Skocz do zawartości
adrianpotocki

Wysokie CA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy jest jakas szansa na zbicie CA ?, poza zmiana soli ?

W gotowej solance do podmiany mam okolo 500.

W baniaku probowalem jakis czas nie robic podmianek i CA nie spadalo.

Uzywam soli TM BA. Zasolenie mam 1.024.

Pozdrawiam Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narzad pomierniczy kalibrowalem z innym na poczatku przygody z baniakiem morskim

- pomiar zasolenia jest OK..

- czyli felerna partia soli ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie solanka TM bio-actiff ma Ca - 480. niestety do mierzenia mam tylko saliferta, ale wynik podobny.

w zbiorniku natomiast już Ca 420.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA

Na pudełku soli TM Bio Actif System pisze jak byk wyraźnie, żeby przy mierzeniu zasolenia przyrządem konduktancyjnym (czyli praktycznie każdym elektronicznym) dodać do wyniku pomiaru zasolenia 10% wartości!

Czyli jeśli takie cudo zmierzy np. przewodność 50 uS/m to będzie 55 uS/m czyli odpowiednio przy zmierzonej gęstości 1.024 g/cm3 fizycznie może być nawet ok. 1.028-1.029 g/cm3 (nie liczy się tego proporcjonalnie względem przewodności, ponieważ są jeszcze inne stałe), ale w skrócie tak by to wyszło.

Być może jest odwrotnie, to znaczy za małe zasolenie, nie pamiętam teraz dokładnie co pisze, nie mam przy sobie pudełka. Pisze to z boku jako CAUTION! Jeśli ktoś to przeczytał niech mnie ewentualnie skoryguje.

Radziłbym sprawdzić gęstość przyrządem spławikowym (pewniejszy i dokładniejszy).


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osz... w morde

jak tylko kupilem sol to pudelko oddalem kotu do zabawy :)

...zasoolenie mierze splawikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh dla rownowagi tez powinno byc lekko podwyzszone. Wiem, ze jest jakas sol, do ktorej dopiero przy sporzadzaniu podmianki dodaje sie Ca. To by teraz sie przydalo...

Mozesz odrobine zmniejszyc zasolenie, to juz troche rozcienczy i pozostaje czekac.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też używam tej soli i mi na spławiku AM pokazuje 1.024 a na Refraktometrze u tomka z rybki pokazało 1.028 więc jest tak jak pisze mufti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zrobić tak .......... zmienic sól na np Ocean Instant o mniejszej zawartości Ca na kilka podmian następnie ograniczyć podmiany to najszybsza metoda zbicia Ca

a jaki Mg ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co komu przeszkadza wysokie CA ? 500 jest ok przeciesz caly czas po podmiance leci w dól chyba za codziennie podmieniasz albo w zbiorniku sa same ryby bez korali ,,nawet skala samaq bierze wapno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#254296 krzlew :

co komu przeszkadza wysokie CA ? 500 jest ok przeciesz caly czas po podmiance leci w dól chyba za codziennie podmieniasz albo w zbiorniku sa same ryby bez korali ,,nawet skala samaq bierze wapno

Po podmianie leci w dół ? Ale nie koniecznie może czegoś brakuje ...... i jest na stałym poziomie albo może sól

jest zbyt bogata ? Oczywiście że to nie przeszkadza.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobisz podmiane i jest wysoko, puziniej jak nie uzupelniasz ,,,,,leci w dol bo korale biora skala glon wapienny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawartosc wapnia powyzej 500 powoduje powstanie nieprzyswajalnych jonow tego pierwiastka. Bodajze 525 jest granica. Uwzgledniajac granice bledu odczytu testu byc moze wartosc Ca jest wlasnie powyzej tego poziomu. Wystepuje wtedy spadek magnezu i wzrost twardosci kh.

Chocby akwarium obsadzone bylo samymi sps a cala skala i szyby zaklejone glonami wapiennymi - wapn nie bedzie ubywal z wody.

O wiele mniej szkodzi niedobor wapnia niz nadmiar. Zawartosc 360-400 objawia sie np slabymi przyrostami. Powyzej tych 525 przyrostow nie ma wcale.

Tak jak radzili koledzy. Zrob kilka podmian na soli o niskiej zawartosci ca.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedynie slabsze przysfajanie wapna powoduje mala ilosc magnezu ale to nic w swiezej wodzie i tak jest go wystarczajaca ilosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie Mg ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie u mnie wapno bardzo wysokie,sól TM bio-actiff a magnez ciagle za niski choć tylko jego leję.Dziś Ca 475 a Mg 1330.Leję od tygodnia tylko MG grotecha 3ml dziennie i nic poza tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, a ja mam odwrotnie. Odkąd zacząłem mocno karmić korale to nie nadążam z Ca. Cały czas spada do 380, a leję już 140 ml ballinga. Wcześniej lałem 100. Myślę, że zaraz dojdę do 200 :). Mam również sól TM BA. Jedyne czego nie daję to Mg bo cały czas stoi na 1410:)

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak Panowie przy TM BA z zieloną mgiełką na szybach? Osadza Wam się to co jakiś czas? U mnie co 2 dni muszę po szybach przelatywać czyścikiem, bo inaczej by nieźle się zmatowiło na zielono...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zaobserwowałwm TM jest bardzi bogatą solą trzeba pomyśleć co się do niej dodaje


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mgiełka jest, również co dwa , trzy dni muszę szybki przejechać. Ale wolałbym to niż ten zielony nalot na skałach:/


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#254338 brzydzi :

Hm, a ja mam odwrotnie. Odkąd zacząłem mocno karmić korale to nie nadążam z Ca. Cały czas spada do 380, a leję już 140 ml ballinga. Wcześniej lałem 100. Myślę, że zaraz dojdę do 200 :). Mam również sól TM BA. Jedyne czego nie daję to Mg bo cały czas stoi na 1410:)

pozdro

znaczy się że korale idą pełna parą :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#254338 brzydzi :

Hm, a ja mam odwrotnie. Odkąd zacząłem mocno karmić korale to nie nadążam z Ca. Cały czas spada do 380, a leję już 140 ml ballinga. Wcześniej lałem 100. Myślę, że zaraz dojdę do 200 :). Mam również sól TM BA. Jedyne czego nie daję to Mg bo cały czas stoi na 1410:)

pozdro

Ja w 250l juz od dawna leje 220ml ballinga na dobe,wiec to co Ty teraz lejesz to malutko jest.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek, ale ja miałem przestój, no i ilość korali u Ciebie jest "lekko" inna :). Myślę, że za tydzień dojdę z dawką do 200 minimum, a później to sam nie wiem. Widzę jedynie, że korale rosną w oczach, a wcześniej to hm, wegetowały:/. Trzeba będzie się zastanowić nad pompką do ballinga, bo ręczne dolewanie to już lekko męczy :)


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jejku to Ty recznie lejesz,ja mialem dosc recznego lania,a o wakacjach mozna zapomniej bez pompki dozujacej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.