Skocz do zawartości
inter1908

HODOWLA 200 TYS. LITRÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Będąc u znajomych w Egipcie pod koniec zeszłego roku dowiedziałem się od nich, że planują założenie hodowli. Posiadają spory kawałek ziemi nad morzem śródziemnym w okolicach Aleksandrii. Mocna się zdziwiłem kiedy powiedzieli mi o skali tego przedsięwzięcia :) Mają to być zbiorniki o pojemności 200 tys litrów. Planują hodowlę koralowców (nie pamiętam nazw). Zbiorniki mają być na powietrzu pod jakimiś przeszklonymi dachami by słoneczko grzało :waving. Jak myślicie co może z tego wyjść? Co Wy byście zrobili z takim litrażem?

pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym założył nowe forum. To ma tylko 32.024 litry :waving

A tak na poważnie, to chciałbym to kiedyś zobaczyć...


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech sie zaloguje to pojemnosc pojdzie znaczaco w gore:P

W sumie oswietlenie im odpada, czesciowo sol takze:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróżę temu przedsięwzięciu wielką klapę. Takie zbiorniki musiałyby być zasilane wodą morską. A wystarczy raz o lotu ptaka zobaczyć jak wygląda Morze Śródziemne z okolicach Aleksandrii, i nie potrzeba będzie nawet mówić o testach tej wody. Dodatkowo zasolenie - ta okolica to spływ Nilu .. milionów litrów słodkiej wody wymieszanej z g...mi Kairu etc. Koralowce w tej lokalizacji....to tak jakby ktoś chciał w zatoce puckiej trzymać pstrągi :waving No, ale jeśli to prawda to czas pokażę - kto ma rację. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułani też mieli fantazję idąc na czołgi z szabelkami :waving


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest przedsięwzięcie dla akwarystów, tylko rybaków. I da się zrobić. Pod warukiem posiadania wiedzy rybackiej (konkretnie marikultura) i nastawienia się na chów, a nie hodowlę. Zasoleniem bym się nie martwił, że za małe, conajwyżej za duże. To wynika z budowy Morza Środziemnego, a konkretnie Cieśniny Giblartarskiej. Spływ z Nilu wzbogaca wodę w biogeny, a to można wykorzystać jeśli sie odpowiednio dobierze gatunki chowu. Generalnie ma to szanse powodzenia, bo Egipt nie jest w UE, a to oznacza małe restrykcje jeśli chodzi o same warunki prowadzenia takiego gospodarstwa. Czyli niższe koszty. Jeden mankament, gorzej z dofinansowaniem na start, ale jakby się postarać o jakieś zaświadczenia i opinie biegłych, że takie gospodarstwo przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie poziomu dewastacji rafy, to zjajdą się inwestorzy. Konieczne będą wyliczenia dotyczące ewentualnego zagrożenia i poziomu zanieczyszczeń jakie tej wielkości gospodarstwo wygeneruje.

Generalnie stawiam na powodzenie przedsięwziecia o ile nie bedzie to zrobione na pałę.


Akwarium 70x70x55 = 270 litrów

Sump ~50 litrow

LR 27kg / LS 18kg

Cyrkulacja 6000l/h

HQI 250W + 4x24W + 4x15W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

morszczyzna wciąga,pewnie po jakimś czasie stwierdzą że to małe baniaczki te 200 tys i juz nie ma w nich miejsca na kolejnego korala,proponuję odrazu 1 mln literków:clowning


240l 06.08.09r do 14.04.11r

Ruszyło 160x60x60 09.03.11r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239380 Kappa :Spływ z Nilu wzbogaca wodę w biogeny, a to można wykorzystać jeśli sie odpowiednio dobierze gatunki chowu.

Wodę bogata w biogeny lubią miękkie korale- tylko po co zakładać hodowlę xenii?


