Skocz do zawartości
zelwer1

Zwalczanie AIPTASI

Rekomendowane odpowiedzi

WojciechM Acreichthys Tomentosus to wlasnie brzydal:D


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TDS ja zakupilem jako pierwsza fale uderzeniowa 4 sztuki na 375litrow. Po paru dniach wciaz widzialem aiptasie (nie powiem ci dokladnie czy wiele ubylo bo to bylo ze 2 lata temu) dokupilem wsparcie w postaci 3 kolejnych i ta parszywa siodemka rozprawila sie z "ukwialkami" blyskawicznie. Jako ze je bardzo rzadko widac, glownie w nocy i to pojedyncze sztuki to nie wiem ile ich mam w tej chwili, dokupilem profilaktycznie dwie kolejne i nie wiem co to jest aiptasia od tych dwoch lat.

Szkoda ze nie porobilem zdjec ile tego cholerstwa kiedys mialem, strach sie bac, zadne joe's juice i inne wrzatki nie pomagaly. Raz ze nigdy nie dostaniesz sie do wszystkich zakamarkow z tylu skaly czy miedzy zoasami chocby, nie specjalnie mi sie to usmiechalo meczyc moje "kwiatki", dwa na miejscu jednego dwa mi wyrastaly itd.

@Pavilon tez slyszalem takie opinie, ja u siebie tego nie zaobserwowalem, ale jak ktos ma inne doswiadczenia to z checia poczytam. Moze to ta "falszywa" krewetka w postaci camel shrimpa?


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kupię 4 krewety na 112l i zobaczymy :)


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup i daj im pare dni na dzialanie, nie badz tak nieciepliwy jak ja :)


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich podepne sie pod temat,czy jesli mam 4-ry dorodne "konie"[apitazje] w koloni zoa i zapodam na nie wrzaca wode RO-czy jest ryzyko iz to zaszkodzi moim zoantusom?-przeokropnie to wyglada i chcialbym sie scierwa tez pozbyc,prosze o jakas rade,pozdrawiam morszczakow


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem w akwa las aiptasi więc kupiłem dwie krewety "wunderwaffe" , jedna niestety gdzieś znikła a ta co została raczej nie wyrabiała. Mam też drugie akwa 45l i tam też był las ukwiałów więc kupiłem takiego wypasionego osobnika i w tym małym akwarium w tydzień zrobiła porządek (wyłowiłem z niego ryby i zero karmienia ). Przeniosłem ją do większego i niestety nie widać żadnych rezultatów. Czekałem cierpliwie ze dwa miechy na jakieś efekty ale niestety lipa, nie pomagały nawet parodniowe głodówki. Kupiłem wiec brzydala i po miesiącu od zakupu widać postępy, te wypasione sztuki są ale nie widać żadnych młodych.


zbiornik 130x60x55, 30 kg żywej skały, 25 żywego piachu, sump 130L, obieg NewJet 6000, cyrkulacja Jebao WP-40 + 2x Jebao WP-25 , odpieniacz Aqua Medic Turboflotor 1000, oświetlenie 6x39W T5

8408_8652.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265127 grzegorz.p :

...czy jesli mam 4-ry dorodne "konie"[apitazje] w koloni zoa i zapodam na nie wrzaca wode RO-czy jest ryzyko iz to zaszkodzi moim zoantusom?...

te sąsiadujące zoa, na pewno dostaną po tyłku i mogą powydzielać troszkę toksyn.

poza wszystkim, ja osobiście wrzątkiem właśnie, cudnie rozmnożyłam aiptasie :).

wydawało mi się, że o.k., wrzątek wstrzyknęłam, resztki odessałam i szczęśliwa obserwowałam, jak to pokonałam wroga.

po kilku dniach, W KAŻDYM miejscu gdzie próbowałam walczyć, zamiast jednej większej aiptasii, 6 - 8 małych :)

mi z wrzątkiem nie wyszło, ale może coś źle robiłam .


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265100 Pavilon :

Tylko, że jak się aiptasie skończą to jakieś korale może skubać podobno...

