Skocz do zawartości
raku-kraku

Odciek z reaktora - jak ustawic reaktor?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Podpialem reaktor zasypany wkladem corallen-zuht i grysem koralowym (wyglada bardzo podobnie).

Od jakiegos czasu chodzi na pH w zakresie 6,6-6,7 (bylo o 0,1 nizej wczesniej)

Wyciek okolo 1 kropla na 10 sekund wiec bardzo powoli.

W baniaku mam mniej wiecej takie paramentry:

kH-10-11

pH - 8.0

Ca - 370

Mg - 1230

Caly czas walcze z niskim Ca i Mg - w wodzie do podmiany o zasoleniu 1,024 mam Ca = 360 a Mg = 1140. Ale to osobna historia.

Zmierzylem odciek i ma takie parametry:

kH = 28

Ca = 380

Gdy mialem pH w zakresie 6,5-6,6 parametry byly

kH = 24

Ca = 450

Nie wiem czy to zbieg okolicznosci ale tak jakby wapno roslo wraz ze spadkiem pH ale to moze byc przypadek??

No i to wysokie kH - myslalem ze reaktor daje zbilansowana suplementacje Ca i kH.

Czy moglby mi ktos wyjasnic co robie zle i mniej wiecej jakie sa zaleznosci? Bo jak widac chyba nie wszystko jest jak myslalem (ze kH i Ca w wycieku jest w równowadze, a moze jest tylko mam reaktor ustawiony zle)


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to Ci pomoże:

strojenie reaktora wapna:

ustawianie reaktora wapna jest bardzo delikatną sprawą. Nie można się ustrzec i wykluczyć pewnej dozy błędu w tym procesie, postaram się jednak w miarę prosto szkicować sposób postępowania w celu wyciągania poprawnych wniosków.

Dwie zasadnicze nastawy, to ustalenie ilości bąbli CO2 w stosunku do ilości odcieku reaktora w jednostce czasu. Zwyżka ilości dozowanego CO2 owocuje obniżką wartości pH w komorze reakcyjnej reaktora, co przekłada się na rozpuszczanie substratu, czyli węglanu wapnia. Zwyżka ilości odcieku - bez zmian w ilości CO2 - podnosi wartość pH w komorze. Zwyżka obu parametrów powinna utrzymać wartość pH w komorze reakcyjnej reaktora dostarczając jednocześnie więcej zarówno Ca, jak i dwuwęglanów do wody w tanku.

Pomiar pH w komorze głównej nie jest łatwy, a jego mierzenie na wypływie jest li tylko przybliżeniem faktycznej wartości pH w tej komorze! - dotyczy reaktorów dwukolumnowych. pH odcieku nie obrazuje nam jeszcze ilościowego odwzorowania Ca i alkaliczności dostającego się tą drogą do wody. Celem stosowania reaktora wapna jest dostarczanie do systemu tanku morskiego Ca i alkaliczności (więcej dwuwęglanów) w ilości niezbędnej i wymaganej przez obsadę zbiornika. Ilość dostarczanego Ca i alkaliczności musi uzupełniać konsumpcję tych 'rzeczy' proporcjonalnie do zapotrzebowania.

nastawa:

Aby poprawnie nastawić reaktor, musimy znać wielkość ilościową Ca i alkaliczności konsumowaną przez obsadę tanku.Od czegoś trzeba zacząć, więc dobrym pomysłem na wystartowanie będzie przyjęcie/ustawienie ilości bąbli CO2 dozowanych do reaktora - 15 bąbli/min. CO2 i 20 ml odcieku/min. Odpalamy reaktor z takimi nastawami i po 24 godz. dokonujemy pomiaru w odcieku zawartości Ca, alkliczności jak również wartości pH.

Jeżeli pomiar pokazuje zbyt niskie wartości w stosunku do oszacowanych ubytków, należy zwiększyć w/w nastawy. Niskie pH odcieku reaktora (poniżej 6.5 [...]) implikuje zwiększenie ilości wypływu odcieku w jednostce czasu. Zbyt wysokie pH odcieku (powyżej 6.5 [...]) wskazuje nam, że należy zwiększyć dozowanie CO2. Dokonujemy jedynie zmian jednej z nastaw (CO2 lub ilości odcieku), a następnie odczekujemy 24 godz. dla dokonania pomiarów Ca, alkaliczności i wartości pH.W razie konieczności dokonania korekt, niezbędna powtórka działań w/g schematu j/w. - konieczna systematyczna kontrola Ca i alkaliczności w tanku dla przeprowadzenia nastaw korygujących produkcję reaktora.

Zauważ, że jeśli zaczynasz z niskim poziomem Ca i alkaliczności, to dobrym pomysłem byłoby chwilowe podniesienie wartości/wielkości tych parametrów do 420 jednostek Ca i 2.8 meq/L, stosując inną metodę - np. przez dawkowanie chlorku wapnia i dwuwęglanu sodu. [...]

szacowanie ilościowe konsumpcji Ca i kH przez obsadę tanku:

Jest to dosyć proste jednak wymaga chwilowego zaprzestania dotychczasowych metod suplementacji wapna i alkaliczności przynajmniej na 24 godz. Taka przerwa nie powinna zagrażać w jakikolwiek sposób obsadzie zbiornika.

Bez dozowania wapnia i buforów (np., kalkwasser) należy zmierzyć poziom Ca i alkaliczności o określonej porze a następnie po 24 godz., ponownie. Najlepiej dokonać 1-go pomiaru rano, jeszcze przed odpaleniem światła. [...]

