Skocz do zawartości
mufti

Zielona mgła

Rekomendowane odpowiedzi

Mam świeżo zalany zbiornik 220L, (w dzienniku szczegóły), ale od dwóch dni mam dramat. Zbiornik wiadomo, nowy, skała z frachtu 30kg plus 5kg z działającego zbiornika. Całość zalana w 70% wodą z gotowego zbiornika.

NO2 było na poziomie od 5 do 1 przez 2 dni, potem spadło do 0, NO3 teraz podobnie jak NO2 =0. I tak utrzymuje się blisko tydzień.

Przedwczoraj wsypałem żywy piach, woda zmętniała, jak to piach, potem już było prawie ok, ale od wczoraj mam istny zamęt.

Niesamowity zielony zakwit wody. Zieleń, łatwo usuwalna, osiada na szybach w z zawrotnym tempie. Piasek też w ciągu godziny, dwóch robi się zielony.

I nic nie dziwiłoby mnie, gdyby nie fakt, że pomimo odpieniania, włożenia węgla widać takie kłęby tego unoszące się w wodzie. I za żadne skarby nie idzie tego jak wywalić. Bo zielono-biała mgła jest normalnie frustrująca.

Nie wiem, czy czekać po prostu aż to przejdzie, czy odfiltrować to czymś? Watą perlonową czy jak?

W obiegu na boczniku mam włożony Rowa Phos na małym obiegu (w intrukcji radzono, aby go założyć na samym początku żeby fosforany nie weszły w skałę itd).

Miał ktoś może do czynienia z czymś takim?

Paramaetry wody na dzień dzisiejszy:

NO2 = 0 mg/l

NO3 = 0 mg/l

pH = 8.00

ORP = 280-300 mV

g = 1.023 g/cm3

T=25oC

Sól: Preis

Wojtek


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Tatrskiej w Krakowie. Indonezja. Z wyglądu niezła była. Mocno porowata.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakwit :-) Zmontuj sobie jakis filtr z drobnej gabki i/lub waty i wrzuc do baniaka wszystkie pompy jakie masz, zeby zrobic kipisz na maksa. Niech syfek osiada na wacie. Pozniej w kibelek.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie lałeś cudownych preparatów za dużo to problem tkwi w skale albo piasku.Zapodaj wate i dwa razy dziennie płukaj a światło off


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki stokrotne koledzy za radę. Zrobię dokładnie jak radzicie.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, kupiłem od razu w hurtowni morskiej i sam przywiozłem do domu.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem sobie z tym spokój. Włożyłem watę perlonową ze sporym przepływem plus masa cyrkulacji i przez dobę nic prawie nie wyzbierała, jest dalej biała. A woda jeszcze bardziej zielona.

Zauważyłem, że zielony osad siada na szybie już po 5 minutach po przetarciu czyścikiem.

Piasek w oświetlonym miejscu jasnozielony. Skały też pokryte.

Całkowita wymiana wody nie wchodzi w grę, bo woda jest z dużego działającego zbiornika.

jeszcze czegoś takiego w życiu nie widziałem, chodź cierpliwie startowałem z pozytywnym skutkiem dwa razy.

No nic, poczekam, co się będzie dziać. Parapetry cały czas takie same, czyli NO2 i NO3 = 0.

Szkoda, że nie da się tego odfiltrować niczym, tylko zielona mgła krąży w oczach...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zwykłą watę, jest drobniejsza i filtruje drobne zielone glony. niestety trzeba ją często wymieniać tzn co kilka godzin. Możma też zaciemnić baniak-zakryć kocem, ale wtedy trzeba dać węgiel i czyścić filtry z włókniny i waty. Ja tak miałam w roślinnym. zasady sa takie aby nie wymieniać wody, wszystko ma się oczyścić samo


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 i NO3 = 0 dalej na zero? Czyli skała i piasek musi być ok i nic tam nie padło.Na pewno nie przesadziłeś z jakimś preparatem typu Hagen szczepy bakterii?

Poczytaj tutaj może Ci pomoże bo jest prawie tak samo jak u Ciebie

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=21932&d=150

Pozdrawiam


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, NO2=0, NO3=0, nic nie padło chyba raczej. Jedynie zauważyłem teraz, że ten zielony zakwit chyba się ustabilizował, tzn. Nie zielenieje bardziej, tylko cały czas jest tak samo.

Bakterie jakie wlewałem, to Biodigest. 2 Ampułki na początku. Dla porównania wlałem na starcie do mojego 30L baniaczka 1 apmułkę i oprócz błyskawicznego oczyszczenia wody nic się złego nie działo.

A tu taka zieleń "egipska".

Spróbuję z tą zwykłą watą jak radzi TMK, może wyzbieram coś w końcu.

Jedyna rzecz przemawiająca za tym, że to zakwit, to oprócz niezachwianych parametrów wody ów zielony osad występuje tylko tam, gdzie dociera światło (teraz zmniejszyłem) i zwiększona cyrkulacja.

Czytałem przytoczony wątek. Kupie UVkę i włączę w obieg, bo zdaje się, że tak szybko to dziadostwo nie ustąpi samo...

Ale na razie zaciemniłem zbiornik. Zasłoniłem całkowicie i tylko czekam, aż może odpieniacz zacznie sie mocniej wypełniać :p


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Włączyłem światło przed chwilą.

