Skocz do zawartości
MiQ

solniczka Kuby

Rekomendowane odpowiedzi

a więc nabyłem Reef-max od krzysiek l z forum i tak wygląda teraz (jutro wieczorem wkleję więcej fotek):

1766-akwa%20male.jpg

w akwa nie ma biobali (w tym miejscu będzie filterek na magiczne kulki zrobiony z maxi-jet i butelki po żywcu), te waciane patyki zostały, kupione jest około 9kg skały przeleżanej (2 kg w panelu w przegrodzie z patykami), świetlówki zmienione, dołożone 2 pompki cyrkulacyjne i wsypane z 6kg żywiego piasku pink. skała wsadzona 10.04.10 i zalana około 20L z działającego baniaka, piasek wsypany 16.04.10, kulki zostaną odpalone jutro najpewniej. sól to preis, jest filtr RO+DI z TDS

pytanie 1: kiedy robić pierwszą podmianę. narazie się nie śpieszę i myślę że po 4 tygodniach powinno być w sam raz

pytanie 2: czy za tydzień można by już wpuścić ekipę czyszczącą i jak liczną ?

pytanie 3: jakie zwierzaki byście polecili z tych wypisanych tutaj i czy wszystkie są kompatybilne ze sobą:

ekipa (czy nie za dużo jak na 100L ??)

Thor amboinensis - Sexy Shrimp 1szt

turbo 2szt

pustelnik niebieski 2szt

pustelnik czerwony 2szt

ślimak do piasku - strombus 2szt (4 szt ??)

Krewetka szkarłatna ( Lysmata debelius ) 2szt

debelius nie będzie polować na sexy shrimp ? i czy by można dolożyć do tego jeszcze jedną krewetkę (boksującą np ?)

ryby (z tych bym wybrał 4 szt.)

Amblygobius hectori lub Amblygobius rainfordi 1szt

Cryptocentrus cinctus lub Signigobius biocellatus - Two Spot Goby 1szt

błazenek czarno-biały 2szt

Nemateleotris helfrichi 1szt

Acreichthys tomentosus (Matted Filefish) 1szt

Nemateleotris magnifica - Firefish 1szt

Oxycirrhites typus (Longnose Hawkfish) 1szt

salarias fasciatus sailfin algae blenny 1szt

na tą chwilę chyba by wybrał Amblygobius + 2szt. błazenków + salariasa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Poniżej odpisuje co myślę o poszczególnych zwierzakach

Thor amboinensis - Sexy Shrimp 1szt - nie ma sensu wpuszczać jednej sztuki, bo cały urok w zachowaniach społecznych

turbo 2szt - ok, ślimaków najlepiej różnych gatunków około 4 sztuk

pustelnik niebieski 2szt - rozumiem Calcinus elegans wedle mnie to porażka, zwierzak szybko rożnie, wybije ślimaki i będzie przewracał szczepki poza tym jest upierdliwy dla wielu LPSów jak Euphylie.

pustelnik czerwony 2szt - ok bo rosną małe

ślimak do piasku - strombus 2szt (4 szt ??) - z tym bym poczekał niech piach popracuje około miesiąca zanim wprowadzisz zwierzaki kopiące.

Krewetka szkarłatna ( Lysmata debelius ) 2szt - ok

Stenopus hispidus bym odpuścił, pomyśl ewentualnie o Stenopus tenuirostris fajna mała ale bardzo nieśmiała, z osiem lat temu miałem w 63 litrach z wieloma innymi krewetkami i wspominam super. Zwykła krewetka boksująca w małym akwarium może robić dużo problemów.

ryby 4 sztuki brzmi ok ale nie od razu.

Amblygobius hectori lub Amblygobius rainfordi 1szt wed;le mnie super ryby ale trudne i nie do reefmaxa a na pewno nie do świeżego.

Cryptocentrus cinctus ok bardzo fajna ryba i się nadaje.

lub Signigobius biocellatus - Two Spot Goby - absolutnie się nie nadaje a dodatkowo to należy trzymać w parach i tylko w akwariach z dojrzałym podłożem i naprawdę o dużej powierzchni dna.

błazenek czarno-biały 2szt - Czarne A. ocellaris ok.