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee, tam, Zbyszek, nie zgodzę się z Tobą. Dlaczego nie do zrobienia? Dlaczego muszą czerpać wodę z morza? Bo działkę mają nad morzem? Bo 200 000 to dużo i nie da się dostarczyć i przygotować takiej ilości wody? Moim zdaniem jak najbardziej do zrobienia, nawet gdyby taką hodowlę założyć nad Zalewem Zegrzyńskim:strutin 200 000 litrów wieje grozą prawda? Ale już kiedy to podzielimy na pojedyńcze baniaki to tylko 200 baniaków po 1000 litrów, czyli zakładając że zbiorniki to sześciany o boku dlugości 1 metra to mamy halę o powierzchni 200 metrów plus miejsce do poruszania się czyli założmy 300 metrow, czyli średnia hala :) Już tak nie straszy prawda? Kwestia tylko doświadczenia, kapitału i pomysłu wlaścicieli, oraz szerokopojętej logistyki i organizacji pracy. Nie wiemy ile maja funduszy na to i jaki pomysł. Nie takiej wielkości i litrażu hodowle są na świecie, korzystają tylko z "preparowanej" wody (slodkowodne hodowle) i jakoś się kulają nie kulejac:) Przy takim litrażu wbrew pozorom wiekszy jest problem z pozbywaniem się "zużytej" wody niż pozyskiwaniem swieżej.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. :D

Ziemia znajduje się 30 km. na zachód od Aleksandrii.

Zbiorniki mają być w rodzaju płytkich basenów (nie ze szkła).

Woda ma być transportowana (posiadają cysternę) z morza nie wiem z której okolicy, ale raczej niezbyt dalekiej :)

Hodowla ma być na świeżym powietrzu poza budynkiem w którym będą trzymane preparaty itd. Zadaszenie szklane tylko nad zbiornikami.

Mówili, że dodatkowo mają w planach hodowlę ryb (dodatkowy litraż).

Zbiorniki mają być płytkie ale o dużej powierzchni. Dodatkowo koralowce mają być hodowane w morzu czerwonym w okolicach Hurghady u jakiegoś ich znajomego. Posiadają duża wiedzę o akwarystyce morskiej i życiu w morzu.

Czy takie coś ma szansę się udać. Pytam z ciekawości, bo oni są zdecydowani :D a mi zostaje trzymać za nich kciuki i strzelać fotki jak to wszystko ruszy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej obstaluj od razu jakieś zniżki na zakupy w tej hodowli :)


