Skocz do zawartości
adamus_23_as

Pomoc w zakładaniu akwarium ok 150 200 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

powiem tak..Napewno będę zakładał akwarium morskie!!!

Jestem zielony w tym temacie ale cały czas czytam i się ucze.

Niestety napewno nie jestem w stanie sobie poradzic sam.

Potrzebuję pomocy od osoby w temacie która się zna na tym wszystkim...

w sprzedawców w sklepach to prawdy się niedowiesz...(może nie wszędzie ale niema co ryzykowa).

Myśle że niejedna osoba jest w takiej sytuacji.

proszę o pomoc a namewno nie je jeden będe wnikliwie czytał wszystkie podpowiedzi i rady.

pozdrawiam.......


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś konkretny problem? Jeśli tak to na pewno znajdą się osoby, które ci pomogą ale jeżeli szukasz jakiegoś gólnego wprowadzenia to najpierw powinieneś przeczytać wątki dla mniej doświadczonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy;

witaj!

Poniewaz planujesz 150 - 200 l to proponuje 300, ale za to z wywierconymi dwoma lub trzema otworami i wklejonym kominen. Wszystko po to, zeby w szafce pod akwarium ustawic sump, a w nim caly szpecacy akwarium sprzet.

Teraz Ty powinienes odpisac, ze 300 to za duze, juz masz szafke, boisz sie miec zbiornik z otworami itp. a my bedziemy Cie przekonywac, ze warto, estetycznie, ze wygodniej z sumpem i bezpieczniej itd.

Startujemy?;)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę a witam kolegę z Marek;)

Pozdrawiam Lukasz

Ps. Zerknalem na mapę i chyba to nie te Marki;). Ale i tak witam;)


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie że startujemy!!

tylko powiedz mi dlaczego 300 z sumpem a nie 200 z sumpem.

nieopłaca sie przy takim (małym akwarium ) czy jest niewymagany i dlaczego.

czytałem te wstępy i objaśnienia no i coś tam kumam ale wszystkiego nię nienauczę się sam...

chce akwa z sumpem! jęśli to musi byc minimum 300 to będzie!

chciałbym zeby ktos powiedzał że np. jeśli kupujesz zbiornik 300 to musisz wywiercic 3 dziury ponieważ.

wymary sumpa muszą miec... ponieważ

musisz kupic taką lub taką pompe,światło,odpieniacz.....ponieważ.

no i takie pytanie np do "stani" czy przy miejscu w którym będzie akwa musi byc podłączenie do wody i kanalizacji?

kozikk tak to te marki koło warszawy(mapy nieustawiałem bo myślałem że zrobi to sama.( no tak marek w polsce jest co najmnie 3 szt


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to wcale tak nie jest, że coś musisz zrobić w jakiś konkretny sposób. Akwarystyka ma tę wielką zaletę, że można znaleźć własną drogę.

Miałem akwarium 20 litrów z sumpem. IMHO bardzo dobre rozwiązanie. Dziur też nie musisz robić trzech bo możesz zrobić dwie albo w ogóle i zrobić przelew górą (pudełkiem).

Wymiary sumpa też nie są określone. Uważam, że sump powinien być jak największy ale ktoś inny może powiedzieć coś innego.

Trochę ci zazdroszczę, możesz wszystko wymyślać od początku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak..

napewno będę mógł wymyślac jak poprowadze powiedzmy moje akwa ze 2 lata ogarne temat i powiem sobie " no czas na 1000 litrów. poprostu będę wiedział z :czym to się je.

teraz zpodziewam się podpowiedzi.. jeśli zakładasz akwa 300 litrów to zrób sumpa takiego i takiego bo jak wyłączą prąd to niebedziesz miał powodzi bo akwa świetnie kitnie przy akim obiegu, bo jest bardzo cicho itd.

to niechodzi o to że mi się niechce czytac ale ja wole pogadac na forum o akwa bo pomoże mi to zrobic jak najmniej błędów i niewydac kasy w coś z czym będę sie póżniej męczył bo coś tam zrobiłem nie tak lub żle.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaki ten sump chcesz zrobić?