Nemateleotris helfrichi 1szt - super, jedna z najładniejszych ryb, tylko bolesna finansowo raczej nie na start.

Acreichthys tomentosus (Matted Filefish) - jak nie masz plag to stanowczo nie, ryba potrafi naprawdę dużo zniszczyć.

Nemateleotris magnifica - Firefish 1szt ok super fajna tyle że wyklucza N. helfrichi

Oxycirrhites typus (Longnose Hawkfish) 1szt - nie do takiego akwarium poza tym zje krewetki.

Salarias fasciatus sailfin algae blenny 1szt - absolutnie nie ryba na 300 litrów i więcej, bardzo szybko padnie z głodu.

Pozdrawiam

Łukasz Kur


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak po tym co tutaj napisał Łukasz domyślam się że nikt już głosu nie zabierze :)

nie wiedziałem że między pustelnikiem czerwonym a niebieskim aż taka róznica jest

ta niebieska krewetka faktycznie ładna, a jak się do akwa zmienści to i mogą być sexi shrimp 2 szt.

pytanie czy 5 krewetek to nie za dużo ??

i drugie pytanie czy w piątek można już coś wpuszczać z ekipy czyszczącej czy nie za wcześnie ? jak pisałem piasek sypany w piątek, skała w zeszłą sobotę (dziś zrobie lepsze zdjęcia to pokaże jak wygląda skała)

Amblygobius hectori lub Amblygobius rainfordi - czy jak reefmax dojrzeje to jest w ogole je sens wpuszczać ?? bo naprawdę mi się podobają

i czy może jakis inny slizg na takie akwa się nada ??

ewentualnie może możesz coś polecić do reefmaxa ?? czasu jeszcze jest bo pewnie ryby to za miesiąc będę wpuszczał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia:

- pustelnik 1-2 dla ozdoby, ale potrafią wkurzyć te stwory, niezgrabne i upierdliwe potrafią być dla części korali (tuby, parazoa itp.) - niestety niebieski z racji rozmiarów przoduje, chociaż jest piękny. U mnie ślimaków nie rusza, ale są sporo mniejsze.

- mam bardzo dużą (przynajmniej jak na ReefMaxa) boksującą, jest dość grzeczna, nieagresywna, inne zwierzaki co najwyżej straszy, nie siedzi po dziurach-często ją widać (oczywiście zwłaszcza jak jest żarcie). Czyszcząca schodzi jej z drogi.

- salarias faciatus - jest gruby jak beka, pierwszy się rzuca na jedzenie, napycha się mrożonkami niemiłosiernie. U niektórych osób jedzą tylko glony, ale jak w sklepie je mrożonki, to u Ciebie też będzie.

Jaką chcesz mieć babkę? Bo cinctus to symbiotyczna, nie będzie kopała, za to żyje w parach z alfeuszami. Signigobius biocellatus ładna, ale ciężka do utrzymania.

Thor amboinensis są maleńkie, więc z ilością nie ma takiego wielkiego problemu, ale nie wiem jak z tolerowaniem reszty obsady (boksującej na przykład).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak sexy shrimp są takie małe i można by ich więcej to może dać 3 czy 4 ?? zawsze im będzie raźniej :) do tego 2 debeliusy i jedna ta co Łukasz zaproponował (niebieska boksująca :) ) pytanie czy da radę ją u nas gdzieś kupić

a może dobabki krewetka symbiotyczna ?? wtedy już by tej niebieskiej boksującej nie wsadzał

z ryb zostały 2 błazenki żółta babka i może na koniec Nemateleotris helfrichi (jak telewizor sprzedam :))

ma ktoś pomysł na inne ciekawe rybki do reef-maxa ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sexy krewety są tak małe, że trzeba się uważnie przyjrzeć, żeby je zobaczyć. Albo ze mnie taka ślepa baba. Ale jak się je już wypatrzy, to trzeba przyznać że fajne są. :)

Debeliusa mam - piękny jest, ostrzegano mnie, że nieśmiały ale taki ładny więc kupiłam. Teraz siedzi w norce i widać go tylko podczas karmienia (i to tak cały nie wyłazi). Mam też lysmata amboinensis - pocieszna kreweta i co najważniejsze cały czas po akwarium buszuje.

