Skocz do zawartości
lubusikk

projekt do weryfikacji - akwarium 64l

Rekomendowane odpowiedzi

witam .

Chciałbym poddać analizie szanownych członków forum projekt akwarium morskiego z sumpem .

Może na początku przedstawię założenie projektanta (czyli mnie ;) ) .. akwarium na być postawione jako poligon testowy czy uda mi się utrzymać akwarium typu nano-reef , w akwarium mają wylądować proste w hodowli koralowce , jak i potrzebne bezkręgowce ...

- akwarium o wymiarach (W x D x H ) 40 x 40 x40 cm czyli jakieś 64 litry brutto , w akwarium wywiercone otwory na śrubunki firmy VDL na rurę 20 mm , czyli 3 otwory (spływ , rewizja , powrót ) . zrezygnowałem z klasycznego komina , jeżeli takie zachowanie jest niepoprawne proszę mnie poprawić ...

dystans końców rur względem krawędzi akwarium :

rewizja 3 cm

spływ 4 cm ( na długości 4 cm nacięcia na kształt grzebienia lub jakaś nasadka )

powrót 4 cm

do akwarium chciałbym wrzucić jakieś 20 % żywej skały i na dno może żywy piasek ale nie wiem czy można ;)

- sump o wymiarach (W x D x H ) 40 x 30 x 30 , podzielony na 3 komory (spływ + odpieniacz , refugium , pompa ) komory na odpieniacz i pompę o wymiarach 15 x 20 , komora na refugium 20x 30 .

szczegóły , niestety nie z wymiarowane widać na rysunku .

- nad akwarium będzie świeciła lampka na świetlówkach kompaktowych firmy aquamedic w ilości 4 sztuk , włączanych po 2 , z 2 osobnych timerów ... czyli łącznie jakieś 24 x 4 = 96W jeśli to za dużo to zostawić i niebieska czy jedna białą ??

podstawowy osprzęt który chciałbym użyć :

- odpieniacz Wave - Beast 400P z pompą z wirnikiem igiełkowym

- pompa obiegowa Eheim - Compact 1000

- pompy cyrkulacyjne 2 x Hydor - Koralia Nano 900l/h

- oświetlenie : 2 x 24W AquaMedic White 10000K

2 x 24W AquaMedic Ocean Blue Actinic

założony sprzęt powinien zdać egzamin , z tego co się doczytałem na forum ,...

cyrkulacja na poziomie 28x

odpieniacz na akwarium 400 l

oświetlenie na poziomie 1,5W /l

wizualka projektu :

4867-gg.jpg

projekt sumpa :

4867-clipboard01.jpg

pozdrawiam i proszę o opinie i sugestie


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za słowa ,poligon testowy ,juz cie nie lubie:playing ..Co ty sobie myslisz ?? ze kamienie bedziesz trzymał? To są organizmy morskie a nie testy do wody ..Jak mi w akwa cos nie halo ,to mam doła ..A ty poligon bedziesz sobie robił ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam , ale chyba użyłem złego sformułowania .. za określeniem "poligon doświadczalny" miały stać określenie " moje pierwsze akwarium typu nano-reef , w którym z niedouczenia lub braku wiedzy mogę popełnić błąd . i dlatego prosze o opinie na temat projektu aby jak najlepiej wystartować z częścią konstrukcyjna ...


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wyjatkiem komina nie widzę żadnych wpadek. Oczywiście wyjdzie w praniu, ale powinno być ok.

Ale "zrezygnowałem z klasycznego komina", a zastanawiałeś się po co własciwie jest komin,skoro Twoje rozwiazanie jest prostsze??. Jesteś zupełnie pewien i wiesz dlaczego tak robisz?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nie podoba ten pomysł ze sterczącymi rurami.

