałeś suplementacje Mg, Ca, Kh ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani co daje Ci dozowanie samego MgCl2 ? przeciez ten zwiazek bez NaHCO3 jest bezuzyteczny w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kidult

Neno mnie rozumie:waving

Dlaczego " MgCl2 bez NaHCO3 jest bezuzyteczny" nie bardzo zrozumialem.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233094 guliwer777 :

Witam

Jak wcześniej rozwiązywałeś suplementacje Mg, Ca, Kh ?

Pozdrawiam

Wcześniej miałem mało korali i świeże akwarium więc Mg i Ca były na dobrym poziomie a czasem nawet jak stosowałem sól TM Pro Reff za wysokie,poza skalą.Kh jakoś od początku zawsze wysokie powyżej 9 a nawet na starcie przez kilka miesięcy było 15.

Magnez podbiłem preparatem Timo magnesium i poszło na to prawie kilo tego preparatu.Trwało to może z dwa miesiące.Wapno cały czas teraz się waha,ale w zaniżonym poziomie raczej.Mam resztki starego ballinga zakupionego rok temu już rozrobionego i lałem tylko co jakiś czas wapno i sól bo robił się jakiś syf na piasku jak i koledze,który miał z tego samego źródła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stani MgCl2 jest bezuzyteczny bez NaHCO3, poniewaz korale nie uzywaja chlorku magnezu, tylko weglanu czy tam wodoroweglanu magnezu, a ten powstaje przy reakcji z NaHCO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233137 KIDULT :

@stani MgCl2 jest bezuzyteczny bez NaHCO3, poniewaz korale nie uzywaja chlorku magnezu, tylko weglanu czy tam wodoroweglanu magnezu, a ten powstaje przy reakcji z NaHCO3

Witam

Ja się na tej ballingowej chemii nie znam ale w takim razie czemu nie robi się roztworu odrazu z MgCl2 i NaHCO3 ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kidult

Widzisz jakis zysk w tym, ze te zwiazki pomieszasz w kanistrze a nie w akwarium?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233137 KIDULT :

@stani MgCl2 jest bezuzyteczny bez NaHCO3, poniewaz korale nie uzywaja chlorku magnezu, tylko weglanu czy tam wodoroweglanu magnezu, a ten powstaje przy reakcji z NaHCO3

Mylisz się- koralowce do budowy szkieletów wykorzystują jony wapnia (I roztwór) i jony węglanowe (II roztwór), cała reszta to jedynie dodatki zapobiegające zachwianiu równowagi jonowej.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, myle sie, H.W. Balling tez glupek, lejcie sobie co chcecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę jest się o co obrażać... a Balling nie głupek (ba! wręcz przeciwnie), tylko nigdzie nie napisał że wodorowęglan sodu nie zadziała bez magnezu :p


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232911 Stani :

Sorry, ja robie to inaczej;

sol bez NaCl jesli dodaje, to raz w tygodniu przy rozrabianiu solanki do podmiany. Zaoszczedzona pompe uzywam do dozowania Mg. Ten rozrabiam w trzecim pojemniku. W ten sposob moge dokladniej sterowac dawkami Mg.

Pozdrawiam

Nie pomyślałem o tym dzięki Stani:clapping


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233137 KIDULT :

@stani MgCl2 jest bezuzyteczny bez NaHCO3, poniewaz korale nie uzywaja chlorku magnezu, tylko weglanu czy tam wodoroweglanu magnezu, a ten powstaje przy reakcji z NaHCO3

Sam MgCl2 jest bezużyteczny ale z MgSo4 już tak i Stani ma rację,wtedy dozujemy oddzielnie Mg,Ca i Na

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dziedzinie ballinga nie jestem "starym wyjadaczem" - zacząłem dozować blisko miesiąc temu, ale ze efekty wyglądają obiecująco to podzielę sie obserwacjami.

