Skocz do zawartości
Taku

Mój kawałek oceanu [225l]. By Taku.

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się całej mojej historii z akwarystyką niech czyta od początku. Aktualny zbiornik rozpoczyna się od dłuższej przerwy ;]

Od czego by tu zacząć?

Może od tego że odkąd pamiętam zawsze w domu było przynajmniej jedno akwarium nierzadko o dużym litrażu a przynajmniej wtedy tak mi się wydawało. Palety wielkości dłoni i skalary w długim na około 2 metry akwarium pływające wte i wewte, trójkątny zbiornik z fantastycznymi rybami "nożowcami" potrafiącymi pływać do tyłu, Moje "niewielkie" akwarium o litrażu nieco ponad 100 litrów z niebieskim rakiem i małym szczupakiem. Zbyt wiele z tego okresu nie pamiętam co pamiętałem to napisałem.

Około 2002 roku ojciec przywiózł w butlach 5-cio litrowych wodę znad morza, glony skałę i dwie rybki z rodziny garbikowatych - D.Trimaculatus po czym założył niewielki zbiorniczek. niewiele później zlikwidował akwarium słodkowodne na rzecz solniczki, godzinami siedziałem i gapiłem się na skały porośniętymi dziwnymi dla mnie glonami, pierwsza rybka - Ch. Parasemna - małe i śliczne - tak wtedy miałem zdanie o tej rybce. później pierwsze korale Sinularie dura, niewielki sarcophyton jakieś glony wyższe oraz pomarańczowy amfiprion z ukwiałem, Krewetka boksująca. dużo czasu nie minęło może pół roku? podczas mojego i ojca wyjazdu po towar do Włoszech (tkanina) ukwiał został wciągnięty przez pompę. Później było już lepiej akwarium z dyskowcami przeistoczyło się w połączone z poprzednim akwarium morskie z życiem z morza śródziemnego. Połączone zacnymi rurami zbiorniki były jednym wielkim domem dla Paresenmy która przepływała przez rurę tak mijały dwa lata. Niewiele później od zmiany zbiornika z discusami na morski szczupak i rak wywędrowały do podwórkowego stawiku przy naszym domu jednorodzinnym... za to sam dostałem akwarium morskie z krewetką i błazenkiem co się później działo z tym zbiornikiem nie pamiętam. Głównym tego powodem był... rozwód rodziców. z siostrą zostaliśmy z matką i wyprowadziliśmy się na oddalone o jakieś 10 kilometrów osiedle. Okres ten raczej niezbyt miło wspominam jedynym zwierzakiem był mój kot a akwarium mogłem oglądać tylko podczas wizyt u ojca.

Przenoszę się teraz z roku 2004 do roku 2006 gdy przeprowadziliśmy się do większego mieszkania i gdy na własną rękę kupiłem sobie akwarium 45 litrowe i... aksolotla jaszczurkę z rodziny salamandr jednak po półtora roku padł. kolejne pół roku to hodowla gupików ale znudziły mi się.

Rok 2007/2008 Ojciec wyszedł z propozycją abym założył swoje własne posolone akwarium. Sztuka Sinulari dura i dwa garbiki nieznanego mi gatunku... kilka krewetek palaemon Elegans i parę kilo skały. Odpieniacz no i filtr kubełkowy i jakaś cyrkulacja. Od tego momentu minęło już 2 lata... może trochę więcej przez ten czas z garbików które odeszły na wielką rafę i stada krewetek akwarium wyewoluowało na w miarę stabilny zbiorniczek z 2 błaznami Ocellarisami, 1 Perculią i 1 Parasemą z krewetek utrzymała się 1 choć niedawno znów doszły 3 sztuki :) wężowidło i (chyba) jeżowiec choć tego gagatka nie widzę dłuższy czas. Nie obyło się bez małych katastrof, ale o tym kiedy indziej. W Listopadzie założyłem niewielki zbiornik w którym siedzi mój współlokator Zdzichu - krab dzikus który przypałętał się ze skałką ;]

Aktualnie powoli żegnam się z tym zbiorniczkiem ponieważ tuż obok mnie stoi już nowy baniak 225l który jutro będę ustawiać ponieważ muszę trochę burdel (przemeblowanie) w pokoju zrobić aby móc je ustawić ale to nie problem. Zdjęcia dam jutro jak wypożyczę aparat :). na razie to tyle Jutro po walce z meblami dam zdjęcia i być może opiszę co nieco. Na dziś koniec matka goni spać :)


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :strutin

Jak tam postępy prac? Czekamy na foty i sprawozdanie!


