Skocz do zawartości
WRC

Bardzo Długie Dojrzewanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zalałem zbiornik w październiku. Początkowo dojrzewanie przebiegało poprawnie tzn. najpierw pojawiły się brązowe glony potem zielone i zaczęły rosnąc wapienne wtedy No2=0,5(Salifert)i nagle wysyp cyjano pomyślałem ze przejdzie i nic nie ruszałem ale po kilku tygodniach nie było widać czyściłem skałę ściągałem cyjano ale odrastały z powrotem No2=2.

Zaciemniłem akwarium na tydzień po czym najpierw świeciłem tylko aktyniczną przez ok 2 godziny i stopniowo wydłużałem czas świecenia teraz świecę cały dzień aktynika i ok 5 godzin dziennym cyjano nie widać (jak na razie) Ale no2 nie spadło.

Trochę o zbiorniku:

Wody w obiegu 125l

12kg żywej skały

odpieniacz weipro SA-2012 (pompa z wirnikiem igiełkowym własnej roboty)

Cyrkulacja JVP-102

oświetlenie Hqi 70w żarnik AM Aqualine 10000

Sól Redsea

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakterie dodawałeś? wpuściłeś jakieś zwierzaki?

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lałem Cycle na początku ze zwierząt był mały Zoanthus ale nie przetrwał niestety :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd mialeś skałe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jest kilka aspektów które mogło spowodować dłuższe dojżewanie, choć pojawienie cyjano nie musi oznaczać przedłużonego dojżewania, po opisie Twojego setapu proponowałbym:

-dołożyć żywej skały (choć faktycznie może to spowodować ponowne dojżewanie ale wspomoże w przyszłości filtrację)

-zwiększenie cyrkulacji

-sprawdzenie żarnika (może był wcześniej używany)

-sprawdzenie jakości odpieniania, czy faktycznie pompa spełnia swoją rolę

-dozowanie HagenCycle i tylko to,bez dodatkowej chemii.

przy okazji opisz dokładnie jak przebiagało dojżewanie,co dozowałeś do zbiornika,jakie czynności wykonywałeś.

Jestem na etapie końcówki dojżewania, minęły 3 miesiące i parametry są w normie (oczywiście NO2, NO3 NH4=0), osobiście uważam że system zdobywa pełną zdolność filtracyjną po roku.

Pozdrawiam Romna


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi długo dojrzewała. Nic nie lej, zastosuj absorbent rowaphos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się ta sól- Red Sea. Powstaje z naturalnej wody morskiej zatem może tam być nieco 'padliny' , która rozkładając się podniesie Ci No2.Spróbuj zastosować inną.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym spróbował z bakteriami jeszcze raz, może coś innego niż cycle, dodatkowo wziąłbym trochę wody z podmianki z ustabilizowanego zbiornika i sprawdził po kilku dniach czy pomoże.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo za cierpliwosc:clapping

Salifert zazwyczaj OK ale dla pewnosci zrob pomiar innym testem jak masz w poblizu kolegow

Zdecydowanie za dlugo trwa to dojrzewanie, nawet jezeli bys nie lal bakterii to cykl azotowy juz dawno powinien sie zamknac. Jedynie co by moglo sie utrzymac to NO3.

Albo po prostu jest to efektem zaciemnienia zbiornika i zgniciem zycia. Kiedy zaciemniles akwarium? moze teraz bedzie potrzeba troche czasu zeby bakterie przerobily nowy ladunek.

Doskonaly przyklad dla tych co sie spiesza na to jak mlody sysytem jest delilkatny i latwo o rozchwianie.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od zalania przez pierwszy tydzień nie robiłem nic poza usuwaniem syfu z odpieniacza Potem zacząłem lać cycle według instrukcji na opakowaniu poszło tego 500ml.Zrobiłem dwie małe podmianki ok 5l przy usuwaniu cyjano i oczywiście uzupełniałem ubytki wody.Akwarium zaciemniłem ok 4 tyg temu.Dla porównania sprawdzałem No2 testem z sery pokazuje mniej więcej to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.