Skocz do zawartości
fal

Wiarygodność Saliferta KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegoś czasu sprawdzam KH trzema testami , salifertem , JBL i sera.

JBL - 9-10

SERA - 9

SALJFERT - 12,3

Który wynik jest wiarygodny ? Salifert tak strasznie zawyża ?

Czasami te testy czlowieka doprowadzają do szalu , kiedyś zjechałem z KH do 7 wg saliferta i koraliki poleciały widocznie w zbiorniku zamiast 7 było 4 , masakra.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy Saliferta mają to do siebie ,że każdy nowootwrty pokazuje inaczej , a czym dłuzej otwarty to wynik zdecydowanie zawyżony. Jednak aż takiej róznicy nigdy nie mialem . W porównaniu do badań labolatoryjnych to była różnica ok 0.5 jednostki , ale nigdy aż tyle. Jednak skłaniałbym sie do tego że Sera i Jbl zaniżają.

Mam zamówiony test Kh Macherey–Nagel , wiec jak tylko dostane i zrobie pomiar dam znac jaka jest różnica do saliferta.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju widzę, że intersujesz się M&N. Masz jakąś informację na temat ich fotometrów w porównaniu do Hanny. Stosunek jakości do ceny, jakości pomiarówmożliwości mierzonych parametrów dotyczących akwarystyki morskiej.

Pozdr.

Karol


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#244704 BIGBLUE :

Andrzeju widzę, że intersujesz się M&N. Masz jakąś informację na temat ich fotometrów w porównaniu do Hanny. Stosunek jakości do ceny, jakości pomiarówmożliwości mierzonych parametrów dotyczących akwarystyki morskiej.

Pozdr.

Karol

Prawdę mówić , to miałem okazję uzywać tylko ich testów , fotometrów nie widziałem .

Jednak dzięki za podpowiedź , poszperam w poszukiwaniu informacji , może temat warty uwagi.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie są podobne proporcje w stosunku do saliferta z tym, że to Sera u mnie odrobinę później zmienia kolor od JBL, czyli jeśli mam sera ok 9-10, jbl ok 9 to salifert 12,3, do 12,8


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.