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie aksolotl już 8 rok gupiki wyjada. Też robię przemeblowanie przed startem 240l.Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Zakładaj dziennik :strutin Tym bardziej, że fajnie piszesz, no i jesteś w moim wieku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia dodam jak aparat dorwę czyli dziś wieczorem Akwarium zalane niestety tylko w połowie (woda się skończyła) ale lada moment jadę po świeżą. Pierwsze dwa dni widać było tyle co i nic i troszkę śmiergało chyba źle zrobiłem wrzucając cyrkulacyjną porośniętą glonem... Generalnie Sporo czasu zajęło mi odpowiednie ustawienie mebli. Aktualnie od środy wieczór 3 pompy mielą wodę i jeden odpieniacz boyu wg-310 robi swoje. DZiś wieczorem można spodziewać się dalszej części i zdjęć


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie owijając w bawełnę dodaję fotki

1. Moje nowe oświetlenie w akwa ;] DIY

791723df68622ffam.jpg

2.Sump

0d63f576f38b3149m.jpg

3.Pokrywa mojego sumpa ;] w nowym akwa

23852ab64ffe5365m.jpg

4.Złe zdjęcie starego akwa

343fbb7c4ee118c6m.jpg

5. Wylot wody z sumpa w starym zbiorniku

8949cbab583d8471m.jpg

6.niestety nie ma się tu czym chwalić ale jest to prawa strona mojego aktualnego akwa (wcześniej ten filtr stał schowany)

3af85f4cca6a0f0am.jpg

7.Zalane akwa ^^

3d32ace181c3814am.jpg

8. Złe zdjęcie :strutin nie mam zielonego pojęcia co zrobić aby było jasne

6a05ddff4758ce28m.jpg

9.Kolejne fatalne zdjęcie choć na tym co nieco widać

e5a5c38c6d114775m.jpg

10.-||-

9854893b015ae06dm.jpg

11. Percula z małymi Ocellariskami

10316b433f390098m.jpg

12. Sump i pokrywa starego akwa

7dcd92f9371f4ec3m.jpg


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem bo nie było o czym ale teraz chyba nazbierało się wystarczająco aby cokolwiek napisać.

Minął tydzień od zalania baniaczka i mogę stwierdzić że jest coraz lepiej. W poniedziałek wsypałem piasku (wbrew radą co niektórych) i wrzuciłem try kraby pustelniki (wcześniej oczywiście robiąc im kilkugodzinną aklimatyzację ;] ) Dostał się również glon o ciekawym wyglądzie ( na obrzeżach wygląda jak glon nitkowaty ale później przestrzeń między niteczkami wypełnia się i tworzy liść) zrobiłem również trecie już z kolei testy No3 i PO4 na niskim poziomie. Odpieniacz coraz mniej wyrzuca ale coś tam wyrzuca.

Stare akwarium nadal mnie zaskakuje. Wczoraj wieczorem podczas karmienia dojrzałem małą (jakieś 1,5cm) ostrygę O.o i to w miejscu gdzie bardzo często spoglądam (na tej skałce rosną grzybki) na dodatek na bocznej szybie pojawiła się również mała (ok0.5cm) rozgwiazda, skąd się gadzina wzięła? do teraz pojęcia nie mam. Rozgwiazd nie wpuszczałem do akwa... jest to rozgwiazda 6-cio ramienna i nieprzerwanie siedzi i wpierdziela glony :)

Na tą chwilę to tyle w weekend planuję rozpocząć przeprowadzkę.


