Skocz do zawartości
alex

metoada Balinga a kalkwasser

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

tak sobie wymyśliłem, że przy moim zbyt niskim ph oprócz Balinga (które głównie stabilizuje kh i Ca) zacznę dozować kalkwasser. Czy ktoś z was stosuje te metody równolegle? Czy są może jakieś przeciwwskazania? Będę wdzięczny z podpowiedź


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niczego nowego nie wymsliles :p:P tak sie wlasnie stosuje , metode kalkwasser a dodatkowo przy duzej obsadzie twardych dodatkowo metode Ballinga :p

Takze smialo , metoda jest sprawdzona .

Lub tez kazda metode odzielnie z tym ze kalkwasser plus kalkreaktor.

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie , nie napewno nie , mozesz byc spokojny :p

Tylko oczywiscie kontroluj parametry wody :p zeby tam nieprzedobrzyc naprzyklad z poziomem wapna:)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alex , tylko wszystko co robisz to na spokojnie z glowa , pamietajac ze Kalkwasser podbija znacznie wartosc Ph :p

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha :p no to spoko , czyli wszystko pod kontrola :p

Z ranca zakraplac mozesz kalkwasser lub przez noc , lub tez przez noc i z ranca ..kontroluajc jak to sie bedzei mialo na poczatku do wartosci Ph , pozniej napewno nalezy uwazac , po wlaczeniu lamp wzrasta tez wartosc Ph ...itd co Ci zreszta bede tlumaczyl , znasz to :p:P.

pozdr....


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosuje kalkwasser+balling

cala wyparowana woda uzupelniana jest kropelkowo kalkwasser, dodatkowo daje maksymalna dawke balinga, a i tak wapno=370

ja to hoduje chyba jakies pozeracze wapnia, pewnego dnia z akwarium wyjdzie jakis potwor wapienny :p


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO Marx masz test do bani , pewnie masz z 600 wapna:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Marx

zmierz zawartosc wapnia innym testem, ostatnio moj znajomy podbijal tak magnez, dozowal i mierzyl testem JBL. Cale szczescie ze mu sie ten test skonczyl, kupil Salifert, zmierzyl, i okazalo sie ze magnez ma na poziomie 1800 ppm


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z Mg przesadzilem i od dluzszego czasu mam ponad 1500 (powoli spada) wiec nie dodaje

Co do Ballinga - dodaje 60ml dziennie na ok 160litrow wody (zgodnie z kalkulatorem Leszka powinienem dozowac 80 ale mam bardziej zageszczone roztwory). Leje tylko 2 podstawowe roztwory.

Test nie jest do bani bo wyniki daje wiarygodne (mierzylem np poziom wpania w swiezej solance), a przy poziomie 600 wytracalby mi sie na szybach wapn


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wam chłopaki tylko do myślenia napiszę tak:

Ca(HCO3)2 +Ca(OH)2 = 2CaCO3 + 2H2O

A to oznacza że reaktor + mikser (albo kalkwaser jak wolicie nie po polsku) to niestety ze soba nie chcą działać poprawinie tzn szkodzą sobie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qbab, ale piszemy o Ballingu a nie o reaktorze, cos ci sie pomylilo :p


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx: Swirlej2 wspominał o reaktorze więc w razie niemca tak piszę.

Alex: No jak sam widzisz dozowanie przez wodę wapienną w celu wyrównania poziomu pH jest niby OK ale ja jestem zwolennikiem jak już co to albo refugium z cyklem odwrotnym albo zostawienie reaktora na noc ale z 1/3 poziomu CO2


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę inny problem z Balingiem. Otóż dozuję go od jakiegoś miesiąca i nie mogę podnieść magnezu chociaż doszedłem do 60 ml. na 100l baniak. Sprawdzałem wczoraj magnez wynosi tyle co tydzień temu bo 1140 choć 60 ml dozuję od chyba 10 dni. Nie udało mi się sprawdzić wapna bo test się skończył ale tydzień temu wynosił 380. Czy zmniejszyć dawkę na razie do czasu sprawdzenia wapnia czy pozostać na 60 ml? KH się ustabilizowało na poziomie 12.

Aha skończyły się roztwory i w sbotę będe robił nowe czy zwiększyć ilość magnezu w butelce z wapniem. Teraz miałem 111 g wapna (nie hydratyzowane) + 34 g magnezu.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomasz Młot - Kwidzyn

w ten sposob to mozesz tylko utrzymac magnez na stalym poziomie. Jezeli chcesz go podniesc to zrob dodatkowy roztwor (MgSO4+MgCl2). MgSO4x7H2O dostaniesz w kazdej aptece (sol gorzka)


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja chcialbymzapytac tylko czy ktos ma link do dobrego kalkulatora na litrach do metody ballinga?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz ten kalkulator:

link

ma wiele fajnych funckji


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.