Skocz do zawartości
Garfield

Cyjanobakteria i inne glony niższe...

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem ze temat już był podnoszony a jednak zapytam (i błagam nie odsyłajcie mnie ponownie do wyszukiwania w poprzednich postach).

Jak walczyć z cyjanobakterią (brunatny glon z pęcherzykami powietrza)... Obecnie odsysam go rurką i wodę po przefilrtowaniu daję spowrotem do zbiornika...

Czy coś zjada tą zarazę??? Może Solarias fasciatus?

Parametry chemiczne ok.


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mogą być ok skoro masz cyjano... bujać to my, ale nie nas. W sumie postępujesz słusznie, jednak trzeba usunąć przyczynę bo będziesz tak ściagał do śmierci i żadnej podmiany nie zrobisz.

Koniecznie sprawdź dokładnie fosforany i filtr RO. Może takze użyłeś zawilgoconej soli.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak mówi tomasz sprawdz przedewszystkim fosforany ,salarias tu raczej nic nie poradzi,mogą pomóc ślimaki astrea ale jeśli masz złe fosforany to i tak nie wydolą. Odsysasz a one i tak wracają , bo przyczyna istnieje nadal.


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszystko jest 0 może test do bani... Rozpoczne wojnę z fosforanami na ślepo... Bo mniej niż )0 nie zrobię...


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś zdazyło mi się użyć testu na fosforany takiego do słodkiej i słonej wody i wyszły żeczy nieprawidłowe ,potem juz tylko jechałem i jadę nadal na salifercie .A co planujesz na fosforany ? Mikser wapienny , absorbenty , bo jak na szybko to chyba to?


Nareszcie przesiadka na 540 litrów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absorbent na szybko. Zobaczę co w wodzie z RO i bedę się zastanawiał nad taktyką długofalową...


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomasz :

Jak mogą być ok skoro masz cyjano... bujać to my, ale nie nas. W sumie postępujesz słusznie, jednak trzeba usunąć przyczynę bo będziesz tak ściagał do śmierci i żadnej podmiany nie zrobisz.

Koniecznie sprawdź dokładnie fosforany i filtr RO. Może takze użyłeś zawilgoconej soli.

Parametry wody moga byc jaknajbardziej okey kolego , cyiano potrafi zyc zarowno w idealnej wodzie jak i w zlej , po zatym nie fosforany stanowia glowna pozywke dla tych bakteri tylko jak juz, to podejrzenia padly niedawno na wysoki poziom silikatu , bujac to my ale nie nas :)

Moze powstac tez wiele roznych innych czynnikow sprzyjajacych warunkom przezycia i rozmnazania sie tej bakteri w baniaku , np moga to byc tzw; niezywe zakamarki , powierzchnia wody musi wystarczajaco dobrze "pracowac" nie moga sie tworzyc martwe zakamarki w ktorych "zagniezdzi" sie cyiano .

Dobrze tez jest kontrolowac redoxpotential .

Ogolnie mowiac mozna stworzyc wiele czynikow sprzyjajacych cyjanobakteri , niekoniecznie musza to byc zle parametry wody , poniewaz ta potrafi sie dopasowac do kazdych warunkow , wtedy przyczyny nalezy szukac gdzie indziej nie w parametrach wody i z tego co wiem to nigdy nie jest to jedna przyczyna ale wiele innnych , chociazby glupi brak wymiany zarnikow czy tez rur na nowe

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a tsak maprawde to nawet najstarsi Indianie nie wiedza dlaczego sie cyano pojawia. nawet w zbiornikach profesjonalistow po xx latach funkcjonowania moga sie nagle pojawic. ja mialem, kupilem ryjaca rybke i tyle je widzieli, znikly bez sladu. zdaje sie ze niespecjlnie lubia jak im sie w rosnieciu przeszkadza :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom z ta rybciom to sobie przypominam czytalem gdzies wlasnle o tym gatunku , najprawdopodobniej zywi sie ona tym nalotem , ale nieznaczy to ze z wody powyjadaja bakterie czy tez usunie przyczyne :)

jedynie powyzera ten czerwony nalot. (cyiano to nie sa glony pamietaj tylko bakteria)