@TMK, byłaś szybsza. Ale tylko odrobinę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może uzupełnię dlaczego akurat tak z tymi 3 rurami ...

akwarium na mieć możliwość oglądania z 3 stron , wiec w założyłem sobie ze takie rozwiązanie zajmie mniej miejsca , a rury zasłonił bym żywa skałą ...

jeżeli zamontował bym komin to te 3 rury i tak zostają ;) wiec jest możliwość późniejszej adaptacji


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin (jak mały by nie był) i tak ma obwód większy niż rura spływu. To bardzo ważne. Poza tym tak wstawione rurki łatwo wyłamać. Można zrobić mniejszy komin na dwie rury i powrót na zewnątrz albo wręcz komina cały poza akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ci te rureczki zapcha .np.slimak ?? to co bedzie?? Własnie po to jest komin ,aby róznego typu zwierza nie miały dostepu..No i grzebien ...włsnie po to aby jakies tam organizmy były wstepnie segregowane przed (rurkami )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ... ja chcialem to tak wykonać :

4867-rysunek1.jpg

koniec ewentualnie zatkany


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę w takie rozwiązanie.

Poza niebezpieczeństwem zatkania jest jeszcze problem spiętrzenia wody. Może się okazać, że wydajność pompy będzie za duża i rura tego nie odbierze bo tak naprawdę to "grzebień" zabierze połowę obwodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#241201 rs :

Nie wierzę w takie rozwiązanie.

Poza niebezpieczeństwem zatkania jest jeszcze problem spiętrzenia wody. Może się okazać, że wydajność pompy będzie za duża i rura tego nie odbierze bo tak naprawdę to "grzebień" zabierze połowę obwodu.

No właśnie w czym komin chroni od spiętrzenia wody i tak przeleje się rewizją- czy komin jest czy nie.

Jedyne co to głośno będzie moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale największym niebezpieczeństwem jest wyłamanie- osunie się skała, niewłasciwie machniesz ręką i fizyczna dzwignia zadziała....


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;)

Zaraz napiszą, że rury będą obudowane sklejonymi kamieniami i nie ma niebezpieczenstwa wyłamania.

Im jestem starszy tym bardziej jestem za tym żeby każdy wypróbował swoje pomysły. Żadne porady nie dadzą tyle ile własne doświadczenie.

@lubusikk, wklejaj te rury i daj znać za jakiś czas jak się sprawuje to rozwiązanie. Może to dobry pomysł, kto wie...

JanuszD, skoro określona ilość wody musi przepłynąć przez rury to większe spiętrzenie będzie w przypadku mniejszej powierzchni przelotu. A tutaj, przy małej rurce woda się w akwarium podniesie nie o 5mm ale o 2 cm. Co w połączeniu z niebezpieczeństwem zatkania przez jakiegokolwiek śmiecia jest moim zdaniem proszeniem się o kłopoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe ... a wlasnie chcialem to napisac ;):);)

no ok ale jak te nacięcia bedą na odcinku jakichś 6cm ?? no i w razie spiętrzenia nadmiernego zostaje jeszcze rewizja ;) a pozatym dobrana chyba pompa tez az tak nie bedzie pompowala tej wody bo ma do pokonania jakies 90 - 110 cm a a specyfikacj max to 200cm a nie znalazlem wykresy wydajności wiec nie wiem ile tej wody wpompuje ...

powiecie tak sie uparl na te rurki a dla mnie to jest wygodniejsze rozwiązanie ... :D

a tak na marginesie czy dwie koralie nano to wystarczająca cyrkulacja ???

pozdrawiam


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Z rurkami zrobisz jak uważasz, dodam od siebie tylko że przy zaniku prądu woda z akwarium zejdzie Ci aż do poziomu końca nacięć w rurze splywowej, wziąłeś to pod uwagę projektując sump? Co do odpieniacza to nie pchalbym tam tego beasta, jest duży, głośny i mało wydajny, przy takim litrażu wolałbym chyba nawet jakiegoś kostkowca :) Eheim Compact, nie wiem czy się nie mylę, ale gdzieś kiedyś na forum ktoś robil porownanie kilku pomp takich malych wlaśnie i Eheim compact wypadł nie za fajnie, glośny i drastycznie tracił na wydajności wraz ze wzrostem wysokości tloczenia, może pomyśl nad jakimś Jetem? Co do oświetlenia to ja bym chyba wolał tak dobrać wymiary baniaka żeby moc oprzeć oświetlenie na świetlowkach T5, dużo większe możliwości dobierania barw, w Powercompactach tego nie ma... To tyle chyba, ale jak juz mówiłem - zrobisz jak uważasz:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.