Skocz do zawartości
jackozaremba

wybór odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jaki odpieniacz polecacie do akwa o pojemności 500 l + sump jakieś 200-250 litrów.

Obsada koralowa to głównie SPS-y i LPS-y dość gęsto obsadzone, rybna też dosyć bogata no ale bez przesady.

Do tej pojemności zbiornika nadają się

- Turboflotor Blue 3000

- Bubble Master 200

- Deltec APH 525

- DOC Skimmer 9410

- Deltec APF 600

Pytanie który wybrać, ewentualnie może jakiś inny?

Wszelkie sugestie, opinie i porady mile widziane.

Pozdrawiam

Jacek


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z tych które proponujesz, moim zdaniem wustarczą na max.400 l silnej obsady a Ty masz 700-750.Może Bubble Master 250 albo Bubble King 200 lub 250 ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Rozumiem, że oprócz kolegi @robi, nikt nic nie wie i temat odpieniaczy to temat tabu.

Może jednak ktoś coś doradzi?


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To forum dzieli się na dwa fronty :

1.ludzie którzy mają przewymiarowane odpieniacze i jest im z tym dobrze (np.Ja)

2.ludzie którzy ślepo wierzą że to co podaje producent jest prawdą i takich odpieniaczy się trzymają

Znam tylko osoby z pierwszej grupy i jeszcze nie słyszałem żeby ktoś narzekał i powiem ci szczerze że lepiej mieć coś na wyrost niż potem kombinować dlaczego nagle glony itp, itd ,wole mieć duży odpieniacz ustawiony na sucho niż mały na mokro żeby lepiej się sprawdzał i codziennie go czyścic

ale to tylko moje zdanie ,a co do nie odpisywania na twój temat to podejżewam że nikomu poprostu nie chce się po raz setny pisac tego samego

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam BM 200 w swoim akwarium i wg mnie mógłby być ciut większy. nie wyobrażam sobie jednak np. BM 250 w szafce pod akwarium - te dwie pompy to niesamowity ryk. Konsekwentnie wymienione deltec za małe, a aquamedic też = producent podaje 350l powietrza na godzinę.


540 l + 190l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239710 aeternus12 :

mam BM 200 w swoim akwarium i wg mnie mógłby być ciut większy. nie wyobrażam sobie jednak np. BM 250 w szafce pod akwarium - te dwie pompy to niesamowity ryk. Konsekwentnie wymienione deltec za małe, a aquamedic też = producent podaje 350l powietrza na godzinę.

Jak ci pompy hałasują to masz coś nie tak kiedy wymieniałeś wirnik ,a może nie masz tłumika ja mam 250 i jest jak makiem zasiał chociaż kiedyś jak miałem pierwszego ati i nie miałem tłumika to na prawde chyba odkurzacz ciszej zasysał powietrze :)

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na twoje 700l turboflotor blue 3000 spokojnie da rade


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239733 Jacek_Lublin :
#239710 aeternus12 :

mam BM 200 w swoim akwarium i wg mnie mógłby być ciut większy. nie wyobrażam sobie jednak np. BM 250 w szafce pod akwarium - te dwie pompy to niesamowity ryk. Konsekwentnie wymienione deltec za małe, a aquamedic też = producent podaje 350l powietrza na godzinę.

Jak ci pompy hałasują to masz coś nie tak kiedy wymieniałeś wirnik ,a może nie masz tłumika ja mam 250 i jest jak makiem zasiał chociaż kiedyś jak miałem pierwszego ati i nie miałem tłumika to na prawde chyba odkurzacz ciszej zasysał powietrze :)

Pozdrawiam Jacek

mam 4 miesięczną pompę z tłumikiem thcskiba i ciche to urządzenie nie jest. oczywiście bez tłumika jest dużo gorzej.


540 l + 190l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa Jacek_Lublin...ŚWIĘTE ! Nie wiem kiedy ludzie zrozumieją, że dobry odpieniacz to sedno sprawy. Oczywiście są i tacy, którzy dadzą radę pociągnąć zbiornik nawet i bez tego urządzenia, ale to trzeba być tak doświadczonym jak Krzysiek T, albo mieć w akwarium dwa błazenki i kraba pustelnika.