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę..proszę..a ja myślałem, że temat siądzie ..hmm. Ale być może zajmujemy się tu kolejnym biciem piany. Co innego plany, a co innego szara smutna rzeczywistość (i aby nie jestem żadnym tam pesymistą). Wielu choćby z tego forum chciałoby mieć piękny kawałek rafy w domu. A jak to wychodzi, jakimi kosztami itd. nie trzeba chyba przypominać. zwykłe akwarium można szybciutko wyłożyć, a już na bank długo bym się sam zastanawiał nad założeniem takiej farmy w Egipcie. Oczywiście inaczej to wygląda tu w teorii, a tam w praktyce. Ok wiemy już że będą dowozić wodę, wiemy też skąd (czyli jak to jeden z kolegów nazwał dostawy biogenów). Nie wiemy tylko czy to będzie hodowla xenii czy acropor. Idźmy dalej bo wiemy, że będą to płytkie i rzekomo rozległe akweny. Ale i bez przesady, 200 000 litrów to wcale nie tak dużo w przypadku basenów głębokich np. na metr. Jedno co w Egipcie jest darmowe to słońce. Nie trzeba być naukowcem, aby zastanowić się z w temacie temperatur. Rozkład temp. wody w morzu śródziemnym jest znany, więc woda dowożona od lata do jesieni będzie się nadawać. A co w pozostałym okresie ? W płytkich zbiornikach problem będzie odwrotny, ale też latem. Nie wyobrażam sobie utrzymania właściwej temperatury przy takim naturalnym nasłonecznieniu, żadna cyrkulacja a już tym bardziej sztuczne chłodzenie nie zwrócą kosztów i nakładów. Od późnej jesieni do późnej wiosny rozkład temperatur powietrza jest taki, że w dzień ciepło, a po zachodzie słońca do rana nie. Kto był w Egipcie w różnych okresach ten zna problem. Wg mojej oceny okolice Aleksandrii to nie jest dobra lokalizacja na ten biznes. Co innego dotyczy już Hurghady i południowo-wschodnich stron Egiptu, mając też na uwadze wody dosyć stabilnego morza czerwonego. Kolejny problem jaki widzę to same koralowce. Nawet nie chcę pytać w jaki sposób ci ludzie "załatwią" sobie niby pozwolenie na hodowlę czegoś, za co w Egipcie idzie się do ciupy, a w najlepszym wypadku płaci wielotysięczne (w dolarach $) grzywny. Kiedyś podczas pobytu w Sharm kusiło mnie oderwać kawałek przepięknej fioletowej akry, ale wystarczyło mi pytanie żony : co powiem znajomym, że nie było mnie potem dwa lata ? :) Nawet gdyby szczepki na zaczątek hodowli miały pochodzić z Reef Shopu :D to i tak sobie tego nie wyobrażam. A co potem - jak i komu to sprzedać w kraju który nie jest eksporterem dóbr morskich, skąd CITES-y itp. itd. ? Tak naprawdę to łatwiej jest założyć sobie uprawę Marychy za stodołą niż hodować koralowce w Egipcie. tego kraju nie należy postrzegać okiem turysty, do którego każdy tubylec sztucznie bądź nie się uśmiecha. To kraj totalitarnego reżimu, o przewadze restrykcyjnej religii. Kraj w którym łatwo stać się bogatym, ale też i łatwo stracić życie. Rozwijając taki interes należy o tym wszystkim pamiętać, nie tylko zapatrywać się w kartki biznes planu, szczegółowe rozwiązania techniczne, biogeny itd. Reasumując kolego inter1908 - Twoi znajomi to bardzo ODWAŻNI ludzie, za co już ich podziwiam i szczerze życzę powodzenia :D Mając kapitał na założenie tej hodowli - osobiście wolałbym siedzieć na pomoście któregoś z przepięknych hoteli w Sharm el Sheik i oglądać sobie rybki i koralowce w naturze. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łał, piękny wywód.

Widzę, że lepiej znasz Egipt niż obywatele tego kraju. Gratuluję wszechwiedzy. Baw się dalej w mądrale. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego inter, w pierwszym poście pytasz: - Co z tego może wyjść. Więc proszę, nie obrażaj się tylko dlatego, że wyrażamy swoje opinie (pozytywne ale i negatywne) :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie nie rozumiem inter1908 dlaczego zwykłą polemikę ukierunkowujesz w kolejną forumową jatkę ? Czy w czymś kogoś obraziłem ? Napisałem, że ma niedobrze pod sufitem ? Napisałem coś co wymaga zrobienia doktoratu ? Skąd twierdzenie, że się wymądrzam ? Napisałem po prostu co myślę - jakbyś raczył zauważyć - jednocześnie życząc przyszłym inwestorom powodzenia i to szczerze. Założyłeś temat na forum czyli w miejscu gdzie prowadzi się dyskusje. Jeśli miała to być tylko niekomentowana informacja to trzeba było wstawić w dziale reklamy. A jak uważasz, że się mądrzę to weź do Egiptu ze sobą choćby szkielecik koralowca i pokaż celnikom na lotnisku. I wtedy im tłumacz, że masz z hodowli od znajomych etc. I nie traktuj tego do siebie - ja do Ciebie nic nie mam. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat napawa mnie do śmiechu dosłownie ,pytacie dlaczego bo na każdy problem jaki zasugerujecie jest rozwiązanie ze strony INTERA w następnej odpowiedzi (problem z wodą przecież mają cysternę )

Niezły kit

Kolego inter daj se spokój

Nie pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno z jednym (imho podstawowym) problemem Zbyszek ma rację. Nawet jeśli hodowla wypali, uda się zapewnić zwierzętom odpowiadające im warunki, to wszystko rozleci się o przepisy. Z Egiptu niczego, co ma związek z rafą koralową nie można wywieść. Nie znam egipskiego rynku akwarystyki morskiej, ale szczerze wątpię, czy jest tam na to aż taki popyt. A eksport niestety odpada.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.