Skocz do zawartości
Ziemniok

ReefMax by Ziemniok

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie... Nie wiem czy ktokolwiek mnie jeszcze kojarzy :clowning

4 lata temu jak widzę daty postów, zaczynałem z morszczyzną, jednak budowa 100 i 180l baniaka legła w gruzach. Z dzisiejszego punktu widzenia z niewiadomych przyczyn..

No ale wracam, to jak nałóg chyba :googleye

Mam niestety ograniczone miejsce, a że czy tak czy siak będzie to moja pierwsza solniczka, poszedłem może i na łatwiznę, decydując się na ReefMaxa.

Przedstawię Wam mój ogólny plan, proszę o sugestie i ocenę :)

Akwarium postawione w rogu, dwoma ściankami (boczną i lewą) przylegając. Tu rodzi się pierwsze pytanie:

Czy nie przeszkodzi to w pełnym otwarciu klapy, i bezproblemowym dostępie do panela i odpieniacza? Mam BARDZO ograniczone miejsce, dosłownie centymetr kazdy sie liczy.

Zależy mi na dobrej prezencji, dlatego też grzałka pójdzie do panelu. Jak z cyrkulacją? Czytałem tematy posiadaczy ReefMaxa i jak widzę mam takie opcje:

2 x Aquael 2600 lub 2x Koralia 1 lub Koralia 1 i Koralia Nano albo 2x Koralia nano. Która z tych opcji będzie najlepsza? Wiadomo, że te pompy nie tylko różnią się mocą, ale też wielkością, co przy tego typu zbiorniku ma znaczenie.

Kolejny mankament ReefMaxa to oświetlenie. Po lekturze zdecydowałem się na zmianę świetlówek na 2x AM Aktynika blue i 1x AM 15000K. Jeden z Kolegów tak ma i bardzo mi się podobało.

Biobale - wywalać? W zamian za to skała? Inne "zamienniki"?

Do tego planuję jakieś 8 kilo skały. Ważna rzecz -zastanawiam się nad tą super skałą z Papui i Nowej Gwinei - za 55 zł/kilo. Jest sens? Ktoś miał z nią styczność i czy wyższa cena przekłada się na jakość i bogactwo organizmów?

I ostatnie teraz pytanie. Czy to prawda, że czyściki magnetyczne rysują szybę? Spotkałem się z taką opinią.

Pozdrawiam!


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Do tego planuję jakieś 8 kilo skały. Ważna rzecz -zastanawiam się nad tą super skałą z Papui i Nowej Gwinei - za 55 zł/kilo. Jest sens? Ktoś miał z nią styczność i czy wyższa cena przekłada się na jakość i bogactwo organizmów?" IMHO kompletnie nie ma sensu... Te "gratisy" życia są naprawdę niewiele warte, a za ok. 35zł/kg możesz mieć dobrej jakości lekką i porowatą skałę która świetnie spełni swoją rolę czyli zapewni dobrą filtrację... :googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, jakieś życie ze skały pewnie wyjdzie, ale niekoniecznie ciekawe.

Cyrkulacja zależy od życia, które chcesz trzymać, z podanej 2xnano może być za mało-chociaż pompy są maleńkie i fajnie można je zamaskować za skałami. Dość uniwersalne będą nano+1 lub 2x1 (choć część miękasów lub np. Euphyllie przy mocniejszej wersji mogą grymasić).

Do pełnego otwarcia pokrywy odpieniacza potrzeba ok. 4-5 cm za baniakiem (chodziło Ci zapewne o ścianki tylną i lewą :googleye)

Z biobalami na dwoje babka wróżyła - opinie są różne.

Czyściki rysują szybę-jak wsadzisz je wcześniej w piach :clowning


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, zdecydowałem się na Koralia 1 x2 - nano są malutkie...

Co do skały - w sklepie u Przemka pisze o wielu gatunkach zoa itp itd, moze ta skala to rzeczywiscie nieco wiecej niz pare glonow i dodatkowy krab?:)

Czy Reef Max ma regulowane nóżki ? Mam bowiem krzywą podłogę :)

Obsada to pare rybek typu błazny, babki czy salarias. Jeszcze się nie zastanawiałem. Na pewno licze na ukwiał, pare sztuk ekipy czyszczacej i miękasy. LPS też, a do SPSów długa droga...

