Skocz do zawartości
Engell1

sposoby podnoszenia Ca i Mg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie jakie metody polecacie aby Ca i MG utrzymac na stabilnym poziomie.

Kalkreaktor na moje akwarium to raczej za duzo zachodu szczegolnie ze nie mam sps.

Ja w tej chwili dodaje preparaty Tropic Marin Bio Calcium i Magnesium raz na tydzien wzglednie jak jest za niski poziom wyrownuje go . . . czy jest jakis latwiejszy sposób aby moze to jakos zautomatyzować?

Balling?

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna dodac pompki dozujace.

Ja swoje kupilem na EBay.60$ us

Wiele lebow pozbywalo sie ich,wchodza w nie

cztery rorki I sa bardz powolne(dalem rade

ustawic je na dwie krople/2 min)

dasz jakis zegarowy wylacznik (elektroniczny)

I mozna ustawic nawet 2 krople na tydzien.

Jedyny problem jest z mieszaniem chemi.

Hanna ma magnetyczne mieszadla.

http://picasaweb.google.com/acutehomecare/NewReefTank#5407885046699076050

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie metoda ballinga.Do tego kupujesz pompe dozujaca Grotech lub GHL i masz zautomatyzowane dozowanie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo aquatrend - tanie, polskie, i serwis/pomoc pod telefonem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki ze zadam moze glupie pytanie ale w czym lezy roznica Ballinga a dosypywaniem gotowych preparatow na Mg i Ca?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT - super dzieki ze tego Aquatrend - a ja juz sie rozgladalem za dozownikiem Aqua Medic za o wiele wiecej kasy


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladniesza naklejka.Jest to samo tylko sie

nie bawisz w chemika .Wielu z najwiekszym

starzem wola Sami chemie dodawac.Lat

doswiatrzenia jest trudno dogonic.To juz

jest naprawde smietanka reffiazy.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktory dozownik lepiej kupic, z trzema czy czterema pompami?

Chcialbym dozowac magnez, wapno i wodke.

A przy metodzie Ballinga ile plynow musialbym dozowac ?? Tropic MArin ma cos takiego jak Calcium Liquid A,B,C czyli rozumiem ze potrzeowalbym 3 pompy oraz chyba musialbym lac magnez czyli cztery . . . czy to wszystko czy tez musialbym lac tez cos innego?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Każda metoda jest dobra jeśli spełni twoje oczekiwania. Ja bym na twoim miejscu rozważył reaktor. Korzystałem z reaktora ok. 5 lat i było ok. Później przez ok. 1,5 roku za namową kolegi „bujałem” się z ballingiem. Miałem ciągłe problemy z kondycją korali. Bo lać po równo czy nierówno? Co lać i ile? Dodawać sól bez NACl czy nie dodawa?. To się znów pompka zawiesiła i dolała mi za dużo kh. W końcu wyp.... te płyny i przed rokiem wróciłem do reaktora. Parametry są stabilne, ph w granicach 7,8 – 8,1. Zmiany bardzo powolne. Wkład mimo małego Delteca 501 starcza mi na ok. 3-4 miesiące. Cała instalacja mimo, że wygląda na skomplikowaną jest bardzo prosta.

Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie powrotu do płynów.

Andrzej


500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze mineraly.Zawsze jest lepiej miec

jeden zapasowy.Sam zobaczysz jak pompa

dozujaca zacnie pracowac to napewno

bedziesz w sklepie cos szukal zeby dolozyc.

Jedynie uwarzaj Bo calciumm powoduje ze zapycha

sie rorka na koncu.Jest dobrze co jakis czas

wymienic ja Bo niestety tak sie ta kreda zachowuje

z woda morska.Nieraz mieszaja je z RO wode zeby

sie nie zapychaly.Zanim bedziesz wlewal chemie do tenku

zaloz pare fiolek I wlacz pompe na 48 godzin(chemia leci

do fiolek).jest to dobry sprawdzian ile naprawde leci z pompy.

Wiele chemi ma inna gestosc,pompy maja inna wydajnosc.