Mi wyskubał tylko xenię reszty nie rusza


Akwarium 300l+70l sump+żywa skała ok 45kg+cyrkulacja 1x3500l+wave meaker WM-3 +UV18W +1x150w HQI+2x39W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka sztuk dość pokaźnych aiptazji. Zrobiłem wiec tak:

Najpierw usiadłem i obserwowałem ich środowisko.

Później by lepiej poznać wroga i jego obyczaje doprowadzałem do lekkich walk zaczpnych w postaci:

- groźby słowne

- kuksańce w głowę

- trącanie po nodze

Kiedy poznałem już wroga i jego zwyczaje postanowiłem wyeliminować go z pola walki.

I tu kończy się aspekt naukowych rozważań. Po chwili namysłu chwyciłem na strzykawę uzbrojoną w grubą igłę. Zagotowałem wodę, dodałem 2 łyżeczki kwasku cytrynowego (fuj), napełniłem strzykawę, wbiłem w dziada po samą nogę i puściłem toksyczny jad. Po chwili zaobserwowałem że tkanka szkodnika ulega degradacji w coś przypominającego galaretę. Będąc przygotowanym na ewentualność usunięcia resztek szkodnika, odsączyłem to z niego zostało do strzykawki. I taki był koniec walecznej aiptazji. Chwała jej i cześć a dla mnie uwielbienie :reading

A teraz poważnie. Co Wy Panowie nie macie zdolności manualnych żeby dziada sztuka po sztuce wytepić?


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:reading mam tylko nadzieję, że za kilka -kilkanaście dni na miejscu jednej nie wyrośnie 5 sztuk mniejszych. @Żeglarz uwierz mi wszystko próbowaliśmy, ale to cholerstwo jest bardzo mocne. Nawet ktoś pisał, że wygrzewanie skały w piekarniku nie zabije tego g....a.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja regularnie (niestety regularnie :/ ) stosuje Joes Juice i tyle z tego mam, ze sie chowaja w skale na kilka/kilkanascie dni i wylaza od nowa :reading


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265769 AdamB :

Ja regularnie (niestety regularnie :/ ) stosuje Joes Juice i tyle z tego mam, ze sie chowaja w skale na kilka/kilkanascie dni i wylaza od nowa :reading

To coś zle robisz albo produkt już do bani.Ja Joes Juice wybiłem wszystkie aiptasi :( a robiłem to tak:

1)Wył.wszystkie pompy w akwa żeby nie było ruchu wody

2)Strzykawką daje gdzieś krople preparatu do gębuni szkodnika :( i zalewam go tak żeby go całego pokryło

3)Po 30-40 minutach dopiero wł. wszystkie pompy

Tak samo robisz?


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie robie. Po kilku kroplach sie chowa i ... wylazi za jakis czas.

Poza tym w akwa jest pelno "sniegu" jak preparat spada na dno.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265780 AdamB :

Tak wlasnie robie. Po kilku kroplach sie chowa i ... wylazi za jakis czas.

Poza tym w akwa jest pelno "sniegu" jak preparat spada na dno.

Jak aiptasia jest w szczelinie czy dziurce w skale to fakt jest gorzej,tez tak miałem ale wtedy tylko skała w pion i zalewasz od góry jej schronisko.

Co do śniegu to jest troszkę i jak masz pompy skierowane na skałe to lepiej skieruj je na taflę wody


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy mam na glebokosc ok 1/3 akwa i skierowane lekko ku gorze.

ps. Nemezis, alez Ty mnie denerwujesz ta fotka w stopce :reading:):(:(

Kocham zoa , a te sa PIEKNE !! :(


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265035 AquaManiac :

@Iceberg - Berghia jest wysoce nieefektywna: zyje krotko, je malo, sama jest chetnie zjadana...