Wiem że obsada wyda się "ciężka", dlatego pytam - czy jest możliwa jakaś modernizacja zestawowego odpieniacza, bądź wzbogacenie panela o coś jeszcze pożytecznego?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Co do skały - w sklepie u Przemka pisze o wielu gatunkach zoa itp itd, moze ta skala to rzeczywiscie nieco wiecej niz pare glonow i dodatkowy krab?" - wierzysz reklamie czy nam ? Ja osobiście tej skały nie miałem, ale wiem po co jest skała w morskim i z założenia powinna być czysta... Popytaj tych co taką kupili co te zoa na skale są warte... Za różnicę ceny kupisz 3x ładniejsze zoa niż to co Ci się trafi na skale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i kupiłem.

Kurier był o 10, dopiero teraz mogę trochę odpocząć. Reefmax z oryginalną szafką, do tego 2x Koralia 1.

Rozpracowuję narazie filr RO/RI i jeszcze dziś zaleję i zasolę... :)

Zaraz wrzucę fotkę. :)


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pojawia się pierwsze pytanie. Na sterowniku pokazuje mi 23,5 stopnia. Ustawione mam, by przy temp. 25 stopni włączyły mi sie wentylatory... A patrze teraz - wszystkie trzy chodzą na okrągło - coś nie tak ? :)


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w porządku. Wentylatory zawsze chodzą przy włączonym oświetleniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej postawić większą ścianką do kanapy,,,podobnie jak mam ja? Jak siedzę na kanapie to mam pełny widok:-)...boki szału nie robią.

pozdr


baniak 240 l 120x40x50, oświetlenie 4x54 W Hagen Glo, odpieniacz deltec MCE 600, pompy 2xJVP102

Przyjmę szczepki:-)

Link do filmu mojego akwa: http://www.youtube.com/watch?v=qgd-gT1iVWU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie :) akwarium jest frontalnie do komputera, a tutaj większość czasu przebywam :)

Dziś akwa zasolone, chodzi od rana, temperatura rośnie... a ja jadę po skałę... myślę że jakieś 9 kilo na razie starczy :)

Po 24 h użytkowania, jestem bardzo zadowolony :)


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bede z uwaga śledził temat ! Sam posiadam akwarium o podobnej objetości i w razie czego chętnie wymienie się doświadczeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:

Kupiłem wczoraj u erybki 13 kg odgazowanej skały :) Niżej możecie zobaczyć jak ją ułożyłem ( tak... traciłem cierpliwość w pewnych momentach :) ).

Jako że skała swoje przeleżała w sklepie i trochę trwał transport - wiele życia nie ma. Zlokalizowałem niepozornego ślimaka i wieloszczeta średnicy 5 cm. Wywalać go?

Temp. 25 stopni elegancko trzyma poziom, zasolenie 1,024. Zrobiłem sobie dzisiaj testy, po niecałych 24 godzinach skały w baniaku.

Ph < 7,4

kh 12

No2 0,05 mg/l

No3 5 mg/l

NH3 0,5 mg/l

Testy TropicMarin.

Jak widać na zdjęciach, zasypałem zbiornik piachem, ale zaraz będę dosypywał - z boku i między skałami jest go bardzo mało. Znów mleko będzie... :)

Jak myślicie, czy będę miał brunatne glony ? Zielone? Biorąc pod uwagę fakt że skała jest odgazowana. Dodałem wczoraj 30 ml bakterii nitryfikacyjnych.

I pytanie do posiadaczy reefmaxa - na prawej ściance, przy pierwszej komorze z bioballami, jest naklejka o minimalnym poziomie wody - odnosi się to do działającego akwarium czy do sytuacji, kiedy "maszyna" stoi? Podczas działania akwarium poziom wody mam jakieś 2-3 cm poniżej.

Oto zdjęcia:

Po dodaniu piachu:

img0036ls.jpg

img0037lk.jpg

Nocą, przy diodzie nocnej ( już woda się wyklarowała )

img0038qx.jpg

img0041c.jpg

I dziś rano:

img0043vx.jpg

Grota :)

img0044ui.jpg

img0045dz.jpg


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda że ten baniak ma panoramiczny front :/ przyglądałem się w sklepie jak to ma się do podziwiania tego jest w środku no i troszkę się zraziłem.. :/ deformuje wizualnie trochę to co tam jest..