;)

A jeśli jest ci prawie obojętne jakie to będzie akwarium to skopiuj jakieś sprawdzone rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z kąd ja mam wiedziec kture są sprawdzone.

może zaczne inaczej,

myślałem o akwarium około 200 litrów w wymiarach no właśnie jakich wymiarach wiem ze optymalnie powinno miec ok 55 cm h

że powino miec conajmniej 60 cm żeby świetlówki t5 swobodnie weszły no a co powicie na 80 na 45 na 55 cm??

rozmiar mi pasuje ale czy jest sensowny?


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#241198 adamus_23_as :

a z kąd ja mam wiedziec kture są sprawdzone.

Jak jakieś akwarium działa nieprzerwanie kilka lat to można przypuszczać, że jest zaprojektowane poprawnie. Mnie się wydaje to dość proste. Albo masz jakąś wizję swojego akwarium albo zrobisz jak ci ktoś podyktuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może się okazać ze jesteśmy sąsiadami:). Ja mam u siebie sump projektu Romana Rozka. Komora na odpieniacz, refugium i ostatnia na pompe powrotna. Pozostawiony duży zapas na wypadek awarii dolewki, lub braku prądu. Wszystko elegancko się mieści. Jak już wystartujesz mogę poczestowac Cię woda z podmian. Jeśli masz ochotę to któregoś dnia możesz wpaść i zobaczyć jak to wyglada w "praniu".


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tylko chciałbym miec extra akwa.

nie, napewno masz racje jeśli jakieś akwa działa 5 lat to musi byc idealne... a hlupot przelewanej wody czy zalania domu przy awari prądzie to tylko mały pikuś.

tak to się niedogadamy..

mam do ciebie takie małe pytanko

znasz się na akwa? jesli tak to mógł byś mi powiedzieś czy rozmiar 80 na 45 na 55 jest ok czy jest zawysokie itd.

dobiore do takiego akwa spoko sprzęt żeby wszystko działało ok.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, chyba się nie dogadamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hee kozikk z nieba mi spadłeś. pewnie że chciałbym to zobaczyc. a może ty mi pomożesz ze startem mojego akwa? wiesz może na początek 450 to troche dla mnie za dużo ale nad takim 200 to bym przystał.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mam zbiornik od 8 miesięcy, wiec tez jestem jeszcze swiezak;). Wpadniesz pogadamy zobaczysz co i jak działa. Zdecydujesz czy chcesz większe, czy mniejsze. Tak jak napisał Stani najlepiej 300l, łatwiej utrzymać stabilne parametry. Pewnie ze pomoge, przynajmniej na tyle na ile "wiedza" mi pozwoli:). Musisz się zdecydować co chcesz trzymać, miękkie, lps czy sps i na tej podstawie dobierasz sprzęt. Co do wymiarow które podales to raczej niższe niż wyższe, będziesz miał wiecej możliwości aby ułożyć skale.


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli tak mówisz.

sprawa jest tego typu ze ja niewiam co chce trzymac napewno na początek coś łatwego no i powoli to rozwijac. jak masz jakieś fotki akwa to prześlij mi na maila.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij sobie na akwaria jakie mają forumowicze, na ich setup i będziesz wiedział mniej więcej jakiego sprzętu będziesz potrzebował, oraz jakie koralowce i ryby ci się podobają. Przemyślisz sobie jak Ty byś widział swoj zbiornik z jakim sprzętem. Przedstawisz tu na forum swoje propozycje, a koledzy i koleżanki:) napewno zweryfikują i ewentualnie poprawią.


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobra propozycja przeszukaj dzienniki czy nasze akwaria i skopiuj to co Ci się podoba. W sumie zakładanie akwarium dla nowicjusza to jak równanie z wieloma niewiadomymi.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dięki porozglądam sie.