...Witam...piszac ze jest nieefektywna wbijasz mnie nastepny gwozdz do trumny bo powiem ze z ufnoscia dziecka uwierzylem w te metode jako jedyna,ktora daje rezultaty...z tego co sie orientuje to najpierw trzeba stworzyc populacje berghi i wsadzac ja do zbiornika przy zgaszonym swietle by nie stala sie potencjalnym obiadem...czytalem tez ze czas w jakim berghia da znac o wojej obecnosci w zbiorniku moze byc od dwoch tygodni do nawet roku...wiadomosci,ktore tez zaczerpnalem z net'a mowia ze berghi nigdy sie nie zobaczy w zbiorniku,sa zawsze pochowane i tylko w nocy atakuja "roze"...no ale coz to tylko teoria,praktyka jak zwykle dosc odchodzi od teori,gdyz w teori nie bierzemy zbytnio powaznie odchylen od normy...Z tego co piszesz,jestes zwolennikiem wundermanni,ale ja tez slyszalem o tych krewetkach,kktore raz ze po wpuszczeniu do zbiornika "znikaly" a dwa ze aiptazja jak byla tak jest...wiec chodzi tu chyba o los szczescia w zakupie...Sam juz nie wiem co robic...wogole ten temat mnie przeraza bo mimo ze jest tu kilkadziesiat postow,nikt nie ma recepty na pozbycie sie "roz"...Moje akwa jest zupelnie przez nie opanowane...dawniej lalem Xaiptazja i fakt pomagalo,nawet bardzo ale na krotko...teraz moje dzialanie ogranicza sie do niszczenia "roz" ,ktore niebezpiecznie zaczynaja dotykac korale...szkoda ze nie ma TOTM dotyczacego najpiekniejszego zbiornika z tymi cudownymi ukwialami...wygralbym...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwiedziłem kilka dni temu kolegę który prosił o poradę w sprawie walki z aiptasią - przeżyłem szok

obok standardowej aiptasii są jeszcze inne ukwiały masywniejsze, grubsze o krótkich ramionach. W ok 400l jest ich może z 1000 sztuk - może więcej - masakra

w załączeniu fotki -może ktoś ma jakiś pomysł jak z tym walczyć - jakaś broń masowego rażenia albo... sam nie wiem co...

33b4323fc7917390m.jpg

96431767af062638m.jpg

967baf6223d90cb6m.jpg

150bd91af4d09e5em.jpg

sory za jakość- fotki z komórki


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Kaziko,dzieki za link...mysle ze w obronie zbiornika przed "rozami" kazdy link bedzie przydatny...wydaje mnie sie ze nie ma chyba jednej,pewnej metody...ale moze jakby sprobowac laczyc te metody to wyniki nie dalyby na siebie dlugo czekac...W linku jako naturalny wrog,figuruje Chelmon rostratus,lecz informacje o nim sa w trakcie pisania...czy jest ktos,komu ten Chelmon ulatwil zycie...?...pewnie tak jak ze wszystkim,zalezy na co sie trafi...apropos zdjec timki to mnie to wyglada bardziej na majano...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytalem ze ten-"berghia nudibranch " jest dobry na te chwast


[blue]225l+sump,cyrkulacja10000l/h,TMC led,tmc V2 400,10kgLR,400ml NP-Biopellets[/blue]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265842 timki :

Odwiedziłem kilka dni temu kolegę który prosił o poradę w sprawie walki z aiptasią - przeżyłem szok

obok standardowej aiptasii są jeszcze inne ukwiały masywniejsze, grubsze o krótkich ramionach. W ok 400l jest ich może z 1000 sztuk - może więcej - masakra

w załączeniu fotki -może ktoś ma jakiś pomysł jak z tym walczyć - jakaś broń masowego rażenia albo... sam nie wiem co...

To są majano,wykalaczka i łatwo schodzą


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#265976 anubis :

czytalem ze ten-"berghia nudibranch " jest dobry na te chwast

No tak, ale jak aiptazja zniknie, to ślimak umiera z głodu :/


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja też się podłączę pod temat. Gdyż też jestem dumnym posiadaczem poletka uprawnego aiptasii. Przymierzam się do kupna 4 wurdermanni (wcześniej kupiłem dwie i zaczęły ukwiały znikać, ale jak padła jedna, to druga olała sprawę). Ale zaciekawił mnie ten ślimak. Czy jest on dostępny w Polsce?


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.