Kupiłem komplet ballinga Preisa, pompy dozujące x4 do Profiluxa i 4 x baniaki 10 na litrów. Po przeczytaniu wpisów na forum, samo dozowanie oparłem na instrukcji ze strony samego Preisa

Balling

http://www.preis-aquaristik.de/pol/srodkidouzdatnianiawody/theballingmethod/index.html

3 zbiorniki - w każdym rozpuściłem inny proszek Preisa (CaCI2, NaHCO3 i Preis–Mineralsalz) zgodnie z podanymi na stronie wagami dla każdego z proszków (ilość x 5 po rozpuszczałem w 10 litrach RO); pompy dozujące ustawiłem na 200 ml dziennie każdego z płynów, dozowanie w małych dawkach i o różnych porach. Po dwóch tygodniach:

- KH skoczyło z 7 do 10

- pH waha sie w granicach 8.25-8.35, wcześniej 7.95-8.30

- Ca doszło do 1280

Parametry są już prawie, prawie więc zgodnie z instrukcja za kilka dni przechodzę na dozowanie raz w tygodniu.

Obserwacja - sugestie dawkowania w rożne części akwarium lub o różnych porach lepiej potraktować serio, nawet odrobina roztworów CaCl2 wraz z NaHCO3 daje mętne polaczenie, które zamienia sie w w twardy, trudny do usunięcia osad/kamień

Magnez

http://www.preis-aquaristik.de/pol/srodkidouzdatnianiawody/preis-magnesium-hexahydrat-und-hepthahydrat.html

4ty zbiornik - w proporcjach podanych na stronie rozpuściłem MgCl i MgSO w 10 litrach RO i 0,5 litra dziennie roztworu dozuje w małych dawkach. Mg obecnie to 320 i nadal intensywnie podaje aby jeszcze nieco poszło w gorę.

Obserwacja - gdybym nie miał 4 pomp dozujących tylko 3 wtedy chyba zrobiłbym to co Stani, czyli Preis–Mineralsalz dosypywałbym do soli przy podmianach wody.

I to chyba tyle na razie :p


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca doszło do ilu ??? 1280 ??? a mg 320 ? chyba odwrotnie ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GoGel

To chyba niezbyt dobrze, gdy bedziesz dozowal duze dawki raz w tygodniu. W ciagu siedmiu dni zuzycie jest duze i co tydzien bedziesz za mocno ingerowal. Chyba lepiej co tydzien potestowac i ewentualnie skorygowac dzienne dawki. Jesli mozesz sterowac pompy, to nawet te dzienne dawki warto rozbic na drobne.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zdecydowanie, mniejsze dawki ja mam ustawione pompy na 100 ml dziennie ale raz w tygodniu to koryguje

wlanie np 1 L Magnezu raz na tydzień to myślę katastrofa

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety dalej nie mam tych składników rozrobionych.

Dziwią mnie różnice opisów,nie wiem może nie jest potrzebna taka dokładność,ale np.na stronie http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/body_metoda_ballinga.html NaHCO3 pisze 168g a w dołączonym opisie 163,8.Podobnie jest z CaCl2 144g i 147g.

Ps.Właśnie tutaj jest ta różnica w wadze http://www.preis-aquaristik.de/pol/srodkidouzdatnianiawody/theballingmethod/index.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli balling to nie są sztywne dawki składników i można modyfikować wg. swoich potrzeb ?Kiedyś ktoś w jakimś innym poście napisał mi,że jak inaczej będę rozrabiał to nie będzie to balling tylko inmar . Zmyliły mnie też dokładne proporcje składników 48,75g czy 163,8.

Przepraszam,że tak drążę ten temat,ale Sami widzicie,że nie ma jedności a ja nie chcę lać do zbiornika czegoś co zamiast pomóc to zaszkodzi.

Głównie zależy mi na odpowiedzi do pierwszego zdania w tym poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Udało się rozrobić tego ballinga?

Pozdrawiam Łukasz


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,wg, strony Bolesławskiego,ale i tak jestem ciekaw jak inni to robią,na zlocie zrobimy dyskusję.Generalnie są różne szkoły rozrabiania i różne drogi prowadzą do sukcesu.

Na razie będę stosował bez soli bez NaCl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.