Skocz do zawartości
karolek ss

wymiana wkładów w RO cz.2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum

pamiętacie pewnie mnie, źle poskładałem filtr RO i zamiast czystej wody wlałem do akwarium ścieki a nie czystą RO, teraz po wymianie wszystkich wkładów łącznie z membraną i żywicą TDS wskazuje mi 000ppm z czego jestem zadowolony tylko teraz poradźcie mi jak powinienem zrobić.ponieważ baniak chodził mi tak 6miechów, mam reef maxa , czy wystarczą podmiany co tydzień po 15l?, czy wsadzić absorbery? boję się że coś znowu spieprzę dlatego proszę was o pomoc....

dzięki z góry za poradę

pozdrawiam


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20u-->blok węglowy-->5u-->membrana osmotyczna-->żywica

a najlepiej jak byś zrobił tak:

5u-->blok węglowy-->1u-->membrana osmotyczna 75gpd-->zywica mb20 rohm & haas

Pamiętaj o PRZEPŁUKANIU WKŁADÓW WSTĘPNYCH nim puścisz wodę przez membranę!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim woda dotrze do membrany musi być wstępnie oczyszczona ,czyli tak jak napasał rafal19 ,po membranie ,ostatni szlif żywicą


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba coś spieprzyłem filtry zamontowałem tak jak mi poradziliście ale TDS mi wskazuje po żywicy 180ppm To coś nie halo nie wiem teraz czy membrany nie uszkodziłem, nie wiem co robić?, czy czekać aż filtry się przepłuczą!?


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie , wyciągnij kryzę ,czyli taką żyłkę, zakręć rurkę (bez kryzy) z powrotem i włącz wodę. Woda powinna swobodnie sobie spływać (nie po kropli).niech tak sobie popłyniez 15 min i złóż wszystko (kryzę)do kupy i włącz RO po 10 min sprawdz tds -em powinno pomóc .A jak długo chodziło z poprzednimi ustawieniami? Spokojnie nic nie powinno się stać z membraną. chyba ,że długo chodziło

p.s

na filtrze ze zdjęcia ,które podałeś w linku jest napisane gdzie jaki wkład :)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie co ja jestem w ogóle jakimś ewenementem do myślenia mi dało :

20u-->blok węglowy-->5u-->membrana osmotyczna-->żywica

a u mnie tak nie było! Woda najpierw leciała przez

membranę osmotyczną--> 20u-->5u-->blok węglowy-->żywica

tu muszę się przyznać bo nie sprawdzałem TDS wody (błąd)

najgorsze jest to ,że tak ustawionym filtrem zalałem baniak (akurat mam reef maxa) który chodzi mi już 6 miechów, wprowadziłem zwierzęta a teraz zaczyna mi się robić nie fajnie , akwarium nie wygląda za dobrze i żal mi zwierzątek które mam na szczęście wszystkie żyją teraz muszę działać szybko bo może być gorzej. Powiedzcie mi w takim razie muszę wymienić membranę, mogłem ją uszkodzić?

poradźcie mi co powinienem zrobić


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź TDSem kranówę, potem wodę po membranie z prawidłowo połączonymi prefiltrami (niech pochodzi kilkanaście minut bez mierzenia). Podaj co pomierzyłeś. Jeżeli po DI masz teraz 180, to zasyp żywicy do wyrzucenia (po DI zawsze powinno być 0).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po kranówie mam 400ppm

po membranie 263ppm

a po żywicy mam 0,80ppm z tym że żywicę wymieniałem dziś dzień razem z wkładami


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko po żywicy masz 0,80 czy 80? Jeśli 80 to coś nie tak. Po membranie jest sporo za dużo, na pewno mierzysz dobrą wodę?? Chodzi mi czy nie mierzysz "ścieku".

Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS który mam ma dwie końcówki jedna czerwona z napisem "IN" którą podpiąłem po membranie a druga jest niebieska z napisem "OUT" którą zamontowałem po żywicy i pokazuje mi 0,80ppm, jedno mnie zastanawia bo jak podłączyłem wężyk do odpływu kanalizy to z stamtąd nic nie leci?


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazanie za membraną nie spada z czasem? Tak czy siak membrana raczej do kosza. Żywica bardzo szybko zużywa się przy filtrowaniu mocno zabrudzonej wody, więc też pewnie do wymiany.

Przydałoby się sprawdzić TDSa u kogoś np. na wodzie po osmozie - tak na wszelki wypadek :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiecie co TDS wczoraj kupiłem dziwne żeby był jakiś zepsuty?

ale kombinuje i kombinuje i zobaczyłem kiedy wyciągnąłem wtyczkę czerwoną z napisem IN po membranie i zostawiłem tylko niebieską Z napisem OUT która jest po żywicy to pokazuje mi 000ppm, nie wiem o co chodzi może ja błędnie podpiołęm tego TDS?


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściek do odpływu powinien lecieć mniejwięcej 2x szybciej niż ro, sprawdz czy kryzy nie masz podłączonej na out ,powinna być na in i pozwól jej spłynąć jeszcze z godzinkę


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam po osmozje na TDS 0.01 ale spuszczam przez ok 15 min, jak nie używam z tydzień to na początku wyskakuje mi 130


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żle napisałem już usunąłem post mam nadzieje że nie przeczytałeś, sprawdź czy masz tą kryzę założoną ,założona powinna być na czarnej rurce, a jak się dobrze przyjrzałem to mam odwrotnie podłączone rurki na wyjściu , czyli to wyjście wyżej to wyjście czystej wody do żywicy ,a to niżej do ścieku i na nim kryza , sory że tak mieszam to z potrzeby pomocy :)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic się nie stało przeczytałem poprzedniego posta i kombinowałem teraz już oki wszystko poprzekładałem, powiedz mi czy dobrzę rozumiem mam podłączyc kryzę do ścieku czy między membraną a żywicą??

za POMOC Z GÓRRYYY BARDZO I TO BARDZO DZIĘKI


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#253214 karolek ss :

wiecie co ja jestem w ogóle jakimś ewenementem do myślenia mi dało :

20u-->blok węglowy-->5u-->membrana osmotyczna-->żywica

a u mnie tak nie było! Woda najpierw leciała przez

membranę osmotyczną--> 20u-->5u-->blok węglowy-->żywica

tu muszę się przyznać bo nie sprawdzałem TDS wody (błąd)

najgorsze jest to ,że tak ustawionym filtrem zalałem baniak (akurat mam reef maxa) który chodzi mi już 6 miechów, wprowadziłem zwierzęta a teraz zaczyna mi się robić nie fajnie , akwarium nie wygląda za dobrze i żal mi zwierzątek które mam na szczęście wszystkie żyją teraz muszę działać szybko bo może być gorzej. Powiedzcie mi w takim razie muszę wymienić membranę, mogłem ją uszkodzić?

poradźcie mi co powinienem zrobić

jezeli przez 6mc korzystałeś z osmozy w ten sposób, że woda najpierw przepływała przez membrana a następnie przez wkłady wstepne i żywicę to na 1000000% masz zajechaną membranę, musisz wymienić ją na nową i zmontować wszystko zgodnie z biblią i koranem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kryza do ścieku .faktycznie jeśli membrana pracowała przez 6 miesięcy bez prefiltrów to lepiej ją wymienić


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kryza mech. przepływomierz (a. regulator przepływu)

źródło :http://www.slownik-online.pl/kopalinski/C6DCEE546D4B22C3C12565ED0046167C.php :)

karolek ss i jak?


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jednak macie rację TDS pokazuje mi 350 muszę wymienić membrane, trochę się boje o baniaczek:/ , napiszę jak będą

zmiany ...

DZIĘKI JESZCZE RAZ

POZDRO 600


reef max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.