Skocz do zawartości
robi

Który balast ?

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj "padł" jeden z balastów HQI w mojej lampie wymieniłem na nowy , magnetyczny ale zastanawiam się który jest lepszy ? magnetyczny czy elektroniczny ? chodzi mi tylko o barwe światła a nie o ilość strat energi czy możliwość regulacji natężenia światła, jak z tym jest? szukałem w necie ale nic ...Może coś wiecie na ten temat ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje oko nie dostrzega różnicy jednak są tacy, którzy uparcie twierdzą, że jest.


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259388 Tomasz Kurek :

Moje oko nie dostrzega różnicy jednak są tacy, którzy uparcie twierdzą, że jest.

Witaj

Ile żarników przetestowałeś na magnetycznym i elektronicznym ?

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Guliwer jak tam icecapy? masz sciemnialne? czym sterujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapłony magnetyczne: Szybsza utrata temperatury barwowej i przesunięcie koloru w stronę czerwonego/zółtego. Wzrost mocy świetlnej (lumenów) w czasie użytkowania - Spowodowane jest to właśnie przesunięciem temp. barwowej. Dużo mniejsza częstotliwość pracy (prąd). Wysoka temperatura niska kultura pracy (hałas).

Jeżeli chodzi o światło to może powodować wystąpienie efektu stroboskopowego. Na żarniki magnetyczne źle reagują zwłaszcza żarniki z dużą ilością barwy niebieskiej (20kK). Świecą one z czasem jaśniej (tak jak napisałem na początku więcej lumenów), jednak jest to spowodowane utratą barwy wysokoenergetycznej (niebieskiej) na rzecz niskoenergetycznej (czerownej, żółtej). Ponadto wzrost ten jest niewielki (po roku jakoś 10-20% jaśniej jeżeli dobrze pamiętam). Natomiast spektrum jest szybko rozjechane i żarniki trzeba częściej wymieniać (20kK nawet co pół roku, natomiast 10kK wytrzymają 1-1,5 roku).

Zapłony elektroniczne: Wolniejsza utrata temp. barwowej, jednak szybsze zużycie żarnika. Częstotliwość pracy jest dużo wyższa. Nie chcę skłamać ale chyba mierzona w kHz więc tysiące razy większa niż magnetycznego. Ma to niekiedy negatywny wpływ na żarnik. Paradoksalnie więc lampka może szybciej "poofnąć". Niewątpliwą zaletą jest jednak dobre trzymanie barwy. Nie wzrasta jednak ilośc lumenów, ale jest to związane z mniejszym przesunięciem temperatury barwowej. Zapłony te mają niższa temp. i lepszą kulture pracy. Sa lekkie i ciche.

Oczywiście w związku z różną zasadą pracy obu tych urządzeń istnieje różnica optyczna w wytwarzanej barwie światła. Na żarnikach różnych prducentów wygląda to.. różnie. Żarnik BLV 20kK na zapłonie magnetycznym świeci wg mnie bardziej biało-niebiesko, a na elektronicznym niebiesko z nutą ciepłego fioletu.

Osobiście stosuję balast magnetyczny, polecam jednak elektroniczne.. zwłaszcza latem :) Jednak nie uważam, by różnice były aż tak wielkie by płacić 3-4 razy więcej za balast elektroniczny. Jest to jednak tylko kwestia zasobności portfela.

Gdybym miał podsumować swoje osobiste odczucia to powiedziałbym, że zapłony elektroniczne dają ładniejsze światło, ale trzeba się liczyć z koniecznością częstej wymiany żarnika (świeci coraz ciemniej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PanMandaryn -dziękuje bardzo za wyczerpującą odpowiedz,teraz wszystko rozumiem.Skoro jeden wymieniłem to jednak pozostane przy magnetycznych ale może kiedyś ...

Jeszcze raz wielkie dzięki!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ile żarników przetestowałeś na magnetycznym i elektronicznym ?

Pozdrawiam

Trzy różne temperatury 5500, 6500 i 10000. Nie widze zadnych różnic miedzy magneto a elektro.


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.