Skocz do zawartości
Sphincter

Akwarium 300L - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Na początku bardzo chciałbym się z wszystkimi przywitać!

A teraz do rzeczy: Coraz bliżej ustatkowania się i wszystkim z tym związane... a więc stawiamy akwarium - chce dobrze się przygotować, więc temat z dość sporym wyprzedzeniem. Prosiłbym o wszelakie komentarze i porady co ewentualnie zmienić/dodać/wywalić. A więc konkrety:

1. Akwarium: 80x80x45h (ewentualnie jakaś zmiana - co lepiej się sprawdza? kwadrat? prostokąt?).

2. Oświetlenie: na dzień dzisiejszy dałbym panel LED 120W - wystarczy? (planuję trochę miękkich, LPSy, ewentualnie najmniej wymagające spsy).

3. Odpieniacz Octopus NW 110 - pisałem z Icebergiem na jego temat i ponoć za tą cenę warto - da sobie radę?

4. Oczywiście akwarium z sumpem - mógłbym wstawić 80x35x45h, chyba 2 przegrody, chociaż nie znam się na tym..

5. Cyrkulacja na poziomie 5000l/h wystarczy?

6. Jaka pompa obiegowa? Dobrze rozumiem, że nie sensu wstawiać dużo silniejszej niż wydajność odpieniacza?

7. Stelaż mam zamiar zmontować drewniany: natchnęła mnie praca Seba.

8. Nie zamierzam robić przerybienia:

1x Zebrasoma flavescens

2x Amphiprion ocellaris

1x Salarias fasciatus

może jakiś mały wargatek?

Wiem, że odpieniacz bez cudów, ale przy takiej obsadzie powinien pociągnąć mam nadzieję?

9. Na dno planuję żywy piasek.

Co do dalszej obsługi. Lałbym bakterie na początku, podmiany później po dojrzewaniu na dobrej soli - którą byście polecali?

Jak z pierwiastkami? Zestawy mikro i makroelementów firmy kent nadają się do czegoś? Czy może balling? Niestety w tym drugim przypadku nie mam kompletnego pojęcia "z czym to się je".

Na razie tyle ciśnie mi się na usta... Dziękuję za przeczytanie - jeśli ktoś wytrwał i oczywiście za pomoc. Wiem, że setki tu takich postów, przeczytałem ile się ostatnio dało + faq i wszelakie poradniki, jednak chciałbym mieć 100% pewności, że wszystko będzie jak należy i że zwierzaki będą miały się dobrze.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, witamy.

Podoba mi się wymiar zbiornika. Może dałbym odrobinę głębszy.

Cyrkulacja moim zdaniem powinna być większa.

Obiegowa 2500 - 3500 powina wystarczyć.

Odpieniacz można wspomóc jakimś filtrem glonowym jak się okaże słaby.

Do tego przydałby się jak największy sump.

Nie bój się ballinga - to jest zupełnie proste i łatwe do zautomatyzowania.

A jeśli chodzi o sól to z moich doświadczeń wynika, że nie jest najważniejsza. Stosowałem zasadę dość częstych zmian producenta i nie miałem (z jednym wyjątkiem) żadnych problemów. Wystarczy kupować sól uznanych firm i unikać wynalazków. Przynajmniej na początku.

Ważna jest jakość skały. Omijałbym szerokim łukiem kamienie z niepewnego źródła bo może to mieć przykre konsekwencje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji... to ile Waszym zdaniem najlepiej litrów na godzinę? A oświetlenie? Do tak kwadratowego zbiornika wystarczyłaby jedna lampa HQI 150W? 250W? Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampe HQI trzeba bedzie powiesic troche wyzej, bo inaczej nie oswietli kwadratu 80 cm. W takim przypadku, ze wzgledu na straty, HQI 250 W bylaby odpowiedniejsza.

Mozna 150 W wspomoc dwoma lub 4-ma T5 i tez wyda.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Boję się głownie o to, żeby nie było za mało światła... Jeszcze jakby ten zbiornik był standardowy, ale nie wiem co myśleć o właśnie takim kwadracie. 150W HQI + 4x24W T5 dałoby radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś (przed przesiadką na t5) HQI 150W i to doświadczenie spowodowało, że nie traktuję żarnika 150W jako prawdziwego źródła światła :) To jest dobre jako dodatek do t5 ale HQI to zaczyna się dopiero przy 250W. Zanim zrezygnowałem z akwarystyki (mam nadzieję, że nie na zawsze) to zaplanowałem zbiornik w formie sześcianu o boku 65cm. Miało nad nim zawisnąć HQI 250 i 4 x 24 t5. Nawet skompletowałem całe oświetlenie, odpaliłem je na kwadrans i powiem, że dopiero takie światło jest fajne :)

Oczywiście ilość światła musi być dopasowana do potrzeb zwierząt ale jestem pewien, że 250W to nie jest za dużo. Z drugiej strony mamy próbę zaoszczędzenia prądu. Nie wiem co poradzić. Jak dasz trochę t5 to chyba da radę.

