Skocz do zawartości
Ziemniok

Dozowanie suplementów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przy moim reefmaxie, niemałej obsadzie rybnej i rosnącej wciąż koralowej ( 12 szepek SPSów, pare miękasów ) dozuję:

CoralVitalizer 1 kropla na dzień

Amino Acid 1 kropla na dzień

Jod KENT Concentrate 3 krople na dzień

Stront/Molibden KENT 4 krople na tydzień

Koral Fluid kilka kropelek na dzień

Cycle co tydzień, po podmianie 10% (10,5 l) 5 ml.

Czy moje dawki są odpowiednie? Czy może coś zmienić?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ,zmien podejscie do tematu dozowania..Jak z czyms przesadzisz ,bedziesz to ty pierwszy wiedział .A wtedy posty bedziesz zadawał w innym dziale..pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz, rozumiem to jako przestroge i zalecenia wyznawania zasady "lepiej za mało niż za dużo".

Czy mógłbyś jednak ustosunkowac się konkretnie do danej chemii- co ile lac i jak często?


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lejesz tego wszystkiego za duzo.

Proponuje Amino 1 kropla co 3 dzien,Korall fluid 1 razy na tydz.4kr.

CV tak samo jak Amino.

Jod 1kr/dzien.

Stront to wcale nie dawac,podmianki wystarcza do utrzymania mikroelementow na odpowiednim poziomie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja wiedza była oparta na poradach erybki z Zabrza...


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja właśnie chciałem podobny wątek zacząć ale się podepnę.

Czy ktoś z Was używa jakiś mixów suplementów tzn. all in one gdzie są m.in. : I, Fe, Mn, Mo, K, Br, Sr, Cu, Zn, Ni ??

Czy też wystarczy to co w soli sie znajduje?

Ja docelowo chcę kupić Amino Acid LPS ( bo SPSow nie mam) wiec podawalbym Amino + Mix

Poza tym to ZeoVit stosuje tzn. Zeobak, food, start

Prosze o komentarz


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co napisał Piona jest najlepszym komentarzem do tematu:dozowanie suplementów:).

Tylko obserwując swoje akwarium można stwierdzić czy leje się odpowiednie ilości,nie istnieją gotowe przepisy i tabele .


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie też za dużo moim zdaniem wystarczy balling i dobra sól i co kilka dni jod

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slawomirdyl, dla czego zalecasz dodawanie akurat jodu?

Ja uzywam soli TM BA i nic wiecej, zgodnie z radami forumowiczow, ale mam malo twardych w swoich 100 l .


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja do swojego RM nic nie leje i jakoś wszystko rośnie :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam z gory przepraszam za pytanie co dla nie ktorych moze byc banalne natomiast mnie zastanawia jak jest z tymi parametrami naprawde jedni pisza ze wystarczy dobra sol i nic wiecej i jakos sie kreci czytam ze ballingi i sol albo jeszcze inne preparaty lub alkohol

zajrzalem na allegro i znalazlem ballingi - kilka dodam ze z chemia u mnie na bakier [tak wiem blad] czesc sprzetu juz jest na maly zbiornik [63l] czesc idzie z dalekich chin ale jak pomysle ze mam meczyc stwozenia jak w zoologicznych sklepach [bojowniki w pojemnikach na mocz] to coraz bardziej sie wacham czy odpalac bo czy dam rade

czy ktos moze mi odpisac prostym jezykiem lub odeslac do konkretnego postu z gory dziekuje


85x60x55h LR20kg LS9,07kg LED DIY około100W Wave Motion 8000 BLAU odpienek TURBOFLOTOR BLUE 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolec, czesc!

Co tydzien podmienisz 10 % wody i masz swiety spokoj. Jedynie mozesz codziennie (w malym akwa co drugi dzien) dodawac kropelke jodu, poniewaz po kazdym dniu mocno go ubywa (do atmosfery; @ AdamB).

Ballingi i inne "cuda" sa dla specjalistow, chcacych wyciagnac z bardzo wymagajacych korali twardych (montipory, acropory itp. korale budujace wapienny szkielet) jak najladniejsze kolory i przspieszyc wzrost, co akurat u Ciebie w niezbyt duzym zbiorniku nie byloby wskazane :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, może pociągniesz ten temat dla pojętnych inaczej takich jak ja :). Co jeszcze dodawać? Ja np w moim 98 l baniaku wymieniam 10L solanki TM BA na tydzień, leje jeszcze BioDigest, 1 x tyg papu od Prodibio w ilości zalecanej przez producenta, w środku tyg 1 kostkę wrotlki i dziennie kilka kropli JBL fluid. Czy coś dodać, zmienić?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AdamB , może zacznijmy od tego jak długo masz ten baniak, masz jakieś koralowce twarde ?.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co wogole leje sie suplementy ktorych poziomow i tak nie mierzymy?Z malym akwarium najwygodniej i bezpieczniej jechac na podmiankach


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak stoi od grudnia. Obsada jest mieszana, niezbyt dużą. Głównie zoa, grzyby, kilka małych LPSów i kilka SPSów.

Ps. Zapraszam do mojego wątku w "nasze akwaria"


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez rok spokojnie możesz jechać na podmiankach jeśli nie masz zbyt dużej obsady twardych, więc co tygodniowe podmianki po 10% spokojnie wystarczą, balinga sie zaczyna lać jeśli konsumpcja przez koralowce twarde wapnia i magnezu zaczyna schodzić po niżej normy .


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że próbuje spłycic temat, ale chodziło mi o to, żeby sprowokować kogoś doświadczonego do wypowiedzi, że można założyć nanorafe i cieszyć się nią robiąc podmiany takie i takie na takiej lub innej soli dodając conajmniej takie a takie dodatki i ewentualnie karmiąc tym i tym.

Naprawdę zdaje sobie sprawę z powierzchownego potraktowania tematu, ale jeśli ktoś już zdecyduje się na np Ballinga to znaczy że już dużo o min wie


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od obsady. Ja ballinga mimo Reefmaxa zacząłem lać po niecałych dwóch miesiącach - poziom Ca i Mg był poniżej normy. A mam 11 twardych korali.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.