Skocz do zawartości
smoki

Wysokie Kh - HELP!

Rekomendowane odpowiedzi

Kh zaczęło rosnąć jak wystartowałam z Ballingiem.

Na początku pocieszaliście mnie tak jest na początku a później się ustabilizuje.

Niestety przy każdym zwiększaniu dawki Ballinga Kh idzie w górę i tak już zostaje. W tym momencie mam już 11,2 i to widać po koralach :) Tracą tkankę.

Kh rosło w ten sposób:

30 ml płynów

Ca 370

Mg 1050

Kh 9,6

40 ml

Ca 380

Mg 1140

Kh 9,9

50 ml

Ca 390

Mg 1200

Kh 10,6

60 ml

Ca 410

Mg 1260

Kh 11,2

Odstępy między zmianą dawki są spore 2-3 tygodnie.

Ca i Mg nadal niskie a Kh to juz kosmos.

Co ja mam robić? HELP!

Zrobić inne stężenie sody do Ballinga?

Lac nierówno?


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj podawanie ballinga za tydzień nowy pomiar będziesz wiedzieć jakie masz zapotrzebowanie

na poszczególne pierwiastki


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235350 slawomirdyl :

Wstrzymaj podawanie ballinga za tydzień nowy pomiar będziesz wiedzieć jakie masz zapotrzebowanie

na poszczególne pierwiastki

Masz rację ale Ca i Mg są nadal poniżej dolnej granicy.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj ten tydzień wtedy będzie wiadomo co robić dalej a 11 kH to jeszcze nie tragedja


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam watpliwości czy 11 KH może powodować utratę tkanki korali? Które tracą tkankę?

Miękasy znoszą 14 bez żadnych widocznych efektów, tylko szyby mają taki kamienny nalot.Mnie się to zdzrzyło po stosowaniu soli Preisa- jakaś taka partia była-bo ze wzgledu na obsadę tylko miękkich żadnych Ballingów nie stosowałam. Skoro masz nowe testy to powinny być sprawne,a test na kh raczej trudno zrobić źle.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235353 TMK :

Mam watpliwości czy 11 KH może powodować utratę tkanki korali? Które tracą tkankę?

Miękasy znoszą 14 bez żadnych widocznych efektów, tylko szyby mają taki kamienny nalot.Mnie się to zdzrzyło po stosowaniu soli Preisa- jakaś taka partia była-bo ze wzgledu na obsadę tylko miękkich żadnych Ballingów nie stosowałam. Skoro masz nowe testy to powinny być sprawne,a test na kh raczej trudno zrobić źle.

SPS tracą tkankę. I to wcale nie jakieś trudne bo poleciały 2 zielone talerzówki i czerwona monti digitata zaczyna.

W akwarium nic się nie zmieniło poza dawką Ballinga. Pasożyty to też raczej nie są.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do KH się nie wypowiem, ale powiem tylko, że parametry :

Ca = 410

Mg = 1260

Mieszczą się w granicach poprawnych parametrów i są w miarę OK (Ca bardzo dobrze (przedział Ca = 380-450 ), Mg mogłoby być ciut wyższe, ale takie też powinno wystarczyć (1250 - 1350) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi właśnie udało się uzyskać prawidłowe parametry Ca i Mg lejąc tylko te składniki,nie lałem na Kh.Kh mam też ok 11,2.

Teraz się zastanawiam jak dalej lać,pełnego już ballinga np. po 50ml dziennie ?Pewnie Kh będzie wzrastać ?

Chyba,że ustabilizuje się przy prawidłowych wartościach wapna i magnezu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie lej !


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napewno kh 11,2 niepowoduje zanikania tkanki ,bo jest w pozadku moze byc nawet wyrzsze ,,takie kh mowi ,,ze wapno tez jest na dobrym poziomie nie ma co cudowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235357 spajdi :

Co do KH się nie wypowiem, ale powiem tylko, że parametry :

Ca = 410

Mg = 1260

Mieszczą się w granicach poprawnych parametrów i są w miarę OK (Ca bardzo dobrze (przedział Ca = 380-450 ), Mg mogłoby być ciut wyższe, ale takie też powinno wystarczyć (1250 - 1350) :)

O wdzisz! Ze sklepu z akwarystyka morska dostałam taką karteczkę z przedziałami

Ca 425-450

Mg 1300-1500

I do tej pory żyłam w przeświadczeniu, że moje są za niskie.

Uświadomcie mnie proszę jakie przedziały są prawidłowe?


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235367 smoki :

...

O wdzisz! Ze sklepu z akwarystyka morska dostałam taką karteczkę z przedziałami

Ca 425-450

Mg 1300-1500

I do tej pory żyłam w przeświadczeniu, że moje są za niskie.

Uświadomcie mnie proszę jakie przedziały są prawidłowe?

wg. mnie i tego co czytam to optymalnie:

ca: 390 - 450

mg: 1200 - 1400

kh: 7 - 9

ph: 8,0 - 8,2

natomiast, z tego co czytałam i podpytywałam nawet jeżeli Twoje parametry są ciut inne ale STABILNE to nie ma co przy nich kombinować :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wysokiego KH polecam ten temat, sporo wyjaśnia (mam nadzieję, że to nie straszny grzech podać takiego linka :) jeśli moja opinia jest odosobniona - proszę o skasowanie).

Od siebie z praktyki mogę dodać, że kilkutygodniowe KH w okolicach 14-16 (walka z bryopsisem, jak na razie z tarczą) miękasy i Pseudogorgonia zniosły bezboleśnie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja dodam, ze Salifert nieco zaniza Ca, wiec IMHO parametry sa OK!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smoki- u mnie kH jest blisko 12 wg testu saliferta, ale według testu sera 10, a według testu jbl 9. Jeśli stosujesz test saliferta na kH to nie będziesz jedyna, która trafiła na trefny, zawyżający twardość test.

Nie mam problemu z bieleniem koralowców, a mam teraz ponad 30 spsów.

Podczas ustalania dawki roztworów ballinga koralowce mając nagle dużo Ca i Mg zaczynają bardzo gwałtownie przyrastać. Czy jesteś pewna, że tkanki ubywa? Może to jest duży, szybki przyrost tkanki? Na początku talerzowe i digitaty przyrastają na biało (talerzówki mają białe obwódki na dobre pół centymetra), kolor z tkanką pojawia się w następnej kolejności. Dobiero po jakimś czasie utrzymywania stałych parametrów Ca i Mg przyrost na talerzówkach postępuje bardziej równomiernie.

Faktem jest, że Mg musi być na poziomie powyżej 1200. Przy niższym Mg niezwykle trudno podbić Ca. Optymalnie poziom Mg to ok. 1350, ale może też być w dolnym zakresie trochę ponad 1200. Natomiast w górnym zakresie lepiej nie przekraczać 1450. Jeśli podbija się Mg z poziomu ok. 1100 to jednocześnie bez zwiększania dozowania wapnia ten pierwiastek będzie rósł. Dopiero jak zaznaczyłem przy Mg powyżej 1200 można prawidłowo regulować Ca i utrzymywać w okolicy 400-420.

Także @smoki jeśli używasz saliferta na kH to kup dla świętego spokoju test jbl lub sera (bardzo prosty pomiar) i sobie sprawdź, ale kH nawet 12 nie powinien być powodem bielenia.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam testy Saliferta.

Kupię z ciekawości inny test na Kh :)


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.