Z małych rybek podobają mi się jeszcze gramma loreto i pterapogon kauderni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do debeliusów to kiedyś miałem w innym akwa i też nie chciały wychodzić, ale rozmawiałem z Łukaszem i mówił że im więcej tym są odważniejsze dlatego teraz planuję 2 szt. - zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#254027 MiQ :

(w tym miejscu będzie filterek na magiczne kulki zrobiony z maxi-jet i butelki po żywcu),

Możesz coś więcej na ten temat??:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupujesz butelkę po wodzie żywiec taką prostokątną, do tego pompkę maxi-jet (z tego co widzę 750 jest OK) i trochę rurek z tworzywa (bardziej kształtek u mnie poszło 1 kolano zwykłe, 2 kolana nyplowe, zawór i taka odsadzka żeby całej rury nie kupować a długość jest idealna)

w butelce robisz dziurę i z boku u dolu montujesz pompkę, kolanko 1/2 matrix (z leroya) razem z nasadzonym sitkiem z maji-jet idealnie pasuje do wyjścia butelki (wchodzi tak na wcisk że samo nie wypadnie a można to wyjąć żeby dosypać kulek) kleisz wszystko i jest git (zaraz dam fotki)

zaleta taka że panel w reef-max ma 7-8cm szerokości a butelka ma 7cm, na wysokość pasuje idealnie i na długość zestaw pompka + butelka + rurka w dół jest akurat do panela :)

1766-20042010294.jpg

1766-20042010295.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eeee słabo działało i muszę pomyśleć nad czymś innym, a tu kulki zapychały pompę, a to zapychały wylot jak kilka popłynęło do góry i nie mogłem uzyskać ładnego jednostajnego ruchu kulek - kręciły się za bardzo :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do akwarium zaaplikowałem peletki (120ml - pół szklanki) i narazie kręcą się od soboty - ze zmian chyba narazie nic nie widać

no ekipa czyszcząca tak glony poczyściła że aż w szoku jestem (4 ślimaki robią swoje + stomatella szt. 2)

jutro jadę po nowe świetlówki bo co dzien muszę przednią szybę czyścić z zielonej mgiełki

mam takie pytanie: czy jakoś specjalnie karmicie kraby, krewetki ??

z kupionej obsady w akwa się moczy:

Thor amboinensis - Sexy Shrimp 3,00

ślimaki Turbo 4,00

krab pustelnik niebieski z czerwonymi nogami 2,00

krab pustelnik czerwony 2,00

ślimaki małe 6,00

Stenopus tenuirostris - boksująca niebieska 1,00

krab porcelanowy - Neopetrolisthes ohshimai ?? 1,00

krab z ukwiałami - Lybia tesselata 1,00

Nemateleotris decora 1,00

jutro najpewniej jeszcze dojdą ślimaki kopiące z 2-3 szt. i może debeliusy i jeszcze z 3-5 sexy shrimp i może jeszcze jeden krab Lybia. No i może 2 błazenki czarno-białe :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz akwa wygląda tak:

1766-10.jpg

1766-11.jpg

1766-12.jpg

1766-5.jpg

na ostatnim zdjęciu zbliżenie skały, glonu (czy jest bezpieczny) i na dole zoa które jakoś dziwnie mutowały i zamiast żółto-czerwone zrobiły się takie duże i brązowe

w akwa siedzi filterek:

1766-2.jpg

1766-4.jpg

kuleczki kręcą się tak:

odpieniacz bez żadnych zabiegów pieni tak (więc chyba nieźle):