Podpowiedzcie mi jaki litrarz na początek żebym niemusiał zastawic hipoteki ale to wszystko wyglądało.

powiem ze w sklepie proponowali mi reef maxa 80 l (i prawie się zdecydowałem)no ale poczytałem,popatrzyłem i postanowiłem za mały!!! zaszaleje 150 a e tam 200 litrów!! i co okazuje sie ze za mały wszyscy proponują 300!!!

niewiem jaka to różnica w kosztach ale zostawiam to narazie na 2 plan. tylko przeraża mnie podmiana wody(intensywnie pracuję) i utrzymanie takiego akwa.

macie zbiorniki 400 litrów czy wymiana wody to dla was pikuś z tego co czytałem to chyba trzeba wymieniac około 20 % to daje 80 litrów trochę dużo, czy macie jakieś sposoby na to.??


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniam 20l co 2 tygodnie,akwa 250l i jak narazie wsio ok.W 400l spokojnie wystarczy 40l co 2 tyg.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to już sam niewiem...

myślałem o jakimś małym a tu okazuje sie że 250 to min.. he he

ciekawe czy jestem wstanie ogarnoc to finansowo.

kozikk musimy sie spotkac i pogadac żeby można było wkońcu z czymś ruszyc.

jak bedziesz miał chwilkę to daj znac to się jakoś ustawim(ja sie dostosuję)

pozdrawiam,.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wiadomość na priv.


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam,

nie martw sie, Twoje rozterki sa chyba wszystkim znane.

Zaproponowalem wieksze, poniewaz im wieksze tym stabilniejsze.

Jesli w akwarium bedzie komin a w nim w otwor wstawiona rurka po to, zeby byl zawsze zalany i w razie braku pradu, zeby tylko spietrzona woda w akwarium splynela do sumpa. To znaczy w sumpie musi pozostac tyle wolnego miejsca, ile wody zmiesci sie w np. 3 cm wysokosci akwarium. Wyzej chyba pompa z sumpa nie spietrzy. O hydraulice sobie poczytasz, bo jest kilka cichych i bezpiecznych rozwiazan na forum. Na Twoim miejscu zrobilbym przynajmniej 2 otwory na przeloty 32mm. Powrot z sumpa moze byc wezem przez krawedz akwa.

Podmiana wody to rozpuszczenie soli w wodzie po RO i DI w wiadrze. W Twoim przypadku wiadro po soli np. 20 l wystarczy (kiedys bedziesz mial takie wiadra).

Spuszczasz z akwarium 20 l i dolewasz nowa. I tak co tydzien. Przylaczy wody lub scieku w okolicy akwa nie potrzebujesz. To sie stosuje przy olbrzymich zbiornikach.

Planujac wielkosc sumpa przemysl tez miejsce na pojemnik z woda do automatycznej dolewki. Woda odparowuje i zasolenie wzrasta, dlatego trzeba ja jak najczesciej uzupelniac, zeby ominac skoki zasolenia. Jesli nie bedzie w szafce miejsca, to mozesz jakis kanister z woda ukryc w innym miejscu.

Pozdrawiam.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaczne od filtra...filtr ro to już wiem a co to jest di?. bo wszyscy piszą ro-di

facet w sklepie powiedział że do akwarium morskiego musi byc woda coś tam coś tam i że ma on ją w sprzedarzy 40 gr za litr. ale perspektywa ciągłego dzwigania baniaków mnie przerażała dopiero tutaj troch zaczynam kumac.

widze spore różnice w cenach ma to jakieś większe znaczenie jeśli chodzi o wode do akwarim czy poprostu jest to efekt "nowy model 2500"


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DI to filtr przepływowy wypełniony żywicą. Doczyszcza wodę po osmozie do 0 PPM.

Nie jest to wielki koszt, a zaoszczędzi Ci wielu frustracji podczas walki z plagami związanymi z nie do końca czystą wodą.

Wrzuć w wyszukiwarkę, albo poprzeglądaj to forum (opisy zbiorników i dzienniki). Na pewno znajdziesz :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.