Co do meritum : na temat Delteców już nie raz na forum pisano i chwalono. ATI także dobrym wyborem, ale mają pewne mankamenty. Ponieważ założyciel tego tematu dał wskazanie na kilka marek - mniemam, że nie ma co mącić w głowie z doradzaniem cenowo wyższych półek. Reasumując APF 600 lub BM 200. Przy czym wszystko i tak będzie zależało od samego prowadzenia zbiornika, obsady, karmienia itd. Ww z czasem mogą się okazać zbyt małe. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisze coś od siebie :)

Kiedyś dawno dawno temu miałem deltę 207 litrów a w niej beast 400p bo z zalecen producenta był to dobry odpieniacz do takiego akwarium .Sądziłem że wszystko jest super do czasu jak zamieniłem besta na aph 525 ,nagle akwarium zaczęło żyć korale pozmieniały kolory z brązów na właściwe i pomyśleć że zastosowałem odpieniacz który jest zalecany do ponad dwa razy większego akwarium .

Reasumując tak jak napisał Zbyszek można i bez odpieniacza ale kosztem wyglądu akwarium ,owszem można na razie kupić słabszy odpieniacz a potem jak okaże się że jest słaby zmienić na większy ,tylko po co żeby stracić kasę chyba lepiej ją przeznaczyć na jakieś fajne zwierzęta i karmić je tak jak należy a nie liczyć każdą mrożonkę.

Nie oszukujmy się odpieniacz jest sercem systemu i ten co ma zamiar zaoszczędzić to niech sobie daruje zabawę w akwarium morskie

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacku wybacz bzdury pleciesz

w "jednym z warszawskich sklepow" stoi nowy odpieniacz BLAU, bardzo solidnie wykonany, jakis nowy model, co go jeszcze nie ma stronie internetowej BLAU. bardzo pieknie pieni i ladnie wyglada (co moze sie podobac jako serce systemu). kosztuje BARDZO PRZYZWOICIE i gdybym chcial sobie kupic kiedys odpieniacz do mojego baniaka to na prawde bym sprobowal z BLAU, bo uwazam te firme jako troche niedoceniona, a jak widac po nowym asortymencie Hiszpanie sie staraja a cena zacheca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym co napisali Robi i Jacek ,odpieniacz jest ostatnią rzeczą,na której można oszczędzać.

Moim zdaniem do 700L BM 250 lub BK 200.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę za niektorymi, BM 200 i APF600 będą ok :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi.

Mój wybór padnie najprawdopodobniej na APF 600.

Pozdrawiam


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ATI 200 na jakies 350l wody i ma co robić.


300 litrów sump 112 Ati 200 OR 3500 2xKoralia 4, Tunze 6060 50kg LR, 2x150 HQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w 700L będziesz chciał trzymać spsy,będziesz je karmił i oczekiwał ładnych kolorków to APF może sobie nie poradzić.W podobnej cenie dostaniesz BM 250 ,a to już zupełnie inna bajka:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli APF 600 ? Jestem prawie pewien że za jakiś czas zmienisz na większy ! Zobacz ile ta "zabawka" pobiera powietrza - a w obiegu ponad 700 L !!! Myśle że przy kupnie odpieniacza NIE WOLNO RESPEKTOWAĆ ZALECEŃ I DANYCH PRODUCENTA odnośnie wydajności sprzętu.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jackezaremba - nie , to nie taki odpieniacz jak pokazales. miałem na mysli

moze maja jakies wersje do 300 litrow baniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bigwalker, jeśli modujesz jakiś post to zrób to w taki sposób aby sens odpowiedzi był zachowany, np. w miejsce wykasowanego linku daj nazwę produktu z linku!!

Kidult mówił o Blau Aquaristic Xcuma 2500


250L + sump, start = 2010.06.29

Illumagic LEDs M-90S, BubbleMagus 180-CS, 2*JVP-201, NewJet 3000

BioPellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież o tym własnie pisze :)... zobacz teraz jak wygląda jego wypowiedź bez tego linku... rozumiesz coś z niej?? :> ja niestety NIE :D

jestem modem na dwóch forach i takie sytuacje w moim odczuciu są nie do pomyślenia... rozumiem usunięcie linku (=niezgodnosć z regulaminem), ale w to miejsce należy wstawić chociaż nazwę przedmiotu z linku, w przeciwnym wypadku mamy bezsensowną wypowiedź... jeśli modujesz to przyłóż się trochę - kasować każdy potrafi :D... no offence :D


250L + sump, start = 2010.06.29

Illumagic LEDs M-90S, BubbleMagus 180-CS, 2*JVP-201, NewJet 3000

BioPellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy z urzytkowników ma możliwość edytowania swoich wypowiedzi.

Przed usunięciem linka Kidult dostał info na priw.i miał możliwość poprawienia swojego posta.,widać nie zależało mu na tym.

Ciebie prosze o nie zasmiecanie tematu,jesli masz uwagi co do moderowania forum to pisz na priw lub do Przemka:waving


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.