1766-3.jpg

dziś jeszcze zmieniam świetlówki na 22k, 17k i 15k - zobaczymy jak będzie wyglądać akwa

no i dziś doszły 2 błazenki, euphylia i biały sarco + 4 ślimaki kopiące

najgorsze narazie to to że decora nie wychodzi zza skał i tak jak by jej nie było :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#257142 MiQ :

na ostatnim zdjęciu zbliżenie skały, glonu (czy jest bezpieczny)

Nie jest- to Caulerpa racemosa, bardzo upierdliwy do usunięcia gatunek. Spróbuj wyrwać każdy, nawet najmniejszy kawałek.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co jak by ją wsadzić do komory panelu z żywą skałą ?? skoro wybiera z wody NO3 i PO4 to chyba dobrze dla akwa ??

narazie zacznę ją wyrywać po kawałku niech wyciąga niechciane związki z wody, ale musi byc sporo pożywienia bo rośnie mega szybko - czekamy aż peletki zaczną działać :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciemnij akwarium na 4 dni


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ? na ten glon ? aż taką plagą nie jest (narazie 4 gałązki na jednej łodydze z czego 2 dziś zlikwiduję)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MiQ napisz jakie masz parametry wody przy tych działających peletkach ??

mnie cholera jakoś ten q....wski odpieniacz cienko działa - może mam za dobrą wodę :)


Borsuk nie żyje !!! :(

4669-2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MiQ na razie cztery gałązki....ja też miałem cztery gałązki i olałem :). A po jakimś czasie co tydzień wywalałem z 3 litry, tak cholerstwo szybko rośnie. Ale już nie ma, samo padło:), chyba z głodu. Rwij, ładnie wygląda, ale i ładnie i szybko wszędzie rośnie. Nieraz warto posłuchać bardziej doświadczonych kolegów :):).

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie czy mogę to wsadzić do panela i mi się nie przedostanie do akwa ?

co do parametrów to narazie nie mierzę, za kilka dni kupię jakiś test-pack i pomierzę, ale patrząc po tempie wzrostu tego glonu to ma co jeść, choć z drugiej strony euphylia ładnie też się pompuje, a grzybki i sarco nie specjalnie wyglądają :/

odpieniacz działa dość dziwnie z humorami - raz ładna piana (niestety biała) a raz nie pieni wcale :/ muszę przyuważyć czy to ma cos wspólnego z karmieniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz do panela ale kontroluj stan tego glona ... jak zacznie bielec bedzie oddawal do wody caly syf


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś próbował coś zrobić z odpieniaczem, bo faktycznie piany z niego mało - jak by za duże bomble robił i wodę rozchlapuje. może można wirnik w pompie wymienić na inny (kwestia jaki jest ??)

ewentualnie może ta woda może się zlewać do akwa przez ten otwór po lewej stronie z powrotem a syf zostaje w kubku ??

ogólnie to boję się własnie że przez odpieniacz może być problem :)

i w sumie pytanie 2 - co możnaby wsadzić do ostatniej komory panelu ? w pierwszym panelu mam kulki, w drugim odpieniacz i teraz może do 3 coś wsadzić po wywaleniu waty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze w sprawie glonu... jeśli chcesz filtr glonowy, użyj lepiej spaghetti, jest bezpieczniejsza. Co do zaciemniania - akurat miałem pod ręka kawałek racemosy :) Żyje i rośnie po 4-dniowym zaciemnieniu, zobaczymy kiedy padnie.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MiQ Już pisałem w innym poście że d 3 komory ja wsadziłem małą pompkę aqua szuta z 1 kolankiem i 2 rurkami od deszczowni i miesza mi się absorbent kenta na okrzemki.( no i jest tam grzałka)


Borsuk nie żyje !!! :(

4669-2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) o.k

2) Moim zdanie ekipa jak najwieksza. Ja wpuscilem 30 krabikow (niebieskie, czerwone, pomaranczowe itp)

Nie wpuszczalbym zadnych krewetek - te potrzebuja stabilnych parametrow

O rybki spytaj za 3 miesiace i bedziesz mial stabilizacje.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na które pytania to odpowiedzi ??

ze składu jak pisałem są już krewetki i w zasadzie ryby też już są

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.