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia możesz obrobić w czymkolwiek, choćby w Picass'ie - bez trudu udaje się z nich wyciągnąć dużo więcej obrazu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rozumiem morszczyzna daje wiele radości i zdziwień ale kolejny mieszkaniec akwarium jest dla mnie bardzo zagadkowy...

Jest to ślimak przez 3 dni cieszyłem wzrok jego widokiem ale dzisiaj tknęło mnie aby sprawdzić na reeflex, szukam i znajduję ślimaka niemalże identycznego, takie same czółki bardzo podobna muszla ale nie jestem pewien bo ten na zdjęciu jest jakoś 100x większy O.o a jest to... Charonia tritonis możliwe że przypałętał się ze skałką? B nie powiem ale jego dieta mocno mnie zaskoczyła.


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie martw - na Allegro Sławek z Piły sprzedaje Korony Cierniowe, więc ślimaka wykarmisz :).

Wrzuć może fotę jakąś, bo ładny zwierzak. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzuciłbym gdyby nie moja głupota gdyż oddałem sąsiadowi aparat a tak dzień w dzień chodzić i o niego prosić nie wypada :/ jak będzie okazja to zrobie mu zdjęcie


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium przeniesione... w sumie z pewnym żalem patrzę na tą pustą skorupę po poprzednim zbiorniku bo sporo z nim przeszedłem ale w przyrodzie nic nie ginie założę siostrze krewetkarium :) niech ma też trochę radochy. A co do krewetek: moje chyba biją szczyty debilizmu, mianowicie pchają się tam gdzie najmniej chętnie bym je widział czyli krawędź komina i wlot pompy... Xenia którą dostałem od Kapuhy (pozdrowienia :) :) ) po włożeniu do zbiornika z miejsca zaczęła pulsować co mnie osobiście ucieszyło. Ryby chyba są zdezorientowane ilością wody a ocellariski najprawdopodobniej liczą jakiej wielkości jest zbiornik bo przy szybach pływają ;]. Jeżowiec i wężowidło momentalnie zniknęły w skałach. Kraby mozlonie wleką swoje domki po piasku (6 sztuk O.o nawet tyle nie zakładałem że mam w tym malutkim akwarium). Parasemna z miejsca zabrała się do ciężkiej roboty w pokazywaniu amfiprionom gdzie ich miejsce ale z większym perculą raczej zbyt wielkich szans w dyskusji niema :). Spoglądając na akwarium pierwsze co rzuca się w oczy to... dwa kieliszki stojące w centrum zawierające Caulastree i Euphylię. Jutro zabieram się do przesypywania resztek żwirku ze starego akwarium bo dziś już nie mam siły....

@Amnor: czytanie książek robi swoje ^^. a co do zaniesienia piwa... nie głupie ale mając 16 lat dość ryzykowne jest wyskoczenie do sklepu po butlę :)


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kawa93 miał rację - fajnie piszesz. :)

Zanieś tylko sąsiadowi piwo i przynieś aparat, bo mi ilustracji do tej prozy brakuje. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium rozpoczęło swoje życie 03.03.2010.

Kolejny dzień przyniósł zaskoczenie na widok Caulastrei która w poprzednim akwarium ledwie trzymała się kupy a w nowym ustawiona pod HQI dostała 200% poprzedniego stanu :). Moje miękkie korale - 4 sztuki Sinularia dura chwilowo się nie otwierają podobne z resztą jak Clavularia viridis od Kapuhy (pozdrowienia ponowne :)) ale mam nadzieję że z czasem to się zmieni. W nadchodzący czwartek planuje jakimś sposobem dostać się na giełdę akwarystyczną bo skała którą miałem w poprzednim akwa ledwie starcza do zrobienia małej górki. Jeden z krabów pustelników znalazł sobie towarzysza na życie - niewielki ukwiał koński, jak długo ze sobą wytrzymają? ciężko stwierdzić. Być może później coś dopiszę w chwili aktualnej przerzucam resztki żwiru :)

Z uśmiechem na ustach widzę jak małe błazny co pewien czas wpływają do euphyli być może, do czasu jak nie sprawię im ukwiału, zamieszkają w niej


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clavularia może trochę pomarudzić, ale za jeden-dwa dni powinna się już ładnie otwierać. Powodzenia z nowym baniaczkiem :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że dłuższy czas nie pisałem (ta dłuższy :)) pora co nieco nabazgrać.

