Skocz do zawartości
kamilm

mandaryn - masz problem z wykarmieniem? czytaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

jakies 3 tygodnie temu kupilem malutkiego, wychudzonego mandaryna, nie przyjmujacego pokarmu mrozonego. Pomimo moich duzych obaw wynikajacych z nieudanych prob namowienia ryby na mrozonki, mandaryn powoli, ale systematycznie tyl.

Pisze na forum nie dlatego, ze mi ryba przezyla :-) tylko zabsorwowalem, co mandaryn je, nigdzie tej informacji nie znalazlem, wiec komunikuje wszem i wobec, ze moj Mandaryn wspanialy wcina sieci slimakow osiadlych :-) z cala ich zawartoscia. Wyspecjalizowal sie w tym, mam zero problemu i z mandarynem i ze slimakami, ktorych sieci nie wygladaly za rewelacyjnie. Oczywiscie to nie jest jego wylaczny pokarm, nadal szpera w skalkach itp. ale jak przyuwazy wieksza, pelna siec, od razu ja wcina. Moze to komus pomoze, dodam, ze w moim przypadku slimaki osiadle stanowia swego rodzaju plage, wiec jakby ktos chcial je specjalnie w tym celu wprowadzic do zbiornika, musi miec je na uwadze i kontrolowac ich liczebnosc. Oczywsicie mam nadzieje, ze moj mandaryn nie jest wyjatkowy, ale logicznie myslac to ma to sens, w tych sieciach jest dokladnie to czego on szuka, co prawda pewnie nie zywe i nie ruszajace sie.

Prosilbym o info od osob, ktore tez zaobserwowaly takie zachowanie.

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego masz mandaryna? Pterosynchiropus splendidus, czy może picturatus?

Ja podobnie jak ty wprowadziłem mandaryna, tylko że tego drugiego - picturatus. Jest nieco jaśniejszy od splendidusa i wydaje mi się, że trochę inaczej się zachowuje. W przciwieństwie do splenditusa ten opływa cały baniak i wyłapuje pokarm. Splendidus zaś (niestety miałem go krótko) bardziej siadał ze skały na skałę i często będąc "pionowo" upatrywał sobie pokarm.

Nie wiem, czy to przypadek, czy jednak istotne różnice między tymi odmianami.

Nie mniej mój picturatus też sobie przytył i ma się dobrze. Pomimo, że mój zbiornika ma 3 miesiące. W reeflex piszą o mojej odmianie, że moze jeść artemię. Ale jak dotąd nie zaobserwowałem tego.

Za to ma ciekawe inne zachowanie. Otóż potrafi płynąć powoli do przodu i mieć otwarty pyszczek. Coś w rodzaju "ziewania" tylko niec dłuższego. Mam wrażenie, że z wody też coś wyjada "w locie" :)

Miałem też informacje, że splenditusy moga mieć skłonności do jedzenia pokarmu w małym granulacie firmy Ocean Nutrition te z czosnkiem. Podałem to na próbę mojemu picturatusowi, ale jak dotąd nie podpłyną. Inne rybcie oczywiście wsunęły cały pokarm :)

Fajnie że poruszyłeś ten wątek, może ktoś się wypowie jeszcze. przypuszczalnie będzie odzywka typu "daj sobie spokój, bo masz młody baniak" itp. Ale nam przecież chodzi o sposób nakarmienia tej przeciakwej rybki wzorem od zachodnich sąsiadów :) Tak, że tego typu uwagi nie są tu raczej wskazane.

Jeśli ktoś ma sprawdzony inny sposób karmienia mandaryna, to super, żeby się podzielił tymi informacjami.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mufti, zle zatytualowalem watek juz poprawilem :-) mam spelndidusa (wspanialego), generalnie chodzi mi w watku o to, zeby pokazac, ze natura potrafi nas zaskakiwac i tak naprawde malo wiemy, chyba, ze jedzenie przez mandaryny sieci slimakow osiadlych to oczywistosc :-)

zadna z madrosci na temat jego sztucznego dokarmiania u mnie nie zadzialala, moze pomysl, ze slimakami komus pomoze

przy okazji mam pytanie w miare na temat, ile mozna miec mandarynow (rozne odmiany?) w jednym akwie ? slimaki sie skapowaly, ze ktos im utrudni zycie, wiec teraz produkuja TONY sieci i mandaryn juz nie wyrabia


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam Splendidusa i moj wcina mrozonki az milo, ale tylko wtedy gdy jedzonko ktore sobie upatrzy zatrzyma sie na skale albo lezy na piasku. nie potrafi wylapac jak to jest w ruchu. A co do pytania ile Mandarynow w jednym zbiorniku? Gdzies czytalem za jesli beda dwa samce to beda ze soba walczyc az jeden padnie. Mam u siebie jeszcze Synchiropus stellatus to jest rybka z tego rodzaju co Mandaryn i nie walcza ze soba.