Co do twojego baniaka bardzo ładnie się zaczyna... :) fajne ułożenie skały..

poziom wody..hm... jeśli jest taka możliwość to podnieś poziom bo wydaje mi się że do tego poziomu wody jest odpowiednio wysoko usytuowany odpieniacz.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wraz z bioballami w komorze pierwszej mam purigen i chemi pure elite. Po dwóch dniach.. dziś rano. Woda kryształ!

Wrzuciłem odrobine "świątecznego" mintaja :strutin Połakomiły się wężowidła... Nic tylko czekać na gloniska :playing


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma za dużo miejsca w baniaku, a teraz jest ciut miejsca na jakieś ciekawsze życie. Groty nie planowałem, wyszła przypadkiem, ale jestrem z niej zadowolony fest :playing

Czy jest to możliwe, że mój zbiornik "dojrzeje" bez glonów? Mam totalnie odgazowaną skałę, która swoje już przeleżała w baniaku. Mało na niej życia. W akwarium oprócz tego czyściutka woda, piach Bio-Activ Live Aragonit.

Czy może się obejść bez zielonych glonów? Jeżeli nie, ile czasu potrzeba, by to ustrojstwo wyrosło?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiorniczek stoi :playing Narazie nie mam ani okrzemek, ani glonów, nic! Z żyjątek to masa wężowideł, dwa ślimaki, mała rozgwiazdka i coś ( prosił bym o identyfikacje ) ze zdjęcia pierwszego poniżej.

Jestem ciekaw czy baniak dojrzeje, czy obejdzie się bez tego.

Co to? Prawie przezroczysty krzaczek...

dsc03885gw.jpg

Akwa pod diodą:

dsc03881me.jpg

i pod pełnym oświetleniem:

dsc03883f.jpg


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poproś moderatorów by przenieśli Twój post do działu Nasze Akwaria :playing

Dojrzewanie Cię nie ominie :strutin

Ja miałem skałę i wodę z działającego zbiornika i po miesiącu dopiero zaczęło dojrzewać :D:)

Moim zdaniem powinieneś że skały pozbyć się piachu "szpeci".

Co do ułożenia skały to masz za mało półeczek na korale moim zdaniem, skała po środku jest pochyła i wydaje mi się że korale/szczepki na niej nie będą się trzymały zbyt pewnie. Wstaw zdjęcia obu boków zbiornika.

Ja sam przekładałem skałę z 5/ 6 razy zanim ja posklejałem :)

Powodzenia i Trzymam Kciuki:kapelusz

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dmuchańsko było i piasek ze skały usunięty. Zaraz wrzucę zdjęcie boku (drugi niedostępny - ściana).

Skały nie zamierzam już ruszać, wg mnie miejsca jest akurat... :playing Choć czas pokaże co z tego wyjdzie. :strutin Z niecierpliwością czekam na czas gdy będę mógł wpuścić pierwsze życie.. Jak narazie atrakcją są wężowidła :D


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten duży kawałek to ja dałbym z tyłu ale w pionie. Jak nie dasz życia do akwarium to dojrzewanie nie zacznie sie nigdy .

Ja bym jednak najpierw ułożył skałę tak żeby było miejsce na korale . Na razie to masz gruzowisko. Wygląda jakby było jej za dużo ale jest źle ułożona. Postaraj się zostawić przestrzeń dla ryb żeby miały gdzie pływać. To akwarium jest wąskie i tylko małe kawałki skały pozwolą stworzyć Ci klimat .

A skad masz taką dziwną skałę ? Wygląda jakby była mało porowata i zupełnie bez życia . Ale może to tylko fotki nie oddają tego.


Nano Rafa Lido 120,LED 7x11W,Deltec MCE600,Koralia 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli musze dać jakiekolwiek życie, by proces dojrzewania się rozpoczął? Krab, krewetka, ślimak -> ekipa czyszcząca?

Skałę mam z erybki, z dojrzałego zbiornika. Jest super porowata, jak pumeks, ale uboga w życie.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.