W USA mają znacznie łatwiejsze życie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym chyba 150W HQI żarnik 10 000K do tego 4x24W T5 w aktynice. Da radę? Jak już wyżej pisałem raczej nie zamierzam hodować acropor itp. Pozdrawiam.

EDIT: co do 250W... nigdzie nie umiem znaleźć prostej obudowy właśnie do takiego żarnika.. Znalazłem tylko 70W albo 150W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Mam identyczne wymiary baniaka, więc możesz poczytać jak ja rozwiązałem kwestie sprzętowe (link w stopce). A tak na szybko:

1. Kwadrat wygląda znacznie lepiej. Przewagą prostokąta jest dłuższa krawędź, czyli więcej miejsca do pływania dla Pololców (chociaż według mnie moje Zebry mają bardzo dużo miejsca - sporo też zależy od ułożenia skały).

2. Panel LED 120W w zupełności wystarcza. Ja mam zawieszony na około 15-20cm nad baniakiem i wszystko jest ładnie doświetlone. Jeśli inne źródło światła, to HQI 250W.

3. Nie znam tego odpieniacza, ale zwróć uwagę na jego wydajność. Zawsze lepiej mieć odpieniacz trochę na wyrost, bo nawet jak teraz nie planujesz dużej obsady, to w przyszłości i tak będziesz chciał mieć coraz to więcej życia w akwarium.

4. Albo jedna przegroda, albo trzy (spływ i odpieniacz/refugium/powrót). Dwie przegrody są bez sensu. Jak dla mnie jedna przegroda spisuje się świetnie, ale może dlatego że mam na tyle dobrą filtracje i mocny odpieniacz, że nie potrzebuję refugium. Aczkolwiek jeśli bio palety się sprawdzą, to chyba nikt już nie będzie go potrzebował.

5. Zależy co chcesz trzymać w baniaku. Ale nawet dla korali miękkich może być mało. Poza tym większa cyrkulacja = lepsza filtracja. Ja mam około 14.000 l/h. Co prawda trochę ciężko znaleźć miejsce dla korali, które nie lubią 'wirówki' ale da się.

6. Teoretycznie dobrze rozumiesz, jednak ja dałem znacznie silniejszą (za co byłem krytykowany) i tego w ogóle nie żałuję. Po pierwsze zasilam wszystkie urządzenia z jednej pompy, po drugie mam dodatkową cyrkulację i lepszą filtrację i po trzecie jedną pompę łatwiej wyciszyć/wyczyścić/ustawić niż trzy.

7. Jeśli będziesz miał solidną szafkę, to obejdzie się bez stelaża.

8. Wiesz jak mówią... apetyt rośnie w miarę jedzenia... :)

9. I słusznie.

Sól wybierzesz jak już będziesz solił wodę. Opinie zmieniają się w zależności od danej partii, więc to co teraz cechuje się dobrą jakością, za jakiś czas może być do d...

Przez dłuższy czas nic nie będziesz musiał suplementować (bo nie będzie obsady, która będzie to konsumować), a później moim zdaniem przy takim litrażu najlepszy jest Balling. W praktyce to bardzo proste. Jak przyjdzie co do czego, to na pewno wiele osób chętnie Ci wytłumaczy co i jak.

Pozwodzenia w realizacji projektu!


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym jeszcze zapytać jaką masz grubość szkła? 10mm?

I jak to jest z tym sumpem? Rozumiem, że w kominie jedna rura jest do spływu, druga do pompy powrotnej, a trzecia?

Jeśli miałbym HQI 250W to tylko ona wystarczy?

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 8mm i jest ok (szyby rozeszły się po około 1mm na szczycie po środku co mieści się w normie), ale u mnie akwarium stoi w takim miejscu, że raczej nie grożą mu jakieś przypadkowe 'stuknięcia'.

Trzecia rura to rewizja - rezerwowy spływ na wypadek gdyby główny się zapchał. Przydaje się też do regulacji poziomu wody i hałasu w kominie.

Tak 250W HQI wystarczy. Ale prawdopodobnie będziesz musiał podwiesić trochę wyżej niż ja, bo lampa jest mniejsza.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie 10mm będzie ok? Obawiam się, że w trakcie użytkowania może się jakiś brzdąc pojawić :)

A więc teraz ostateczne pytanie (chyba :)) odnośnie oświetlenia:

Lepiej dać 250W HQI (jaki żarnik?) czy może 150W +4x24T5? Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej będzie uzyskać odpowiadającą ci barwę światła z użyciem t5.

Ja kupiłem Reefluxa bo w lampie 150W się sprawdził ale miałem też świetlówki.

Jakoś trudno mi sobie teraz wyobrazić oświetlenia na samych HQI - małe pole manewru.

Gdybyś się zdecydował na 250W to moglibyśmy pohandlować. Mam Elball'a 250, Reflux'a 250 E40 i oprawę Apollo. Żarnik i oprawa nowe, nieużywane.

