Skocz do zawartości
Mariusz L

Który statecznik do hqi ,elektroniczny czy magnetyczny?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,do dnia dzisiejszego byłem święcie przekonany o wyższości stateczników elektronicznych nad magnetycznymi. Ale poszukałem troche informacji na forum i natknąłem się na ten post http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=187759#187759 i już sam nie wiem czy opłaca iwestować w elektronikę. Czy najtańsze stateczniki np Brilux są godne uwagi i czy będą lepsze od standardowych? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

juz troche czekasz na odpowiedz, wiec moze ja cos powiem, choc to pytanie raczej do elektryka itp.

Gdybym mial mozliwosc wyboru miedzy magn. a elktr. to wybralbym elektroniczny. Powod - kiedys sobie przeczytalem, ze na elektronicznym lampa bedzie jasniej swiecila mimo mniejszego poboru pradu.

Wyczytalem tez, zeby kupowac lampy na "firmowych" statecznikach, bo tu podobno roznice w eksploatacji tez moga wystepowac.

Pewnie Ci nie pomoglem, ale przynajmniej nie pozostales bez odpowiedzi.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ,dziekuję za odpowiedź, właśnie też tak myslałem :D ,ale HoH namieszał swoimi postami :D i sam już nie wiem :)

HoH, dzieki za linka ale ja po angielsku nie kumam :D ,jak byś mógł zgrubsza powiedzieć o co tam chodzi :D

Moje pytanie odnosnie stateczników wzięło się stąd że konstruuję lampę na odbłyśnikach typu Lumenarc(DIY) , i nie wiem czy opłaca się pchać w koszta stateczników elektronicznych ,czy wykożystać magnetyczne z lampy którą mam (Weipro). Generalnie na pierwszym miejscu od statecznika oczekuję tego żeby jak najjaśniej świecił i oddawał dobrze barwy ,reszta tzn oszczędność ,wydzielanie ciepła itd jest rzeczą drugoplanową. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

mysle, ze jesli nie musisz zbytnio oszczedzac na pradzie i juz masz magnetyczne to pozostalbym na magnetycznyc. Oddawanie barw bedzie kwestia dobrania zarnika do statecznika. Niektore beda Ci sie bardziej podobaly na magnetycznym a inne na elektronicznym. Rozne lampy roznie swieca, to wiesz.

Elektroniczny pobierze kilka procent pradu mniej, zapalanie jest ciche, takze ma swoje plusy, ale na wzrost korali to ma b. maly wplyw.

Wrzucisz zarnik z mniejsza liczba K i bedzie jasniej. Najwyzej kolor zniebieszczysz jakas T5 ATI Blue Plus i bedzie smigac.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#237097 Stani :

Mariusz,

mysle, ze jesli nie musisz zbytnio oszczedzac na pradzie i juz masz magnetyczne to pozostalbym na magnetycznyc. Oddawanie barw bedzie kwestia dobrania zarnika do statecznika. Niektore beda Ci sie bardziej podobaly na magnetycznym a inne na elektronicznym. Rozne lampy roznie swieca, to wiesz.

Elektroniczny pobierze kilka procent pradu mniej, zapalanie jest ciche, takze ma swoje plusy, ale na wzrost korali to ma b. maly wplyw.

Wrzucisz zarnik z mniejsza liczba K i bedzie jasniej. Najwyzej kolor zniebieszczysz jakas T5 ATI Blue Plus i bedzie smigac.:)

Nic dodać, nic ująć :D

Na stronce Manhattan Reefs kliknij lamp & ballast, dalej dobierz ilość watów (lamp watts) i kliknij search (pozostałych rubryk nie musisz wypełniać). Pojawi Ci się zestawienie wydajności żarników na różnych balastach, dokładniej:

spectrum: wykres przedstawiający zależność natężenia emitowanego promieniowania przez żarnik w zależności od długości fali tego promieniowania (między różnymi balastami występują pewne różnice w spektrum emisji)

lamp name: wiadomo

ballast: stateczniki magnetyczne oznaczone są jako HQI (standardy amerykańskie M80 i M81) reszta to stateczniki elektroniczne

shield: Y: żarnik osłonięty był dodatkowo szklaną płytką filtrującą UV N: bez płytki

PPFD: gęstość przepływu fotonów fotosyntetycznych - wartość proporcjonalna do PAR. Można powiedzieć, że jest to "moc użyteczna" żarnika dla koralowców

CCT: rzeczywista temp. barwowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HI

Jeszcze jedna uwaga, magnetyczne stateczniki zdecydowanie bardziej się grzeją i czasami może to mieć znaczenie np. przy konstrukcji obudowy czy coś!!!!!!

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.