Skocz do zawartości
kamilm

Hepatus problemy na skorze

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam problem z Hepatusem, zauwazylem, ze ma dziwna, jakby biala narosl/osad na pletwach piersiowych.

W miejscu gdzie sie one stykaja z cialem jak nie plywa sa ciemne plamy na skorze. Jedna z nich to mam wrazenie, ze jest rana do zywego miesa.

Ryba ociera sie o skaly (drapie sie) i odwiedza krewetke czyszczaca. Je normlanie = duzo i expresowo.

Od zawsze podaje wodorosty z czosnkiem. Zaraz wrzuce fotke (malo wyrazna).

Hepatusa mam dobrze ponad miesiaca i nie mial zadnych plam, wysypek itp.

Co robic ?

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3513-dsc02412.jpg

210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałem swój watek otworzyć na temat hepatusa a tu proszę.

U mojego przed chwilą zauważyłem bardzo ciemnie plamy na pysku z jednej strony.Pływa i żre całkiem normalnie.Natomiast też przed chwilą zauważyłem u żółtka dość głęboką ranę na boku.

Wszystko na raz,może coś źle dzieje się w zbiorniku ?

Kilka dni temu zdechł chelmon.:cursin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem problem z moim hepatusem. Po wpuszczeniu do akwa po kilku dniach dostał białych kropek, później po jednej stronie kropki rozlały się w ciemne plamy. Teraz jest coraz lepiej. Kropki zniknęły, plamy też zanikają. Są to dość wrażliwe rybki i po zmianie miejsca zamieszakania zazwyczaj dostają wysypki.

Jeśli chodzi o dadawanie czosnku jest to sprawa dyskusyjna. Jest to naturalny antybiotyk ale bardzo obciąża wątrobę. Może czasami zrobić więcej szkód niż dobrego.

Czosnek stosuje się jako test przy sprowadzaych rybach. Jeśli (co jest całkowicie naganne i każdy się z tym zgadza) były poławiane na cyjanek po podaniu czosnku padają. Jeśli nie były poławiana na cyjanek i mają zdrowe wątroby nic się im nie dzieje. Ale ten test pokazuje, że czosnek działa obciążająco na wątrobę.

Staraj się zapewniać rybkom jak najlepsze warunki i dobrze je odżywiaj a objawy na pewno znikną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar miałeś ostatnio bardzo duże wahnięcia pH. Może tu jest przyczyna. Ryby bardzo źle znoszą taką gwałtowną zmianę pH.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar,

moze cos nie gra z dozowaniem roznych Ballingow itp. i to wplywa na Ph ? Jak tam kH ? Moze warto podniesc?

Jakies oswietlone w nocy refugium z glonami by pomoglo. Moze masz przerybienie w akwa lub przeludnienie w pokoju i za malo wietrzysz?:p


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar - u mnie zaczęły się dość duże wahania pH, jak zacząłem świecić nad refugium całą dobę, a nad zbiornikiem głównym 500 ltr zrobiłem światła 620 W. Wahania pH pomiędzy 8,03-8,10 nad ranem do 8,63 pod wieczór z pełnym oświetleniem. W związku z tym, że ta górna wartość stopniowo rosła i ostatnio osiągała właśnie 8,63 to zdecydowałem się na naturalne regulacje. Mam refugium, które po roku wegetacji glonów zaskoczyło i teraz jest ich pełne. Reguluję oświetleniem. Nad ranem ok. godzinę przez włączeniem pierwszego światła nad głównym, wyłączam oświetlenie refugium. Na godzinę przed zgaszeniem ostatniego światła nad głównym włączam oświetlenie refugium. W tej chwili wahania pH wynoszą 8,20 nad ranem do 8,50 wieczorem. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że refugium może dawać takie duże zmiany, a przy odpowiednim sterowania taką pozytywną stabilizację.

Co do pH to jest ono opisane skalą logarytmiczną dziesiętną tak, że np. u ciebie spadek pH o ok. 1 to w rzeczywistości woda 10 krotnie bardziej kwaśna. Może dlatego ryby mają problemy skórne.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli proponujecie przeczekac ?

ryba plywa u mnie ponad 2 miesiace (ale ten czas leci :-)), wiec nie jest to raczej choroba wywolana stresem.

Od niedawna leje ballinga, wiec parametry sie powoli zmieniaja - kH, Mg, Ca rosna. pH dzis sprawdze.

A jeszcze o tym czosnku, moj Hepatus ogolnie jest bardziej mieso niz roslinozerca, wiec wiele on tych wodorostow nie je. Teraz probuje mu serwowac najpierw wodorsoty, a potem za jakies 30 minut podaje robale, co by troche tego czosnku zjadl.


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój hepatus też właśnie dostał białych kropeczek. Na początku jedna a teraz po tyg. go zsypało mocniej na całym ciele. Wcina i zachowuje się normalnie. Rybka była ponad rok w innym akwarium(mniejszym) w doskonałym zdrowiu. Mam 4 krewetki czyszczące ale jakoś hepatusik niechętny. Żółtek cały czas korzysta i kropek nie ma. Parametry NO3 i PO4-niewykrywalne KH -9 , PH 8,1 , zasolenie 1,021. Temp. rano 24,5 wieczorem 26,5. Podnieść temperaturę? Czosnkiem namaczam norii i suchy od wczoraj. Mrożonki nie namaczałem. Podłączyć ozon ? Mój znajomy ma hepatusa od dwóch lat i co jakiś czas łapie kropeczki i mu przechodzą. Już nic sobie z tego nie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.