Clavularia jak przewidział kapuhy pogrymasiła dwa dni i zaczęła się otwierać, Sinularie powoli dochodzą do siebie podobnie jak grzybki i Caulastrea. Kraby chyba urządziły zebranie bo wszystkie siedzą w jednym miejscu :). Jutro ze sPRYTnym się do sklepu wybieram więc możliwe że coś dojdzie ciekawego :) Jutro dopiszę czy coś się pojawiło czy nie.


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem tak robię

Wyjazd do sklepu miał poślizg o 1 dzień... i w najbliższym czasie nie będzie z mojej strony śladu życia na forum z prostego powodu: na godzinę 16 miałem dentystę o czym zapomniałem i pojechałem ze sPRYTnym do sklepu ( za co mu bardzo dziękuję) cóż... matka jeszcze nie wróciła ale już wiem że będzie zła za 40 minutowy poślizg...

Ale wróćmy do akwarium. Doszło nieco ponad 2 kg skały i babka kopiąca na 90% z gatunku Valenciennea sexguttata jak na razie jest malutka (jakieś 3 cm) ale widząc jej max rozmiary to chyba będę kiedyś musiał ją komuś przekazać. Na jednej z zakupionych skał znajduje się najprawdopodobniej jakiś gatunek sinulari jak jeszcze nie wiem ale z czasem zobaczę czy przetrwał półgodzinne wyjęcie z wody. Generalnie rzecz biorąc akwarium zaczyna nabierać kształtów :googleye


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245854 Taku :

matka jeszcze nie wróciła ale już wiem że będzie zła za 40 minutowy poślizg...

Trzymaj się wersji że tył wypadek na drodze i policja zablokowała ruch.... :googleye

ale i tak pewnie będzie :clowning jak wróci hihi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245869 sPRYTny :

Trzymaj się wersji że tył wypadek na drodze i policja zablokowała ruch.... :googleye

ale i tak pewnie będzie :clowning jak wróci hihi

Ta i chcieliśmy ominąć ale wpakowaliśmy sie w większe g... ekhm... a co do bicia to wpierw musiałaby mnie złapać ;p ;D

edit: Nie wiem czy mi się jakaś babka ze skrzywionym dzieciństwem trafiła czy ją HQI w zad grzeje ale zamiast grzecznie siedzieć na piasku i filtrować piach to ta wariatka pływa jak szalona w górnych partiach akwarium O.o

Tak po głębszym przemyśleniu: a może to ADHD?

Dzisiaj jak czas pozwoli to pójdę do sąsiada i pożyczę aparat aby porobić zdjęcia.

Babka jakimś cudem przetrwała noc, co dalej? zobaczymy


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245874 Taku :

Dzisiaj jak czas pozwoli to pójdę do sąsiada i pożyczę aparat aby porobić zdjęcia.

Jak sąsiad okaże się zgredem, to wpadnij do mnie po aparat :kapelusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia będą ale dopiero jutro :) dzwoniłem do sąsiada i był skłonny mi pożyczyć 4mpix... ja dokładne zdjęcia chciałem porobić :/ ... ALE jako że nie chciał mi pożyczyć swojego lepszego aparatu gdyż jest to dla niego zbyt cenny sprzęt, zaproponował że osobiście przyjdzie ze statywem i innymi bzdetami i porobi zdjęcia :)

(sPRYTny następnym razem do ciebie podejdę bo cóż... jak mam czekać na każdą sesję to ja podziękuję :) )


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długim oczekiwaniu w końcu dodaje zdjęcia baniaka :)

38d30171257f6bf2m.jpg

d408f5988b3c171am.jpg

851455a46f08f718m.jpg

3165b81911bf58e2m.jpg

d6438b70079576e3m.jpg

f34ee84129173c95m.jpg

faba9569be86b6bem.jpg

112eb264f24a8257m.jpg

f7409f5e6db2d048m.jpg

198293e70313a46em.jpg


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.