Skocz do zawartości
brzydzi

UV

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko, zamierzam podłączyć do swojego akwa filtr UV. Akwa ma ok 470 literków, a UV 9 W. Pytanko czy starczy i drugie czy może być podłączone na wyjściu z filtra w którym jest węgiel?? Przepływ chyba nie ma znaczenia?

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a poco ci UV masz jakis problem ??? jezeli tak to i tak bedzie duzo za malo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepływ ma znaczenie, lampa musi zdążyć naświetlić wode by zadziałać inaczej nic nieda więc najlepiej jak ma swoją małą pompke.9W niby mało ale wystarczy urzywać na czas chorób bądz wprowadzania nowych zwierząt, przez reszte czasu niech jest wyłączona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zielony nalot i może to cosik pomoże:)

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9W nic nie da, może troszkę podgrzeje wodę... Jeszcze powiedzmy w 50L baniaku coś by może dało, ale w 470L to efekt żaden.

Generalnie UV stosuje się w momencie albo ataku pasożytów na zwierzęta, korale, albo do zwalczania np. zielonej wody czy innych podobnych zakwitów. Do tego celu używa się jednak lamp większej mocy, co najmniej 30W.

Osobiście od czasu do czasu stosuję lampę 36W z pompką 300l/h w akwarium 220L. Włączam na jedną dobę i wyłączam. Tak miałem raz kiedy zwalczyłem zielony zakwit wody, a następnie kilka razy kiedy walczyłem z Cyjanobakteriami.

W przeszłości próbowałem stosować lampę 9W w 100L baniaku, ale efekt powiem szczerze żaden.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, dzięki za podpowiedzi, więc trzeba pomyśleć o innych metodach........

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti mam 5W i wiem o czym mówie..

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie neguję całkowiecie @Zako :strutin

Ja jak zwykle mam na mysli natychmiastowe efekty :D Jak to ze wszystkim u mnie. Musi być od razu i już! :playing

Ale oczwiście lampa UV jak to lampa jakiej by nie miała mocy to świeci i działa. Masz rację co do kwestii przepływu.

Jednakże przy 470L przydałaby sie jednak chyba mocniejsza ta lampa, ale jak kolega włączy ją na troche dłużej, to pewnie efekt będzie. :)

@brzydzi

Gdybyś jednak miał na myśli zeieloną mgiełkę na szybach, to tego UVką nie zwalczysz, tylko skrobaczką, czyścikiem itp :)

pozdrawiam


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti tak jak mówisz większa to szybsza:) ale skoro (domniewam) ma juz tą 9W to zła nie będzie, dłużej pochodzi :playing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mufti nie chodzi mi o zielona mgiełkę na szybach a o zielone cyjano:/. Alo oki zobaczymy co i jak, na razie włącze ją do obiegu, a nóż cosik pomoże, jak nie to chyba tylko chemiclean mi zostaje, bo wszystkiego juz próbowałem, oczywiście nie chemicznego :playing

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV zabije wolno pływajiace zarodniki glonów a te co juz masz sam musisz usónąć.

Pada Ci może swiatło słoneczne na akwarium?

Czytałej może już to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zako czytałem, nie wiem może zastosowac pelety, ale znowu mam NO3 ok 2 i PO4 0,2 mierzone Rową. Albo chemiclean, bo wszystko juz było jak w tej piosence :playing

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki mój błąd PO4 0,02 ups.....


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś jeszcze musi byc pożywka dla glonów :playing_o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie końska dawka RowaPhos tylko do cna wybiła fosforany, a cyjano rozlazło się w najlepsze.

Właśnie zasotsowanie UVki, tylko większej mocy, zbieranie przy podmiankach i dolewanie jodu (Kent TECH-I) zwalczyło Cyjanobkaterie. Ale zaznaczam, że naświetlałem mocną lampą UV, a jod lałem raz na tydzień 3 razy. Do tego natleniałem mocno wodę kierując pompy na powierzchnię i podbiłem pH przy okazji.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.