Skocz do zawartości
kamil

metoda dr Jauberta

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich serdecznie

jestem coraz bliżej zrealizowania moich planów co do założenia małego akwa morskiego ale potrzebuję kilku porad. Chcę założyć akwa met. dr Jauberta. Wielkość planuję 40-45 litrów. Na rafa.pl jest obszerny artykuł na temat tej metody ale mimo to kilka niejasności tam jest. Jeżeli kupię standardowe akwa tej wielkości jaką planuję to kopuła do niego będzie zaopatrzona tylko w żarówkę i tu moje pierwsze pytanie: czy w akwa morskim można stosować żarówki, jeżeli tak to jakiej mocy?. Po drugie ile pompek cyrkulacyjnych i o jakiej mocy mam zastosować do takiego małego zbiorniczka. Po trzecie co według Was jest lepsze do wysypania na dno: piach koralowy czy "żywy piasek"? Po kolejne ile żywej skały optymalnie powinienem umieścić w takim zbiorniczku. W przytoczonym przeze mnie artykule autor zakładając zbiornik nie montuje żadnego napowietrzania-jak mam to traktować?

I jeszcze jedno: przy zakładaniu zbiornika autor artykułu najpierw wysypuje na dno żywy piasek o grubości 2-3 mm - czy to jest dobrze czy to tylko literówka i powinno być 2-3 cm?

Proszę Wszystkich o pomoc i wypowiedzenie się na nurtujące mnie pytania: im więcej podpowiedzi tym lepiej zarówno dla mnie jak i mojego przyszłego akwa.

pozdrawiam i z góry dziękuję Kamil


"""I'll be back"""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Weź pod uwagę, że przy metodzie Jauberta podłoże będzie miało gubość ok 8-10cm (minimum), więc w standardowym akwarium 45l zostanie ci raptem ok. 20cm słupa wody - trochę ciasno się zrobi.

Z góry odpuść sobie kombinowanie oświetlenia na zwykłych żarówkach, chyba że w akwa będą tylko ryby (a i wtedy bym nie polecał). Na takie akwa dałbym ok. 60-70W w świetlówkach (np. T5), albo HQI 70W.

Cyrkulacja to orientacyjnie min. 10x objętość zbiornika na godzinę, ale lepiej 15x lub nawet 20x. Dałbym ze dwie głowice po 400-500 l/h

Żywy piach jest moim zdaniem tylko chwytem marketingowym i równie dobrze sprawdzi się żwir koralowy (ważna odpowiednia granulacja!). Nie przepłacałbym.

Co do grubości to pewnie miało być: "2-3cm", ale to tylko na początek, ostatecznie warstwy powinny mieć razem minimum 3'', więc ok. 7,5cm+ wysokość plenum na dnie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

W moim nano zastosowałem właśnie fabrykowany piasek opisany w tym serwisie. Na kratkę od filtra podżwirowgo nałożyłem siatkę plastykową przeciw owadom kupioną w sklepie ogrodniczym, bo nigdzie nie mogłem dostać "oryginalnej" do celów akwariowych. Dodatkowo mam 10 kg żywej skały 2 l. Ehfisubstrat i odpieniacz. Poziom NH3, NO2 i NO3 wynosi u mnie 0,0 w zbiorniku pływa jeden garbik, akwa ma 100l. Raczej nie jest to metoda Jauberta bo warstwa musi być grubsza tak jak opisał kolega powyżej, jednak chyba pomaga w filtracji. Nie dodaje także specjalnie wapnia do wody bo u mnie wynosi on 320 a na razie nie mam korali, a jedną z zalet tej metody powinno być wysokie stężenie tego pierwiastka. Nie jest to też żywy piasek (pisał o tym Przemek gdzieś w pytaniach). Ponieważ pomaga w usuwaniu azotanów to warto sprawdzić ale na twoim miejscu zrobiłbym też panel z tyłu na miniflotor i Ehfisubstrat Co ci szkodzi szklarz nie weźmie dużo za 50 l. zbiorniczek. Sprawdź w dziale artykuły, znajdziesz tam art, Przemka o takim właśnie zbiorniczku. Miała być druga część ale jakoś nie pojawiła się na serwisie.

Pozdrawiam

Tomek


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za metoda Jauberta - może ktoś poda namiar gdzie mozna o tym poczytac sobie??? z górki dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Jaubercie możesz poczytać na necie praktycznie wszędzie,

Gdzie nie spojrzysz tam Jaubert...:(

pozdr


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, na pewno bardzo się przydadzą. Mam jeszcze jedno pytanie: czy ktoś z Was praktykował mini akwa morskie met. DICK'a MILLS'a. Metoda jest bardzo zbliżona konwencją do met. Jauberta ale wygląda to tak: na dno dajemy kratki filtra podżwirowego i montujemy kominy (kompletny system filtracji podżwirowej), na ułożone kratki wykładamy włókninę akwarystyczną a następnie wysypujemy kilku centymetrową warstwę żwiru koralowego. Na tak przygotowanym podłożu ustawiamy według preferencji żywą skałę i dosypujemy jeszcze żwiru koralowego. W niewielkim akwa autor zakłada aż dwa kominy. Do tego oczywiście wydajna grzałka i oświetlenie. Po zalaniu odpowiednio przygotowaną wodą uruchamiamy filtr i gotowe.

