Skocz do zawartości
hubert93

Pytam o radę??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!!

Jestem nowy o forum i jestem jeszcze ciemny w temacie

Planuje założyc akwa o pojemności ok 40-50l..

Mam takie pytanie czy w takim akwa mogę trzymac Mandaryny wspaniałe x2szt.

Lub 2x Amphipriony

Czy jest to dobry pomysł??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Błazenki jak najbardziej ale dla mandarynów będzie zbyt mało pożywienia bo zastępczego pokarmu nie przyjmują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To trudna w utrzymaniu ryba zdecydowanie nie dla początkujących. No i potrzebuje dużo więcej niż 50l... Ja z niej zrezygnowałem mimo 200l wody w posiadaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie powinieneś trzymać dwóch mandarynów (ani nawet jednego) w takim akwarium. Oczywiście jest to możliwe, ale są to ryby o szybkiej przemianie materii - brudzą wodę. Ponadto są tzw. specjalistami pokarmowymi. W naturze przyjmują tylko specyficzne rodzaje zooplanktonu (żywego). W warunkach sztucznych często udaje się "przestawić" mandaryny na pokarm mrożony, jednak nie jest to regułą. Dodatkowo karmienie mandaryna (a co dopiero dwóch) taką ilością mrożonek jaką potrzebują, bardzo szybko załamie równowagę biologiczna w tak małym akwarium. Mimo, że jest to mała ryba, to nie zalecam początkującym trzymania jej w akwarium mniejszym niż 200litrów (z min. 30-40kg kg żywej skały, która jest pośrednim źródłem zooplanktonu oraz wspomaga filtrację). Naturalne wyżywienie tej ryby wymaga także dojrzałego zbiornika (6 miesięcy+ zależnie od konkretnego systemu). Brzmi to strasznie skomplikowanie, jednak na ogół mandaryny udaje się nauczyć przyjmowania pokarmu zastępczego. Odradzam jednak ryby z tego rodzaju dla początkującego akwarysty.

Co do parki błazenków - można nawet w 20 litrach z częstymi podmianami wody.. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za szybką odp..

Jak sądzicie ile takie akwa może kosztowac z zakupem wszystkiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zbyt ogólnikowe.. Czy tylko dla ryb? czy także korale (rafa)?

Jeżeli ryby to czy:

-tylko te 2 błazenki?

-błazenki + jakieś inne ryby, jeżeli tak to jakie?

-błazenki + żywa skała? czy zamaist żywej skały martwa? ceramiczna ? czy jaka?:)

-czy do tego ma tam być ukwiał? czy same błazenki i trochę skałek?

Jeżeli rafa to czy:

-z ryb więcej niż 2 błazenki (ważne w przypadku rafy, ze względu na wymagania co do czystości wody)?

-tylko 2 błazenki+korale miękkie?

-błazenki + urozmaicona rafa (miękkie+jakieś LPS)

-..etc

Musisz zatem poważnie zastanowić się nad ogólnym przeznaczeniem akwarium. Pooglądaj zdjęcia w internecie, poprzeglądaj forum. Przy samych błazenkach zrezygnowałbym nawet z filtra odwróconej osmozy i specjalistyczego światła. Jeżeli miałaby to być rafa, to koszty wzrosły by bardzo znacząco. Myślę jednak, że koszt takiego akwarium to 400-2000 zl w zależności od tego co tam chciałbyś trzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hubert93 zacznij od czytania i jeszcze raz czytania a sam będziesz wiedział co z czym się je.

Potem zadaj nam pyt czy to a może tamto, przedstaw swoją propozycje a my ci doradzimy :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245256 zako :

Witam

Błazenki jak najbardziej ale dla mandarynów będzie zbyt mało pożywienia bo zastępczego pokarmu nie przyjmują

Przyjmują, przyjmują.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium morskie jest tanie hmm wystarczy kilka wypłat na start a reszta to pikuś:)


Ja jestem jaki jestem inny nie bede solniczka 80L.+ 325L. 130X50X50 2XHQI 70W.+ aquastarlight T5 4X54W. , CYRKULACJA 2x JVP102 + JVP101, odpieniacz N/N ??, sól Tropic Marine pro-reef, skała kg.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim będzie jakaś rybka zobacz forum Dla nowicjuszy, potem tylo filtry do wody,szkło,sól,odpieniacz,oświetlenie,pompy,żywa skała,piasek,8-12 tygodni i masz własne morskie szkło...pozdrawiam ale warto tego dokonać, Powodzenia


Ja jestem jaki jestem inny nie bede solniczka 80L.+ 325L. 130X50X50 2XHQI 70W.+ aquastarlight T5 4X54W. , CYRKULACJA 2x JVP102 + JVP101, odpieniacz N/N ??, sól Tropic Marine pro-reef, skała kg.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miniflotorka bedziesz musial przyciac w akwarium ewentualnie pomysl o troszke wyzszym 35wys 63l.Tragicznie woda paruje i dolewki praktycznie co 1-2 dni-mialem takie samo i odpuscilem co do obsady polece ci tylko 2 blazny i ewentualnie jesli bedziesz dbac o akwa to mozesz sprobowac z gobiodonem -super rybka tylko nie kazdy chętnie je.

Ja mysle ze to koszt 1000zl

Skala 6-7kg-300zl

Zamiennik miniflotora i porzadna pompa 160zl.

Belka glo 2x24w + swietlowki 300zl

osmoza 250zl

Sol i hydrometr 100-150zl

1-2 pompy jvp 70-80zl

i to tyle.

100litrow zalozysz za 150zl wiecej - 2-3 kg skaly wiecej i troche soli pompy 2x3000l/h

I bedziesz mogl cos jeszcze nie tylko nemo trzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.