Skocz do zawartości
godeusz

Przypadek kliniczny -wskazane konsylium.

Rekomendowane odpowiedzi

Na urodziny rodzinka mnie zaskoczyła i podarowała mi "ładną rybkę"(chcieli dobrze).

Rybką okazał się Labroides dimidiatus.Zaskoczenia zupełne, nabytek kłopotliwy bo to czyściciel a ja mam same "drobne rybki" czysciutkie i nie bardzo chętne na leczenie przez doktorka.Czytałem również o jego diecie że w naszych akwariach jest niekompletna i z czasem mogą być kłopoty.

Ale jest i pływa już 2 miesiące.Wcinał z marszu wszystkie mrożonki, pierwszy był do koryta.

Pewnego dnia ... nie wypłynął na śniadanie i na obiad na kolację też nie. Cztery dni go nie było.Potem się pojawił ale bez apetytu. Różne smakołyki mu podstawiełem- bez rezultatu. Gardził nawet ulubionym solowcem.

Od 3 tygodni wstaje rano ok. godz.7 pływa jak torpeda i chodzi regularnie spać O 21. Jest ładny, ma kolorki, brak zewnętrznych objawów chorobowych- tylko brzuszek coraz chudszy. Jak rzucę papu to kręci się jak zwariowany między jedzeniem ale nic nie tknie.

Pozostale zwierzaczki mają się dobrze,jedzą i nie grymaszą. Doktorek jakby chciał skubać glony lub tylko udaje.

Ze skały nie wypłynął w dniu podmiany wody (ok 5 % )może to zbieg pokoliczności ale pozostałe ryby nawet tego nie zauważyły.Nic w zbiorniku się nie zmieniło, testy bez zmian,żadnych plag, wszystko ma się dobrze. Czy stawiać mu już nagrobek ? czy może ma jeszcze jakąś szansę ? (3 tygodnie ścisłego postu !)


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czułem to- że nikt się nie odezwie.Widocznie jednak przypadek nie kliniczny i bardzo nietypowy. Szkoda rybko "zdychaj" w spokoju to była twoja ostatnia deska ratunku.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Labroides może wyjadać żarełko ze skał więc niekoniecznie jest zagłodzony. U mnie jedzą praktycznie wszystko, ale też brzuchy faktycznie mają takie, jakby miały popękać. Oprócz solowca, artemii, ikry, cyklopa uwielbiają również algi nori dokładnie takie Julian Sprung`s SeaVeggies - Purple Seaweed. Te algi uwielbiają również moje pokolce. Nie ruszają alg zielonych i czerwonych z tej serii. Smakują im jeszcze takie brązowe algi z dodatkiem czosnku "Brown Marine Algae" Ocean Nutrition.

Małe rybki w twoim zbiorniku niekoniecznie muszą być obojętne dla labroidesa. Jest on bardzo wrażliwy na stres ze strony innych, nawet zdecydowanie mniejszych ryb. Jeśli jakaś mała upierdliwa rybka z gatunku np. garbików chociażby chrysiptera, albo szczególnie inny wargatek np. hexataenia uprze się na tą rybę i będzie ją przeganiać to będzie ona znikać pod piachem na kilka dni, aż zostanie zamęczona. Przechodziłem to kiedyś wpuszczając doktorki do zbiornika z upierdliwą hexataenią.

Jeśli jesteś pewien, że nic jej nie goni i nie stresuje, a parametry wody masz dobre to może jest jednak chora, ale tu ci wiele nie pomogę. Odchody ciągnące i lejące oprócz zarobaczenia mogą również wskazywać na silny stres więc ty musisz odpowiedzieć sobie, czy nie masz w zbiorniku jakiegoś małego niepozornego agresora, który skutecznie męczy doktorka, czy to skutek jakiejś choroby.

Swoją drogą spóbowałbym dawać te brązowe algi z czosnkiem lub inne pokarmy z czosnkiem, może jeśli się pokaże coś jej podejdzie i ją wzmocni.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co tu napisac... jak wyglada sprawa z wydalaniem? Czy wydala biale, ciagnace sie odchody? Mozliwe, ze ma jakas infekcje ukladu pokarmowego, bo wtedy z reguly rybka odmawia przyjmowania pokarmu... trudno cos poradzic, leczenie ryb morskich jest jeszcze w powijakach i malo kto ma wieksze doswiadczenie w tym temacie... Czasami rybie udaje sie przetrwac infekcje żołądkowo-jelitowe po krotkim okresie głodówki, czasami tez nie...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdaczne dzięki za wsparcie. Są jednak bratnie dusze w narodzie a już wątpiłem.

Labroides nie jest niepokojony przez żadnego stworka. Odchody - trudno zauważyć bo zbyt długo nic nie konsumował. W każdym razie nic niepokojącego nie stwierdziłem.

Spróbuję podać mu coś z czosnkiem. Żeby cholernik coś złapał i wypluł ale nic z tego nawet nie próbuje.

Już myślałem że oślepł i nie widzi pokarmu ale nie - bo sprawnie omija przeszkody.

Myślę że jak bym wpuscił wieloryba to by sobie na nim coś poszukał.

Jeszcze raz dziękuję za wsparcie.

Pozdrawiam Tadeusz.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.