A niestety przedawkowanie jest bardz niebespieczne(Sam sie

przekonalem na swojej skuze 800 calcium)


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260263 kandrek :

Witam

Każda metoda jest dobra jeśli spełni twoje oczekiwania. Ja bym na twoim miejscu rozważył reaktor. Korzystałem z reaktora ok. 5 lat i było ok. Później przez ok. 1,5 roku za namową kolegi &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakos przeoczylem ten Aquatrend :-)

Pytanie : czym rozni sie metoda ballinga od stosowania normalanej soli(nie tej do ballinga) plus dolewanie gotowych preparatow Ca,Mg i KH ??? - sporo producentow juz takie produkty posiada.

Balling mnie jakos przeraza - zbyt skomplikowane jakos a przez rok dosypuje wzglednie dolewam preparaty i wszystko jest raczej ok - teraz chcialbym to zautomatyzowac. Jedna tylko rzecz przeszkadza a mianowicie wiekszosc takich preparatow nalezy wstrzasnac przed podaniem co bedzie trudne do wykonania.

Tak dla przykładu to DUPLA MArin ma takie produkty : Calcium, Magensium i KH+ w formie plynnej . . .

Czy ktos mnie oświeci?


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260282 Engell1 :

...

Pytanie : czym rozni sie metoda ballinga od stosowania normalanej soli(nie tej do ballinga) plus dolewanie gotowych preparatow Ca,Mg i KH ??? - ...

najkrócej mówiąc różni się finansami :) oczywiście zależy to też od ilości dolewanych roztworów. jeżelli potrzeba stosunkowo mało ml, możesz lać gotowce. Jeżeli zaś zbiornik poprosi o więcej, to ekonomiczniej wyjdzie samemu roztwory przygotować.

Balling nie taki straszny jak się wydaje, sporządzić płyny i lać :)

a o samych regułach, tyle na forum napisano, ze bez problemu odnajdziesz :)

ps.Aquatrend również polacam :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zapoznałes sie z stroną ?? A obowiazkowo sciagnij sobie arkusz excela dostepny na samym dole..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling wydawał się skomplikowany, później łatwy ale teraz znów pytania się rodzą, np mi :)

pisałem w innym wątku i nikt nie odp.. TU

pytałem o to jak dobrać dawkę, nigdzie dokładnie nie ma opisu.

Trzeba mierzyc parametry, tylko nikt nie pisze kiedy, co jaki czas.

bo ubytek 24h czy tak jak gdzie indziej pisało 48h to ok, ale to jak, leje na oko jakąs dawke mierzę i po 24/48 znów mierzę?

ja tego np nie rozumiem.. i nigdzie nie ma info na ten temat... (jeśli jest proszę o wskazanie :) )


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#260298 Sienki :

Balling wydawał się skomplikowany, później łatwy ale teraz znów pytania się rodzą, np mi :)

pisałem w innym wątku i nikt nie odp.. TU

pytałem o to jak dobrać dawkę, nigdzie dokładnie nie ma opisu.

Trzeba mierzyc parametry, tylko nikt nie pisze kiedy, co jaki czas.

bo ubytek 24h czy tak jak gdzie indziej pisało 48h to ok, ale to jak, leje na oko jakąs dawke mierzę i po 24/48 znów mierzę?

ja tego np nie rozumiem.. i nigdzie nie ma info na ten temat... (jeśli jest proszę o wskazanie :) )

Sienki to jest bardzo proste ( od niedawna to wiem ) po prostu lejesz jakąś ilość i widzisz czy parametry wzrastają czy opadają i wtedy określasz dawkę a każdy ma inny baniak więc i dawki są różne.Parametry za niskie ? za mało leję.Parametry za wysokie ? Za dużo leję.I po jakimś czasie okreslasz zapotrzebowanie baniaka.Ja już to wiem,ale dalej mam problem określić dawki.Po prostu ciągłe zmiany,sprzedaże miękasów,zakup twardzieli i dlatego chyba nawet nie da się tego w takim okresie prowadzenia baniaka określić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sienki no wlaśnie to mnie przeraża - nie wiedzialbym ile czego i kiedy a tak to powiedzmy mniej wiecej wiem ze x ml tygodniowo

Odnosnie Aquatrend chyba sie skusze na ten quadro. Jest moze na rynku jeszcze cos tanszego?