Różnica między dwoma pomiarami 'oddalonymi' od siebie o 24 godz. pokaże nam przybliżoną ilościowo konsumpcję mierzonych parametrów przez obsadę w ciągu doby!

przykład - akwarium 163 ltr

odciek reaktora - 1.2 l/godz.:

wapno - 515 mg/L

alkaliczność - 8.9 meq/L

woda w tanku:

wapno- 395 mg/L

alkaliczność - 3.9 meq/L

dla wapna:

- odejmując 395 mg/L od 515 mg/L otrzymujemy 120 mg/L, co oznacza, że właśnie strojony reaktor wnosi do wody, która przez niego przepływa (odciek ilościowy w jednostce czasu) 120 mg/L Ca;

- 28.8 litrów (1.2 L/godz. x 24 hr/dzień) ilość wody (odcieku) przepływającej przez maszynkę w ciągu doby;

- mnożąc Ca wnoszony przez reaktor do systemu(120 mg/L) przez przez sumę wody (odcieku) przez niego płynącą w ciągu doby (28.8 L) otrzymujemy ile dostarczamy do tanku Ca - 3456 mg;

- dzieląc otrzymaną wyżej wielkość Ca przez pojemność tanku (163L), określamy wzrost koncentracji Ca w ciągu doby w tym zbiorniku, którą wnosi reaktor, tj., 21.2 mg/L.

Powyższe pokazuje, że koncentrację Ca w tanku w ciągu doby reaktor podkręca o wielkość 21.2 mg/L.

dla alkaliczności:

- 8.9 - 3.9 = 5 meq/L

- 28.8 L/day

- 5 x 28.8 = 144 meq

- 144 / 163 = 0.88 meq/L

powyższy kalkulator pokazuje zwyżkę alkaliczności w liczonym przykładowo tanku o 0.88 meq/L w ciągu doby.

pomiar Ca i alkaliczności w odcieku:

n/n pomiar może być kłopotliwy z uwagi na ich zawyżenie w stosunku do NWM. Niektóre pomiarowe zestawy nie uwzględniają tych zawyżeń i mogą się nie sprawdzić. [...] Zarówno testy Salifert'a jak i Sachem'a do miareczkowania używają strzykawki. Przy poziomach Ca powyżej 500 mg/L test należy kontunować 'trzymając' w pamięci te 500 mg/L; jeśli w 'kolejnej porcji' strzykawki wyjdzie np., 250 mg/L, to oznacza to, że koncentracja Ca jest sumą obu pomiarów, tzn. wynosi 750 mg/L. Innym sposobem 'przeciągania' skali pomiaru jest stosowanie 1/2 ilości odczynników używanych do 'normalnego' pomiaru, a następnie otrzymany wynik mnoży się x2. [...]

na koniec istotna kwestia, czyli konwersja alkaliczności w w/w obliczeniach na stopnie kH. większość testów umożliwia zmierzenie alkaliczności w stopniach kH (dkH).

zamiany wartości kH na meq/L dokonuje się poprzez podzielenie kH przez współczynnik 2.8 i vice versa.

przykład - 5 meq/L, to przybliżenie 14 dkH, ponieważ 5 x 2.8 = 14

10 dkH, to przybliżenie 3.6 meq/L, ponieważ 10 : 2.8 = 3.6 (3.57)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, tylko wciaz nie bardzo wiem czemu jest taki rozdzwiek pomiedzy kH a Ca. Mam reaktor dwukomorowy, moze to jest problem?

Poki co obnizylem pH (z moich pomiarow wynika ze lepiej funkcjonowal na nizszym pH - wyzsze Ca do kH) prz tym samym odcieku.

Ale cos mi sie nie zgadza te moje 28dKH i Ca=380 (podbija tylko o 10ppm??)

Pytanie brzmi: Jak podniesc wapno obnizyc kH w odcieku?


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obniżenie wartości kH w obiegu ogólnym, powinno przełożyć się na zwyżkę Ca ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz - na podanym przykladzie i z teoretycznych rozwazan wynika ze kazda rozpuszczona

czasteczka CaCO3 daje

CaCO3 + H2O + CO2 <--> Ca2+ + 2HCO3-

wiec na kazde 10ppm wzrostu Ca mamy 20ppm wzrostu alkalicznosci czyli 1.12dKH.

Jesli zle to widze to dajcie mi znac...

Ale wciaz nie rozumiem dlaczego moj reaktor podnosi w przypadku

1) Ca o 70ppm

KH o 178ppm

2) Ca o 20ppm

KH o 320ppm

W ogole tego nie rozumie, moze druga komora zaburza proces. Ma ktos jakies pomysly?

Chcialbym zeby ten reaktor nie windowal mi kH tak w gore utrzymujac Ca na tym samym poziomie...

Jeszcze taka mysl przyszla mi do glowy.

W reaktorze jest okolo 10% zasypu magnezowego.

Czy istnieje taka mozliwosc ze zasyp magnezowy rozpuszcza sie szybciej w tym pH i w zwiazku z tym HCO3 pochodzi z rozkladu zasypu magnezowago, a w malym stopniu z zasypu wapniowego. To by tlumaczylo wzrost alkalicznosci w stodunku do wapnia w momencie podniesienia pH (zakladajac ze magnezowy rozpuszcza sie szybciej w tym samym pH).

Trzyma sie to kupy?

Zmierzylem odciek z reaktora Mg takie jak w baniaku - wiec ja juz nie mam pomyslu...


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.