Przepraszam, wiem że to nie ten dział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zależałoby mi na czymś wiszącym... Są różne w miarę okrągłe lampy wiszące na lince, ale niestety nigdzie nie znalazłem takiej na HQI - są w ogóle takie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem HQI 150W 14000K i 2x39W t5 blueplus wiszące nad 300L a w srodku miękkie, LPS-y i SPS-y

Ci co widzieli mogą potwierdzić, wszystko żylo i rośło jak szalone :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałbym jakiejś tańszej oprawy wyglądającej "jak człowiek". Wolę dać więcej na żarnik niż profesjonalną akwarystyczną lampę. Mielibyście jakieś fajne modele opraw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w lampie będzie jakiś niepewny żarnik to wymiana od razu a nie z czasem.

Mam wątpliwości. Kilka dni temu zlikwidowałem tymczasowe akwarium 80x35x40cm. Przez jakiś czas świeciła nad nim lampa 150W i nie było dobrze. Potem zrobiłem na szybko oświetlenie 4x24 t5 i było "na oko" dużo lepiej. Nie jestem pewien czy lampka 150W powieszona nad zbiornikiem 80x80 da radę je oświetlić. Może być ciężko. Żarnik powinien chyba wisieć dość wysoko. Z drugiej strony świetlówki powinny być dość nisko. Jak będą za nisko to zasłonią HQI. W takim wypadku będzie trochę kombinowania z zabudową takiej konstrukcji i kupno lampy za 1000zł wydaje mi się niepotrzebnym generowaniem kosztów. Ja bym kupił cos taniego i trochę więcej forsy przeznaczył na złożenie tego do kupy w jedną estetyczną zabudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rs ma racje.

A moze T5-tki przymocowac pojedynczo na obwodzie akwarium, juz wlasciwie "wewnatrz", wtedy HQI nie bedzie musialo wisiec az tak wysoko? Bardziej swiatlolubne korale ustawi sie na srodku zbiornika i o.k.

Oczywiste, ze HQI 250W to juz inna klasa niz 150, ale to zalezy, jakie korale ktos chce hodowac i jak szybko maja rosnac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zamierzałem powiesić HQI na środku, a 2x T5 z przodu (odbłyśniki delikatnie do tyłu skierowane) i 2x T5 z tyłu analogicznie do tych z przodu.

Chyba, że same T5? Jeśli tak to ile W by musiało być? Jeśli T5 to bym musiał zmienić wymiary bo się nie zmieszczą 39W..

EDIT: no albo po prostu same 250W HQI + ewentualnie potem dodać tam z 2 aktyniczne T5 jakby nie dawała rady? Tylko jak ja mam tak olbrzymią lampę schować?

Taka lampka by była ok? tu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252873 Stani :

A moze T5-tki przymocowac pojedynczo na obwodzie akwarium, juz wlasciwie "wewnatrz",

:) Właśnie o takim rozwiązaniu pomyślałem wczoraj wieczorem. Długość boku akwarium pozwoli zamontować cztery rury na czterech bokach. Odbłyśniki moga być nieco zwrócone do środka żeby mocniej oświetlić centrum. Może się udać. Chyba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem też co z szafką... Chciałbym, żeby akwarium "wystawało" ze ściany - stąd pomysł obicia stelażu płytami kartonowo-gipsowymi, które byłyby w kolorze ścian. Tylko jak sobie poradzić z wygodnym dojściem do sumpa? Jakoś nie mam pomysłu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drzwiczki tez z plyty, mocowane na magnesy ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okej trochę pozmieniały się priorytety. Teraz wygląda to mniej więcej tak:

OŚWIETLENIE:

- 2x statecznik 54W 130zł

- 8x oprawka bryzgoszczelna 60zł

- 16x uchwyt metalowy 11zł

- 4x świetlówki 200zł (10k, 15k, 2x aktyniczne) - 4x24WT5 z osprzętem mam

- zegary sterujące 34zł

suma: 435zł

Sprzęt:

Odpieniacz octopus nw 110 - 350zł

Aqua Medic - Ocean Runner OR 2500 266zł

Aquael- Reef Circulator 2600 130zł

2x Koralia 2 - 400zł - z pompą obiegową jakieś 9500l/h

filtr RO + DI - ok 400zł

grzałka Jager 300W - 71zł - nie jestem pewien co do jej jakości?

Akwarium 120x60x45h 324L -> ok. 600zł

Sump 120x40x50 - za free :)

Szafka na stelażu drewnianym -> ok 200zł - obita płytami meblowymi w kolorze reszty mebli (całkiem to tanie)

hydraulika - nie mam pojęcia co, ile, jakie wymiary itd, ale to w swoim czasie :)

Żywa skała:

- 12kg deep water 300zł

- 20kg dzikiej - 700zł

żywy piasek 18kg - 290zł (raczej dekoracyjnie)

Sól - ok. 150zł

testy - 300zł? Ph, KH, NH4+, NO3, NO2, Ca, Mg

SUMA: około 4000zł

Uff... Bardzo prosiłbym o jakieś uwagi, co wywalić, co dodać, co zmienić. Z góry dziękuję i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.