Skocz do zawartości
bartoll

odpienianie... piana sucha i mokra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czesto mowi sie o suchej, mokrej pianie w odpieniaczach.

Posiadam odpieniacz AM Turboflotor Blue 3000 i mam raczej ustawiony na sucha piane :

3723-turbofb.jpg

Moze ktos potwierdzic czy tak wyglada sucha piana? Nie mam gdzie podejrzec jak to wyglada na zywo w innych zbiornikach, odpieniaczach :)

I jeszcze jedno. W moim odpieniaczu miedzy kubkiem a korpusem odpieniacza moge zamontowac przedluzke.

Jak jest zamontowana to moge zwiekszyc przeplyw wody przez odpieniacz.

Jak bedzie lepiej z przedluzka czy bez z mniejszym przeplywem wody. W instrukcji jest napisane ze zastosowac przedluzke jak piana jest zbyt mokra. Mysle ze przy wiekszym przeplywie wody bedzie bardziej wydajny.

Pozdrawiam


Zbiornik 120x60x50 | Sump 60x35x40 | Odpieniacz AM Turboflotor Blue 3000 | Oswietlenie 4x54 T5 | Cyrkulacja Koralia 3 + Tunze Nanostream 6045 | Obieg Eheim Compact+ 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerknij w ten temat


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika przeczytalem ten watek jeszcze raz i nadal mam watpliwosci co do regulacji odpieniacza.

Czy zamontowac przedluzke i dac wiekszy przplyw wody przez odpieniacz czy bez przedluzki z "malym" przeplywem.


Zbiornik 120x60x50 | Sump 60x35x40 | Odpieniacz AM Turboflotor Blue 3000 | Oswietlenie 4x54 T5 | Cyrkulacja Koralia 3 + Tunze Nanostream 6045 | Obieg Eheim Compact+ 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalezy to wlasnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskac. Pozwol, ze sprobuje Ci troche naswietlic sprawe, zebys zrozumial jakie procesy zachodza w odpieniaczu.

Sama produkcja piany to proces banalny, polegajacy na wprowadzeniu powietrza do wody i wymieszania. Przyjelo sie uwazac, ze im drobniejsze pecharzyki powietrza tym lepsze odpnienianie. Strona techniczna jest juz mniej banalna. Najpopularniejsza zwezka lub dysza. W sredniowiecznych konstrukcjach kostki lipowe i brzeczyki. Ale to nie istotne. W kazdym z tych rozwiazan wytwarzamy mieszanine wodno-powietrzna i wprowadzamy ja do komory reakcyjnej odpieniacza. I tu oto wlasnie dzieja sie czary :)

Zwykly pecherzyk powietrza po zetknieciu z powierzchnia po prostu peka. Aby powstala piana, potrzebne nam sa zwiazki organiczne zwiekszajace napiecie powierzchniowe cieczy do takiego stopnia, ze jest mozliwe uksztaltowanie sie babla w otoczce z wody i bialka wlasnie.

Powstal pecherzyk piany. A obok kolejne i pod nimi nastepne. Piana zaczyna piac sie do gory. Trwalosc piany zalezy przede wszystkim od ilosci bialek i tluszczow w wodzie. Im wiecej bialka a mniej tluszczu tym piana bardziej gesta, sztywna i trwala.

Na swierzo powstala piane dziala grawitacja. Woda jest ciezsza wiec zaczyna zbierac sie w dolnych czesciach pecherzykow oslabiajac ich powloke az do pekniecia. Jednak pozastale po rozpadzie bialka wzmacniaja strukture babelka pod spodem :) I w ten oto sposob co raz 'mocniejsza' piana o malej zawartosci wody pnie sie do gory. W momencie wyplyniecia do kubka na syfek zawartosc wody jest bardzo znikoma a w kubku powoli osadza sie maz o konsystencji smoly. To wlasnie sucha piana. Czyli skondesowane zanieczyszczenia.

Jesli zwiekszymy przeplyw mieszanki przez odpieniacz i/lub zmniejszymy odleglosc pomiedzy poziomem wody a krawedzia przelewowa odpieniacza, do kubka zacznia dostawac sie pecherzyki przed peknieciem z powodu nadmiaru wody. Nasz skimmer bedzie produkowal mokra piane. Czyli o wiekszej zawartosci wody. Za to w o wiele szybszym tempie bedzie usuwal z akwarium bialka, poniewaz pominiety zostanie opisany wczesniej proces 'wzmacniania' nizszych warstw piany pecherzykami pekajacymi u szczytu.

No i wyszlo wypracowanie dlugie, ale mam nadzieje, ze nie nudne :) oczywiscie zachodzi jeszcze mnostwo innych bardziej i mniej istotnych procesow ale mysle, ze 'starszyzna' naszego forum zgodzi sie ze mna, ze takie zobrazowanie tego procesu naswietli mlodym morszczakom zagadke suchej i mokrej piany.

Pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi, rewelacyjny opis. Mysle ze nie tylko mi sie przyda :)

Co do mojego odpieniacza to: teraz mam z przedluzka miedzy kubkiem a korpusem i przeplywem wody z pompy odkreconym na 90%.

