Skocz do zawartości
Ewaise

Wysokie NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Sienki - dokładnie coś takiego mam. W ogóle teraz woda mi zmętniała. Huh.

Może i dojrzewanie to tłumaczy (oby), ot taka dociekliwa baba ze mnie i jestem ciekawa skąd się to NO3 bierze. :playing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#250750 Ewaise :

Sienki - dokładnie coś takiego mam. W ogóle teraz woda mi zmętniała. Huh.

Może i dojrzewanie to tłumaczy (oby), ot taka dociekliwa baba ze mnie i jestem ciekawa skąd się to NO3 bierze. :playing

No3 bierze się z No2 - innymi słowy cykl azotowy.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak działa cykl azotowy... NO2 z powietrza się nie bierze, a skoro nie ma zwierząt które by mogły syfić, to musi być inna przyczyna. Może faktycznie mi coś w tej skale zdechło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skale obumarło bardzo dużo życia - zwłaszcza że ją czyściłaś. mogło oczywiście coś wejść do niej konkretniejszego (ktoś kiedyś wyciągnął małą martwą ośmiornicę z "odgazowanej" skały). Co jest warta ta twoja skała tez nie wiemy nie wiemy czy coś jest w niej martwego ani tez czy jest wartościowa pod względem życia. Tak czy inaczej trzeba CZASU. Najprostrzym sposobem było jej powąchanie i wiedziałabyś czy jest w niej niespodzianka. Chociaż jeżeli przy czyszczeniu jej nie wywąchałaś nic to myślę że jest ok.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie może ktoś zjedzie :playing, ale doradzę Ci moją metodę.

Zerknij w wolnej chwili na mój dziennik, w którym w pełni działający już zbiornik miałem po praktycznie 4 tygodniach startując od zaraz na skale prosto z frachtu, czyli surowej :strutin

1. Ustal ile dokładnie wody wlałaś, zrób tak, aby 70% wody stanowiła woda stara, czyli z działającego baniaka, a reszta świeża solanka.

2. Wlej ampułki prodibio biodigest, dostępne już chyba w każdym sklepie z morszczyzną. Na starcie wlewa się 1 ampułkę na 60l wody, ja na 220L wlałem 3 ampułki.

3. Po wlaniu ampułek po 2 dniach ruszyło z kopyta tak niemiłosiernie, że NO2 poleciałoooooooo, a potem No3 i w 4 dni był już relatywny spokój :DTeż zaliczyłem NO3 powyżej 100 a potem 50 :) Nie przejąłem się tym :) Odczekałem kolejne 2-3 dni :) Stabilizacja nastąpiła po 2 tygodniach. Przy okazji zaliczyłem zielony zakwit. Zwalczyłem go za pomocą lampy UV w kilkanaście godzin. ale u Ciebie raczej tego nie będzie.

Zmętnienie wody oznacza rozwój bakterii. Bardzo dobrze!

4. Koniecznie zwiększ ile się da cyrkulację. Przede wszystkim zaś przy powierzchni wody, aby lepiej działała reakcja chemiczna z tlenem atmosferycznym, to też wiele daje przy wymianie azotowej. Nie bój się dołożyć dodatkowej pompki.

5. Oświetlenie nie musi być pełne, szkoda żeby więcej glonów się robiło, ja jednak świeciłem na full :D Dla ozdoby

6. Odpieniacz cały czas na mokrą pianę

7. Jak skała śmierdzi, to dobrze. Walić będzie jeszcze ze 3 dni i zacznie przestawać. Połóż sobie obok odświeżacz powietrza :D To minie :D

8. Koniecznie zadbaj, aby do wewnątrz nad taflę wody dostawało się świeże powietrze, tzn. nie zakrywaj szczelnie pokrywy.

9. Podmiankę zrób po tygodniu od wlania bakterii, ale tylko jakieś 5%.

10. Dolej jedną ampułkę. Zmierz para,metry. Powinno NO2 lecieć w dół, NO3 zmniejszyć się.

11. Krabom i ewentualnie rybom nic nie będzie. Gorzej z miękasami, mogą się rozpłynąć. To one wówczas będą powodować podnoszenie NO3 (po rozłożeniu z amoniaku do NO2). Sprawdź kondycję sinularii, jeśli się tylko rozpuszcza, wywal od razu. Wcześniej wyłącz pompy, żeby to się nie rozwaliło po akwarium.