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa samce tego samego gatunku beda walczyc. Roznych chyba nie. Mam splendidusa i pictuarusa i nie walcza, ale nie wiem jakiej plci sa.

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

maly update, okazuje sie, ze moj mandaryn robi postepy

ciagle wcina te sieci, ale jak w siec zaplacze sie jakis odpowiedni kawalek mrozonki i ladnie pofaluje to tez ja zjada ! wczesniej nie tykal mrozonek, mandaryn madrala mi sie trafil :-)


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mój Picturatus ostatnio coś dziobie z szyb, zwłaszcza w rogach i z piasku. Starałem się dostrzec co tam jest takiego, ale nie widzę, a on dziobie. Do tego jeszcze bardzie przytył... :D

Aha, i też ciupie te osiadłe ślimaki :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracam do tematu, wczoraj myslalem, ze moj Mandaryn zdycha ...

plywal od paru dni w toni, wiecie, ze to raczej nie jest normalne, wrecz plywal pod sama powierzchnia, dal sie dotknac palcem ku mojemu zaskoczeniu, jakby szukal tam czego , niby cos skubal na szybie, generalnie dziwnie dawal sie unosic pradowi i byl mocno niemrawy - i byl aktwyny po zgaszeniu swiatla ...

w myslach pozegnalem rybcie i duzo myslalem co mu sie stalo, ku mojemu zaskoczeniu rano sytuacja wrocial do normy, mandaryn od switu smigal po skalkach, nie mam ZIELONEGO pojecia o co chodzilo ...

macie pomysly ?

wczoraj malo co nie dokupilem mu towarzysza - Picturatusa, szkoda mi go w sklepie sie zrobilo :-) jeszcze nad tym mysle, nie wiem czy dzis go nie kupie


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Picturatus jest duży, ładny i tłuściutki. Radzi sobie od początku. Wcina bez problemów mrożonki oraz przeczesuje skały. Kiedy jednak wpuściłem do akwa drugiego, mniejszego samca, ten ostatni niestety przegrał i odpłynął na wieczną rafę. Nie polecam więc tak eksperymentować. A sieci ślimaków u mnie także znikają :)


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#254449 kamilm :

wracam do tematu, wczoraj myslalem, ze moj Mandaryn zdycha ...

plywal od paru dni w toni, wiecie, ze to raczej nie jest normalne, wrecz plywal pod sama powierzchnia, dal sie dotknac palcem ku mojemu zaskoczeniu, jakby szukal tam czego , niby cos skubal na szybie, generalnie dziwnie dawal sie unosic pradowi i byl mocno niemrawy - i byl aktwyny po zgaszeniu swiatla ...

w myslach pozegnalem rybcie i duzo myslalem co mu sie stalo, ku mojemu zaskoczeniu rano sytuacja wrocial do normy, mandaryn od switu smigal po skalkach, nie mam ZIELONEGO pojecia o co chodzilo ...

macie pomysly ?

wczoraj malo co nie dokupilem mu towarzysza - Picturatusa, szkoda mi go w sklepie sie zrobilo :-) jeszcze nad tym mysle, nie wiem czy dzis go nie kupie

moj picturatus codziennie wieczorkiem po zgaszeniu białego światła pływa sobie w toni, bardzo śmiesznie to wyglada, zupełnie jakby fruwał w powietrzu :) mam go juz kilka miesięcy i wszystko jest z nim ok - myślę, że nie masz się co martwić, widocznie niektóre tak po prostu mają

btw. czy wasze mandaryny też na noc zakopują się w piasku? pierwszego ranka po zakupie mnie niezle wystraszył :)


120x40x50/Hailea 4x54W T5/2xTunze Nano Stream 6045/AM Turboflotor 1000 Multi SL + AB2000/1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mandaryny po zgaszeniu światła można wyjąć ręka z wody zapadają w taki stan jakby spały.

Mam taką rybę od półtora roku sporadycznie pobiera mrożonki cały czas żeruje na skałach.

Jest w bardzo dobrej kondycji.

