Skocz do zawartości
radek21

pomocy - atak glonów

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

na początku chciałbym przywitać szacowne towarzystwo.

jestem posiadaczem akwarium morskiego od pół roku, ale niestety nie zmierza ono w dobrym kierunku

mam problem z glonami nitkowymi. ale od początku :)

akwa 150l, skała 25kg z dojrzałego i dobrze funkcjonującego zbiornika, woda RO-DI, sól Instant Ocean, cyrkulacja jvp 101 x2, odpieniacz midiflotor, oświetlenie 150W hqi + 24w aktynika

początkowo wszystko zapowiadało się bardzo łądnie, glony wapienne na skałach nabrały kolorów, na szybach pojawiło się kilka razy trochę brązowawych glonów ale dość szybko zanikły. po 2 miesiącach (kontrolując ciągle parametry wody i dolewając bakterii) zdecydowałem się na zakup życia. Kupiłem 4turbo, 2 pustelniki, 4 chromiski, 2 ocellarisy, 2 wurdermanni, i to był prawdopodobnie mój błąd, zachwiałem równowagę, i od tego czasu zaczęły pojawiać mi się glony nitkowe, początkowo były w 2 kupkach - myślałem samo przyszło, samo pójdzie... ale nie... widocznie owym glonowm bardzo się u mnie spodobało, i rozgościły się na dobre.

Obecna sytuacja wygląda tak, że śmiało można powiedzieć, że posiadam akwarium roślinne (tak w nim zielono)

prosiłbym o poradę, co robić aby pozbyć się tego paskudztwa?

parametry na dziś: no2=0 , no3=0, pH=7.8, (mam jeszcze test na kH ale niestety nie mogę go opanować)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna to pewnie wpószczenie tych wszystkich zwierząt w jednym czasie co spowodowało zachwianie równowagi w zbiorniku. Daj temu troche czasu na unormowanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakim testem mierzyles NO3,bo cos mio sie nie chce wierzyc w to 0.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testa na no3 jest JBL'a

tak sobie myślę, że może to wina żarnika hqi (AM 16kK, kupiłem go w zestawie z używaną lampą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle że spadek światła o ile żarnik jest już urzywany ponad rok nie miałby wpływu na tak widoczny wysyp glonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy jbl są do bani


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, nie jest to produkt wybitny, ale jest chyba dość popularny w akwarystyce

a może wina leży w składzie wody? pH jest niskie, sól też bez rewelacji...

poradźcie co począć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienic sol,kup test na no3 Saliferta,lej bakterie,zmieniaj regularnie kostke w odpieniaczu(co 3 tyg),glony wyrywaj recznie ile sie da.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje no3 jest dużo wyższe niż podaje test. Stawiam skrzynkę piwa jak będzie inaczej :) Jak chcesz się pozbyć glonów to musisz zadbać o lepszą filtrację. Moim zdaniem Twój odpieniacz nie jest najlepszy, jednak tu raczej nie poradzisz. Spróbuj go ustawić na mokrą pianę. Drugi sposów, możesz użyć wódy i bakterii w kilka tygodni zbijesz no3. Trzeci sposób BioPaletsy. Jak masz jakieś gąbki waty, biobale to wszystko wywal. Przedmuchuj skałę. Jak możesz to ogranicz karmienie, zacznij płukać mrożonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, mam w sumpie gąbkę na wlocie to pompy obiegowej, bo w inny sposób nie mogłem się pozbyć bąbli powietrza w wodzie... wódkę stosować tak jak w opisie na forum? czytałem że są różne opinie o tej metodzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze nie znajac dokladnej wartosci NO3 i PO4 mozna wodke samemu, tego...

NO3 w tym zbiorniku moze byc niskie, bo glony wszystko szybko wchlaniaja. Gdyby nagle padly, to PO4 i NO3 tez by podskoczyly.

Moim zdaniem powinienes Salifertem sprawdzic kH i tak nim sterowac, zeby kH bylo smialo ponad 12. Poza tym, do mierzenia Ca i Mg moze tez byc tani Salifert. Przy tej soli byc moze musisz pare parametrow podniesc i utrzymac. Dopiero wtedy glonom robi sie niedobrze. Po kilku tygodniach powinno byc widac roznice.

Glony oczywiscie musisz recznie rwac, bo ten odpieniacz jest za slaby, zeby rozpuszczone lub wyrwane wyprowadzic. Gdy glony zaczna slabnac, to je zwykla szczoteczka do zebow zmieciesz i wtedy silny odpieniacz ma co robic.

Sam wiesz gdzie byl blad. Nie martw sie, wyprowadzisz zbiornik na prosta, ale pomyslalbym, czy na tyle ryb taki odpieniacz jest odpowiedni.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na glony kup małą zebrosomę :) nie będziesz musiał rwać bo ten nigdy nienajedzony (lub zawsze głodny) stwór szybko wszystko wchłonie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MiQ to porada czy tak dla śmiechu? :)

takie rozwiązanie najbardziej by pasowało, wiadomo że naturalny wróg najlepiej się sprawdza (w 100% potwierdzone w przypadku aipastii, gdy atakowałem ręcznie, też było tylko gorzej a po wprowadzeniu krewetek, na następny dzień, już nic nie zostało :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze mam małe pytanko: robiąc test na KH saliferta to jaką wartość porównać z tabela? to co mi zostało w strzykawce czy ilość jaką zużyłem z strzykawki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co zostalo w strzykawce.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.