Skocz do zawartości
waldimas

sucha skala porada

Rekomendowane odpowiedzi

a nie moze pochodzic z morza czerwonego i miec czerowny kolor?

#252133 krzysiek75 :

Rafał, nie będę ci punktów wyliczał bo powinieneś zrozumieć że jeżeli skała jest czymś malowana, nasączana, to taka skała się po prostu nie nadaje. Ona może przez kilka lat oddawać związki chemiczne do wody i truć bardzo powoli zwierzaki które bez wyraźnych objawów będą schodziły z tego świata. Problem w tym że jak już założysz akwarium to zwykle nie masz już drugiego zbiornika żeby po pierwsze wszystko co jeszcze żyje przełożyć gdzie indziej, a poza tym w takiej sytuacji musisz wywalić już wtedy całą skałę i piach (bo mogły już nasiąknąć trucizną) i od nowa wszystko zakładać. Przekalkuluj więc czy warto ryzykować. Jeżeli uważasz że warto to "Kup Teraz" !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz... nawet nie wiem jak odpowiedziec na to. ja rozumiem, ze macie uraz do "martwej" skaly ale panowie bez przesady. od razu strzelac porownania do "robionej" martwej.

nie chce mi sie czasu tracic aby odnalezc niektorych z was posty o walce z aptasia, majono itd - ciekawe jaka bylaby wtedy reakcja.

takczy inaczej Panowie - kiedys tez uwazano ze swiat jest kwadratowy itd.

#252145 krzysiek75 :

Kilka osób przerabiało już temat ceramiki od Balona i z kombinowaną martwą skałą może być podobnie. Jakby ktoś nie doczytał jakie mogą być problemy to:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=214037#214037

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile potrzebujesz tej skały ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252343 adam1203 :

ja mam akwa zbudowane na martwej skale w stosunku 50/50. W chwili obecnej sam nie wiem który kawałek był "martwy".

Skała po zakupie była jasna

gdzie kupowales martwa skale mam 20 kg zywej i potrzeba mi ok 5 kg na podbudowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupujcie

Nie kupujcie

Nie kupujcie

Dwa miesiące temu kupiłem tego samego gówna 40 kg. rozpakowałem i okazało się, że ten czerwony nalot odpada i powoli się obsypuje, czyściłem i moczyłem i szorowałem a woda za każdym razem czerwona i na dnie wanny mnóstwo czerwonego mułu. na szczęście udało mi się zwrócić tyle że stówę wtopiłem w przesyłki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem taka sama u siebie(tenk rybny)

po 7 lat nic na niej nie roslo.jak masz korale

to zapomnij.Niekture chinczycy maluja I nie

wiadomo co za farbe urzywaja.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o pomoc.Widziałem na Allegro że ktoś z Olsztyna sprzedaje "Martwą Rafę",czy to się nadaje?,pragnę poinformować że jestem początkujący w temacie?Pozdrawiam i z góry dziękuję Jarek


Akwarystyka Morska.Marzenia ,które powoli się spełniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RedSea przeczytaj prosze watek od poczatku. Nie rozpoczynaj przygody z morszcyzna od sztucznego badziewia. Zaoszczedzi Ci to wiele rozczarowan i pieniedzy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posluchaj,

wszystkie te "martwe rafy" itp. najpierw zarosna zwyklymi, brazowymi i zielonymi glonami. I tak pozostanie, gdy nie wprowadzisz "zywej skaly" zeby w koncu ruszyla biologia i woda zaczela dojrzewac. Oczywiscie z zywa skala wprowadzisz tez rozne "szkodniki", ale z biegiem lat chyba i tak bys je wprowadzil.

Mozna dodawac do martwej skaly bakterie z ampulki, ale z naturalnym dojrzewaniem to sie troche mija i nie wiem, czy by sie udalo, raczej tak.

Rozumiem, ze chodzi o zaoszczedzenie kasy kosztem skrocenia okresu dojrzewania. Mozna pomieszac martwa z zywa i czekac.

Martwa skala moze miec w sobie duzo zgromadzonych fosforanow itp. i nigdy nie wiesz, czy nie spowoduje dlugotrwalej plagi glonow.

Masz jakies zdjecie tej skaly i wiadomosci w jakim zbiorniku i jak dlugo byla ? Moze lezala juz dwa lata w ogrodzie ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ta Martwa Rafa jest ,ze sztucznego BADZIEWIA?,wygląda na prawdziwą?,tylko sucha?, i biała?.


Akwarystyka Morska.Marzenia ,które powoli się spełniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystawił ją jakiś sklep z Olsztyna?a zdjęcia widziałem tylko te z aukcji?, Stanitak właśnie chodzi o koszty ,i właśnie myślałem że dam większość ,tej martwej i dokupię trochę żywej.


Akwarystyka Morska.Marzenia ,które powoli się spełniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium morskie jest zbyt delikatne i zestawienie calosci zbyt drogie, zebys juz na poczatku ryzykowal i kupowal cos, czego nie jestes na 100% pewien i co w przyszlosci moze okazac sie znacznie kosztowniejsze.

Moim zdaniem, jesli Ci nie zalezy na czasie to kup troche zywej skaly i po jakims czasie dolozysz jeszcze jakies kawalki. To bedzie trwalo dluzej, ale przynajmniej tu nie popelnisz swiadomego bledu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani bardzo dziękuję za cenne uwagi,mam nie daleko tak więc może wybiorę się do Olsztyna i sam zobaczę,bo w opisie pod aukcją,napisali że mają akwaria na tych rafach.Zobaczę jak to wygląda rzeczywiście.pozdrawiam


Akwarystyka Morska.Marzenia ,które powoli się spełniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#256063 REDSEA :

Stani bardzo dziękuję za cenne uwagi,mam nie daleko tak więc może wybiorę się do Olsztyna i sam zobaczę,bo w opisie pod aukcją,napisali że mają akwaria na tych rafach.Zobaczę jak to wygląda rzeczywiście.pozdrawiam

Chyba tak nie do końca zrozumiałeś Staniego :) Kolega dał Ci do zrozumienia że raczej pomyśl

o żywej skale.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze popros Monike (Nika), to Ci na miejscu w Olsztynie pomoze. Sam nie dasz rady sie zorientowac., jesli to Twoje pierwsze akwarium.

Nie daj sobie wciskac takich sloganow, ze na tej rafie stoi wiele zbiornikow. Stoja na innej, juz sprzedanej, a Tobie sprzeda sie inne kamienie. Pamietaj, ze wystarczy jeden zly kamien i wszystkie oszczednosci pojda na marne a Ty stracisz ochote do tego hobby.

Powiem Ci szczerze, przez te pare lat zebralo sie pare kawalkow starej, suchej, dawnej "zywej skaly" i stoja sobie w ogrodzie. Balbym sie je komus nawet podarowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.