Jak juz kupie pompy to zastosuje metode gotowych produktow a jak cos nie wypali to pomysle na Ballingiem.

Inne pytanie czy wy lejecie osobno Stront, Molybden etc. czy tez wystarcza wam to co znajduje sie w soli.

pozdrowionka


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a odnosnie strony na temat Ballinga to na widok wzorow chemicznych od razu odechciewa mi sie czytanie . . . :-)


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek no ale mam zmierzyć przed podaniem ballinga i np 2-3 h pozniej i znow 24h pozniej przed podaniem kolejnej dawki ?:)

Bolesławski podaje jakąś dawke wyjściową, ale jak dla mnie nie ma uniwersalnej dawki :)

Engell1 ja podaje caly czas troche bakterii, jod i stront z ampułek Prodibio. Zarówno jod i stront jest bardzo szybko usuwany z wody, podobno są jakieś domowe receptury ale nikt nie podał recepty..

3 podajniki to balling, co do przed użyciem wstrząśnij to sam nad tym myślałem, jeden z preparatów ballinga u mnie ma lekki osad i trzeba wstrząsnąć.. a co do mieszania to zajmuje się trochę próżniowymi destylarkami wody przemysłowej i tam podaje się odpieniacz do komory destylacji.. ale zanim się go poda dmucha się sprężonym powietrzem w celu wymieszania. więc pompka powietrza podpięta pod wyłącznik czasowy i podajesz na dno pojemnika powietrze które miesza roztwór, co Ty na to ? :)

ps. wzorami sie nie przejmuj.. masz podane ile gram czego na ile wody :)

4 woreczki w tym sol bez NaCl wystarczy do podstawowego Ballinga


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Engell1 wlasnie przy firmowych preparatach nie wiadomo ile czego lac,to co pisze na opakowaniu mozna miedzy bajki wlozyc,wlasnie przy ballingu jest najlatwiej obliczyc dawke dzienna na akwarium.W necie jest pelno kalkulatorow ktore pomoga Ci obliczyc dawke .


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SIenki z tym wezykiem z powietrzem to fajny pomysl !

Peniek jakos trudno mi sie przekonac . . .no ale zobaczymy - ja musze sam sie przekonac


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sienki,raczej bym sprawdzał po podawaniu przez tydzień i zacząć od małych dawek.

Podawanie jodu i strontu raczej jest mało popularne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Engell1, dzieki :) właśnie kompletuje sprzęt pod nowe akwa, mam rok:D odpieniacz będzie w tym miesiącu więc pompka powietrza będzie wolna, ale zanim będą dozowniki to chwila minie:D

a wracając do dozowania to ja leje na razie mniejsze dawki, i obserwuje co i jak, każdy ma inną ilość korali o innych wymaganiach wiec kalkulatory mają się nijak.. a jeśli ktoś uważa że są ok to niech powie mi kiedy zmierzyć parametry? wlewam 3 składniki z czego na ca i mg wpływa mają dwa (tak myślę), wlewam w pewnym odstępie czasowym, chemia potrzebuje czasu żeby równo rozłożyć się po akwarium. Więc kiedy pomiar będzie adekwatny??

Proszę osoby które uważają że mają odpowiednio dobrane o przepis. jak dojść do odpowiedniej dawki :)

PS Jod i Stront jedna ampułka na 400l co 1-2 tyg, ja mam w strzykawce w lodówce i podaje jak mi się przypomni po 1-5 kropel :)

pps. Marek ale czym się sugerować? kh tylko ? czy mg i ca rowniez?


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sienki jak Ci pisałem,inaczej się nie da a kalkulatory są bardziej do doprowadzenia do odpowiednich poziomów poszczególnych składników.

Ja np. do ustalenia magnezu kupiłem Timo magnesium i wg. właśnie kalkulatora rozrobiony preparat lałem przez siedem dni.Potem możesz już Ballingiem tylko uzupełniać ubytki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sienki mierzysz dzienny spadek Ca, a potem wrzucasz do kalkulatora ile spada Ci Ca na dobe i pojemnosc akwarium netto i masz na tacy dzienna dawke.

Tu jest dobry kalkulator http://www.mathgame.de/RiffACalc.htm


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.