12. Pojawienie się okrzemek to efekt dostarczenia krzemianów albo z nie do końca czystą wodą (RO ????), albo przez to czyszczenie i mieszanie z kranówą.

13. Zaleca się włączyć w obieg filtra ROWAPhos, czyli absorbent fosforanów na starcie, aby zapobiec wchłonięciu fosforanów do skały. Jeśli możesz, kup to i czym prędzej załóż. Po miesiącu możesz zdjąć. Na ulotce pisze, aby nie płukać wcześniej, tylko od razu do wody. Nie będzie potem glonów osiadłych na skałach.

14. Jeśli pojawiają się zielone i brązowe mgiełki na szybach, to nic, nie przejmuj się, czyścik i tyle.

15. Bardzo dobrze, że wsypałaś od razu piasek. Osobiście potwierdzam przyspieszenie dojrzewania po jego wsypaniu.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm woda pachnie, skały nie wąchałam, ale każdy kawałek był oglądany, więc chyba bym wyczuła jakby śmierdziała.

Mufti - u mnie NO2 jest niskie, więc nie musi spadać. Problem jest tylko z NO3. Czemu po tym Twoim sposobie mogą się miękkie korale rozpłynąć? o.O

A tak w ogóle: miałam w małej ilości brązowy glon na skałkach i piachu (prawdopodobnie okrzemki) - zniknęło całkowicie. Później zielony, jeszcze parę nitek gdzieś wisi, ale ogólnie też już ustępuje. Piasek bialutki, za to na skałach zaczyna się pojawiać coś fioletowego (oby nie cyjano). A poza tym wszystko wydaje się być dobrze, sinularia się pompuje mocno, tylko dziwne jest to, że skurczona jest idealnie zielona, napompowana ma brązowe przebłyski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, to prawie wszystko OK. Wysokimi NO3 się nie przejmuj. Masz w takim razie mocną filtrację, która wydala aż nadto.

Jedyne co bym zrobił, to polepszył zdecydowanie cyrkulację na powierzchnię wody, aby dodatkowo wspomóc wymianę gazową.

Mówiąc o sinularii, miałem na myśli jej umieranie gdyby NO2 podskoczyło. Ale skoro NO2 jest niskie to nie ma obaw.

Właśnie wysoki poziom NO3 świadczy o "szybkim" przetwarzaniu przez bakterie NO2 na NO3 :D

A tak to dla przypomnienia kolejność przetwarzania związków azotowych:

gnicie->NH4(trucizna)->NO2(trucizna)->NO3(do 50 spoko)

Skoro jest nadal 50, to znaczy, że coś się jeszcze rozkłada w skałach (w środku), ale że masz dobrą filtrację, to proces przebiega błyskawicznie i stąd niskie NO2, a wysokie NO3.

W akwarium NO3 dobrze byłoby miec tak do 5 i jest dobrze. Poczekaj z parę dni i spadnie.

Sinularia skurczona jako zielona, a napompowana jako bardziej brązowa, to piękna sinlularia z rodziny Sp.05. (patrz pl.reeflex.net).

Ładnie oddaje kolory jak się zapoda lepsze oświetlenie aktyniczne. Lubi mocniejszy prąd wody, dlatego polecałbym umijescowić ją przy powierzchni bo lubi też światełko i tak bliżej pompy, ale nie przy samej pompie :D

A tymi robaczkami się nie przejmuj :D Doskonały suplement diety dla rybek :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. :]

Znam cykl azotowy i właśnie to mnie dziwiło, skąd się to parszywe NO3 bierze, jak nic poza krabami nie syfi. A że panikarz ze mnie, to już rozpatrywałam najgorsze scenariusze. Ale jak to ze skały jeszcze, to ok. :] Oby przeszło jak najszybciej.

Filtracja to u mnie raczej słaba jest, mam tylko skałę i Reefmaxowy odpieniacz, który to podobno odpieniaczem jest tylko z nazwy... Za to bardzo bym chciała dołożyć parę szczepek zoa. Jak sinularia ma się dobrze, to one też będą się trzymać?

Oświetlenie planuje wymienić, tzn świetlówki. Ale póki co poświecą te oryginalne jeszcze.

Zmętnienie wody też minęło. Dziś obfocę to fioletowo-różowe badziewie co mi ostatnio wylazło na jednej skałce.

Tak w sumie to robi się z tego wątek pasujący do działu "Dla nowicjuszy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.