Skocz do zawartości
kozikk

Balling

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Parametry się niestety popsuły i czas zacząć "coś" dozować:goofy

Kupiłem już prochy do ballinga i rozmieszałem wg strony Bolesławskiego.

Parametry które mierzyłem przed chwilą wypadają następująco:

KH-6,7

pH-7,8

No3-2-2,5

Mg-1260

Ca-340

Mam następujące pytanie, czy odrazu zacząć lać ballinga, czy najpierw podbić bufferem KH i Ca(mam Kenta)?

Pozdrawiam Łukasz


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234473 kozikk :

<...>

Mam następujące pytanie, czy odrazu zacząć lać ballinga, czy najpierw podbić bufferem KH i Ca(mam Kenta)?

Pozdrawiam Łukasz

Ale przecież płyny Ballinga służą właśnie do podnoszenia/utrzymywania KH i Ca.

Myślę, że powinieneś lać płyny. Na początek w dawkach takich by stopniowo podnieść KH i Ca do poziomów optymalnych, a potem zmniejszyć dawki by utrzymać te poziomy.

Jeżeli masz 450l i twarde korale zacznij od dawki powiedzmy 70 ml każdego płynu i mierz parametry. Potem zwiększysz lub zmniejszysz ilość dolewanych płynów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na taka podpowiedź właśnie liczyłem.:goofy Dzięki

Jeszcze jedno tą dawkę 70ml, rozbić na pół czy lać całość?

Pozdrawiam Łukasz


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz obsadę? Ile koralowców i jakich rozmiarów (zarówno miękkie i twarde), czy masz dużo glonów wapiennych, czy masz refugium z dużą ilością glonów?

Parametry masz idealne do tego, żeby podawać równe ilości roztworów.

Jeśli masz mało koralowców i glonów w refugium (lub ich brak) to możesz zacząć od 70 ml. Możesz wlać do sumpa w okolicę zrzutu wody od razu całą dawkę jednego roztworu. Praktycznie od razu możesz wlać sól bez soli, natomiast trzeci roztwór tak z 5-10 minut później (lałem kiedyś lek o fioletowej barwie i widziałem, że jego usunięcia całkowite z sumpa trwało ok. 10 minut).

Staraj się dojść z Ca do 420-430, a z Mg nie schodź poniżej 1200, a próbuj w okolicach 1350.

Mierz parametry i koryguj w górę co ok. tydzień. Koralowce stopniowo zostaną pobudzone do wzrostu, jak wyczują większe ilości Ca i Mg.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rah. Nie mam glonów w refugium, mam miejsce ale nie odpaliłem. Co do glonów wapiennych to praktycznie cała skała i komin są nimi pokryte. Koralowce to: 4 euphylie(spore), C.Jardinei(duża), Lobophylia, 1-szczepkę Acropory zielonej, 2-szczepki montipory fioletowej, 4 szczepki seriatopor, skałkę z zoa, oraz niewielka ilość xeni, oraz Tridacna.

Montiporki zaczęły tracić tkankę od dołu, oraz jedna szczepka seriatoporki. Zasolenie 1.025 sól KZ


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to według mnie spokojnie dojdziesz do co najmniej 200 ml dziennie roztworów. Jeśli takie parametry utrzymujesz dłużej to koralowce wbrew pozorom wegetują. Jedź przez kilka np. 5 dni po 70 ml, potem przez 5 dni po 100 ml i tak zwiększaj stopniowo jednocześnie badając poziomy Ca, Mg i kH (przy okazji powinno ci trochę wzrosnąć pH). Może się okazać, że poziomy Ca i Mg będą miały na początku niewielkie wzrosty. Koralowce będą wchłaniać nadwyżkę błyskawicznie. Nie zrażaj się tylko dalej stopniowo zwiększaj. kH może ci zacząć rosnąć szybciej, ale ono ma tendencję po pewnym czasie do lekkiego spadku. Warto mieć na kH oprócz saliferta inne testy (sera, JBL), bo według mnie trafiają się w salifercie testy zawyżające ten parametr o 3 stopnie (tak jest u mnie). Możesz nie stresująć się dojść spokojnie do kH 10.

Jedną z przyczyn utraty tkanki od dołu może być niskie kH (może w dodatku masz trefny test saliferta i kH jest niższe niż się spodziewasz).

Mierzysz czymś fosforany?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wegetacji korali to masz w 100% rację, o ile Lps-y wyglądają ok, to Sps-y nie rosną wogóle:(. Mam nadzieję że balling pomoże. Jeśli chodzi o Po4 ,to nie mierzę(może tu jest przyczyna?).