Wata prawie nic nie zbiera. Po wyłączeniu światła nalot zniknął z szyb i piasku. Za to woda zmętniała bardziej na biało z zielonym p[rzebarwieniem. W wodzie z powodu cyrkulcji widać wiry zmąconego tego czegoś, jakby wsypać mąki.

Zaobserwowałem teraz wzrost NO2=4 i NO3=25. pH spadło do 7.20, pewnie wskutek braku światła.

Cos mi mówi, że skała, którą kupiłem mocno jest obumarła i trzeba poczekać aż zasiedli się życiem.

Czytałem podobny wątek ze zdjęciem, które było adekwatne do mojego baniaka teraz. Kolega przez ponad miesiąc walczył z tym i nie zwalczył, aż ktoś doradził UVkę.

We wtorek będzie UV 39W, to spróbuję wybic ten zakwit chociaż. Bo niewydaje mi się, żeby sam ustąpił, bo albo siada na wszystkim, albo pływa w wodzie...

Glony wyższe, chodź było ich troszkę na początku poznikały, bo mam w obiegu Rowę. Do tego obiegu dopnę UVkę na wlocie.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Tatarskie była dostawa skały 15-01-2010 wiec pewnie kupiłeś świeżą ? Jak tak to zle bo nigdy się nie kupuje z świeżej dostawy i lepiej poczekać jak ma coś paść i gnić to lepiej u nich.


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja jestem w gorącej wodzie kąpany i kupiłem tą skałę w dniu dostawy :goofy

Trudno się mówi, ale ten zakwit muszę jakoś zlikiwdować, bo mnie trafi. Reszta to zrozumiała sprawa :goofy


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :goofy


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dzisiaj obserwuję samooczyszczenie się wody na tyle, że mgła jest dużo mniejsza, a zielenina siedzi głownie na bocznych szybach. Piasek się wybielił w większości.

I teraz nie wiem, czy włączać UVkę, czy poczekać aż samo się może to wyczyści?

NO2=4

NO3=25

pH=7.5

kH=10

T=24oC

G=1.022

Na szczęście pojawiają się już glony wyższe nitkowate tylko na skałach, tych z frachtu. Na odgazowanych nie. Na szybach i piasku też nie. Znaczy, że dojrzewanie buzuje :goofy ale ciekawe, czy ta mgła zielona sama ustąpi?...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to filtrował przez włókninę filtracyjną, bo po co zostawiać pożywkę dla pozostałych glonów. Przy kominie nakładałem na grzebień przelewowy włókninę i w ten sposób cała woda przelewając się do komina była filtrowana. Włókninę kładłem na grzebień, jak ręcznik na lince do suszenia :-). W razie zapchania woda przelewała się ponad grzebieniem. Włókninę wymieniałem codziennie. To samo można robić w filtrze kaskadowym przy braku sumpa. Wywalając glony systematycznie usuwasz pożywkę dla kolejnych. Warto to robić.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he, tylko że to takie drobne skubaństwo jest, że nawet zwykła wata z apteki tego nie wyłapuje. Wygląda tak, jakby się spray'em pomalowało szyby i piach, z tym, że z piachu już zeszło, ale poszło na szyby.

Podłączę chyba jednak pojutrze tą UVkę jeśli nic się nie zmieni...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie tak samo, skała z działającego zbiornika, żywy piach też, po 2 dniach wszystkie szyby zielone, piasek również. Po pierwsze obniżyłem tem z 27 na 25 stopni i zakupiłem NitrateMinus ( producent TetraAqua) wyłaczyłem oświetlenie , wlałem środek 2,5ml na każde 10l wody i dzień później kryształ!!!!


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już teraz mam rozterkę, bo dojrzewanie poszło właśnie na całego, NO2=5, NO3=50! Woda trochę się sama przeczyściła, chodź po bokach i na piachu nalot z powrotem jest zielony, ale wychodzą gwałtownie glony nitkowate na skałach.

I teraz nie wiem, czy czekać, aż skała dojrzeje i samama to może przefiltruje, czy też należałoby to ubić żeby się nienamnażało?

Po prostu nie wiem, czy lepiej to póśrodkiem ubić i jaki to miałoby wpływ na dojrzewanie? Czy też zostawić i w ten sposób pozwolić na samooczyszczenie? Ile to potrwa i czy miałoby to pozytywny wpływ?

Odpieniacz co noc wywala ciemnozieloną, gęstą maź, zdaje się, że to są te obumarłe gloniska z wody, ale nie mam pewności. Może jednak włączyć UVkę i przyspieszyć obumarcie tego i odpienić ten syf ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ostatecznie podłączyłem UV 36W. Po kilkunastu godzinach woda kryształ. Cała zielenina zniknęła dosłownie.

Dzisiaj po upływie doby wyłączę UV aby niedobijać bakterii. Baniak dojrzewa, NO2 i NO3 wysokie :goofy

Półśrodki które wcześniej stosowałem: węgiel, wata, zaciemnianie itd. nie pomogły na zielony zakwit.

Potwierdzam za to 100% skuteczność lampy UV, po zastosowaniu której zakwit zniknął po niespełna kilkunastu godzinach!

:goofy:help1


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.