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#254455 grzejanc :

[...] Kiedy jednak wpuściłem do akwa drugiego, mniejszego samca, ten ostatni niestety przegrał i odpłynął na wieczną rafę. Nie polecam więc tak eksperymentować.[...]

mandaryny byly tego samego gatunku ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam swojego mandaryna juz kolo 2 mscy i jest w bardz dobrej formie (grubiutki) i tak jak psialem wczesniej wcina ladnie

pierwszy raz przez ten caly okres zauwazylem, zeby on lunatykowal w nocy

dzieki za info, widac nie ma sie czym martwic :-)


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#254465 kamilm :
#254455 grzejanc :

[...] Kiedy jednak wpuściłem do akwa drugiego, mniejszego samca, ten ostatni niestety przegrał i odpłynął na wieczną rafę. Nie polecam więc tak eksperymentować.[...]

mandaryny byly tego samego gatunku ?

Tak


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyszedł czas na pierwszą rybkę. z racji, że kiełży mam całą masę na skałach chciałbym zeby był to mandaryn splendidus.

a co z parametrami wody z Waszego doswiadczenia. jakies wskazówki dodatkowe oprócz pokarm prosze

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda mandaryna. Jeśli dobrze widzę, masz dwumiesięczny baniak. Przypuszczalnie w ciągu tak krótkiego czasu nie zdążyło się rozwinąć żadne żarcie dla mandaryna. Co prawda ja wpuściłem kiedyś swojego mandaryna do 3 miesięcznego baniaka, ale miałem mocny setup akwarium (skała odstana, szybko przewieziona, woda gotowa itd...), aż było widać pełno wieloszczetów, robali itp.. gołym okiem. Mandaryn pływa u mnie do dzisiaj.

Nie śledziłem twojego akwarium, jak tam od startu było, ale jeśli to jest świeży baniak w trakcie dojrzewania, to raczej ciężko będzie dla mandaryna. Te rybki lubią starsze zbiorniki, gdzie jest pełno już rozwiniętych wszelkiej maści robali, osiadłych ślimaków, wieloszczetów itp...

Nie to, żebym Ci odradzał na siłę, jak najbardziej zaplanuj sobie mandaryna, ale nie na teraz, tylko raczej za 2, 3 miesiące najwcześniej.

Za to możesz wpuścić inne rybki, jest ich przecież cała masa (nemo ?...)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już jest temat to sie podłącze.

Mam sporo kiełż, pływających jakiś robaczków, kijanek i innych robali - zbiornik ma juz ponad 6 miesięcy, skała i woda była z dzialających zbiorników więc może to już teren dla mandaryna?

pozdr


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie masz kijanek, chyba, że masz ten jedyny gatunek żab morskich...


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co napisalem - kijanki - bo tak to wyglada - plywa to w nocy i wyklada jak kijanka - plemnik :-)


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, to masz żaby w akwarium??? :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#293854 mufti :

Łukasz, to masz żaby w akwarium??? :)

hehehe

nie wiem co to jest

w nocy szczesliwy jest Pterapogon bo to wciaga :-) az mu sie uszy trzęsą :)


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat wymarzonego mandaryna pojawił się właśnie ze względu na ogromną ilość kiełży jaka namnożyła się w baniaku.

jadę dzisiaj do Oliwiera (Krakow). Splendidusa maja na stanie. Wcześniej zbadam w sklepie parametry wody (sam nie mierze) od ktorych uzależniam zakup ryby (żeby nie było, że robie coś na rapu capu). Miał być pierwszy błazenek niemniej ze względu na ilość kiełży i obawa o dobro zoa skłaniam sie na mandaryna

bardziej niepokoi mnie czy w 80 l baniaku mandaryn nie wykosi wszechobecnych kiełży i potem bedzie glodowac.

ku uścisleniu skałę mam bardzo porowatą, mnóstwo skrytek dla życia


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Mandarynem jest moim zdaniem tylko jeden warunek

Musi jeść mrożonki, co powinieneś zobaczyć na własne oczy w sklepie przed zakupem.

Znam jeden sklep w Warszawie gdzie "niejedzącego" mandaryna Ci w ogóle nie sprzedadzą :)

Ja mam od ponad pół roku u siebie Picturatusa (chyba lepiej się nadaje do ReefMaxa bo rośnie mniejszy)

i ma się świetnie.

Kiełże zresztą też....


Pozdrawiam

Szymon

ReefMax - Start 11 wrzesień 2009;

Cyrkulacja: Koralia 2800 + Koralia nano 1600 + Hydor Smartwave

Wymieniona pompa obiegowa na NewJet 1200

Sól: ATI Coral Ocean Plus

Skała: 50% LR + 50% Riffkeramik

Dolewka dr.Witt sterująca zaworem przed RO+DI

Balling i VSV na dozowniku AquaTrend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Splendidus z dwóch powodów

1 - piękno :)

2 - czytałem tutaj na forum wątek odnośnie zachowania mandarynów, różnic obu odmian - na picturatusa sie nie pokusze


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.