Skocz do zawartości
waldimas

poczatek prosba o porady

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

zakonczylem wlasnie przygode z akwa roslinnym z paletkami i pragne zmierzyc sie z akwa morskim i tutaj mam dylemat czy zalozyc akwa z panelem czy z sumpem glownie chodzi mi o koszty pradu akwa z panelem mialo by wymiary 60x60x50h gdzie na panel by bylo 15 cm z szerokosci

jesli z sumpem to wymiary 60x50x50 plus sump ok 50 litrow

pompka obiegowa aquabee UP 2000

oswietlenie 4x24W

LR ok 30-40 kg

i reszta no wlasnie co dalej jaki odpieniacz oraz cyrkulacja do akwa z sumpem lub z panelem bo nie mam zielonego pojecia

czy do akwa z panelem ktory by byl zrobiony na zasadzie sumpa czyli a grzebieniem z jednej strony potrzeba jeszcze pompe obiegowa

pozdrawiam i prosze o pomoc w doborze sprzetu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o prąd to czy panel czy sump to samo, w panelu tez potrzebujesz pompe, woda wlewa sie przez grzebień i jakoś musi wrócić do zbiornika...

Jezeli masz do wyboru sump i panel to zdecydowanie polecam sump: więcej przestrzeni w akwa, wiecej wody w obiegu, wszystkie graty w szafce, niczego nie widac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie teraz pomyslalem ze akwarium bedzie z sumpem latwiejsza obsluga i estetyczniej akwa bedzie 60x50x50h lub 60x60x50 sump bedzie 60x30x40 czyli ok 70 litrow jaki odpieniacz oraz cyrkulacja do tego

czy dobry bedzie odpieniacz Aqua Medic - Turboflotor 750 czy Aqua Medic - Turboflotor Blue 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim z ilością skały zaszalaleś :strutin moim zdaniem powinieneś zacząć od jakichś 20 kg, to co zaoszczędzisz na skale możesz zainwestować w lepszy odpieniacz.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie wersja z sumpem


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump to podstawa - wygoda, estetyka, możliwość dodatkowej filtracji. Tak jak Seb mówi, weź na początek 20 kg skały, jak będzie za mało to dorzucisz.

Co do cyrkulacji to zależy co planujesz - SPS, LPS, miekkie? minimum 20x wielkość zbiornika, a dla SPS 40x a może być więcej.

Odpieniacz ważna sprawa więc nie oszczędzaj, możesz kupić używany.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bedzie z sumpem wielkosc 70x50x50 do tego odpieniacz MCE600

oswietlenie planowalem 4x24W ale mam jeszcze dylemat czy nie lepiej bedzie dac 3xled http://www.reefshop.pl/eshop/oswietlenie_lampy-i-wietl-wki-led_wietl-wka-led-ps-t5-sw-11w-550mm-northern-blue.html

ale nie wiem czy nie bedzie za malo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem będzie zdecydowanie za mało, na tki baniak idealny by był panel BP


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten panel jest idealny ale moze w przyszlosci a na razie pozostane przy 4x24W z odblysnikami lub HQI 70W plus 2x24W co bedzie lepsze i jakie swietlowki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z teo co słyszałem HQI 70W to nie najlepszy pomysł, lepiej dac T5 ale 4x24W = 96W troszke malo, ja bym dorzucił co najmniej 1 sztukę. Zastanow sie jeszcze co byś chciał trzymać w baniaku bo jak SPS to i 5 sztuk może być mało :)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli na 2 zaplonnikach na 1 3x24W i na 2 2x24W w zbiorniku na poczatku bedzie cos latwego do utrzymania ale jak to mawiaja "w miare jedzenia" itd

ale chyba lepiej cenowo wyjdzie lampa 1x150W HQI +2x2 t5 ale za to wieksze koszty za prad

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, kup sobie taki statecznik który obsługuje 3 lub 4 świetlówki (z tego co kojarzę to są takie np. http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=70d1ed302da4&UID_p=6e19b48bcc59&UID=a8ffd0a9c2bd). Jak stwierdzisz że 5 sztuk to będzie mało to dorzucisz 6.

co do rodzaju świetlówek osobiście używam takich:

http://www.thcskiba.com/sklep/product_info.php?cPath=80_138&products_id=737&osCsid=039651cc525482fbd62025fd48b930b0

http://www.thcskiba.com/sklep/product_info.php?cPath=80_138&products_id=741&osCsid=039651cc525482fbd62025fd48b930b0

oczywiście polecam samemu zrobienie oświetleni, zawsze to kilka złotych w kieszeni :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI 150 W + 2 x 24W T5 by mi sie spodobalo.

Tomiooo Ci dobrze radzi - niedoswietlenie zbiornika moze byc przez caly czas klopotliwe.

Troche pradu zaoszczedzisz jedynie, gdy zainwestujesz w LED.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja widzialem SUPER zbiornik na swietlowkach AM reef white + reef blue i dzis sam ide kupic nowe swieltowki AM. i to do mnie przemawia, a nie "ATI na wieki wiekow ATI"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kidult masz na mysli np. zbiornik konrada b. ? :) ale wiesz, ze tam takze balonowa ceramika siedzi :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, reef blue AM to ATI Blue Plus, a Reef White 15000k AM to ATI Aquablue Specjal :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobienie lampy na 5-6 swietlowek i ich coroczna wymiana to tez sa spore koszty chyba lepiej dla obsady wyjdzie zainwestowac w HQI 150 lub panel BP 90W na raty

a co powiecie o tym oswietleniu

http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=1_20_242&products_id=2762&osCsid=cb29aa7a97c305334176a6e810c9122e

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec uscislijmy

akwa 90x55x50 zamowione

odpieniacz Deltec mce600 zakupiony

oswietlenie lampa 4x39W zakupiona

cyrkulacja 2x jvp 101 3000 l/h zakupione

Akwarium bez sumpa bo jakos mnie nie przekonal do siebie obserwuje u kolegi i jak na razie to ma same problemy a to pompa za glosna byala OR 3500 wymienil na Red Dragona to jakies gabki klei aby wyciszyc komin a to problem z ustawieniem wody w kominie wiec mysle ze Deltec i tak bedzie wisial za akwarium to po co mi sump -aby trzymac tam grzalke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się jeszcze nad tym odpieniaczem. Przy takim litrażu przydałby się nieco mocniejszy - np. AP600.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie te lampy LED z erybki.. Jak widziałem jak to w sklepie świeci to powiem językiem gimnazjalistów - ŻAL... Kolor światła obrzydliwie żółty, a SPS'y pod tym wyglądają tragicznie dla mnie nie ma w ogóle tematu jeśli chodzi o te lampy z erybki to dla mnie porażka. Choć jak widziałem rzekomo te same lampy w zbiorniku domowym niby było lepiej bardziej niebiesko może te w sklepie bardziej wyświecone w każdym razie po tych widzianych w sklepie wyrobiłem sobie zdanie, że to marna imitacja lamp :banghead Więc IMHO albo pythony albo HQI albo T5 w odpowiedniej ilości i nie łasić się na żadne "tanie" LED'y :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.