Skocz do zawartości
Garfield

Cyjanobakteria i inne glony niższe...

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe ja się wkurzyułem - wczoraj piasek poszedl(sruuuu) do kosza:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no bo albo trzeba robic porzadnie piasek albo wcale


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam kilka słów:

"Około 2,8 miliarda lat temu u pewnej grupy bakterii, zwanych dzis sinicami {lub cyjanobakteriami}, pojawił się inny typ chlorofilu, tak zwany Chlorofil A. Proces fotosyntezy przy wykorzystaniu tego chlorofilujest bardziej wydajny. Źródłem wodoru niezbednego do syntezy cukrów stała sie woda, a produkt uboczny - tlen czasteczkowy - uwalniał sie do otocznia. Zapewnewłaśnie ten tlen, produkowany przez pierwotne śinice, doprowadził około 2 miliardów lat temu do przebudowy składu chemicznegocałej ziemskiej atmosfery

CO2 + H2O + energia świetlna + chlorofil= glukoza + O2"

Jacek Balarstet

Waldemar Lewiński

Jan Prokop

Karol Sabath

Grażyna Skirmuntt

Biologia 1

Zakres rozszerzony

Podrecznik dla Liceum Ogólnokształcącego

Wydanie drugie

Operon Gdynia 2004

Z tego co rozumiem to te bakterie uwalniaja tlen rozpuszczony w wodzie do atmosfery używajac świała i chlorofilu tworzac glukoze i tlen czasteczkowy nie rozpuszczony w wodzie = dusi nasza rafe

Myslę aby proces spowolnić należy zredukować poziom CO2 lub światła {najlepiej jednego i drugiego}

Usunać jak sie tylko da metoda "reczna" osad

Wymienić okolo 30-40% wody

Filtrować i wzbogacać tylko przy użyciu naturalnych metod { 0 chemii}

według mnie powinno pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie. Podmień jednak 30-40% wody (dostarczając przez to pożywki) to zobaczysz jaki dopiero będziesz miał wysyp. I co do chemi. Jak już nic innego nie pozostanie to wystarczy antired i na drugi dzień mamy spokój z cyjano. Nie zauważyłem skutków ubocznych nawet u acropor.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LOOK

Pożywka jest woda i światło = musisz to miec w akwarium:P

To tylko pomysł ale ja to ustawiłem pokolei

Albo przed odpieniaczem dodawać jakieś chemikalia ale nie do akwa ale właściwie po co

I jak napisałem juz w inny temacie sa kraby które to zjadaja

A co ja myśle o chemii - to samo co o Chipsach i MC Donalds

Dużo lepiej jest bez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś Ty!! Woda w akwarium??!! pierwsze słyszę.

Pożywką jest woda? Dedukcja godna samego Herloka Szolmsa. A niby co w tej wodzie??? Samo H2O???Chyba któryś z jej składników, mimo że tak serio to nie mamy pojęcia który - choćbyś nie wiem jak teoretyzował.W jej skład wchodzi cała tablica Mendelejewa - łącznie z uranem i złotem. Więc co rozumiesz przez wodę jako pożywkę??

Idąc dalej za tokiem Twojego wywodu wystarczyłoby usunąć przyczyny i po sprawie. I tu się z Toba zgadzam w 150%. Wystarczy wylać wodę i zgasić światło.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyjmy sie modelowi H2O

H - O - H

Pożywka tej bakterii jest wodór a jezeli od 2H2O odejdzie 2H2 zostaje nam O2 co jest tlenem nie rozpuszczalnym w wodzie czyli atmosferycznym

Tablica to pierwiastki w tak małej ilości że niedam rady tego policzyć ale jedno jest pewne - produktem jest tu O2 nie rozpuszczony w wodzie

Tworzenie 2 moli wody

2H2 + O2 = 2H2O entalpia reakcji - 484kJ Reakcja endotermiczna {układ pobiera energie z otoczenia sposobem termicznym}

Reakcja w warunkach standardowych

Warunki standardowe

temp. 298K

Ciśnienie 1013hPa

Całość można podzielić prez 2 co daje:

H2 + 1/2O2 = H2O entalpia reakcji - 242kJ

Ale nadal nie zmienia faktu że po odłoczeniu H tlen zostaje uwolniony do atmosfery

Tak wychodzi według mojej książki od chemii

A na moja głowe to czy nie ubywa wody z akwarium podszas zarażenia cyjanobakteria??

Jako że w przyrodzie nie wystepuje jedna czasteczka H2O ani 1/2O to musimy używać formy 2H2O lub i dużo wiecej :) podczas rozważań na ten temat

Jeszcze dodam że jeżeli stworzyło by nam sie z tego H2O2 to raczej mamy kłopoty ale ja jeszcze nie jestem na tym etapie chemii - na lekcji spytam co nauczycielka o tym myśli i napisze co powie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co ja przed momentem wylazłem z tych paskudztw nie wiem ile to trwało i czym to wykonczyłem ale od pewnego czasu lałem do akwa gorzałę i myśle ze to w znacznym stopniu pomogło współczuję straszny widok .


