Skocz do zawartości
Eqilibrum

Zapytanie o testy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To moje pierwsze wejścia na tym forum a że zaczynam przygodę z akwarystyką morską to prosze o wyrozumiałość, ponieważ szukam informacji na róznych forum.

Mieszam właśnie 160l solanki i rozglądam się za testami do wody na niedługą przyszłość.

Proszę o opinie na temat zestawu testów (najlepiej osoby, które są ich użytkownikami):

- Sera Aqua-test box marin (+Ca): http://www.akwamaniak.pl/sera-aquatest-marin-zestaw-testów-badania-wody-akwariach-morskich-p-1712.html

oraz

- JBL Testlab Marin: http://www.akwamaniak.pl/testlab-marin-profesjonalna-walizeczka-testami-p-1091.html

2. Testów paskowych do ogólnego określania parametrów wody morskiej.

3. A jeżeli zestaw nie, to może jakie testy na początek a potem sukcesywnie o jakie uzupełniać.

4. Jakieś inne propozycje?

Dziękuję i pozdrawiam


160l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynałem z "walizką" JBL Testlab Marin, na początek w miarę ok, teraz walizka stoi i jej nie używam od momentu kiedy zakupiłem testy Salifert, i je mogę polecić, aczkolwiek od czasu do czasu warto zbadać parametry wody dwoma różnymi testami, tak dla pewności,

co do testów paskowych, też mnie kiedyś coś podkorciło i kupiłem z Tetry, niestety nie nadają się do dokładnego testowania wody, zrobiłem kilka razy i wyrzuciłem w kosz,

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234226 bigwalker :

Na początek kup sobie testy na Ca,Mg,Kh Saliferta.

Tylko to !


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co na początku testy na Ca,Mg,Kh ? Co to ma pobierać ? przy 10% podmianach to raczej bez większych zmian na starcie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234304 kiflu :

Tylko po co na początku testy na Ca,Mg,Kh ? Co to ma pobierać ? przy 10% podmianach to raczej bez większych zmian na starcie.

Masz rację w pierwszym tygodniu nie potrzeba ale wydaje się że mówimy już o akwarium troszkę starszym


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej kolega @Eqilibrum potrzebuje testów na określenie postępu dojrzewania zbiornika, ze 3 miesiące będzie czas na resztę


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiflu po to by się mauczyć je robić.

Dodam jeszcze,że w dwumiesięcznym zbiorniku (szczepkowym) leję dziennie 1.5L płynów.By określić dozowanię robię testy:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczepkowe to raczej puste nie stoi


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, Kiflu chyba nie sądzisz, że Eqilibrum postawi sobie tylko szkło z sama solanka bez obsady i będzie testował wodę przed i po podmianie...

a zresztą nawet gdyby to jego sprawa,

testey trzeba robić, trzeba,trzeba,trzeba, żeby wiedzieć co się dzieje w zbiorniku, w TestLab JBL'a jest nawet specjalna tabelka którą powinno się wypełniać po kazdorazowym zrobieniu testów, jest to o tyle dobre że widać wszelkie zmiany parametrów na przestrzeni czasu, pamięć ulotna jest,

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam mam zeszyt i notuję

pozdrawiam

ps w kratki :goofy


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego @rutra jak byś od początku postawienia zbiornika wodę testował pod kontem Ca Mg to byś dziś raczej radził koledze że z tych testów na starcie może sobie odpuścić, są ważniejsze. Nie sądzę że zaraz po zalaniu i w pierwszych miesiącach @Eqilibrum będzie ładował korale, wiec..

Jestem tego samego zdania co wy, testa należy obowiązkowo wykonywać.

Reasumując, bo odbiegamy od prośby kolegi, tak jak już @bigwalker napisał, dobre testy to Salifert, PO4 - rowa,(najlepiej hanna) :goofy


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzę, że wątkiem testów połączyłem różne forum.. :goofy ale oczywiście nie chcąc nikogo sprawdzać, dlatego też wszędzie podpisuje się tak samo - Eqilibrum :goofy.

Moja ciekawość wynika z faktu, że (nie oszukujmy się) opini na forum jest wiele, choc trzeba przyznać z faktyczną przewagą Saliferta, ale nawet i tej firmie czasem sie dostało. Moje dociekanie odnośnie testów, nazwijmy to walizkowych wynika ... z praktycznego opakowania. Sam w pracy zajmuje po części się sprawami laboratoryjnymi (niestety nie wodą) i wiem jak jest, to pipeta sie zawieruszy, to menzurka.. a to znowu czegoś innego brakuje. Z takim zestawem jest po łatwiej o utrzymanie większego porządku, co znacznie ułatwia życie takim jak ja nieporządnickim :help1 chociaż oczywiści nie to jest meritum sprawy i chce oczywiście wybrać testy, które są miarodajne.

