Skocz do zawartości
KIDULT

chłodziarka - na balkonie czy w kuchni?

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

gdzie wg Was nalepiej umiejscowic chlodziarke? w kuchni czy na balkonie? z jednej strony w lato lepiej na balkonie, ale za to czy w ziemie nie bedzie zbyt mocno wychladzac zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kidult to zalezy od rodzaju chlodziarki. jesli jest na sprezarce to nie ma wiekszego znaczenia gdzie bedzie stala. Byle by miala odpowiednia wentylacje. W przypadku chlodziarek bezsprezarkowych ich wydajnosc jest uzalezniona od temperatury otoczenia. Wiec balkon jak najbardziej skuteczny. Zbytniego wychlodzenia bym sie nie obawial, bo wymienniki ciepla sa na tyle male w chlodziarkach, ze sam chlod z zewnatrz nie da rady odebrac duzej ilosci ciepla od takiej ilosci wody jaka znajduje sie w obiegu.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam AM titan 1500 - sprezarkowa. pozbieram troche opinii jeszcze. no a szkoda tego ciepla w zimie co ucieknie na dwor z drugiej strony:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A musiz zima wlaczac chlodziarke i pompe do niej?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cala zime mialem zakrecony kaloryfer i uchylone okno w dzien i wiatraki pracowaly non stop aby utrzymac 26 stopni w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja takze odnosze wrazenie, ze zima jest wiekszy problem z chlodzeniem zbiornika. Moze to nie tyle wina wyzszej temperatury w mieszkaniu a wilgotonosci powietrza ? Cholera wie.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chodi na pewnmo wilgotnoscjest problemem jesli masz chlodzenie oparte na parowaniu wody, bo wtedy jak nie bedzie przewiewu to nie ochlodzisz. dlatego kupilem sobie chlodziarke, aby nie bylo takiej sauny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie sie wydaję że dobrym rozwiązaniem jest klimatyzacja pomieszczenia latem utrzyma temp

jaką chcemy albo zimą. A wielkim plusem jest możliwość osuszania przez klimę, no i myśle że my

też mamy lepiej

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult,a gdzie Ci stoi baniak,że masz takie problemy z temperaturą ?Ja się kiedyś naczytałem,kupiłem wiatraki i....wszystko leży w szufladzie.Mam baniak otwarty i u mnie stale jest temp. 25 st.okna mam od zachodu więc plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uy mnie stoi w pokoju 13mkw, od strony poludniowo wschodniej. cala zime mialem zakrecony kaloryfer a w dzien uchylone okno, i wiatraki caly czas pracowaly w dzien. mam 700W swiatla na 500L wody. z tym ze u mnie w mieszkaniu mozna otworzyc na przestrzal okna, i akurat w moim pokoju i tak bedzie stalo powietrze, zero przeciagu. od maja przeprowadzam sie na nowa chate, i mam do wybory chlodziare na balkonie lub w kuchni, wiec na etapie wykanczania chce otwory pod instalacje porobic. nie wiem jak tam bedzie z temperatura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to chłodziarka sprężarkowa to postawienie jej na balkonie może być kiepskim pomysłem.

Przy klimatyzacjach nie wolno odpalać agregatu poniżej określonej temperatury (zazwyczaj ok. 5-10st. C).

Z tego co się orientuję to chodzi o to, że na skraplaczu może osadzać się lód i wtedy wydajność urządzenia drastycznie spada.

U Ciebie jeśli faktycznie będziesz musiał jej używać przez cały rok (czyli przy ujemnych temp. także) jest to tym bardziej istotne.

Dodatkowo nie sądzę, żeby te urządzenia były przystosowane do eksploatacji na zewnątrz budynku gdzie będą narażone na deszcz/śnieg/itp.

Osobiście stawiałbym je w kuchni albo tak jak radzi slawomirdyl zastanowiłbym się nad klimą. Dobre i dla zwierzaków i dla mieszkańców :-)

Mając mieszkanie gdzie bez klimy w lato nie byłem w stanie zbić temp. w pokoju poniżej 32C (jednostronne mieszkanie bez możliwości zrobienia przeciągu + duże okna wychodzące idealnie na południe) po zamontowaniu klimy spokojnie utrzymywałem 24-25C i tyle mniej więcej wychodziło też w akwa (no do max. 26C).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak zaloze klime to i tak agregat bedzie musial chodzi w zimie przy ujmenych temperaturach.

co do umiejscowienia chlodziarki na balkonie - zrobil bym taka zabudowe w rodzaju skrzynki meteorolicznej - osloneite od deszczu a przewiewne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No klima przy ujemnych temperaturach na pewno nie może pracować (w trybie chłodzenia oczywiście). I to nie ma znaczenia czy wybierzesz bardzo popularne LG czy też "Mercedesa" wśród klimatyzacji czyli Daikina. Owszem można je użytkować zimą ale wyłącznie w trybie grzania (o ile oczywiście mają pompę ciepła).

A skoro ta chłodziarka AM jest też oparta na agregacie to moim zdaniem nie będzie pracowała poprawnie przy niskich temperaturach (o ujemnych wręcz nie mówiąc). Najlepiej sprawdź specyfikację techniczną i być może producent podał w jakich temp. chłodziarka może działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było ostatnio -20 C i odpalałem klimę bo ma też funkcję osuszania powietrza i robię to jak żonka lata z wiaderkiem i mopem i jakoś mi nic nie zamarzło. To jak w samochodzie odpalasz klimę jak masz mokre szyby

od środka po odmarznięciu i jakoś w aucie nic nie zamarza tylko suszy wnętrze


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

slawomirdyl - odpaliłeś klimę ale co najwyżej w funkcji grzania/osuszania a nie chłodzenia

Przy -20C nie ma opcji żeby agregat zadziałał w opcji chłodzenia (skontaktuj się z dowolnym serwisem klimy i z nimi porozmawiaj).

A z ciekawości - czy po odpaleniu zadziałał Ci agregat zewnętrzny czy uruchomiła się tylko jednostka wewnętrzna? Bo może zadziałało tylko "mielenie" powietrza i tyle :-)

Tak samo przy samochodzie - klimatyzacja ma zabezpieczenia i nie uruchomi się przy temp. poniżej kilku st. C (zazwyczaj poniżej 3-5st już się nie uruchamia) właśnie ze względów bezpieczeństwa żeby nie rozwalić kompresora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.