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem kalkwasser jest korzystne,a dokladniej - wysoki poziom wapnia jest korzystny


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ertman_176: wiesz że bredzisz z tą chemią czy nie wiesz i wierzysz w to co napisałeś ?

Zastanów sie jakim cudem reakcja endotermiczna mogła by być samorzutna a reakcje tworzenia wody jest taką (nawet wybuchową w pewnych warunkach) Spalanie wodoru w tlenie stara się wykorzystać do produkcji energi "ekologicznej" i nawet to sie udaje


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten cytat Ertmana: "Myslę aby proces spowolnić należy zredukować poziom CO2 lub światła {najlepiej jednego i drugiego}

Usunać jak sie tylko da metoda "reczna" osad

Wymienić okolo 30-40% wody

Filtrować i wzbogacać tylko przy użyciu naturalnych metod { 0 chemii}"

pokrywa się w 100%-tach z moją obserwacją. Podczas naprawdę długiej walki z tym świństwem, stosowałem zarówno Antired AMedica jak i Erytromecynę (i wiele wiele innych). Nie neguję że te dwa sposoby nie pomagają a tylko mówię, że u mnie nie pomogły. Tak jak większość osób radziła, nie robiłem podmian wody a świństwo się namnażało maksymalnie...Pisałem wcześniej (podobnie jak Ertman) że wywaliłem zalegający syf z komina (wyczyściłem komin, bioballe, wywaliłem większą część dna z akwa - zostało tylko na przykrycie szyby i zacząłem podmieniać wodę, zwiększyłem cyrkulację. Myślę że ten rodzaj bakterii ma pożywkę z syfu zalegającego w różnych miejscach akwarium i lubi wodę kwaśną! Skoro tak kalkwasser jest również dla tego zabójstwem (podnosi Ph). Kilka dni temu odpaliłem reaktor - Ph z 8,5 spadło na 8,2 (przeciętne mierzone o 21:00) i nieśmiało zaczęły pokazywać się dobrze mi znane brązy :-(; chwilę to poobserwuję i lekko zmniejszę podawanie CO2 do reaktora, no i nadeszła już pora na podmianę wody (już nie dam się zaskoczyć przez to g...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam w klubie (cześć Arturze), a więc mnie też dopadły cyjano. Dopiero co otrząsnąłem się po walce z glonami to zaatakowały mnie cyjano (w wersji brązowej). Myślę, że jest to spowodowane moimi porządkami: usunąłem wszystkie biobale z systemu, zbyt niskim ph (7,9-8,2), zbyt małym ruchem powierzchni wody. Teraz zapodaję kalkwasser i modlę się żeby mi to gówno jak najszybciej zginęło, bo wygląda paskudnie.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ertman_176 nie wiem co ty czytasz ale "Alicje w krainie czarów" też wznawiają a w mówiące króliki nie wierzę :)

reakcja endotermiczna pobiera ciepło z otoczenia (tzn energię pod postacią ciepła) a egzotermiczna oddaje do niego

reakcja analizy (tak to się nazywa) wody czyli 2H2O = 2H2 + O2 to reakcja do przeprowadzenia której potrzeban jest energia tzn trzeba ją dostarczyć ty natomiast napisałeś, że reakcja 2H2 + O2 = 2H2O jest taką a ona jest reakcją egzotermiczną i dodatkowo o nie za dużej energi aktywacji (dlatego mieszanina wodoru i tlenu potrafi grzmotnąć prawie bez przyczyny)

Przypomnij sobie jak to jeden z badaczy wodoru testując czy jet on szkodliwy dla życia postanowił go powdychać i jak się zaciągną z balonika to dla sprawdzenia czy naprawdę ma w płucach wodór wydech zrobił na świeczkę i skończył z rozerwanymi płucami :)

Mam wrażenie że poprostu lekko nietsrannie czytasz :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć alex; aż mi się nie chce wierzyć że i Ciebie dopadło (ja naprawdę przez telefon nie zarażam ;-)); spoko - dasz radę; porządki jak najbardziej, ale należy je robić stopniowo; jeżeli wywaliłeś wszystkie bioballe od razu, to w jednej chwili wykosiłeś całą zawartą tam filtrację biologiczną - ja robiłem to przez kilka dni; trudno; ważne że ich ulubiona syfiasta pożywka też zniknęła a to duży plus...niestety potwierdziłeś praktycznie o czym pisałem - lubią wodę kwaśną i małą cyrkulację; ja w dalszym ciągu mam dosyć wysokie azotany ale okazuje się że nie to jest przyczyną (jak wiele osób sądziło); podniesiesz i ustabilizujesz Ph, zwiększysz cyrkulację, poprawisz filtrację biologiczną zbiorniczka i cyjano pójdą do bakteriowego nieba :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno; istotną sprawą jest też woda do podmian! dobrej jakości żywica i oczywiście RO; DI to fajna i niedroga sprawa - polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

arturze dzięki za podpowiedzi ale ja już to wszystko zrobiłem (również biobale zostały wyciągane stopniowo).