A co do mojego baniaczka (jak nabiorę trochę pewności i wiedzy do obrony przed krytyką, to pewnie jakąś fotkę zamieszcze) a jutro po 3 dobach mieszania 90l solanki w 160l szkle z 15 kg tuffu (gęstość dziś sprawdzona przy 24C to 1,025), dojdzie żywa skała (pokruszona do panelu filtracyjnego) i na początek kilka kilogramów do zbiornika. Resztę obiętości (ok. 50l) dopełnie żywą woda z dwóch różnych źródeł, wierząc że to wzgogaci faunę bakteryjną. Co do filtracji, to zdecydowałem się panel DIY odcianjąc 12cm z boku zbiornika (często wyjeżdzam i boję się zalania mieszkania), wydzielając 4 komory:

1. pokruszona żywa skała (wpływ wody od dołu)

2. komora pompy + odpieniacz + grzałka

3. mini refugium

4. komora filtracji mechanicznej(wpływ wody od góry przez grzebień): gąbka+biofibres(SERA)+Marine Carbon+biofibres(SERA)- ceramika (pororingi-od miesiaca moczą się w stumpie u kumpla)

I tak to mniej więcej wygląda.. a co dalej czas pokaże.

Dziękuję za info i prosze o opinie lub krytykę... mam nadzieję konstruktywną.

Pozdrawiam Wszystkich.

Eqilibrum.


160l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:goofy Ale się napisałeś nie dziwoto że nie ma chętnych do odpoeiedzi.

a. Salifert tak

1. pokruszona żywa skała (wpływ wody od dołu)

2. komora pompy + odpieniacz + grzałka

3. mini refugium

4. komora filtracji mechanicznej(wpływ wody od góry przez grzebień): gąbka+biofibres(SERA)+Marine Carbon+biofibres(SERA)- ceramika (pororingi-od miesiaca moczą się w stumpie u kumpla)

nie


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234359 slawomirdyl :

Ja tam mam zeszyt i notuję

pozdrawiam

ps w kratki :goofy

Jak ja od 1 listopada 2009.Wszystko zapisane co i ile wlałem do baniaka.Co gdzie kupiłem i za ile.

Nie wiem tylko dlaczego podliczona liczba przekroczyła 20 tyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja nie notuje i spie spokojnie:playing


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy. Czytając posty o dobre testy Ca sugestia padła na Saliferta. Idąc tym tropem zkupiłem testy Saliferta na Ca, PO4, ph. Chciałbym prosić o wypowiedź czy przy nowych testach buteleczki testerów są napełnione do 2/3 pojemności a proszek do Ca do połowy pojemnika. Moje podejrzenie, że otrzymałem używane testy wzbudził fakt braku kartonika z wzornikiem kolorów dla testu Ca. Praktycznie mam test nieużyteczny. Proszę o wypowiedź czy coś takiego się zdarza i jak często. A może ktoś chciał wykorzystać nowicjusza. Nie podaję sprzedawcy, ponieważ nie chciałbym niesłusznie go posądzić o wykorzystanie nowicjusza.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy chłopakowi kazaliście nakupować.

Po roku to mu się te testy na Ca i Mg przydadzą, więc zanim je będzie potrzebował to się przeterminują.

A przez pierwszy rok podstawa to NH4 , NO2 i NO3, +KH i PH to pozwoli ustalić szybko podstawowe problemy z akwarium zanim nauczy się je rozpoznawać beztestowo.

poza tym polecam opcję "szukaj"


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyjaśnienie. Instrukcja jest po niemiecku. W jaki sposób należy odczytać wynik. Swoją drogą dobrze byłoby aby sprzedawca zgodnie z wymaganiami sprzedawał testy z instrukcją po polsku.

ad. wypowiedzi smk. W odstepach kilku dniowych mierzę parametry wody zgrubnie paskami tropical ph,KH, NO2,NO3 do wody słonej. Mam również sondę ph która mierzy mi on line. Co dwa tygodnie zanoszę wodę do sklepu akwarystycznego do zbadania podstawowych parametrów. Proszę o poradę, czy takie postepowanie powinienem skorygować?


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz 17, proszę instrukcje do saliferta


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję nika.


Akwarium: 100x40x50 200 l

Sump: 50 l

Oświetlenie: 2 x Actinic Blue T5 39W + 2 x White T5 39W

Cyrkulacja: 5000l/h , 3000 l/h

Obiegowa: 1200 l/min

Odpieniacz: Beast 400 l/min

Żywa skała ok. 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma za co. zwróć tylko uwagę na wersje testu, co prawda dotyczyło to chyba testu na kh, ale były w kilku (dwóch?) wersjach - różniły się zawartością opakowania/instrukcją .


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.