Skocz do zawartości
Wojtesu

dolewka bezpośrednio z osmozy...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie do użytkowników takiego rozwiązania. Jak poradziliście sobie z napełnianiem zbiornika na podmianę przy dolewce bezpośrednio z osmozy? Chodzi mi o to że chcąc napełnić powiedzmy beczkę 100L do podmiany muszę osmozę skierować do tej beczki a co wtedy z dolewką? czy idzie to jakoś pogodzić?


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam za ro trójnik i dwa zaworki jeden jest podłączony do zbiornika dolewki a drugi jest po prostu luźny to znaczy około 2m wężyka, z którego puszczam wodę do beczki, w której mieszam solankę do podmianki, zresztą i tak zawsze przed napełnianiem dolewki odpuszczam przez ten drugi wodę około 15min, ponieważ po tym czasie ro dopiero zaczyna prawidłowo filtrować. Kiedyś nie posłuchałem kolegów z forum i automatycznie uzupełniała się woda w dolewce bez wcześniejszego spuszczania pierwszych litrów do ścieku no i długo nie musiałem czekać problemy pojawiły się bardzo szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam dolewkę bezpośrednio z osmozy bez zbiornika. Woda dolewa się na tyle często, że jest cały czas ok a poza tym mam większy filtr DI. Jak się napełnia beczka na podmianę to co jakiś czas dolewam trochę z beczki do wyrównania poziomu w akwa.

@jodla

Jakie miałeś problemy jak wodę lałeś odrazu bez spuszczania ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rdzawy nalot, czyli okrzemki a następnie plaga wirków. Po zmianie metody dolewania do dolewki nalot zszedł po około miesiącu a wirki gdzieś po 6 tygodniach zniknęły nagle. Niedawno znowu miałem taką akcję, ponieważ długo nie wymieniałem membrany i prefiltrów po zmianie wszystko wraca do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W beczce zrób otwór rewizyjny i połącz ją z sumpem.

Jak beczka się napełni woda będzie spływać do sumpa gdzie wyłączy ją zestaw pływakowy,

W ten sposób masz pełną beczkę i dolaną wodą.

Jak zasolisz, przełożysz wężyk bezpośrednio do sumpa.

Żeby uzyskać zawszę bdb wodę w zbiorniku na osmozę mam utopionych kilka woreczków z żywicą di i małą pompkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim ze info i rady...

@viridis pomysł z tym otworem rewizyjnym w beczce bardzo interesujący...


650L słonej wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie mam takie pytanie - chcę wodę dolewać bezpośrednio do zbiornika i jak to się ma do spuszczania wody przez 10 litrów przed zebraniem wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieprecyzyjne pytanie.Generalnie jeśli ktoś dolewać by miał co kilka dni to woda w filtrze zabrudzi się,TDS na pewno coś pokarze dlatego odlewamy przed zebraniem wody na solankę.Myślę,że jeśli ktoś będzie miał aytomatyczną dolewkę,czyli dolewała by na bieżąco to takiego problemu nie będzie.Tu jednak wychodzą problemy jak zrobić,aby elektrozawory nam szybko nie popadały.W sumie miałem takiego do podawania CO2 w roślinnym i pracował cały czas przez minimum rok.Ja będę robił taką dolewkę bez żadnych zbiorników na RO prosto do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myśle podobnie jak VIRIDIS. Jest dolewka i woda do podmiany. Mam rozwiązane w ten sam sposób u siebie i uważam że jest to dobre rozwiązanie. IMO przejmowanie się wysokim TDS przy starcie jest niepotrzebne ponieważ zebrana woda na dolewke po po krótkim czasie ma juz zdecydowanie wyższy TDS od tej zaraz za DI.


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie nazbieram wodę w baniaku 20L i wlewam do szklanego pojemnika z wieczkiem jak jest pusty.Badam co jakiś czas wodę w tym zbiorniku i wykazuje 0,00. sam się dziwiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobilem to na 2 zaworach.

Mam przelacznik w moim sterowniku dolewka/podmiana

jak zalaczam to uzywany jest czujnik w pojemniku dolewki i uklad na trojniku przelacza sie na dolewanie do zbiornika.

Jak pojemnik na dolewke sie napelni to wlacza sie alarm ze koniec.

Wtedy wsypuje sol a uklad przelaczam na dolewke.

Pojemnik na podmiane mam w kuchni na szafkach wiec jak sie sol wybelta to spuszczam wode do glownego zbiornika.

Moje zawory pracuja juz od roku...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.