Skocz do zawartości
pin54

nano 27-36l brutto

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie - nie było mnie tu z rok. Plan postawienia solanki w zeszłym roku spełzł na niczym (więc od razu przepraszam, że zawracałem niepotrzebnie głowę :| ), ale w tej chwili mam trochę czasu i myślę że w ciągu najbliższych 2 miesięcy postawię (z waszą pomocą) pierwsze słone nano. Niestety zmieniły się rozmiary zbiornika, więc i kilka nowych pytań...

Akwa ma stać na szafce z biedronki, podstawa 30x30 cm a to oznacza duże ograniczenia:

1. jaka wysokość zbiornika? chciałem dać 40 cm, zawsze to kilka dodatkowych litrów wody, chyba nie ma przeciwwskazań żeby było wyższe niż szersze ? a może będą jakieś problemy z cyrkulacją itp ?

2. czym świecić? wiem co bym chciał, ale albo za długie, albo za drogie, albo nie istnieje :waving ... Do wykorzystania mam statecznik 1-2x15/18W elektroniczny, do tego mógłbym dorzucić ewentualnie jeszcze jeden statecznik z dodatkowym compaktem np 11W ale to za jakiś czas... Problem polega na tym, że z 18W PC znalazłem tylko Narva Blue 2, nie mogę znaleźć nic normalnego ~10 000K. Co proponujecie w tej sytuacji? (najlepiej na tym stateczniku co już mam).

Z pozostałego wyposażenia: 1 x koralia nano, grzałka 20W, bez odpieniacza, sól kenta. Do środka planuję 5kg żywej skały + 4,5kg piachu. Do dyspozycji mam kaskadę aquashut N300 - nie wiem czy się przyda, ale jak uważacie że warto (np. na węgiel i wkłady przeciw fosforowi) to zainstaluje.

To tyle. Największy zgrzyt mam z tym światłem, bez pomocy albo nic nie zrobię, albo będzie kicha albo będę bankrut :)

Pozdrawiam

Dominik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponowal bym poczytac artykuly o maych zbiornikach co oni maja wywnioskowac cos i ewentualnie sie dopytac sam tak robiem pozdrawiam


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja Ci proponuje udac się np. do OBI lub stolarza, i niech dotna blat np.40X35 który przykręcisz do szafki, jako podstawe ... będziesz miał szersze akwa i lepiej to będzie wyglądało. Szersze lepsze niż wyższe:) No chyba że nie masz miejsca. Powodzenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kukabana - szukałem, czytałem, niestety nie znalazłem nikogo kto by miał 2x18W

@Natan - dzięki za linka, niestety czytałem już rok temu. Kolega korzysta tylko z 11W

@dxp1976 - jeżeli powiększę blat to będę musiał powiększyć podstawę żeby zachować stabilność... wolałbym kupić nową szafkę. Chcę pozostać przy takiej jak jest, jest nowa i estetyczna i niech tak zostanie.

@tomko - wykorzystam stary statecznik (połowicznie) ale będę musiał dokupić jeszcze z 2 na 11W - czyli dodatkowe 80pln już na starcie (stateczników na więcej niż jedną świetlówkę 11W nie widziałem)...no chyba że bym dał bebechy z taniego kompakta - to też jest jakieś wyjście.

W tej chwili najlepszym rozwiązaniem (IMHO) byłoby Blue2 18W + jakieś 10 000K 18W, ale właśnie mam problem z tą drugą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w obudowe 30x30 nie wsadzisz 18w t8 tylko kompakty ci pozostaja albo kombinacja z malymi swietlowkami 8w chociaz one tez maja ponad 30cm to lepiej juz chyba na samych kompaktach a koszty niestety jest zabawa sa wydatki.


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kukabana - tak tak, cały czas myślę o PC na trzonku 2g11. w tej chwili mam 2x 15W T8 na tym stateczniku w akwa słodkim 50cm szerokości więc zdaję sobie sprawę z rozmiarów świetlówek. wg specyfikacji na aqualight PC blue2 ma 225 mm więc wchodzi bez problemu

@Natan - szkoda mi kasy...na zbędne wydatki.

Jeżeli znajdę PC 18W 10 000K to mam rozwiązany problem z elektryką, kwestia zakupienia rurek. Nie widzę powodu żeby iść na łatwiznę i kupować od razu 4 stateczniki bo tak będzie najłatwiej, bo tak niektórzy mają, bo będę miał najlepsze...stateczniki. Rzadko najdroższe jest gwarancją sukcesu. Często widzę (nie tylko tu, więc nie bierz tego zbytnio do siebie) dziwne podejście: jak Cie nie stać na MARNOWANIE kasy to sobie odpuść akwarystykę.

Ja nie chce wstawić 3 żarówek z wolframem żeby było najtaniej. Chce wydać najmniejszą możliwą kwotę pieniędzy przy wykorzystaniu posiadanych zasobów w celu uzyskania oświetlenia, które można uznać za odpowiednie do hodowli.

A że to skarbonka nie musisz mi mówić, akwarystyka roślinna nie jest dużo tańsza :) A co będzie potem...za zaoszczędzone pieniądze kupię sobie fajniejsze korale, albo uzbieram na większe akwa, a jak uda mi się bardziej koszty przyciąć na kilku zbiornikach to polecę z dziewczyną do egiptu pooglądać rafę na żywo :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, już bez złosliwosci. Obawiam sie że PC 18 Watt na trzonku 2g11 nie znajdziesz innego niż Narva Blue 2. Sam szukałem i gdyby była taka opcja to bym zainstalował.

Zostałem zmuszony więc do zainstalowania 2x 11W na pojedyńczych magnetycznych statecznikach i 1x18 Blue 2 na elektornicznym. Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć i przy krótkich akwariach takich np. jak moje raczej nie ma innej opcji, ale szukaj - życzę wytrwałosci.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam, szukam i nic...Produkuje takie świetlówki firma Coralife ale dostępne są chyba tylko na amerykańskim rynku.

W sumie mam 2 opcje

1

narva blue2 18W + 2 x daylight 10 000K 11W = 1,11 W/l

2

AM ocean white 10 000K 24W + blue actinic 24W = 1,33 W/l

zakładam że upchnę 2 świetlówki 32cm+oprawka w pokrywie 30x30 - po skosie ofcorz

Pytanie co lepsze ? Druga opcja nieco tańsza w zakupie i prawdopodobnie w eksploatacji także.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim najmniejszym morskim miałem rozwiązanie nr1 (biała-niebieska 1:1) plus dwie świetlówki aktyniczne 8W. Było ładnie i działało ale czy najlepiej to nie wiem. W każdym razie upychanie świetlówek po skosie mi się nie podoba.

A może LED'y?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.