Tydzien mialem bez przedluzki i przeplyw byl odkrecony na jakies 10 - 20%. W obu przypadkach zanieczyszczenia w kubku byly podobnej jakosci.

Wracajac do Twojego opisu wiecej pecherzykow powietrza = wiecej piany (lepszej jakosci) wiec musze wyregulowac wysokosc wody w odpieniaczu aby uzyskac odpowiednia piane.

Mysle ze jak zostane z przedluzka miedzy kubkiem a korpusem to powinno byc wydajniej. Pompa bedzie mogla wiecej wody/powietrza "wlac" do odpieniacza poniewaz zawor bedzie bardziej otwarty aby uzyskac odpowiednia wysokosc wody.


Zbiornik 120x60x50 | Sump 60x35x40 | Odpieniacz AM Turboflotor Blue 3000 | Oswietlenie 4x54 T5 | Cyrkulacja Koralia 3 + Tunze Nanostream 6045 | Obieg Eheim Compact+ 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rewelacja opis ! czegoś takiego szukałem ! Dzięki za istnienie tego forum i klubowicza z logiem MC :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak już ktoś podbił stary temat to mam pytanie troszkę z innej beczki:

co ma wpływ na "siadanie" odpieniacza ? bo na 100% jeszcze z miesiąc temu jak wsadzałem ręce do odpieniacza to nie siadał, teraz co wsadzę rękę, co karmienie to siada :/ czy to tylko tłuszcz czy może być inny problem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to tłuszcz z łap, a jaki odpieniacz?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI PowerCone 250i - tylko czemu wcześniej tak nie siadał a teraz po każdym karmieniu i to nawet nieraz na godzinę :/ nie jest to objaw niskiego lub wysokiego czegoś (tylko czego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak bardzo wkładanie łap do akwarium może zaburzyć pracę odpieniacza ? Zmniejsza jego wydajność o 10%-20% czy może zabić jego pracę nawet całkowicie na kilka godzin/dzień ? Zastanawia mnie jak duże ma to znaczenie, bo łapy wkładam do akwarium nawet 3 razy dziennie. Chyba pora rozglądnąć się za jakimiś rękawicami tylko czy to ma sens ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

starczy zerknąć na odpieniacz, żeby zobaczyć jaki ma wpływ - u mnie nie jest to 10-20% a 100% gorzej czyli nie pieni wcale (poziom piany spada sporo poniżej kubka), być może wtedy wywala wszystko "na wierzch" piany i potem to trafia do kubka, ale wątpię ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego odpieniacza nie przerabiałem, generalnie jest tak że odpieniacz siada tym bardziej im mniejszy stosunek powietrza do wody w jego korpusie, ale są od tego wyjątki, ATI zawsze byly właśnie takimi wyjątkami, bo nawet stare Buuble Mastery mimo że brąły bardzo dużo powietrza w stosunku do wody i dzięki meshowi rozbijały je na naprawdę drobne pęcherzyki, to mimo to siadały aż miło. Lord, jak odpieniacz "siada" to nie buduje piany więc w zasadzie tylko napowietrza wodę.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój odpieniacz to Marine Sources pomimo, że działa tylko w testowym zbiorniku (poj. ok 45l) bez zwierząt robi naprawdę bardzo ładną, gęstą pianę. Na początku zanim go odpaliłem tz. około miesiąca temu mogłem wkładać ręce co chwile do wody i nie zauważałem żadnych zmian w tworzeniu się piany. Teraz po miesiącu wystarczy, że tylko włożę rękę do zbiornika dosłownie na moment, piana od razu spada, robi się rzadka i niestabilna. Ale to sytuacja przejściowa, bo wystarczy kilka godzin i z powrotem jest gęsta w całym odpieniaczu, więc chyba nie ma się czym martwić.

Jednak kolejnym razem ot tak dla przetestowania sytuacji przed włożeniem rąk do zbiornika spróbuje wymyć porządnie w czystej ciepłej wodzie, sam jestem ciekaw czy reakcja odpieniacza będzie inna. Jeżeli nic się nie zmieni będzie mycie rąk detergentem i ostre płukanie.

Też mnie nurtuje ta sytuacja i zanim postawie zbiornik główny spróbuje dowiedzieć się o co kaman.

Zastanawiam się też czy taka nagła reakcja odpieniacza na włożenie rąk nie ma związku z poziomem dojrzałości wody, przy świeżej solance takiej reakcji odpieniacza nie zauważyłem!

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co dziwne u mnie odpieniacz już tak szybko nie siada, po kupieniu ryb (4 duże worki + 3 małe) wlałem wodę ze sklepu, odpieniacz przelał a teraz siada sporo rzadziej, niby zrobiłem też pierwsze dwie podmiany - może to dlatego ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to tłuszcz z łap, a jaki odpieniacz?

Seb mam tak samo!

Ja jak wsadzę nawet maniputalt z tworzywa to też siada.

Od zawsze nurtuje mnie to zjawisko - i o ile przy karmieniu przyjmuję argumentację o tłuszczach itd to w innych przypadkach zastanawiam się czy to nie jest coś jeszcze - np zmiana ładunku elektrostatcznego czy inne zjawsko którego nie znam/rozumiem :baby:

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.