Ale tej rybki uwazam niepowinno zabraknac w naszych baniakach :)

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem ze to bakteria. ale to nie bakteria mi przeszkadza, skoro nikomu w baniaku nie przeszkadza :) ale wlasnie ten ... nalot. i na ten problem to ta rybka znalazla rozwiazanie


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh , ta bakteria to nie tylko nalot , i warto by sie zastanowic czy nie wywoluje naprzyklad chorob u korali :]


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ano ciekawe. jak zacznie porastac korale to faktycznie moze byc nieciekawie. ale na takie dyskusje to ja za cienki bolek jestem :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzialem Twoj baniak , narazie jest tam wszystko okey :) nie lam sobie tym glowy :)

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh, musialem trochu wystroj zmienic - ta durna rybka zaczela podkopywac ten slup z prawej strony. malo brakowalo a by sie jej to wszystko na leb zwalilo. musialem rozebrac, podstawe na sile wcisnac w piach i zbudowac na nowo - oczywiscie nie udalo sie juz ustawic tak jak poprzednio, ale i tak jest ok.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@swirlej2 czy jak ci tam

nie wywołuj mnie do tablicy bo sobie tego nie życzę w twoim przypadku, chyba to już kiedyś ustaliliśmy.

@Garfield

Cały czas wydaje mi się że problem leży jednak w wodzie. W innym poscie napisałeś że w ciagu kilku godzin zdechły Ci nagle 3 ukwiały. Takze to nagłe zejscie, cyjanobakterie...taki wniosek się wręcz sam narzuca. Ja bym jednak dokładnie sprawdził wodę.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie chlopie , nie chodzilo o sprowokowanie Ciebie w celu klotni .

Potraktowac powinienes posta jako dodatkowe sprosotowanie do tematu cyiano bakteri , to tyle.

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w jednym z swoich akwariow mam tez cjano. czyszcze filtrem kubelkowym ehmen. Ale ostatnio zaczelem sie denerwowac i zaczelem pytac, w sklepie dostalem lekarstwo w tabletkach. Jeszcze nie wyprubowalem bo przyjechalem do polski. Jak juz zagladnelem na link od Marx to facet pisze tesz o tabletkach. jak dobrze przeczytalem. Rezultat mial po jednym dniu . Te lekarstwo wrzuca sie do akwa , czeka tydzien , puzniej filtroje chyba weglem, jak pamietam. Przed zastosowaniem wyjme korale i ryby, nie wiem jaka bedzie rakcja.


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie ryzykowal chyba wogole tego niedawal , podaj nazwe jak wrocisz do siebie ,poczytam , dowiem sie na ile to jest bezpieczne :)

pozdr...


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tak dawno to ja byłem w potrzebie (teraz u mnie wyszystko OK) a miałem koszmar; to co opisujesz miało u mnie taką moc namnażania że pokrywało wszystko - gdyby nie szyby w akwarium to po dwóch dniach nie wszedłbym do domu :-); po długiej bezskutecznej walce chemią zrobiłem inaczej: wyjąłem bioballe z komina; było tam strasznie dużo syfu; po wyczyszczeniu - do komina, ale teraz położyłem na nie dwie warstwy gąbek AMedic po 5 cm każda, przez co syb nie zlewa się na bioballe, jak się zabrudzi górna gąbka wyciągam ją i czyszczę w wodzie z osmozy; następna sprawa (zasięgnołem języka - bardzo ważna) wymiana żywicy w DI; kolejna - wyregulowanie miksera tak aby do wody nie dostawał się calciumhyd. czyli woda jak "mleko"; przestałem paść wodę wszelką chemią (jak wcześniej) a zastosowałem częstsze podmiany wody; ostatecznie sprawę syfu dobiły "malutkie" (co 3 dni) podmiany - ściągałem resztki brązowego kożucha i innego syfu z dna i dolewałem przygotowaną wcześniej osoloną wodę RO - wiaderko 10 l (mój zbiornik ma 300l.); od jakiegoś czasu kożuch się już nie pojawia!!! a ja zacząłem normalną obsługę zbiorniczka - na razie wojna się skończyła...jeszcze raz dzięki za pomoc wszystkim którzy mieli ochotę mi pomóc; dzięki Swirlejowi który poświęcił mi najwięcej czasu; pozdrawiam: Artur ps. szczegóły walki (bo nie wszystko tu opisałem) na prosport@onet.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten lek to erytromycyna

