Skocz do zawartości
slawomirdyl

Nowa lampa DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Robię nową lampę LED Jak myślicie co powinna mieć i jakie spełniać funkcję ?

Postanowiłem jednak pomieszać LED ze świetlówkami wydaje mi się że to optymalny wariant

ale to tylko pomysł :googleye


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie led zamierzasz zastosować? Dlaczego chciałbyś pomieszać ze świetlówkami?

Fajnie jakby miała regulację natężenia światła (oczywiście osobno białe, osobno niebieskie). Bajką byłoby gdyby miała mikrokontroler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można byłoby również zastosować soczewki optyczne. Wartośći PAR są kilkukrotnie wyższe z soczewkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek i żeby testy też robiła :googleye

regulacja barwy światła bez straty barwy białej :clowning


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246215 kiflu :

Sławek i żeby testy też robiła :googleye

regulacja barwy światła bez straty barwy białej :clowning

To już mam :)

Bardziej interesuje mnie ergonomia a nie bajery :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ze świetlówkami to automatyczne chłodzenie nie zaszkodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a możesz zamieścić szczegółową relacje z budowy tak ,aby pomóc takim niedokształciuchom jak ja w tej tematyce :)


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#246215 kiflu :

Sławek i żeby testy też robiła :)

:)

Mogłaby jeszcze... prasować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tu naukowo do sprawy :) a Wy ....... ciekawi mnie co powinna mić i tyle :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie powinna dawac takie swiatlo, aby kolory byly nasycone tak jak pod t5/hqi. hmm, nie ma takich diod?

chyba ze to lampa do szczepkarium, to zapakuj same biale diody i niech szczepki rosna do nieba, nie bedziesz ich ogladac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#247163 KIDULT :

wg mnie powinna dawac takie swiatlo, aby kolory byly nasycone tak jak pod t5/hqi. hmm, nie ma takich diod?

chyba ze to lampa do szczepkarium, to zapakuj same biale diody i niech szczepki rosna do nieba, nie bedziesz ich ogladac.

No właśnie to jest problem :) nie ma takich LED dlatego myślę że połączenie LED z T-5 czy T-8

może być rozwiązaniem /już to testuję/


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam nadzije ze bardzo nie zasmiece watku, swoim pytaniem do osb majacych juz doswiadczenie ledami DIY.

Czy uzywajac diody o parametrach moc 3 W ;światłość 105 lm

prąd max 800mA; 5000-10.000K (np. LED-ALS3W-W) bede w stanie uzyskac dobre oswietlenie i "wybarwienie" tego co zyje i skacze w akwarium? Czy tez przy takiej temp. barwy swiatla, trzeba zastosowac wiecej niebieskich diod ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych diodach coś zrobisz ale wydajność ich jest mała i kolorystyka barwna nie pewna na dzień dzisiejszy polecam cree jako białe i niebieskie myślę że to jest jedyne rozwiązanie na dzień dzisiejszy jeżeli

ktoś chce coś zrobić, cena co prawda dwa razy leci w górę ale za to pewniejsza jakść i pewność działania

Tak naprawdę dla początkujących polecam rozwiązanie np 10 białych 15 niebieskich barwę będzie łatwiej dobrać

prądem bez sterowników

ale to tylko moje zdanie

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawek rowniez uwazam, ze LED-y doskonale nadaja sie do kombinowania z T5. Kibicuje projektrowi, mysle ze symulacja faz księżyca na LED-ach bylaby ciekawim ficzerem.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#247564 AquaManiac :

Slawek rowniez uwazam, ze LED-y doskonale nadaja sie do kombinowania z T5. Kibicuje projektrowi, mysle ze symulacja faz księżyca na LED-ach bylaby ciekawim ficzerem.

Co do LED z T-5 to testy już trwają mam nadzieję że za dwa trzy miesiące przedstawie wyniki ale zastanawiam się czy jednak projekt obecnie realizowany nie zrobię na T-8 jakoś ta barwa bardziej mi odpowiada ale pewnie to

subiektywne moje zdanie no i T-5 jest nowsze takie bardziej trendy :) Co do symulacji faz to się zastanawiam

czy robić program na 15 lat czy nie wystarczy miesięczny podzielony na:

1. Nów

2. 1 Kwadra

3. Pełnia

4. 3 kwadra

i tak jest to tylko symulacja czasami zastanawiam sie czy to ma jakiś sens. Wracając do LED to zastanawia mnie fakt że LED lepiej świecą zawieszone ok 30 cm nad wodą ale znowu to tylko moja ocena ale wielki plus to to że

można mieć głęboki baniak noi zamiast 260 W HQI wisi 65 W i zawsze coś na piwo zostanie :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ze względów na odwzorowanie kolorów w akwarium, LED tylko i wyłącznie ze wspomaganiem świetlówek T5 czy T8 jak kto woli, choć T5 wydajniejsze i nie traca tak szybko barwy jak T8.

Sławek i kilka innych projektów LEDów DIY na reefcentral mnie zainspirowali do zrobienia lampy DIY.

Robię to raczej ze względu na układ LED + świetlówki u mnie w akwarium i mozliwością rozłożenia LEDów tak jak mi najbardziej to będzie odpowiadało. Finansowo wyjdzie może na to samo co LEDy Przemkowe, może trochę taniej, może drożej - okaże się po zmontowaniu lampy.

Normalnie w to bym się nie bawił bo ze mnie elektryk jak z koziej ...(wiadomo) :) , ale ostatnio znalazłem sterowane stateczniki do LEDów Meanwell, podobne jak mam obecnie podpięte pod profiluxa i teraz złożenie lampki LEDowej wydaje się nie trudniejsze od zmontowania oświetlenia sterowalnego na T5 z czym sobię radzę.

Założenia sa takie:

- 30 x 3w diody białe CREE XP-G ale bin ok 8000K, R5 w tym zakresie cięzko dostac więc raczej bedą to R4

- 40 x 3w diody CREE XP-E Royal blue

- diody puszcze na 800 lub 900mA (zobaczymy jaką będą trzymały temperaturę)

- LEDów będzie 5 obwodów

- UV odpuszczam ponieważ załatwią mi to świetlówki T5

- 2 x 80W T5 + 2x 54W T5 - jakie barwy to zdecyduję jak już będzie lampka LED

- sterowanie LEDami jak i świetlówkami z poziomu profiluxa

- LEDy zmontowane do radiatora 16cm x 180cm (wolałbym chłodzenie pasywne ale w razie czego mam 2 wiatraczki 12cm)

- stateczniki LED / T5 oczywiście na zewnątrz akwarium

- sterowanie fazami księżyca załatwi profilux (wydzieli się 1 obwód royal blue)

W przyszłym tygodniu ma być na miejscu radiator, stateczniki Meanwell do LEDów dojdą dopiero za miesiąc. Jak to będzie na miejscu dopiero będe zamawiał LEDy bo wiadomo jak jest z ledami - 2 miesiące i już jest coś nowszego, lepszego, może tańszego.

Uwagi mile widziane.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.