Co wy na to? Czy coś takiego ma szansę prawidłowo funkcjonować?

pozdrawiam z Koszalina

Kamil Socha


"""I'll be back"""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o tej metodzie wcześniej, ale z tego co piszesz to wygląda na to, że w takim podłożu nie będzie szans na uzyskanie stref beztlenowych (co jest zaletą metody Jauberta), a w takim przypadku wolałbym oprzeć filtrację tylko na żywej skale, bo podłoże będzie tylko "śmietnikiem", w którym będą gromadzić się niepożądane odpadki stwarzające z czasem spore problemy z azotanami i fosforanami.

Uff, ale mi wyszedł tasiemiec :(

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytam to po prostu zwykly filtr podzwirowy

zainteresuje sie lepiej jaubertem alias plenum - chyba jedyna alternatywa w Polsce w stosunku do metody berlinskiej (w zasadzie to mozna stosowac je obie rownoczesnie)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że można ale słyszałem opinie, że w niektórych przypadkach opierając filtrację o żywą skałę nie powinno się dokładać filtracji "berlinskiej", szczególnie gdy planuje się trzymanie w akwa rganizmów delikatnych i bardziej wymagających jak np. korali twardych. Nie wiem ile w tym prawdy więc się nie wymądrzam tylko informuję, że coś takiego czytałem.

Ja zdecyduję się na metodę dr Jauberta.

Teraz mam tylko do rozwiązania problem oświetlenia w tak małym (40 l) zbiorniczku. Chcę jak najlepiej i w miarę tanio oczywiście. Jeżeli macie jakieś złote myśli i pomysły to podzielcie się.

pozdrawiam Kamil


"""I'll be back"""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w niektórych przypadkach opierając filtrację o żywą skałę nie powinno się dokładać filtracji "berlinskiej",

Mógłbyś to rozwinąć? Filtracja berlińska to właśnie filtracja oparta w całości na żywej skale bez podłoża. Chyba coś ci się pokręciło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj raczej tak-przepraszam (jeszcze czasami mylą mi się pojęcia :()

miałem na myśli filtrację mechaniczną-czyli panel bezpośrednio w akwa lub poza nim :(

pozdrawiam Kamil


"""I'll be back"""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastosowaie panelu w akwa berlińskim też ma swój sens. Odchodzi się teraz wprawdzie od umieszczania w nim filtracji mechaicznej (gąbki, włóknina) i biologicznej (biokulki, ceramika, grys), ale nadal może służyć np. do ukrycia w nim niektórych urządzeń (grzałka, odpieniacz), zrobienia mini-refungium np. z algami lub używania jako komory podawczej dla np. kalkwasser. W razie sytuacji awaryjnej można też w nim bezproblemowo umieścić np. węgiel aktywny. Ogólnie jest dość przydatny moim zdaniem - taka alternatywa dla sumpa w małych akwariach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JAKA Twoim zdaniem jest skuteczność met. dr Jauberta?

przede wszystkim chodzi mi o skuteczność rozciągniętą w czasie?


"""I'll be back"""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na tak postawione pytanie może odpowiedzieć tylko osoba, która prowadzi zbiornik tym systemem CO NAJMNIEJ kilka lat. Ja mogę opierać się tylko na wypowiedziach takich osób na zagranicznych grupach dyskusyjnych - najdłużej prowadzony zbiornik z opisywanych miał ok. 5-6 lat. Metoda uznawana jest za skuteczną, ale tylko przy spełnieniu określonych warunków (przede wszystkim prawidłowej konstrukcji plenum i podłoża). Dodatkowo, górne partie podłoża powinny być nieustannie "przesiewane" przez żyjące w nich mikroorganizmy w celu zapewnienia odpowiedniego natlenienia.

Sam początkowo też bardzo zainteresowałęm się tą metodą, ale ostatecznie stwierdziłem, że na dłuższą metę byłaby ona ciężka do realizacji w naszych warunkach, a to przez niemożność uzupełniania fauny podłoża niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego ostateczny wybór padł na klasycznego "Berlina".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz czas i szczerą chęć to napisz mi na priva o swoim zbiorniczku, o doswiadczeniach i przede wszystkim o filtracji "berlińskiej, którą zastosowałeś. Jestem ciekaw niemal wszystkiego. Z góry serdeczne dzięki.

Pozdrawiam Kamil Socha


"""I'll be back"""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opiszę i to nie na priva - zbiorniczek odbieram dopiero jutro od Przemka i będę opisywał w miarę szczegółowo jego powstawanie w tym serwisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super czekam z niecierpliwością

tymczasem pozdrawiam z Koszalina

kamil


"""I'll be back"""

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.