Skocz do zawartości
inmar

Rozmieszanie składników Ballinga.

Rekomendowane odpowiedzi

Pytam, bo jutro jadę po pierwsze prochy do ballinga i właśnie zastanawiałem się nad Preisem.

Również rozrobię wg Bolesławskiego. Jak z rozpuszczaniem się w wodzie, nie wytrąca się osad?

Pozdrawiam Łukasz


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234039 inmar :

jestem ciekaw jak inni to robią,na zlocie zrobimy dyskusję.

Inmar, prośba z mojej strony o przedstawienie wniosku z tej dyskusji dla takich nowicjuszy jak ja :goofy


250L + sump, start = 2010.06.29

Illumagic LEDs M-90S, BubbleMagus 180-CS, 2*JVP-201, NewJet 3000

BioPellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo nie widzę czy dobra klarowność wody bo mam nie przezroczyste bańki,ale dolewany płyn jest dość klarowny.Zastanawiałem się nad całym zestawem praisa,ale wychodzi sporo więcej cenowo a raczej proszki te same.Całość rozrobienia zajęła mi 20 min.

Dalej nie wiem dlaczego są różnice wagowe rozrabianych proszków,ale podobno to nie ma znaczenia 5g w tą czy w tamtą.To zdanie jednego z naszych guru na tym forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,czyli skuszę sie na zakup, przynajmniej na start.

Pozdrawiam Łukasz


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a najlepsze jest jeszcze to,mamy 3 płyny Ca,Kh i sól bez soli i teraz co jeśli mimo lania równego każdego z płynów Ca wynosi 480 a Kh 7 co zrobić z solą bez soli? podnieśc czy mniej lać?, bardziej w strone Ca czy Kh ?oto jest pytanie


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba trochę pomieszałeś z tymi składnikami.Sól bez NaCl jest tylko do wyrównania jonowego i nic z pozostałymi parametrami nie ma wspólnego.

Ballinga powinno się lać po równo jeśli parametry są wyrównane do zalecanych poziomów.Wyrównujemy poszczególne parametry aplikując tylko brakujący składnik.

Po chłopsku jak masz jak ja za niskie wapno i magnez to lejesz tylko te składniki.Na stronie Bolesławskiego jest kalkulator jak szybko i bezpiecznie podnieść za niskie wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilosc soli bez NaCl dopasowujesz do ilosci skladnika, ktorego dodajesz mniej.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi

oczywiscie podalem odwrotnie ilosci Mg i Ca

Stani

Lanie raz w tygodniu bylo sugestia ze strony Preis'a ale zdecydowanie idę zasuferowana przez Ciebie droga, leje w coraz mniejszych dawkach ale regularnie - jak dobrze ze pilnuje tego Profilux :goofy


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak zakupiłem sól bez NaCl,rozmieszałem 50g w 2 litrach wody i będę go lał.

Moje pytanie czy jeśli teraz podbijam same wapno lejąc 190ml dziennie to soli lać tyle samo czy poczekać z nią do unormowania się zalecanego poziomu wapnia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem Wam tak:

kupiłem MgCl2x6H2O w worku 25 kg za 30 zł z hurtowni. A jakość hmmmm... no cóż... jest na obrazkach : AKWARIUM

pozdrawiam

B.


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zaczynam czytac na temat Ballinga i mam wiele watpliwosci. Jest Balling taki jak tu: http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm gdzie leje sie 2 roztwory na Ca i kH + roztwor soli bez NaCl. Zarowno na tej stronie jak i Boleslawskiego podaje sie metode, w ktorej I roztwor na Ca uzupelniony jest o MgCl2. To chyba najbardziej uniwersalny sposob jesli chce sie podawac tylko 3 plyny wraz z Mg.

W manualu Fauna Marine podany jest tzw "Light Balling":

I. 2 kg clcium chloride dihydrate w 4 L RO

mozna dodac:

• 25 ml Trace B heavy metal complex

• 25 ml Trace B strontium / barium complex

II. 2 kg magnesium chloride hexahydrate w 4 L RO

mozna dodac:

• 25 ml Trace B iodine flour complex

III. 500 g of sodium bicarbonate w 4 l RO.

z uwagą, ze "Nowa metoda nie wymaga siarczanu magnezu jako że wytrąca się niezmiernie szybko i w ten sposób nie ma sensu" (a przynajmniej ja to tak zrozumialem :)

Ze wzgledu na to, ze Mg jest zuzywane dosc wolno, a dostarcza sie go przy podmiankach to powaznie sie zastanawiam nad zastosowaniem rozwiazania jak w linku arcadio17 to znaczy I Ca, II kH, III sol bez Nacl + dodatki Fauna Marin - Ultra Trace B SET

Co Panowie na to??


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#235398 Brunon :

"powiem Wam tak:

kupiłem MgCl2x6H2O w worku 25 kg za 30 zł z hurtowni. A jakość hmmmm... no cóż... jest na obrazkach : AKWARIUM

pozdrawiam

B."

Heh... konkretna wypowiedź poparta konkretnymi dowodami :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.