Skocz do zawartości
Engell1

jaką SÓL polecacie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ja na początku używałem Red Sea a teraz od kilku miesiecy Tropic Marin Pro Reef.

Zauważyłem właśnie, że TM jest najdroższą solą ale czy faktycznie najlepszą??

Wybór jest spory i zastanawiam się czy nie zmienić na tańszą np. Aqua Medic albo powrócić do Red Sea.

Jakie jest Wasze doświadczenie. Czy ktoś używa Aqua Medic?

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście używałem różnych soli ale przeszedłem na Tropic Marin Pro Reef i moim zdaniem jest bardzo dobra

co prawda jest droga ale za to bardzo bogata w minerały

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tez jestem zadowolony z TM przede wszystkim ze tak dobrze sie rozpuszcza. Pamietam jak mialem Red Sea to zawsze bylo mleko . . . Odnosnie minerałów to myślę, że chyba nie ma dużych róznic.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz spróbować Reef Crystals firmy Aquarium System. Jest to sól wzbogacona. No i nie rujnuje budżetu :strutin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używam tm bio activ i powiem ze sól jest super z tego co zauważyłem to 10% podmiana co tydzień to na tej soli tak, ale tylko w zbiornikach z dużymi koralami ja mam szczepkarium i jak robiłem podmianki 10% co tydzień to pojawił się meszek na skale na szybach i trochę cyjano ,a wiec za dużo pierwiastków, teraz zmniejszyłem do 5% co 2 tygodnie i jest super namiocik pomału schodzi dodatkowo nie dodaje żadnych dodatków sama podmiana starczy, jedynie fioletu mi brakuje na koralach czyli jak dla mnie droga ale się zwraca bo nie trzeba kupować dodatkowo pierwiastków zwłaszcza w początkowej fazie zbiornika gdy korale są małe i mniejsze podmianki czyli jak dal mnie wyjdzie na plus :strutin


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Tropic Marine Bio Active Life!

Potwierdzam. Wcześniej używałem jeszcze droższej Preis, ale się zepsuła ostatnio. Chyba mniej Mg wsypują. Z resztą różne opinie.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaka jest rożnica między Pro Reef a Bio Active Life ?

Dodam, że nie mam żadnych SPSów


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili używasz bardzo obrej soli. TM bio active ma mocno podbite stężenia pierwiastków i bez odpowiednio dużej obsady po prostu ta sól jest Ci niepotrzebna. Jeżeli nie masz SPS'ów to myślę, że zupełnie jej nie potrzebujesz. Sole AM są chyba najgorszymi z dostępnych. Stosowałem je dość długo i nie byłem zadowolony. Mają bardzo mało wapnia i innych pierwiastków. W soli rafowej test wskazywał.. 270.. Z dobrych soli polecić można TM pro reef, Preis, reef crystals, KZ, ostatecznie Kent - ale ta sól już jest słabsza. Niektórzy narzekają, że na TM pro reef rosną im glony. Ja mimo stosowania tej soli tego nie odnotowałem. Jeżeli jednak nie masz SPS'ów spokojnie możesz pomyśleć o tańszej soli np. reef crystals. Stanowczo odradzam sole AM.

Każdy ma jednak swoją ulubioną sól i nie można wskazać tej najlepszej. Wszystko zależy od obsady i stosowanej suplementacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki - właśnie widzę , że cena Reef Crystals jest taka sama jak TM Pro Reef w niektorych cenach wiec chyba mysle, ze zostane przy TM.

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, że wszyscy się oststnio strasznie podniecają wzbogaconymi solami.

Kup Aquarium Systems Instant Ocean - 2 kg za 22 zeta. Najtańsza a naprawde bardzo dobra. Ja mam w mini baniaku sps`y i jade na podmiankach i mleczku argonitowym i niczego więcej nie trzeba - twardziele naprawde ładnie rosną.

Napomne, że uzywałem już soli tm pro reff i reff crystals i tak naprawde nie widzę różnicy poza tym, że IO najlepiej się rozpuszcza z wszystkich. Ludzie wyluzujcie i nie przepłacajcie za wzbogacona sół skoro i tak większośc z Was leje dodatki, witaminki i nne takie :strutin

pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja ostatnio właśnie nie leje i w tym jest plus nie muszę wydawać kasiory na to


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#261134 Engell1 :

jaka jest rożnica między Pro Reef a Bio Active Life ?

Dodam, że nie mam żadnych SPSów

@ Engell1

np. zerknij do tego tematu

:strutin

@daimen, dokładnie tak jak mówisz :) i wystarczają podmianki :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seachem używam jej od 4 miechów i korale mają się doskonale (są to same sps)


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK zakupilem 25 kg TM Pro Reef - nie bede kombinowal


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263246 Engell1 :

OK zakupilem 25 kg TM Pro Reef - nie bede kombinowal

dlaczego wybrałeś TM Pro Reef?

z tego co pisano i mówiono i badano :), to Pro Reef ma sporo krzemianów...

chyba, że do tej pory nie miałeś z tym problemów.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.