dobrze znany w akwariach slodkowodnych

Nie mam zamiaru go polecac, ale przeczytanie calego w/w watku pozwala poznac takze inne metody walki z cyanobakteriami


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) ciesze sie Artur ze wszystko u Ciebie pomalu zaczyna funkcjonowac , ale nie moja w tym zasluga tylko Twoja ze chciales posluchac :) bo sa tacy ktorzy wiedza leiej i nie chca sluchac :)

Podobnei tez ja zrobilem jesli chodzi o to Twoje oswietlenie nocne , troche sie z tego wysmialem co pisales , pomyslalme tez ze lekko Ci palma odbila :)

Wyslales mi fotki z opisem tego oswietlenia i jestem naprawde mile zaskoczony i az mi w sumei troche glupio ze malo powaznie potraktowalem Twojego posta :)

Dzisiaj wiem , ze swiatelka sa rewelacyjne , zaraz tez powrzucam fotki tego oswietlenia , naprawde kazdemu moge polecic to oswietlenie , ktoro mozna sobie nastawiac , ustawaic i przestawiac dowolnie jak komu pasuje do tego jest tam specjalny programatorek .

Moim zdaniem jest to jednak rewelacyjne oswietlenei nocne :)

Chyba od tej chwili nie potraktuje zbyt pochopnie najglupszego posta :) Artur przepraszam Cie tutaj przy wszystkich miales racje , soswietlenei jest zaiwaniste :):)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bilans tego co się dowiedziałem sprowadza się do tego że przyczyny bywają różne (lub lepiej niznane). A sposoby walki jeszcze różniejsze (lub żadne hihi). czasem opinie są w 100% odmienne (więcej podmian wody - lub mniej podmian wody)

Ponieważ wszystko się zaczeło od padłych ukwiałów (odłowionych po 24 godzinnym moczeniu trupów to przyczyną jest pewnie przeciążenie organiką

Ponieważ problem nie jest dramatyczny zwiększam nieco cyrkulację, zwierzaki daję na dietę i jak metodą naturalną nie opanuję sytuacji to się zobaczy...

Ponieważ w przyszłym tyg czeka mnie rewolucja technologiczna na razie biore węgiel.


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także ja, pomimo, że coś o tych glonach wiem, mam ostatnio małe z nimi problemy. Pojawiły sie prawie wyłacznie na dnie i pokrywaja piasek. Jak się wkurcze to wywale piasek/wymienię go bo juz ma z pół roku. Mam tez ceramike w sumpie - wyczyszczę oraz przepłukam biobale

Dodam, że parametry sa nastepujące

PO4 -0

NO3-0

NO2-0

Ca-430

Mg ???, ale wystarczy ~~~1300-1400

NIskie pH ok 7,8 do 8,1 około, bo mierze testami kolorymetrycznymi - prawdopodobna przyczyna to za dużo CO2 w wodzie

Kubek odpieniacza napełnia sie do połowy w dwa tygodnie lub dłużej

Aha, cyano sa wyłącznie na dnie i pokrywają małymi płatami dno w miejscach najlepiej oświetlonych

Darek S


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.