Skocz do zawartości
jjablonski

Cyrkulacja w 375l, Prośba o poradę

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam mały kłopot z ustawieniem cyrkulacji. Kłopot polega na tym że chyba mam nadmiar pomp i zastanawiam sie które wykorzystać i jak je rozstawić.

Akwarium klasyczne 375l 150x50x50 z kominem w lewy rogu

Pompy jakie mam to:

2x JVP102 - teoretyczne 5000 l/h,

JVP 202 - teoretyczne 12000 l/h

Tunze 6060 - 6000 l/h

Cyrkulacja ma być pod SPS i włożenie wszystkich to chyba trochę za dużo? Jak myślicie?

Pierwsza moja koncepcja to: 6060 koło komina dmuchająca równolegle do szyby przedniej a 2x JVP102 z tyłu w rogach tak aby ich strumienie się krzyżowały w okolicach środka. JVP 202 na allegro lub z tyłu po środku dmuchająca do przodu na przednią szybę.

Skała będzie w postaci 2-ch wysp.

Może ktoś kto ma podobne wymiary i poradzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 szt wystarczą

inaczej piasku na miejscu nie utrzymasz


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasku to i przy jednej można nie utrzymać, wszystko zależy od ustawienia cyrkulacji.

JVP 202 na allegro lub z tyłu po środku dmuchająca do przodu na przednią szybę.

Nie wiem po co na Allegro cyrkulacja ale ok :) Musisz pamiętać że JVP bardziej miesza wodę naokoło siebie niż pcha do przodu i moim zdaniem idealnie się nadaje do umieszczenia w rogach. Będziesz musial pokombinować z ustawieniem pomp, ale za dużo cyrkulacji napewno nie bedzie, bez obawy :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Seb

Czyli polecasz poniższe :

6060 koło komina dmuchająca równolegle do szyby przedniej a 2x JVP102 z tyłu w rogach tak aby ich strumienie się krzyżowały w okolicach środka.

A tą 202 wystawic na allegro lub do szyflady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawianie pomp to kwestia indywidualna dla każdego zbiornika, ustawienia skały itp. A tą 202 to chętnie kupię jeśli nowa, a jak nie to do szuflady, kiedyś się przyda.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Seb za rady, moja 202 jest prawie nowa :)

Czy mogę poprosić o poradę kolegów z podobnym wymiarowo zbiornikiem?

Z searcha na forum widzę że:

- Filavandrel ma 2x6100 + mała marea

- R@F@L ma 6060 + 6080 +Tunze Nano Wavebox

Innych ciekawych zbiorników o takich samych wymiarach nie znalazłem szukając po &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#253390 seb :

Piasku to i przy jednej można nie utrzymać, wszystko zależy od ustawienia cyrkulacji.

JVP 202 na allegro lub z tyłu po środku dmuchająca do przodu na przednią szybę.

Nie wiem po co na Allegro cyrkulacja ale ok :) Musisz pamiętać że JVP bardziej miesza wodę naokoło siebie niż pcha do przodu i moim zdaniem idealnie się nadaje do umieszczenia w rogach. Będziesz musial pokombinować z ustawieniem pomp, ale za dużo cyrkulacji napewno nie bedzie, bez obawy :)

Pozdrawiam

seb

Też mam i seb ma rację dużo ruchu wody dookoła siebie mam ustawione w narożnikach i spełniają swoją rolę ale dmuchają do ok 100 cm

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wrzucil narazie to co masz i zbieral kase na pompy sterowane,dla spsow idealne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#253556 Peniek :

Ja bym wrzucil narazie to co masz i zbieral kase na pompy sterowane,dla spsow idealne.

Czy mam rozumieć ze mam próbowac dać wszystkie cztery? Łącznie będzie to jakies 28000 l/h czyli x74?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katalogi swoje, a praktyka swoje :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj śmiało jak będzie za dużo zawsze możesz coś usunąć


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jjablonski ja mam cyrkulacje 70x pojemnosc akwa i sps'y zadowolone.Po drugie musisz brac pod uwage ze korale beda rosnac i oslabiac cyrkulacje,wiec to co bylo za mocne na poczatku pozniej moze okazac sie za slabe.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat bo już mnie trafia.

Poradźcie jak ustawić cyrkulację by nie wywiewało piachu w 150x50x50.

Na tą chwilę cyrkulację mam ustawianą w następujący sposób:

- Po lewej stronie na kominie koralia magnum 5 (6500 l/h), wieje mniej więcej na środek

- Po lewej stronie pomiędzy kominem a waveboxem Tunze 6060 (6000 l/h), wieje lekko pod kątem na przednią szybę

- Po lewej stronie pomiędzy kominem a waveboxem Tunze 6025 (2500 l/h) wieje w kierunku przodu

- Po lewej stronie przy szybie Wavebox z pompą 6291 (na 18V) buja na mniej więcej 2 cm

- Po prawej stronie Tunze 6085 (8000 l/h) wieje w okolicach środka tak jak koralia.

- 2x locline z NJ4500 wieją mniej więcej pomiędzy wyspy

Przy takim ustawieniu wywiewa mi piasek spod przedniej szyby, próbowałem innych ustawień ale jest tylko gorzej.

Zdjęcia podglądowe poniżej, jakość zdjęć telefonu.

Całość

2504-20110422131.jpg

Lewa strona

2504-20110422132.jpg

Prawa strona

2504-20110422133.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na to "Przy takim ustawieniu wywiewa mi piasek spod przedniej szyby" sposób , usuń piasek !:help1

Pewnie lekko Cie wku....em ? sorki ale z humorem łatwiej brnąć do przodu. Myśle że za bardzo nikt Ci nie pomoże,cyrkulacja to specyficzna sprawa dla każdego zbiornika ,tu recepty niema ,myśle że metoda prób będzie najlepsza,uzbroj się w cierpliwość i ... tylko spokojnie bo ustawienie pomp może trwać nawet kilka tygodni .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#346481 jjablonski :

Odświeżę temat bo już mnie trafia.

Trochę cierpliwości i dasz radę :help1

mi ustawienie cyrkulacji zajęło miesiąc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapętliłem się :help1 Miał być wavebox i jedna pompa ale były martwe strefy, doszła druga pompa było trochę lepiej ale wywiewało piasek, doszła trzecia i czwarta i pomysły sie skończyły.

Dzięki za pomysły orzechopcja, spróbuję 1 i 2 kombinacji i dam znać. Pomysł nr 3 odpada, z prawej strony akwarium jest widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#346511 jjablonski :

Zapętliłem się :) Miał być wavebox i jedna pompa ....? :help1

Skąd taki pomysł, do akwarium 150 cm długości to trochę mało moim zdaniem :baby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prv


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.