Jedyne co mnie martwi to nie wiem dlaczego zbiera mi się jak na mój gust zbyt dużo detrytusu...podejrzewam przyczynę w zbyt niskim ph.

akwarium 240l z chyba silną cyrkulacją (główna 3500l/h plus 3x1000l/h) mało obciążone życiem karmione raz dziennie


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok; spróbuj teraz regularnie ściągać wszelki syf rurką ale bez wyciągania zbyt dużej ilości wody. Przy baniaku 240l. to maksymalnie ściągałbym wiaderko ok. 10l. ; uzupełniaj ubytek przygotowaną (najlepiej dzień wcześniej) zasoloną wodą; da to małe, ale regularne podmiany wraz z pozbywaniem się detrytusu; duże podmiany mogą w obecnej sytuacji również zdestabilizować zbiornik a częste małe wraz ze ściąganiem syfu powinny pomóc (wiem to tylko z praktyki); ściągaj ten detrytus i wraz z brudną wodą do kibla; musisz mieć tylko dobrą wodę którą dolewasz i niezawilgoconą sól; a tak na marginesie - jakiej soli używasz (możesz dać to na priv)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ertman_176 :

Przyjrzyjmy sie modelowi H2O

H - O - H

Pożywka tej bakterii jest wodór a jezeli od 2H2O odejdzie 2H2 zostaje nam O2 co jest tlenem nie rozpuszczalnym w wodzie czyli atmosferycznym

Tablica to pierwiastki w tak małej ilości że niedam rady tego policzyć ale jedno jest pewne - produktem jest tu O2 nie rozpuszczony w wodzie

Tworzenie 2 moli wody

2H2 + O2 = 2H2O entalpia reakcji - 484kJ Reakcja endotermiczna {układ pobiera energie z otoczenia sposobem termicznym}

Reakcja w warunkach standardowych

Warunki standardowe

temp. 298K

Ciśnienie 1013hPa

Całość można podzielić prez 2 co daje:

H2 + 1/2O2 = H2O entalpia reakcji - 242kJ

Ale nadal nie zmienia faktu że po odłoczeniu H tlen zostaje uwolniony do atmosfery

Tak wychodzi według mojej książki od chemii

A na moja głowe to czy nie ubywa wody z akwarium podszas zarażenia cyjanobakteria??

Jako że w przyrodzie nie wystepuje jedna czasteczka H2O ani 1/2O to musimy używać formy 2H2O lub i dużo wiecej :) podczas rozważań na ten temat

Jeszcze dodam że jeżeli stworzyło by nam sie z tego H2O2 to raczej mamy kłopoty ale ja jeszcze nie jestem na tym etapie chemii - na lekcji spytam co nauczycielka o tym myśli i napisze co powie

Ja mysle ze coniektorzy to sami sobie sprawiaja problemy :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maly patent przeciwko cyiano - FIltr DI , Easy Life , Phalaena Grundel .(nie pomijajac oczywiscie parametryow wody , odpowiedniego swiatla czy tez wymiany rur, zarnikow , regularnej podmiany wody , jej cyrkulacji ..( odpowiedniej techniki .....`)

Nie starac sie szukac problemu u kogos ( ah !, zaslepilem sobie baniak cyianobakteria ) tylko zastanowic sie , dlaczego ona u mnie moze zyc , w moim akwarium .

Mam kumpla ktory wlozyl przy mnie dla pokazania , skale z cyiano i te bakterie u neigo w baniaku nie przezyly :) ale sa widocznei takei baniaki w ktorych te bakterie czuja sie calkiem spoko:D


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alex to jest naturalny produkt (mineralia)

Zuwazylem sam ze jest to super produkt , znalazl miejsce w 30 roznych zastosowaniach miedzy innymi stres podczas transportu , goi rany powstale podczas transportu , ma duzy wplyw na jakos wody , polipy korali otwieraja sie znacznie lepiej , ma wplyw na cyiano i szereg innych ...

Do niedawna czytalem tylko o nim w necie , stosowalem go w moim malym baniaczku tym ostatnim co poszedl pod mlotek i zauwazylem ze jest naprawde dobrym produktem , polecam .

EasyLifealle.jpg


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.