Kupię test na Po4(jaki Salifert?) i dodatkowy na KH.

Będę dozował tak jak piszesz, zobaczę co z tego wyjdzie:).


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kasy na test po4 Saliferta,wez wode z akwa pyrgnij sie do korale.pl i Ci pomierza wszystkie parametry na mierniku Hanna.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234572 Peniek :

Szkoda kasy na test po4 Saliferta,wez wode z akwa pyrgnij sie do korale.pl i Ci pomierza wszystkie parametry na mierniku Hanna.

Dokładnie,mój salifiert na PO4 zaniżał.

Jako,że posiadam miernik hanny u siebie na Rybnickim forum zaoferowałem badanie wody za 5 zł.Mi część wydanej kasy się zwróci a ktoś będzie miał wiarygodny wynik.

Jeśli ktoś by kupił Rowe i chciałby badać raz w miesiącu to spłaciłby ją po 4-5 latach a wtedy już pewnie dawno straciłby ważność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234572 Peniek :

Szkoda kasy na test po4 Saliferta,wez wode z akwa pyrgnij sie do korale.pl i Ci pomierza wszystkie parametry na mierniku Hanna.

Tak też zrobię. Mam tylko pytanie, czy robią to od ręki czy trzeba się jakoś wcześniej zapowiedzieć?:goofy

Mam jeszcze jedno pytanie, ile mniej więcej na mój zbiornik musiałbym użyć absorbera i co ile go wymieniać? Uzależnione jest to od stężenia PO4 w wodzie?(sory za może głupie pytanie)


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robia od reki.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234603 kozikk :
#234572 Peniek :

Szkoda kasy na test po4 Saliferta,wez wode z akwa pyrgnij sie do korale.pl i Ci pomierza wszystkie parametry na mierniku Hanna.

Tak też zrobię. Mam tylko pytanie, czy robią to od ręki czy trzeba się jakoś wcześniej zapowiedzieć?:goofy

Mam jeszcze jedno pytanie, ile mniej więcej na mój zbiornik musiałbym użyć absorbera i co ile go wymieniać? Uzależnione jest to od stężenia PO4 w wodzie?(sory za może głupie pytanie)

Absorber możesz dać ze 3 do 5 łyżek stołowych. Tylko należy zachować proporcję pomiędzy PO4 a NO3 mniej więcej 1/16-1/20. Dlatego potrzebne są dokładne testy na NO3 i PO4.

Absorber możesz wymieniać raz na 3-4 tygodnie, ale tu uwaga. @fal robił kiedyś fajne eksperymenty mierząc spadek PO4 przy zastosowaniu 2-3-5 łyżek absorbera, dodając co kilka dni. Okazało się, że skuteczność usuwania fosforanów może bez mierzenia doprowadzić do nagłego i całkowitego ich usunięcia, co zrobione w szybkim tempie załatwi koralowce. Dlatego pomiary dokładne są niezbędne.

Z drugiej strony masz nie działające refugium. Moim zdaniem warto to wykorzystać, wsadzić glony,kupić lampkę IKOLA od Rafała i niech działa. U mnie z refugium fosforany mam na poziomie 0,06 więc da się żyć, a nie ładuję kasy w absorbery.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rah co do tego refugium to chyba mnie namówiłeś:goofy W przyszłym tygodniu jak mnie puści choróbsko, to przejade się do tego sklepu po lampę i zrobić testy. Może ktoś z okolicy W-wy będzie się chciał podzielić lub odsprzedać garstkę glonów do przyszłego refugium to będę wdzięczny(chyba że będą mieli w sklepie:))?


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś opieram się temu refugium,ale z moim wiecznie masakrycznym poziomem fosforanów może też spróbuję ?

Kto ma do pozbycia się jakieś glony do refugium z mojego regionu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszecie żeby mierzyć Ca Mg i kH (ew ph) ale kiedy? rano, wieczorem, przed podaniem ballinga, po podaniu, po podmienie, przed? podmiany 10% tygodniowo na soli preis .

leje od tygodnia na 100l w obiegu 5ml każdego, wiem że mało.. ale korali niewiele i raczej małe.

parametry ostatnio:

sól 1,023

ph 8,4 TM (czasem 8,2)

kh 11 TM (czasem 10)

nh3 0 Nutrafin

no3 0 sali

mg 1160 jbl (1040-1240 zależy od pomiaru)

ca 440 jbl (360-440 zależy od pomiaru)

jbl jakoś mało wiarygodny i zawsze co innego wychodzi.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.